Tajnosť

Jabloň šampióna: opis odrody a vlastnosti pestovania

Jabloň šampióna: opis odrody a vlastnosti pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jedna z odrôd jabloní, ktorá sa v Českej republike chovala začiatkom 70. rokov, sa nazýva „šampión“. Získal sa krížením odrody Delicious s odrodou Renet.

Tieto jablone si získali popularitu a sú v Európe rozšírené. Dopyt po odrode je spôsobený nenáročnosťou stromov a zaujímavou chuťou ovocia.

Vlastnosti triedy

Miera odrody šampióna odrody je vysoká. Prvá plodina zo záhradnej rastliny sa môže zozbierať v treťom roku po výsadbe sadeníc. Plod je stabilný a výnos je veľmi vysoký. Jablone s ročným vekom najmenej päť rokov dávajú z každej rastliny asi dvadsať kilogramov ovocia. Záhradné stromy tejto odrody sú dosť kompaktné.

Hlavnou výhodou odrody je vysoká chutnosť plodov a ich atraktívny vzhľad. Okrem toho, Vysoká produktivita v kombinácii s predčasnou splatnosťou nemá žiadny malý význam. Nevýhodou je náchylnosť rastlín na choroby, ako sú horká fosília a popáleniny baktériami.

Klony tejto odrody existujú a úspešne sa implementujú:

  • klon „Champion Arno“;
  • klon „Šampión Renault“.

Opis stupňa

Pre stromy je charakteristický nízky vzrast, ako aj prítomnosť kompaktnej koruny, ktorá má oválny tvar a strednú hustotu. Pred plodením sa pozoruje aktívny rast rastlín. V budúcnosti sa indikátory rastu zreteľne spomalia.

Hlavné vetvy pri pohybe smerom od stonky tvoria ostrý uhol. Obličky sa vyznačujú vysokou excitabilitou, tendencia k tvorbe výhonkov je pomerne nízka. Plodenie je zmiešaného typu a možno ho pozorovať nielen na ploštici, ale aj na ovocných tyčiach a oštepoch.

Kvitnutie je dosť hojné, priateľské a pozorované v strednodobom horizonte. Peľ má priemernú alebo nadpriemernú úroveň životaschopnosti. Ukazovatele vitálnej aktivity sa môžu pohybovať od 18 do 30%. Proces voľného opelenia neumožňuje začať viac ako tretinu ovocia.

Zimné odrody jabloní

Odroda patrí do kategórie čiastočne samoopelivých. Na zvýšenie produktivity je vhodné pestovať v bezprostrednej blízkosti opeľovačov jabĺk odrôd „Idared“, „Lobo“, „James-Greve“ alebo „Florina“.

Charakterizácia ovocia

Jablká tejto odrody sa vyznačujú veľkými rozmermi s ukazovateľmi hmotnosti od 150 do 200 g. Plody sú jednorozmerné, pravidelného zaobleného oválneho tvaru. Hodnotenie chuti - 4,7 bodu. Šupka sa vyznačuje suchosťou, riedkosťou, ale zároveň hustotou a elasticitou. V štádiu odstrániteľnej zrelosti je hlavné sfarbenie ovocia zelenkavé so žltou farbou a vedľajšie sfarbenie je vyjadrené na významnej časti povrchu ovocia vo forme oranžovej alebo červenej, rozmazanej alebo pruhovanej červenanie.

Odroda je vhodná na čerstvú spotrebu a konzerváciu.

Funkcie výsadby a starostlivosti

Rastlina sa vyznačuje strednou odolnosťou. Na ochranu ovocných plantáží odrody Champion pri pestovaní v chladnom podnebí na zimné obdobie sa odporúča baliť kmene.

Miesto pristátia by malo byť chránené pred severom, veľmi studeným vetrom. Neodporúča sa pestovať sadenice v mokradiach so stagnáciou podzemnej vody. Jablone triedy šampiónov sa môžu pestovať na jar podľa vzoru 4 x 1,5 m.

Aby sa predišlo chorobám, je potrebné vykonať správne a včasné prerezávanie, čo je dôsledkom nízkej intenzity rastu jablone. Pred zberom ovocia je potrebné pravidelne ošetrovať lístie vápnikovými hnojivami. Jablone sú stredne odolné voči múčnatke.

U trpasličích podnoží sa uprednostňuje pestovanie šampiónov. Pri použití druhu, ako je „M9“, sa v roku výsadby môže vyskytnúť prvá fáza plodenia.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o jabloni Borovinka.

Zber a skladovanie

Vymeniteľné zrelé ovocie na jabloňoch Champion sa vyskytuje v druhej polovici septembra. V závislosti od klimatických podmienok a poveternostných podmienok sa obdobie odstrániteľnej zrelosti ovocia môže mierne líšiť. Mladé záhradné výsadby dostatočne pevne držia dozretú plodinu na konáre. Predčasný pokles ovocia je zriedkavý a iba na starých alebo ochudobnených stromoch. Malo by sa pamätať na to, že neskoro pozberané jablká sú oveľa horšie konzervované a môžu mať menej atraktívny vzhľad.

Spotrebiteľské obdobie začína dva týždne po zbere a pripadá na október. V chladničke môžu jablká zostať čerstvé päť mesiacov. Pri všeobecnom spôsobe skladovania sú plody dobre konzervované iba dva mesiace.

Ako prerezávať jabloň na jar

Ukazovatele prepravovateľnosti ovocia tejto odrody sú priemerné, preto si v prípade potreby preprava ovocia vyžaduje vysoko kvalitné balenie.