Rada

Druhy škodcov uhoriek, kontrola a ošetrenie

Druhy škodcov uhoriek, kontrola a ošetrenie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Každý pestovateľ zeleniny, ktorý pestuje uhorky, chce zbierať maximálne množstvo úrody. Pomerne často to škodí škodcom uhoriek v skleníku alebo v zeleninovej záhrade. Preto pred pestovaním je potrebné vopred študovať škodcov uhoriek v skleníku a ich ošetrenie.

Spider roztoč

Tento hmyz sa najčastejšie objavuje na sadeniciach, ktoré sa pestujú v skleníkových podmienkach a v skleníkoch. Niekedy však možno na otvorenom poli na kríkoch s uhorkami pozorovať roztoče.

Keď sa tento škodca objaví, na povrchu listov uhoriek sa začne objavovať pavučina. Aby ste sa ubezpečili, že roztoče napadli sadenice, odporúča sa starostlivo preskúmať spodnú časť listov, pretože hmyz sa tam často skrýva.

Takéto kliešte sa množia veľmi rýchlo, pretože ich samica môže v jednej sezóne naklásť asi dvesto vajec. Doslova niekoľko týždňov po výskyte škodcovia sadeníc uhoriek vysávajú všetku šťavu z listov, čo vedie k pomalému odumieraniu uhoriek.

Ako chrániť uhorky pred roztočmi

Je potrebné bojovať proti škodcom ihneď po ich výskyte, aby sa sadenice zachránili pred smrťou. Skleníkové rastliny sú pred týmto hmyzom chránené dvoma hlavnými spôsobmi:

 • Pravidelné zalievanie. Roztoč nemá rád vysoko vlhkú pôdu, a preto sa za podmienok vysokej vlhkosti nerozmnožuje.
 • Výsadba rastlín. V blízkosti uhoriek sa odporúča vysadiť mrkvu, petržlen alebo kôpor. Prilákajú lienky, ktoré sa živia roztočmi.

Kliešte nie sú pokryté ochranným krytom, a preto sa odporúča sadenice uhoriek ošetriť špeciálnymi žieravinami, ktoré od nich sadenice uhorky očistia. Odporúča sa vytvárať prostriedky na spracovanie z komponentov, ktoré sú pre ľudí neškodné. Sadenice môžete postriekať takýmito roztokmi:

 • Kvapalina vyrobená z mydla a mletého korenia. Na prípravu lieku sa do 10 litrov vody pridá rovnaké množstvo mydla a mletého korenia. Potom sa do zmesi pridá 40 gramov popola a nakrájanej cibule. Pred zalievaním rastlín je potrebné výslednú tekutinu precediť cez gázu.
 • Náprava papriky. 80 gramov mletej feferónky sa pridá do 5-7 litrov vody. Zmes by mala byť nalievaná najmenej jeden deň, potom bude potrebné ju dvakrát týždenne zaliať kríkmi s uhorkami.

Niektorí záhradníci nepoužívajú ľudové prostriedky a namiesto toho používajú chemikálie. Takéto prostriedky sa odporúčajú použiť iba prvé 2-3 týždne po výsadbe do pôdy, pred začiatkom tvorby plodov.

Slimáky a slimáky

Slimáky a slimáky sú v záhradách letných obyvateľov pomerne bežné. Počas dňa si ich na uhorkách nemusí všimnúť, pretože títo škodcovia radšej lezú v noci alebo v oblačnom počasí. Ak sa na rastline objaví slimák alebo slimák, zožerie listy uhorky a dokonca aj ich plody. Spočiatku začínajú spodnými listami, ale časom prejdú k zvyšku. Ak včas nechránite sadenice pred slimákmi a slimákmi, úplne zničia kríky uhoriek.

Ako chrániť uhorky pred slimačými slimákmi

Niektorí pestovatelia zeleniny nevedia, čo majú robiť, aby sa takýchto škodcov zbavili. Existuje niekoľko pomerne účinných spôsobov ochrany sadeníc v skleníku a vonku:

 • Medené pásky. Aby slimáky nezačali jesť listy sadeníc uhoriek, je potrebné v blízkosti rastlín rozložiť medené stuhy. Pri kontakte s takýmto materiálom dostanú mäkkýše malý elektrický náboj, z ktorého môžu uhynúť.
 • Chemicals Thunderstorm alebo Meta. Ak použitie medených pások nepomohlo, potom budete musieť uhorky nastriekať špeciálnymi chemikáliami. Deratizácia uhoriek sa musí robiť veľmi opatrne. Neodporúča sa používať veľmi koncentrované zmesi, a preto musia byť chemikálie pred použitím zriedené vodou. Výrobcovia tvrdia, že užívanie týchto liekov je pre ľudí absolútne neškodné.

Thrips

Docela často sú listy na uhorkách konzumované strapkami tabaku. Tento biely hmyz sa začína množiť v pôde a nakoniec sa presunie k sadeniciam uhoriek. Uhorky s strapcami na listoch nebudú môcť žiť dlho. Tento škodca hryzie listy a živí sa šťavou z uhoriek, čo časom vedie k vážnym deformáciám plodov a stoniek. Počas rastu sa tiež môžu na listoch objaviť veľké svetlé škvrny.

Ako sa vysporiadať s strapkami

Thrips sú veľmi odolný hmyz, a preto môže boj proti nim trvať dlho. Technológiu kontroly škodcov uhoriek je možné vykonať pomocou nasledujúcich prostriedkov:

 • Lepiaca páska. Uhorky môžete v skleníku chrániť pred škodcami lepiacou páskou. Dospelí často lietajú, a preto existuje šanca, že sa dostanú do takejto pasce.
 • Polievanie. Pravidelné zalievanie funguje dobre proti strapkám. Takíto škodcovia sadeníc uhoriek nemajú radi vysokú vlhkosť, a preto sa odporúča pravidelne zalievať listy rastliny hadicou.
 • Fitoverm. Ak vyššie uvedené spôsoby boja nepomáhajú, uhorkové kríky sa ošetria prípravkom Fitoverm. Je potrebné používať tento nástroj iba večer pri teplotách nad 20 stupňov.

Červy

Ďalším častým problémom pri pestovaní uhoriek sú červy. Ovplyvňujú výkon koreňového systému, pretože môžu začať hrýzť koreň uhorky. Ak sa červov na koreňoch nezbavíte včas, rastlina uhynie.

Ako chrániť uhorky pred červami

Na ochranu koreňov pred červami sa na boj proti nim používa niekoľko najúčinnejších prostriedkov:

 • Butosová semená. S múkou vyrobenou zo semien tejto malajskej rastliny sa môžete rýchlo zbaviť škodcov v pôde. Tieto semená obsahujú látku nazývanú maurín. Pri kŕmení je to to, čo ovplyvňuje červy po vstupe do ich tela. Kŕmenie rastlín múkou by nemalo byť viac ako 200 gramov múky na štvorcový meter pozemku.
 • Síran meďnatý. Na ochranu uhoriek pred červami postriekajte oblasť síranom meďnatým. Neodporúča sa používať ho na sucho, preto by mal byť zmiešaný s vodou.
 • Derris. Veľmi efektívny produkt často používaný na ničenie škodcov. Pred použitím musíte pripraviť pracovné riešenie. Za týmto účelom sa 20 gramov produktu zmieša s 5 litrami vody a lúhuje sa asi 40 minút. Je potrebné ošetrovať oblasť Derrisom dvakrát mesačne.

Whitefly

Mnoho záhradkárov sa sťažuje, že vypestované uhorky trpia molicami. Tento malý hmyz veľmi pripomína motýle. Húsenice bielych a dospelých jedincov sú pomerne malé - majú dĺžku 2 - 3 mm, a preto je pomerne ťažké si ich všimnúť na kríkoch uhoriek.

Po väčšinu svojho života sú biele mušky zaneprázdnené jedením listov, ktoré nakoniec začnú vysychať.

Hlavným znakom prítomnosti škodcov na sadeniciach je slabý kvet, ktorý sa nachádza v dolnej polovici listov. V postihnutých oblastiach listov sa začína rozvíjať huba, vďaka ktorej môžu byť sadenice infikované jednou alebo druhou chorobou. Po niekoľkých dňoch sa zhora objavia príznaky. Na hornej listovej doske sa objavuje obrovské množstvo malých otvorov.

Hmyz sa často nachádza v skleníkoch, pretože sa množí iba v teplých podmienkach s vysokou vlhkosťou. Na otvorenom poli sa vyskytuje aj molica, ale oveľa menej často.

Ako spracovať uhorky, aby ste odstránili molicu

Z tohto hmyzu je veľmi ťažké zachrániť kríky uhorky. Ak zaútočila iba na niekoľko kríkov, potom je jednoduchšie sa infikovaných rastlín jednoducho zbaviť, aby hmyz nemal čas na rozšírenie na susedné sadenice. Pre väčšiu distribúciu však táto možnosť nie je vhodná. V takom prípade môžete použiť:

 • Lepiace pásky. Muškárske pásky sú na to ideálne. Sú zavesené po celom skleníku nad každým radom uhoriek.
 • Výsadba rastlín. Napríklad niektorí záhradníci vysádzajú huby huby do blízkosti uhoriek, aby ich chránili pred molicami.
 • Striekaním. Kríky uhorky môžete pravidelne nastriekať hadicou. V takom prípade by mal byť tlak taký silný, aby vymyl všetok hmyz z listov.

Háďatko žlčové

Háďatko žlčové je najnebezpečnejším škodcom, s ktorým sa môžete stretnúť pri pestovaní uhoriek. Mnoho ľudí sa zaujíma o to, koľko škody tento škodca spôsobuje na rastline. Háďatko rýchlo preniká do koreňového systému uhoriek a porušuje jeho celistvosť. Tiež sacia kapacita koreňov sa môže 2-3 krát zhoršiť. V priebehu času kríky uhorky prestávajú rásť a postupne odumierajú.

Metódy ničenia škodcov

Mnoho odborníkov odporúča, keď sa objaví hlíst, okamžite sa zbaviť infikovaných uhoriek, kým sa škodca nezačne rozširovať na ďalšie plodiny na danom mieste. Nie každý však chce prísť o úrodu uhoriek, a preto sa snaží kríky vyliečiť. V takom prípade bojujeme s nematódou pomocou nasledujúcich metód:

 • Tepelné spracovanie. Tepelne upravené kríky je možné zachrániť pred nematódami. Tento postup sa odporúča vykonať počas presádzania sadeníc alebo keď sú kríky uhorky v pokoji. Aby ste to dosiahli, musia byť korene sadeníc namočené v teplej vode po dobu 20 - 40 minút. Po ukončení procedúry musia byť uhorky okamžite vložené do nádoby so studenou vodou, aby sa rýchlo ochladila.
 • Chemikálie. Ak sa tepelnému ošetreniu nepodarí semenáčiky vytvrdiť, používajú sa chemikálie. Mnohí nevedia, ktoré chemikálie sú najlepšie na ošetrenie. K tomu je lepšie použiť Aktofit alebo Fitoverm, vyrábané v práškovej forme. Počas používania sú tieto výrobky rozptýlené po zemi a zmiešané s pôdou. Niektorí ľudia ich zriedia vodou a výslednú tekutinu nastriekajú na rastlinu. V skleníkoch sa musia chemikálie používať veľmi opatrne. Po ich aplikácii sa odporúča miestnosť niekoľko hodín vetrať.

Záver

Takmer každý, kto ich pestuje, čelí škodcom uhoriek. Aby ste sa ich zbavili, musíte pochopiť, kto rastlinu žerie a ako zachrániť kríky uhoriek pred škodcami.


Pozri si video: Natural Treatments for Diabetes (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Whistler

  Niečo v tom je. Veľmi pekne vám ďakujem za pomoc v tejto veci, už to budem vedieť.

 2. Ivantie

  Nikdy

 3. Caflice

  It is the simply magnificent phrase

 4. Buciac

  are variants still possible?Napíšte správu