Rada

Opis a opeľovače odrody sladkej čerešne Yaroslavna, výsadba a starostlivosť

Opis a opeľovače odrody sladkej čerešne Yaroslavna, výsadba a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Čerešňové odrody Yaroslavna sú známe svojou vynikajúcou chuťou, nenáročnou starostlivosťou. Odroda dozrieva skoro, strom odoláva stále nízkym teplotám, odoláva chorobám. Jedná sa o jeden z najobľúbenejších druhov čerešní ukrajinského výberu, ktorý oceňujú aj neskúsení letní obyvatelia. Predtým by ste sa mali oboznámiť so všetkými nuansami stromu.

Ako sa odroda chová

Sladkú čerešňu odrody Yaroslavna šľachtil v 70. rokoch 20. storočia chovateľ L. Taranenko. Tento druh bol získaný zo sadeníc žltej Drogana yellow v donetskej pobočke Záhradníckej univerzity UAAN. Rôzne čerešne si okamžite obľúbili doma a neskôr si získali uznanie aj v krajinách bývalého ZSSR.

Všeobecný popis stromu

Strom rastie stredne vysoko, s okrúhlym kríkom stredne silného. Vetvy sú roztiahnuté, oblúkovité, silné, hnedej farby. Listová doska je stredná, vajcovitého tvaru, tmavozelenej farby. Koruna kvetu je biela, s priemerom 3 cm. Strom dorastá až do výšky 3,5 metra. Počas kvitnutia záhradu zdobia snehovo biele ružovkasté kvety, ktoré vytvárajú romantickú atmosféru.

Klady a zápory čerešní

Odroda sweet cherry Yaroslavna naznačuje množstvo pozitívnych a negatívnych vlastností. Ak ich spoznáte, pomôže vám to zhodnotiť situáciu a rozhodnúť sa. Negatívne strany sa dajú ľahko vyrovnať, ak sa o strom staráte správne.

kladyMínusy
Odolný voči mrazu, suchuStrom má nízku odolnosť proti plesňovým infekciám
Ovocie ľahko toleruje prepravuHľadali sa opeľovače
Strom každoročne produkuje veľa plodín.
Ovocie nepraská

Bobule

Čerešňa je veľká, smerom hore mierne sa zužujúca, tmavočervenej farby. Kameň má malú veľkosť, ľahko sa oddeľuje. Hmotnosť jednej sladkej čerešne je 7-8 gramov. Dužina je šťavnatá, tmavo šarlátová, sladká. Suchých prvkov je v ňom 13%, cukru takmer 10%, vitamínu C - 9 mg /%, nechýba ani železo, vitamín P, meď, karotén. Ovocie získalo degustačné skóre 4,9 bodu a dobre znáša prepravu. Konzumujú sa čerstvé alebo pripravené na zimu. Džemy, džemy, kompóty sú široko pripravené, do buchiet sa pridávajú čerešne alebo sa nimi zdobia plody.

Obdobie kvitnutia stromu a dozrievanie čerešní

Skorá zrelá čerešňová odroda začína kvitnúť koncom mája, bobule dozrievajú koncom júna alebo začiatkom júla. Strom prinesie ovocie za 4 - 5 rokov po výsadbe, z jedného exemplára sa dá nazbierať až 20 - 30 kg čerešní. Vrcholový výnos sa pozoruje po 10 rokoch života plodiny. Pri dobrej starostlivosti možno zo stromu vyťažiť najviac 100 kg. Odroda je ideálna na kultiváciu na osobnú spotrebu alebo na predaj. Široko sa pestuje v priemyselných prevádzkach.

Tolerancia voči suchu

Čerešňa dobre znáša suché obdobia, ale ak nie sú dlhodobé. Kultúra miluje vlhkosť, pri absencii správneho množstva zálievky klesá počet plodov, rastlina stráca schopnosť odolávať chorobám a útokom škodlivých chrobákov.

Mrazuvzdornosť

Odroda čerešní znesie až 36 stupňov mrazu, ale krátkodobo. Ak sú v regióne dlhodobé mrazy, mala by byť rastlina pokrytá materiálmi priepustnými pre kyslík. V opačnom prípade je možné zamrznutie koruny, kmeňa, zhoršenie stavu stromu.

Odolnosť stromu voči chorobám

Sweet cherry Yaroslavna má silnú imunitu, ale vyžaduje starostlivú starostlivosť. Rastlina vykazuje odolnosť proti kokcykóze a plesňové infekcie niekedy napádajú kultúru.

Základné požiadavky na pôdu

Odroda čerešní najradšej rastie v úrodnej, mierne vlhkej pôde. Rastlina netoleruje blízky výskyt podzemných vôd, zvýšenú kyslosť pôdy. Ak je hladina kyseliny nižšia ako 7,0, je potrebné vápnenie zeme. Na pristávaciu jamku to bude trvať 7-10 kg. Kúpte si vápno vopred.

Vlastnosti výsadby stromu

V južných oblastiach sa na jeseň vysádzajú čerešne. V teplých oblastiach sa sadenici podarí vyvinúť koreňový systém pred príchodom chladného počasia. Ak hovoríme o strednom alebo severnom páse, je lepšie zasadiť úrodu na jar, začiatkom marca, pred tokom šťavy. Potom bude čerešňa chránená pred mrazom, oddenka bude mať čas na formovanie pred ďalšou sezónou. Je dôležité, aby bola teplota vzduchu stabilná od 10 stupňov Celzia, nie sú tu nočné mrazy.

Je vhodné sadiť čerešňový sadivový materiál 3-4 týždne pred alebo po mrazoch. Miesto by malo byť osvetlené, bez prievanu. Vzdialenosť medzi stromami by mala byť 3,5 - 4 metre, pretože odroda má široký, hustý krík, ktorý vytvára tieň.

Výber stromčeka

Je lepšie kupovať čerešne na jeseň, potom je väčší výber sadivového materiálu. Nákup od škôlkarov alebo od profesionálnych chovateľov. Nákup sadenice na trhu od neoverených predajcov je plný získania divokého stromu alebo nesprávnej odrody. Sadenica by mala mať jeden rok, pozostávať z 5-6 konárov, jedného sprievodcu.

Predbežne skontrolujte sadenice, či nie sú neporušené, či nie sú poškodené alebo či nie sú zdravé. Nemalo by to mať poškodené miesta, vysušené miesta. Na rastline musí byť miesto pre štepenie. Pri preprave obalte čerešne vlhkou handrou, zhora ich zabaľte potravinovou fóliou.

Príprava miesta

3 týždne pred výsadbou by mal byť pripravený pozemok. Do pôdy je potrebné pridať minerálne hnojivo, zmiešať ich so zemou. Pôdu odburiňte, mala by byť nasýtená kyslíkom.

Príprava jamy

2 týždne pred plánovaným pristátím je vykopaná jamka hlboká 0,6-0,7 metra. Naleje sa do nej 3 - 5 vedier s vodou, pridajú sa hnojivá ako hnoj alebo kompost. Za 14 dní sa pôda usadí, rastlina sa lepšie zakorení.

Výsadba stromu

Aby sadivový materiál rýchlo rástol a rozvíjal sa, mali by ste dodržiavať nasledujúce pravidlá výsadby.

 1. V predtým vykopanej diere oddeľte ornicu od dna.
 2. Do stredu zabehnite palicu vysokú 1,5 metra.
 3. Spojte hornú vrstvu pôdy s kombináciou hnojív - 7-8 kg kompostu, 180-200 g superfosfátu, 60-80 g síranu draselného, ​​450-500 g drevného popola. Vytvorte kopec okolo nainštalovanej podpory.
 4. Namočte oddenku mladého stromu do hlinenej kaše, vyrovnajte ju, umiestnite do priehlbiny na vytvorenú kopu vedľa palice.
 5. Koreňový systém posypte pôdou, vrstvu po vrstve ho silno podbíjajte, aby neboli medzery.
 6. Sadenicu zaviažte špagátom na čap s osmičkou.
 7. Vzdialenosť od povrchu zeme k podzemku po výsadbe by mala byť 4 - 5 centimetrov.
 8. Po obvode kmeňa vytvorte fossu s priemerom 50-60 cm.
 9. Zalievajte strom 2-3 vedrami vody, mulčujte pilinami vo vrstve 5-7 cm.

Koreňový krk rastliny by mal byť v jednej rovine so zemou.

Opeľovače stromov

Aby sa vaječníky čerešní bezpečne tvorili, je potrebná výsadba s množstvom opeľovačov. Medzi tieto stromy patrí:

 • Donecká krása;
 • Doneck;
 • Valery Chkalov;
 • Annushka;
 • Droganová žltá;
 • Aelita;
 • Etika;
 • Melitopol skoro.

Je nežiaduce, aby v blízkosti sladkej čerešne boli odrody čerešní Rannyaya rozovinka, Sisrenka. Opeľovacie stromy by mali byť umiestnené v záhrade najviac 50 m od Yaroslavny, pokiaľ je to možné, na rôznych stranách od nej. Je lepšie, aby išlo o rastliny rovnakého veku alebo staršie, ale nie mladé.

Tajomstvá starostlivosti o stromy

Je ľahké sa o strom starať, dôležité je iba vykonávať rez včas, prihnojovať pôdu a v prípade potreby bojovať proti chorobám alebo škodcom. Správna starostlivosť o čerešne poskytne nádhernú a bohatú úrodu, plody budú šťavnaté, vzhľadovo zdatné.

Polievanie stromu

Čerešne by sa mali hojne polievať počas vaječníkov bobúľ a počas ich dozrievania. Zavlažovanie sa vykonáva 3-4 krát počas vegetačného obdobia. Na jeseň sa pred prístreškom na zimu vykonáva zavlažovanie pomocou vody. Výpočet vody pre jeden strom sa rovná 1-2 vedrám. Predtým uvoľnite pôdu v kruhu kmeňa, mulčujte. Voda by mala byť teplá.

Schéma orezávania

Je vhodné formovať čerešne s 3 alebo 4 kríkmi. Aby ste zabránili prúdeniu ďasien, vykonajte obrezanie iba v suchom počasí, v júni. Stonka je tvorená najmenej 60 cm, vetvy sú rozrezané o 1/3 alebo polovicu, vonkajšie púčiky sú odstránené z bočných výhonkov a skrátené o jednu dĺžku.

Hlavný výhonok, vodítko, nechajte dlhšie o 20 - 30 cm. Následne bude potrebné každý rok konáre skracovať, tým sa obmedzí rast čerešne, stimuluje úroda. Orezávanie v polovici až konca leta môže vyschnúť, bolieť alebo zomrieť.

Pracujte s dezinfikovaným strihačom, aby sa patogény nedostali do rastliny. V marci je lepšie neodrezávať zamrznuté konáre, ale robiť to v máji, keď nastáva suché počasie. Drevo upravte záhradným ihriskom.

Príprava stromčeka na zimu

Prvýkrát po rokoch odporúčajú skúsení záhradníci zakrývať alebo viazať mladé stromčeky. Ak sú na kufri praskliny, ošetrte ich záhradným lakom.

Pred prístreškom pripravte čerešne:

 • odstráňte všetky poškodené, suché vetvy;
 • obvod kmeňa je vyčistený od buriny, padlých bobúľ;
 • zem je vykopaná, napojená, mulčovaná pilinami alebo rašelinou;
 • kmeň je zabalený v silone alebo vrecovine.

Čerešne možno stále chrániť pred mrazom bielením, ktoré sa robí skoro na jar čo najvyššie, asi 1,5 - 2 metre. Musíte sa dotknúť kmeňov a kostrových konárov.

Boj proti chorobám a škodlivým chrobákom

Sweet cherry Yaroslavna zriedka trpí chorobami, škodcami, útokmi vtákov, ale ak k tomu dôjde, urobte sanitárne opatrenia. Pozostávajú z nasledujúcich aspektov:

 • na ochranu plodiny pred vtákmi pretiahnite rybárske siete cez kríky alebo umiestnite strašiaky;
 • ak je strom chorý, ošetrite ho kvapalinou Bordeaux 1%, Hom, Horus, Topsin, Nitrofen;
 • škodcov sa zbavujú použitím insekticídov ZOV.

Ako preventívne opatrenia vylúčte stagnáciu vody, vyrežte strom včas, oplodnite pôdu.

Liečba bakteriálnej rakoviny na strome

Bakteriálna rakovina čerešní napáda stromy staré 3 až 8 rokov. Toto ochorenie naznačuje bakteriálnu etiológiu. Patológii predchádza vlhká, studená jar s častými sprchami a vetrom. Prejavuje sa to takto:

 • vetvy sú pokryté vredmi, z ktorých vyteká guma;
 • na listoch a bobuliach sa objavujú škvrny hnedastého odtieňa so žltým okrajom;
 • ovocné nohy sú pokryté malými hnedými vredmi;
 • drevo odumiera, lístie odumiera.

Čerešňa zvyčajne neprežije. Bakterióza môže byť bez príznakov, ak je leto teplé a bez zrážok. Pre túto chorobu neexistujú žiadne metódy liečby. Niektorí záhradníci odporúčajú uchýliť sa k prerezaniu chorých konárov, vyrezaniu postihnutých oblastí v kôre a spracovaniu síranom meďnatým.

Takéto liečebné techniky len zriedka prinášajú pozitívne výsledky. Ak je ochorenie v počiatočnom štádiu, je možné, že bude relevantný terapeutický režim. Keď je rakovina pokročilá, čerešne sa nedajú vyliečiť. Patologický proces sa vyvíja na stromoch, ktoré sú pravidelne hnojené dusíkom a mierne polievané.

Recenzie odrody čerešní

Odpovede na čerešňu Yaroslavnu sú väčšinou pozitívne. Pomôžu vám realisticky zhodnotiť odrodu.

Christina Ostapets, 35 rokov, Kyjev.

Ahoj! V roku 2013 zasadila na pozemku jaroslávsku čerešňu. Rastlina je nenáročná na starostlivosť, čo hrá do kariet letným obyvateľom. Na svojej stránke som mal 3 také stromy, z ktorých som nazbieral 15 kg ovocia. Čerešne sú vždy sladké, šťavnaté, bez kysnutia. Túto odrodu odporúčam každému.

Pavel Lavrentiev, 58 rokov, Kazaň.

Zdravím vás! Záhradníctvu sa venujem už 10 rokov. V mojej záhrade od roku 2010 rastie Cherry Yaroslavna. Strom dozrieva skoro, do polovice júna. Čerešne sú vždy šťavnaté, ošetrujem ich kolegami v práci, varím vynikajúce kompóty. Rastlina nikdy neublížila, napadli ju však nosatce. Zničili ich pomocou 2 prístupov pomocou chemikálií. S kultúrou som úplne spokojný, radím všetkým!


Pozri si video: Ivan Hričovský: Prečo treba okopať okolo ovocného stromčeka? (Septembra 2022).