Rada

Príčiny a príznaky kiahní u holubov, liečba a prevencia

Príčiny a príznaky kiahní u holubov, liečba a prevencia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vírusové choroby vtákov sú veľmi rozšírené a môžu sa na farme objaviť kedykoľvek. Jednou z týchto chorôb sú kiahne. Toto ochorenie existuje v 2 formách a spôsobuje hospodárskym zvieratám veľké škody. Zvážte príčiny, príznaky ovčieho kiahne u holubov, diagnostické metódy, terapiu liekmi a ľudovými metódami, prevenciu choroby doma.

Príčiny ochorenia

Pri kiahňach sú postihnuté koža a sliznice holubov. Infekcia je veľmi nákazlivá, choroba je akútna a chronická, v obidvoch prípadoch sa vtáky stávajú nosičmi vírusu. Choré sú hlavne mladé zvieratá, dospelé vtáky sú nositeľmi vírusov. Vírus kiahní sa prenáša nosovým výtokom, trusom, zvyškami na povrchu podávačov a napájačiek, rôznymi zariadeniami, môže sa prenášať vzduchom, hmyzom sajúcim krv (oveľa menej často ako výlučkami z tela). Prípady ochorenia sa častejšie zaznamenávajú počas teplej sezóny.

Holuby často ochorejú na kiahne, ktoré žijú v holubníku, v ktorom sú zriedka vyčistené, vetrané a nedodržiavajú teplotný a vlhkostný režim. Konzumácia potravy nevyváženej v živinách a minerálnych látkach v chladnej a vlhkej miestnosti vedie k oslabeniu imunity vtákov a následným chorobám. Vírus sa môže do tela holubov dostať cez drobné poškodenie.

Hlavné príznaky a formy ochorenia

Kiahne u holubov sú spočiatku bez príznakov, toto obdobie trvá v teplom období až 2 mesiace a v chlade až 4 mesiace. Potom sa objavia príznaky, ktoré sa líšia podľa toho, akú formu choroba mala.

Kožná forma

Dá sa identifikovať podľa výskytu červených vredov na koži okolo zobáka, uší, v rohoch úst, ktoré sa zmenia na hnisavé výrastky špinavo žltej farby. V závažnej forme ovčie kiahne postihujú nielen pokožku a sliznice, ale aj vnútorné orgány, čo končí smrťou vtáka. Ak je ovplyvnená sliznica očí, môžu mať holuby fotofóbiu, tečú slzy, oči červenajú a sú zapálené. V rohoch očí sa tvoria výrastky. Holuby ospalé, málo jedia, krídla im klesajú, perie je prehrabané.

Záškrt

Pri tejto forme kiahní u holubov je ovplyvnená nosná sliznica, výrastky sa objavujú v nose, hrtane a strume. Najskôr sú to škvrny bielej alebo žltej farby, potom sa premenia na film. Z tohto dôvodu je pre vtáky ťažké dýchať, pískajú, majú otvorený zobák a nemôžu jesť a piť normálne. Kiahne pri záškrte sú často chronické.

Zmiešané

S touto formou vykazujú holuby príznaky oboch foriem súčasne. Postupuje ťažko, často vedie k smrti vtáka. Ak sa objaví aspoň jeden vonkajší znak kiahní alebo sa správanie holuba zmenilo, musíte chorého jedinca okamžite poslať do karantény a zahájiť terapiu.

Ako je choroba diagnostikovaná

Keď sú ovčie kiahne v počiatočných štádiách, môžu sa ich príznaky zameniť s príznakmi iných infekcií, takže pred začatím liečby musíte zistiť, s ktorou chorobou sa musíte vyrovnať. Diagnóza sa stanovuje vo veterinárnom laboratóriu analýzou biologického materiálu odobratého chorému vtákovi.

Ako liečiť ovčie kiahne u holubov

Počas liečby sa choré holuby chovajú osobitne. Tí, u ktorých sú ovčie kiahne v ťažkom štádiu, sú usmrtené a spálené, pretože iba oheň vírus úplne zničí. Všetci stále zdraví ľudia sú spájkovaní roztokom manganistanu draselného (1 z 1000), 3 - 5% roztokom "Furacilinu" alebo "Jodinilu". Dom je dôkladne vyčistený a dezinfikovaný.

Antibiotiká

Lieky sa podávajú orálne a lieči sa vonkajšie poškodenie. Dĺžka liečby je 5-9 dní. Antibiotiká sa injikujú do svalov hrudníka, pod kožu zadnej časti hlavy alebo sa rozpustia vo vode a strieka sa každému vtákovi. Na zničenie vírusu kiahní sa tetracyklín používa vo forme tabliet a masti. Tablety sa zriedia vo vode v pomere 1 ku 4, roztok sa kvapká do zobáka a očí 3x denne. Prášok sa zmieša s chlebom a podáva sa holubom - aby sa zničil vírus v orgánoch.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Neprekračujte dennú dávku tetracyklínu pre mladé zvieratá - 50 ml. Vonkajšie výrastky sa lubrikujú tetracyklínovou masťou po dobu 5-8 dní.

Ďalšia droga - „Tilan“ - sa podáva holubom v množstve 0,5 g na 1 liter pitnej vody. Za deň by na 1 holuba nemalo spadnúť viac ako 40-50 ml, ak sa vták sám nenapije, vkvapká sa mu do pipety pipetou. Tilan ničí vírus nielen na koži, ale aj vo vnútorných orgánoch. Doba liečby - 5 dní, maximálne - 8.

"Enrofloxacín" sa riedi vo vode rýchlosťou 5 ml na 10 litrov, roztok sa naleje do misky na pitie a podáva sa chorým vtákom 6 dní po sebe. Kontraindikáciami pre použitie tohto antibiotika sú choroby obličiek. Po liečbe antibiotikami sa holubom podávajú probiotiká a vitamíny.

S improvizovanými prostriedkami

Tradičná medicína na liečbu kiahní u holubov ponúka tinktúru z cibule, cesnaku a šípok s medom. Recept na varenie: 2 hlavy cesnaku, 1 nelúpanú cibuľu, nakrájajte nadrobno, pridajte 2 polievkové lyžice. l. šípkové bobule, 1 polievková lyžica. med. Všetko nalejte do 0,5 litra alkoholu, nechajte 2 týždne. Pridajte 1 lyžičku na 1 liter pitnej vody. Môžete si urobiť infúziu ihiel, namočiť ju na jeden deň a dať infúziu holubom na pitie.

Preventívne opatrenia

Očkovanie pomáha predchádzať chorobe, vykonáva sa u mladých zvierat, keď dosiahnu 6 - 10 týždňov. Vakcína sa vstrekuje do membrány na krídlach. V priebehu mesiaca môže byť na tomto mieste zápal. O mesiac neskôr sú opäť očkovaní. Potom sa očkovanie každoročne opakuje. Choré holuby nie sú očkované.

Ako preventívne opatrenie musíte hydinárňu ošetriť 2% roztokom hydroxidu sodného alebo formalínu, vápna so síranom meďnatým. Pravidelne čistite a umývajte kŕmidlá, napájačky, raz mesačne spaľujte bidlá, podlahy a steny, inventár pomocou horáka.

Vyvetrajte miestnosť, uistite sa, že nie je vlhká, horúca alebo naopak studená. Držte nové holuby v karanténe po dobu 2-4 týždňov.

Kiahne u holubov sú liečiteľné, ale nie zanedbávané. Preventívne opatrenia môžu hospodárske zvieratá zachrániť pred infekciou, ale ak k tomu dôjde, je potrebné okamžite začať s liečbou. Antibiotiká a ľudové tinktúry obnovia zdravie holubov a predĺžia ich životnosť.


Pozri si video: Hyiodine - příprava krytí pro špatně se hojící ránu (Február 2023).