Rada

Ako pestovať a správne sa starať o zázvor doma

Ako pestovať a správne sa starať o zázvor doma


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ďumbier je zdravá rastlina. V prvom rade sa cení jeho koreň, ktorý sa používa v medicíne a pri varení. Samotná rastlina vás však poteší krásnym kvitnutím, ak jej vytvoríte vhodné podmienky, pretože bez tohto nebude možné pestovať zázvor doma. Pred pestovaním zázvoru doma musíte študovať podmienky jeho prirodzeného rastu.

Hrniec a pôda

V prípade rastlín, ako je napríklad zázvor, je domáce pestovanie spojené s výsadbou v kvetináči a výsadbou v otvorenom teréne. Pri pestovaní v kvetináči sa volí široká nádoba, pretože korenistá hľuza potrebuje na svoj rast veľa priestoru. Ale na kultiváciu rastliny iba na dekoratívne účely je vhodná hlboká a úzka nádoba.

Ďumbier potrebuje dobrú drenáž. Na dno hrnca sa naleje keramzit alebo riečny štrk vysoký až 5 cm, vrstvu zeme, ktorá je zhora zakrytá, nie je potrebné drviť.

Na výsadbu liečivej hľuzy v kvetináči si môžete kúpiť hotovú pôdu. Najlepšie zo všetkého je, že táto rastlina sa zakoreňuje v pôde pre zeleninové plodiny alebo citrusové plody. Pôdu si ale môžete pripraviť sami, ak zmiešate zem, piesok a humus v rovnakých častiach. Rovnaké zloženie je vhodné na výsadbu zázvoru v záhrade. Pôda by tiež mala byť mäkká, voľná a priedušná, aby klíčky mohli ľahko preraziť.

Ako pestovať zázvor z koreňa, koreňovej hľuzy?

Ďumbier je teplomilná rastlina, preto ho možno na otvorenom teréne vysádzať iba v južnej časti Ruska. V iných regiónoch našej krajiny je najlepšie pestovať zázvor z koreňa doma v kvetináči.

Jedná sa o rastlinu s hľuzovitými koreňmi, preto sa rozmnožuje vegetatívne. Ďumbierový oddenok je hľuzovitý, vyvíja sa vodorovne. Na výsadbu stačí 1 hľuza.

Školenie

Príprava rastliny na výsadbu v kvetináči sa začína výberom hľuzy. Sadivový materiál nesmie byť suchý alebo poškodený. Dobrým exemplárom je silný, mliečne žltý koreň s konármi. Čím viac „očí“ (výhonkov) je na hľuze, tým vyššia je pravdepodobnosť klíčenia. Takéto puky by navyše mali byť umiestnené na všetkých častiach koreňa.

Pred výsadbou musia byť výhonky aktivované. Za týmto účelom sú hľuzy ponorené do teplej vody na 3-4 hodiny. Na dezinfekciu hľúz môžete do vody pridať trochu manganistanu draselného. Tento postup sa vykonáva ihneď po zakúpení sadivového materiálu. Hľuzy môžete tiež položiť na tmavé a chladné miesto na 2-3 týždne.

Veľké korene sú pozdĺž mostov rozrezané na niekoľko kusov. Rez je posypaný popolom. Hlavným pravidlom pri delení hľúz je, že každá časť musí mať aspoň 1 „oko“. Je potrebné rozdeliť veľké hľuzy, pretože výsadby môžu byť príliš silné.

Ako zasadiť koreň zázvoru?

Výsadba hľúz sa začína vo februári až marci. Pred vysadením zázvoru doma si však musíte nájsť vhodné miesto. Doma v trópoch táto liečivá rastlina uprednostňuje tienisté miesta, v miernom podnebí bez slnka však zázvor zamrzne.

Aj keď je kvetináč na výsadbu tropických rastlín veľký, hľuzy nie sú hlboko zakopané. Sú rozložené na povrchu zeme tak, aby púčiky vyzerali hore. Potom posypte vlhkým substrátom navrchu. Hrúbka vrchnej vrstvy by nemala byť väčšia ako 3 cm.

Sadenice sú umiestnené na teplom a slnečnom mieste. V interiéroch je najlepšie hrniec položiť na parapet na južnej strane a v lete presunúť na chladnejšie miesto. Nemali by ste však očakávať rýchle výhonky. Prvé výhonky sa objavia 2 týždne po výsadbe.

Starostlivosť o zázvor doma

Vlasťou liečivého koreňa sú juhovýchodné krajiny Ázie s tropickým podnebím. Tam môže táto vytrvalá rastlina dosiahnuť výšku 1 m. Ak chcete pestovať tú istú rastlinu v ruských podmienkach, budete sa musieť pokúsiť, pretože je potrebné starostlivo sa starať o zázvor.

Teplota

Ďumbier miluje teplé podnebie, takže jeho prijateľná teplota je + 18 ... + 24 ° C. Ak sa koreňová plodina vysádza vonku, potom by miesto výsadby malo byť chránené pred vetrom a silným tieňovaním, ako aj pred nadmerným priamym slnečným žiarením.

Starať sa o zázvor doma skôr viesť k kvitnutiu, hrniec s rastlinou by mal byť na teplom a svetlom mieste. Musíte sa však ubezpečiť, že pôda nevyschne a listy sa na slnku nespália.

Osvetlenie

Najlepším miestom na pestovanie zázvoru je okolie záhradných stromov. Takže postele so zriedenými koreňovými plodinami budú umiestnené v malom tieni, budú však mať dostatok slnečného žiarenia.

V interiéri je blízko okna položený kvetináč s koreňovou plodinou. V lete, v období jasného denného slnka, je lepšie nádobu vybrať hlboko do miestnosti alebo ju preložiť na okno otočené na severozápadnú stranu.

Polievanie

Liečivá rastlina miluje vlhkosť, ale skôr ako sa objavia prvé púčiky, je potrebné ju mierne polievať. Voda by v črepníku nemala stagnovať, ale pôda by sa nemala nechať vyschnúť. Ak je teplota vzduchu vysoká, potom sa zalievanie zvyšuje.

Pri poklese teploty už rastlina potrebuje menej vlhkosti. Aby ste udržali pôdu vlhkú, v teple môžete hrniec vziať von, na tienisté miesto.

Rastúca trvalka miluje každodenné postrekovanie. Aby ste predišli popáleninám listov, postrek pomocou rozprašovača sa najlepšie robí ráno a večer. Zvláštnosti pestovania zázvoru si vyžadujú neustálu starostlivosť o pôdu. Po každom zalievaní by sa mala pôda uvoľniť, aby mohol prúdiť vzduch ku koreňom.

Hnojivo

Pestovanie zázvoru doma, ako každá zeleň, ktorá sa zvykla pestovať v iných klimatických podmienkach, nie je ľahká úloha. Preto sa nezaobídete bez obväzu, ktorý zabezpečí normálny rast korenistej hľuzy. Vrchný obväz, uvoľnenie a vlhkosť sú to, čo zázvor miluje.

Na začiatku rastu môžete pôdu nakŕmiť potašovými hnojivami. Počas aktívneho rastu sa na okopaniny používajú komplexné minerálne hnojivá. Šesť mesiacov po výsadbe sa striedajú organické a potašové obväzy. Hnojivá sa aplikujú na pôdu raz týždenne.

Škodcovia a choroby

Keďže „tropický liečiteľ“ v neznámych klimatických podmienkach najčastejšie rastie v interiéroch, mnoho prírodných škodcov sa ho nebojí. Keď sa však črepník v lete dostane von, môže rastlina zaútočiť na roztoče. Škodcu možno spoznať podľa charakteristického nahromadenia malých žltých bodiek na listoch. Hubenie škodcov je jednoduché:

  • Raz týždenne sa listy a stonka ošetria fungicídom, kým nezmizne roztoč pavúkov;
  • vykonajte pravidelné postrekovanie a potom zakryte pôdnu časť rastliny plastovým vreckom, čím sa vytvorí skleníkový efekt, ktorý je pre roztoče ničivý;
  • vykonávať preventívne opatrenia, aby sa zabránilo výskytu škodcov na listoch.

Ale najčastejšie sú choroby tropických koreňových plodín spojené s nesprávnou starostlivosťou o ne. Kvôli nedostatku vzduchu a priamemu slnečnému žiareniu počas horúceho obdobia listy žltnú a vädnú. Kvôli nedostatku vlhkosti začnú listy rýchlo schnúť.

Žatva

Ďumbier rastie pomaly aj vo svojich obvyklých trópoch. V chladnom podnebí sa jeho rast ešte viac spomaľuje. Prvé plody treba očakávať rok po výsadbe, pretože korene začínajú dozrievať až v polovici jesene. A aby ste si mohli vychutnať nádherné kvitnutie „tropického liečiteľa“, je lepšie počkať ešte jeden rok. Aby ste to dosiahli, musíte nechať korene v pôde.

Signálom na zber zázvoru, ktorý vyrástol v byte, je vädnutie prízemnej časti. Stáva sa to najčastejšie uprostred zimy. Len čo prízemná časť začne mierne žltnúť a padať, polievanie sa zastaví. Po 3-4 dňoch môžete vykopať korene a poslať ich na sušenie a uskladnenie. Koreňové plodiny môžete začať zbierať na jeseň, v tomto prípade však nebudete musieť očakávať dobrú úrodu.

Ako správne skladovať hľuzy? Koreňovú zeleninu umiestnime na chladné a tmavé miesto. K tomu sa najlepšie hodí pivnica alebo chladnička. Ak sa predpokladá dlhodobé skladovanie, koreňová plodina by mala byť zabalená do papiera. Ak sa však skladuje dlhšie ako 6 mesiacov, začne strácať svoje liečivé vlastnosti, ale dá sa opäť použiť ako sadivový materiál.


Pozri si video: Ako sa správne starať o figu NOVÁ ZÁHRADA (Február 2023).