Rada

Ako sa starať o broskyne v lete, na jeseň a na jar počas dozrievania a plodenia

Ako sa starať o broskyne v lete, na jeseň a na jar počas dozrievania a plodenia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Starostlivosť o rôzne odrody broskýň sa prakticky nelíši od starostlivosti o iné druhy plodov kôstkového ovocia. Vo väčšine zemepisných šírok Ruska nie je možné pestovať kultúru, pretože takéto stromy sú klasifikované ako južné rastliny. Ale v regiónoch s teplým podnebím môžete dosiahnuť dobrú úrodu, ak vopred organizujete starostlivosť o plodinu.

Funkcie starostlivosti o broskyne

Broskyne nie sú najnáročnejšie ovocné plodiny. To však neznamená, že musíte zabudnúť na minimálne kroky týkajúce sa starostlivosti o strom. Najjednoduchšie je pestovať broskyňové stromy na Kryme, kde je takmer po celý rok dostatok slnečného žiarenia, úrodnej pôdy a vysokých teplôt vzduchu pre kultúru.

To isté sa nedá povedať o centrálnych regiónoch. Pestovanie broskýň v tejto časti si bude musieť vyžadovať veľa práce, aby získala slušnú úrodu.

Začiatok starostlivosti o rastliny sa začína v apríli, keď je vonkajšia teplota nad nulou a zem je úplne zahriata.

Na jeseň začnú pripravovať strom na chlad. Tento bod sa týka najmä centrálnych oblastí, kde sú zimy mrazivé. Jesenné práce sú zamerané na zvýšenie mrazuvzdornosti stromu.

Nuance dvorenia v rôznych regiónoch

V južných regiónoch stačí včas aplikovať hnojivá a vodu. V zemepisných šírkach s chladnými zimami musíte myslieť na úkryt rastliny. Na zimu musíte pokryť broskyňové stromy, bez ohľadu na odrodu. Aj keď je naznačené, že odroda je zimovzdorná, prístrešok na zimu rastliny nebude nadbytočný.

Aká pôda je potrebná pre normálny vývoj stromu

Broskyniam sa darí na všetkých druhoch pôdy, pokiaľ je dostatočne odvodnená. Mierne hlinité pôdy sa považujú za najpriaznivejšie. Na pestovanie sú vhodné aj piesočnaté alebo štrkovito hlinité pôdy.Neodporúča sa vysádzať rastliny do blízkosti podzemných vôd alebo na miesta, kde na jar po roztopení snehu bude voda stagnovať. Kultúra neznáša podmáčané pôdy.

Zalievanie podľa ročných období

Polievanie stromov sa často neodporúča. Zavlažovanie rastliny sa vykonáva v závislosti od obdobia dozrievania ovocia. Napríklad neskoré hybridy sa polievajú až 6-krát za sezónu. Pre tých, ktorí si osvojili prvé kroky, sú dostatočné 2 - 3 vlahy za sezónu. Zároveň sa na strom spotrebuje 20 - 30 litrov vody.

Prvé zalievanie sa vykonáva začiatkom júna. A ak bola zima málo snehu, od mája sa broskyne polievajú. Druhá zálievka sa vykonáva v júli, keď strom začne kvitnúť. Broskyne sa potom v auguste navlhčia. A naposledy sa pôda zavlažuje pred nástupom chladného počasia, v septembri, Aby boli plody väčšie, je potrebné rastliny zalievať 20 - 30 dní pred zberom.

Na procedúru sa používa iba teplá voda. Najpriaznivejší čas je skoro ráno alebo večer po západe slnka.

Ako kŕmiť broskyňu

Existujú dva druhy obväzov - koreňový a listový. Koreň sa vyznačuje skutočnosťou, že hnojivá sa aplikujú priamo pod koreň. Listový je postrek listov a samotného stromu živinami. Staré aj mladé stromčeky je potrebné kŕmiť.

Minerálne hnojivá

Na jar, keď začnú rásť púčiky, sa do pôdy pridáva dusík. Napríklad stačí dusičnan amónny (60-75 g) a asi 50 g močoviny. Dusík by sa mal znovu zaviesť po 1,5 mesiaci. Dusíkaté hnojivá sa pridávajú iba v rozpustnej forme.

Pri aplikácii formulácií je dôležité zabezpečiť, aby nespadli na listy.

Bližšie k letu sa do pôdy pridávajú draslík a fosfor v množstve 55 - 75 g. Potašové hnojivá sa v zásade pridávajú v máji, v extrémnych prípadoch v júni. V lete sú broskyne hnojené fosforom. Fosfor sa zavádza až do jesene. Na jeseň budete potrebovať 40-50 g hnojív obsahujúcich fosfor, napríklad superfosfát.

Komplexné hnojivá sú veľmi účinné na rast broskýň. Je však dôležité pamätať na to, aby ste svoje rastliny neprekrmovali. Nadbytok živín v pôde prispieva k rastu listnatej hmoty, čo negatívne ovplyvňuje výťažok.

Organické hnojivá

Organické hnojivá zahŕňajú:

 • hnoj;
 • vtáčí trus;
 • kompost;
 • popol z dreva;
 • kostná múka;
 • zhnité buriny.

Na jar pri vykopávaní pôdy sa vrchná vrstva nahradí zhnitým kompostom. U mladých stromov sa čerstvý hnoj používa zriedka, pretože príliš koncentrované hnojivo môže oddenok spáliť.

Pre mladé stromčeky je pripravený menej koncentrovaný hnoj. Za týmto účelom sa 1 vedro zaleje 2 vedrami vody a nechá sa 5-7 dní kysnúť. Potom sa rastliny zalejú. Popol z dreva sa tiež používa ako hnojivo. Pred zalievaním sa zmieša s vodou alebo sa jednoducho posype na pôdu. Popol obohacuje pôdu o vápnik. Hlavnou vecou nie je kombinovať dusík a popol, pretože kvôli tejto kombinácii sa amoniak vymyje z pôdy.

Kedy a ako urobiť broskyňový dresing

Rastliny musíte prihnojovať v závislosti od ročného obdobia. Broskyňové stromy vyžadujú rôzne živiny v rôznych ročných obdobiach. Prípravok sa začína v apríli a končí v septembri až októbri.

Na jar

Postrek alebo aplikácia minerálnych alebo organických látok na jar by mala byť asi 4-krát. Jar je najdôležitejším obdobím pre ovocné stromy, keď je položený základ pre úrody.

Podmienky hnojenia:

 • Predtým, ako obličky opuchnú, sú potrebné živiny, aby sa zabránilo hubovým chorobám a škodlivému hmyzu. Takéto kŕmenie pomáha aktivovať rast listov a pukov.
 • Potom sa počas obdobia pučania pridávajú živiny. To pomáha predchádzať vlnitiu listov, chrastavitosti a škodcom obličiek.
 • Pôda sa naposledy hnojí počas kvitnutia a po ňom. Tieto obväzy pomáhajú zvyšovať tvorbu a výdatnosť púčikov.

Jarné kŕmenie je zamerané na urýchlenie rastu broskýň. V tomto období sa v zásade používajú koreňové hnojivá. V prvom rade sú to dusík a organické látky.

V lete

Počas obdobia dozrievania plodov v lete vyžadujú broskyne veľké množstvo draslíka a fosforu. V tomto období rastlina nepotrebuje dusík. Plodnosť rastlín závisí od množstva použitého hnojiva.

Letný vrchný obväz zvyšuje úrodu a pomáha rastlinám prežiť letné suchá a zabrániť škodcom a chorobám. Pri správnom hnojení budú broskyne rýchlejšie dozrievať a budú oveľa sladšie a väčšie. Letné kŕmenie končí v auguste. Potom prichádza na rad príprava broskyne na zimu.

Na jeseň

Na jeseň sa po zbere aplikuje vrchný obväz. Jesenný obväz zvyšuje imunitu broskýň a pomáha prežiť mrazivé zimy. Broskyne ich zvlášť potrebujú, keď sa pestujú v centrálnych oblastiach. Navyše na jar bude pôda už úrodná a rastliny rýchlejšie vstúpia do rastovej fázy.

Jesenný obväz sa nanáša po odstránení plodov broskýň. Počas tohto obdobia je pôda okolo rastliny vykopaná a je do nej pridaný trus alebo trus vtákov. Na hnojenie sú najvhodnejšie organické zložky.

Kopanie kmeňových kruhov

Je potrebné vykopať pôdu v blízkosti kmeňov kmeňov z niekoľkých dôvodov:

 • Na jeseň toto opatrenie slúži ako prevencia výskytu škodlivého hmyzu na jar. Väčšina škodcov dáva prednosť zimovaniu v pôde okolo rastlín a na jar infikuje blízke rastúce plodiny.
 • Pravidelné kopanie pôdy prispieva k nasýteniu pôdy kyslíkom.

Okrem toho je potrebné vykopať zem, aby sa zbavila buriny. Niekedy nestačí len ich vytiahnuť. Koreňový systém zostáva v pôde a po chvíli sa objaví s obnovenou silou.

Malo by sa pamätať na to, že oddenka broskyne rastie úmerne s korunou stromu.

Prenos

Pri transplantácii mladých sadeníc broskýň sa spravidla neobjavujú otázky. Koniec koncov, mladé stromčeky ešte nezakorenili na novom mieste a transplantáciu znášajú ľahšie. A čo robiť, ak potrebujete premiestniť zrelý strom. Ale opätovná výsadba dospelých rastlín je oveľa ťažšia. V prvom rade sa postup vykonáva iba v jesennom období. Pôda okolo broskýň je vykopaná 1 - 1,5 m široká a 80 cm - 1 m. To umožní opätovnú výsadbu stromu s minimálnym poškodením oddenky.

Broskyne sa presádzajú až do veku 5 - 7 rokov. Ak je strom starší, nemusíte sa o to ani snažiť. Na novom mieste je zo starého miesta vykopaná diera o niečo viac ako hruda. Ďalej sa broskyňa vysádza rovnakou technológiou ako sadenice. Potom sa hojne zaleje teplou vodou.

Mulčovanie pôdy

Mulčovanie pôdy je potrebné v tých regiónoch, kde sú zimy príliš tvrdé na broskyňu. Mulčovanie nielenže zachováva živiny v pôde, ale tiež zabráni zamrznutiu koreňového systému v zime. Pôda sa vykopáva na jeseň do hĺbky 15 cm, potom sa pridá mulč. Používa sa na to rašelina, hnoj, piliny alebo slama. Hrúbka vrstvy by nemala byť menšia ako 15 cm.

Prevencia chorôb a hmyzu

Kontrola škodcov a chorôb sa začína prevenciou. Broskyne trpia veľkým počtom chorôb, najmä ak rastú v nepriaznivom prostredí pre kultúru. Môžete ošetrovať strom od škodcov kedykoľvek počas roka.

Kučeravenie listov je najbežnejším problémom broskýň. Typickými znakmi sú sčernanie a sušenie listov. Postupne odpadávajú. Ak sú príznaky kučeravosti, postihnuté výhonky sa odrežú a spália. Samotná rastlina je ošetrená kvapalinou Bordeaux alebo Abiga-Peak. Postrek sa vykonáva štyrikrát v intervaloch 2 týždňov.

Ďalšou kultúrnou chorobou je monilióza. S prejavmi moniliózy sú postihnuté výhonky vyrezané a zničené. Broskyňa je ošetrená fungicídmi. Napríklad „Kuproksat“ alebo „Tsineb“. Múčnatka je zničená koloidnou sírou. Prvýkrát sa rastlina postrekuje počas tvorby púčikov a druhýkrát po odkvitnutí (asi po 2 týždňoch).

Z hmyzu na broskyňových stromoch sa často vyskytujú vošky. Na boj proti tomu použite infúziu cesnaku, púpavy alebo mydlovej vody. Medzi použité chemikálie patrí:

 • „Decis“;
 • síran meďnatý;
 • Dursabon;
 • „Dôverník“.

Na rastlinách sa často vyskytujú nosatce. Pomôže síran meďnatý alebo insekticídy. Po odkvitnutí sú stromy ošetrené prípravkom „Decis“ alebo „Fitoverm“. Na jeseň sa kmene stromov vyhrabávajú a ničia spadnuté lístie.

Ako chrániť ovocný strom pred spálením

Je možné chrániť broskyne pred spálením, pretože plodiny rastú najlepšie na juhu, kde je vysoká slnečná aktivita. Najnebezpečnejším obdobím pre listy je skoro na jar. Počas dňa bunky kôry ožívajú a v noci, keď teplota klesne pod nulu, nevydržia teplotné zmeny a zomrú.

Aby sa tomu zabránilo, polovica kmeňa je vybielená obyčajným vápnom. Na jeseň sa broskyne bielia niekoľkokrát. Jesenné dažde často zmývajú bielenie z kôry. Ďalšou metódou je zabalenie do pergamenového papiera alebo prírodnej látky. Je nežiaduce používať syntetické tkaniny, po roztopení snehu bude kôra na týchto miestach hniť.

Ako správne zakryť strom pred mrazom

Príprava na zimu je dôležitá pri pestovaní plodín v regiónoch s mrazivými zimami. V zime budete musieť zakryť oddenku, kmeň, bazálny krk a koreň.

Príprava broskyne na zimu:

 • Vykopajte pôdu do hĺbky 1 m a pridajte mulč.
 • Aby sa zabránilo chorobám a hmyzu, broskyne sa ošetria kvapalinou Bordeaux.
 • Kmeň je zabalený do niekoľkých vrstiev s vrecovinou.

Vedľa stromu sú inštalované podpery, ktoré korunu zakrývajú handričkou. K tomu použite strešný materiál, tapety, agrofibre alebo hrubý papier. Polyetylén sa neodporúča. Podporuje tvorbu kondenzácie a vyvoláva výskyt plesní.

Ochrana stromu pred hlodavcami v zime

Počas zimy sa na strome objavuje nové nebezpečenstvo - jedná sa o hlodavce. Myši a iní škodcovia uprednostňujú zimný spánok pod snehom a najviac tým trpí koruna ovocných stromov.

Čo robiť, aby sa zabránilo tomu, aby myši v zime obhrýzali koreň:

 • Najskôr môžete hlaveň obaliť hrubou látkou a drôtom.
 • Kôru vybielime do výšky asi 100 - 150 cm.
 • Myši neznášajú zápach síranu meďnatého, preto je strom postriekaný touto látkou.
 • Ošetrte hlaveň kvapalinou Bordeaux. Vôňa tohto produktu tiež nie je tolerovaná myšami.
 • Zmiešajte naftalén a rybí olej a touto zmesou potiahnite broskyňovú kôru.
 • Spodnú časť kmeňa omotajte smrekovými vetvami (slúžia na ochranu sadeníc).

Je tiež dôležité vyčistiť oblasť starého lístia pred snehom, ktorý vytvára okolo kmeňa teplo a priťahuje hlodavce.

Bežné chyby, ktorých sa záhradkári dopúšťajú

Medzi chyby pri pestovaní broskýň patria:

 • Pokusy vysadiť plodinu v nepriaznivých klimatických podmienkach.
 • Pri výsadbe sadenice používajte veľké množstvo minerálnych hnojív.
 • Nepripravujte jamu vopred.
 • Odložte výsadbu sadenice broskýň.
 • Ak sa pokúsite vysadiť strom starší ako 2 roky, čím je rastlina staršia, tým ťažšie sa zakorení na novom mieste.

Medzi chyby pestovania broskýň navyše patrí ignorovanie hnojenia a polievania. Mnoho neskúsených záhradníkov verí, že ak rastlina každý rok kvitne a prináša úrodu, nepotrebuje živiny. Pôda sa však časom zhoršuje, čo prispieva k zníženiu výnosu.


Pozri si video: Ivan Hričovský: Letný rez figy (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Earie

  I consider, that you are not right.

 2. Nick

  Podľa mňa robíš chybu. Poďme diskutovať.Napíšte správu