Rada

Pravidlá a plány očkovania proti fretkám podľa veku, ceny a druhov očkovania

Pravidlá a plány očkovania proti fretkám podľa veku, ceny a druhov očkovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ak je fretka chovaná ako domáce zviera, musí byť rovnako ako všetky zvieratá očkovaná proti bežným a nebezpečným infekčným chorobám. Niektoré z chorôb sú nebezpečné nielen pre fretky, ale aj pre ľudí. Zvážte, kedy a ako očkovať fretku, v akom veku, ako zviera pripraviť. Aké vakcíny si môžete zvoliť, aké vedľajšie účinky a kontraindikácie majú.

Príprava zvieraťa

Všetky fretky chované doma sú očkované, aj keď nevychádzajú na prechádzku. Zviera sa môže stále nakaziť, infekcia sa do miestnosti dostane cez oblečenie, obuv a veci majiteľa.

Fretky sú očkované, keď majú 3 - 4 mesiace. Pred týmto vekom sa očkovanie neodporúča, pretože telo mladého zvieraťa ešte nie je schopné správne reagovať na liek. Očkovať je možné po 4 mesiacoch, ale v takom prípade bude fretka, ktorá nebude očkovaná, vystavená riziku infekcie. Očkujú sa iba zdravé domáce zvieratá.

Pred očkovaním musíte zviera prehliadnuť, skontrolovať teplotu, zápal, poškodenie. 2 týždne pred plánovaným očkovaním by sa malo vykonať odčervenie, aj keď to nie je potrebné. Ošetrujte srsť aj proti blchám a kliešťom. Zničenie parazitov je nevyhnutné, inak sa zníži účinok očkovania. Vnútorné a vonkajšie parazity významne ovplyvňujú fungovanie imunitného systému, znižujú celkovú odolnosť, vývoj imunitnej odpovede je pomalší, ako je potrebné.

Pred očkovaním a určitý čas po ňom by sa fretke malo zabrániť v kontakte s inými zvieratami. Znížite tak riziko komplikácií. Pred očkovaním sa odporúča podstúpiť kúru imunomodulačných látok, aby sa telo fretky pripravilo na stres. Aj keď táto etapa sa nevyžaduje.

Plán očkovania a preventívne opatrenia

Podľa veku existujú rozdiely v očkovaní. V prvej fáze očkovania sú fretky mladšie ako 8 mesiacov očkované proti moru mäsožravcov, parvovírusovej enteritíde, leptospiróze, parainfluenze, infekčnej hepatitíde.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Mesiac potom sa uskutoční očkovanie proti besnote. Potom sa zvieratá preočkujú raz ročne. U dospelých fretiek sa všetky očkovania uskutočňujú naraz.

Kontraindikácie a vedľajšie účinky

Neočkujte choré fretky, gravidné a laktujúce ženy, ako aj zvieratá precitlivené na zložky lieku. Po očkovaní môže telo zvieraťa reagovať na liečivo so zníženou aktivitou, miernou bolestivosťou v mieste vpichu. Po 1-2 dňoch by sa malo všetko vrátiť do normálu. Ak sa zaznamená letargia, ospalosť, poruchy trávenia, sú možné reakcie ako svrbenie a začervenanie kože - typický prejav alergickej reakcie. V takom prípade odneste fretku k veterinárovi na vyšetrenie, pretože sú možné komplikácie.

Postvakcinačné obdobie

Po dobu 1,5 týždňa musíte fretku udržiavať na konštantnej teplote a vlhkosti, vyhnúť sa stresu a nedovoliť mu prísť do kontaktu so zvieratami. Nemôžete sa kúpať a prepracovávať, aby ste nepreťažili telo. To je nevyhnutné pre rozvoj imunity. Ak je zviera úspešne zaočkované, po období po očkovaní sa môžete vrátiť k obvyklému režimu a nechať fretku aktívnejšiu.

Cena a typy vakcín

Špecializované vakcíny pre fretky sa v Rusku nepoužívajú. Vo veterinárnej praxi sa používajú viaczložkové vakcíny Nobivac a Eurican. V prvom štádiu, keď je fretka stará 2,5 - 3 mesiace, sa použije Nobivac DHPP + L. 3-4 týždne po aplikácii vakcíny NobivacDHPP + RL. Rovnaký princíp sa používa aj pri očkovaní vakcínou Eurican. Injekcia sa vykonáva do krčnej oblasti alebo medzi lopatky.

Ak je riziko infekcie vysoké, vakcínu NobivacPuppyc možno použiť na fretky staré 1,5 - 2 mesiace. Dospelí sú očkovaní raz ročne vakcínou Nobivac DHPP + RL, teda úplným komplexom. Ak nie je známa história očkovania, zviera sa očkuje dvakrát, opakuje sa každý rok.

Približné náklady na vakcíny: Nobivac - 300 rubľov. a Eurican - 500 rubľov. Imunita sa vytvára 1,5 týždňa po opakovanom podaní lieku pri použití Nobivacu a 2 - 3 týždne po použití lieku Eurican. Platí 1 rok od dátumu uvedenia na trh.

Na injekciu sa používajú sterilné injekčné striekačky, vakcína zhromaždená v injekčnej striekačke sa okamžite vstrekne do zvieraťa. Vakcína sa podáva v objeme 1 ml (1 dávka) subkutánne do oblasti lopatky alebo do stehna do svalu.

Prípravky sa prepravujú a skladujú na tmavom, suchom a chladnom mieste pri teplote 2 - 8 ° C. Nenechajte liek zmraziť. Čas použiteľnosti Eurican - 1 rok, Nobivac - 2 roky. Po uplynutí doby použiteľnosti sa lieky v žiadnom prípade nesmú používať, nebude mať žiadny účinok.

Lieky používané na očkovanie fretiek sú vysoko účinné (asi 95%), vysoko kvalitné a bezpečné pri správnom použití. Zriedkavo ich použitie spôsobuje vedľajšie účinky alebo komplikácie. Imunita sa vyvíja rýchlo, pokračuje celé obdobie určené výrobcom.

Očkovanie fretiek proti nebezpečným infekciám je povinné, rovnako ako očkovanie všetkých mäsožravcov. Bez imunity, ktorá sa vytvorí po očkovaní, zvieratá vo väčšine prípadov ochorejú a zomrú. Týka sa to dospelých fretiek, ako aj mladých zvierat. Preto nemôžete preskočiť fázy očkovania, a ešte viac to úplne ignorovať. Zvieratá môžu ochorieť kedykoľvek, a to aj bez komunikácie s vlastným druhom alebo inými živými tvormi. Boli by v bezpečí s imunitou.


Pozri si video: Vakcíny a vakcinácia. Diskusia Veda pomáha - Covid-19. livestream (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Turn

  This remarkable idea, by the way, just falls

 2. Charles

  Just what you need.

 3. Kermit

  sledujte všetkých

 4. Kagasida

  but this has the analog?

 5. Tygotaur

  Myslím, že nemáš pravdu. Navrhujem, aby sa diskutovalo. Napíš mi v PM.Napíšte správu