Rada

Teplota pre pokojné kvasenie vína doma, potrebujete vodnú plombu

Teplota pre pokojné kvasenie vína doma, potrebujete vodnú plombuWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Tiché kvasenie domáceho vína je konečnou fázou prípravy. Počas tohto obdobia je dôležité sledovať nápoj a nenechať priebeh procedúry, pretože v takom prípade existuje vysoká pravdepodobnosť znehodnotenia nápoja. Tichý proces fermentácie trvá až 1 mesiac a je pokojný. Na konci si vinár všimne vytvorenie tenkého hnedého sedimentu a zastavenie plynových bublín. Samotný nápoj sa stáva priehľadným a odhaľuje kyticu.

Funkcie procesu

Tiché kvasenie prebieha pri nižších teplotách ako intenzívne kvasenie. Tento indikátor by sa mal udržiavať na +12 ° С, zatiaľ čo prudké výkyvy a poklesy sú neprijateľné, čo je ťažké zabezpečiť v štandardných domácich podmienkach.

Víno sa vyrába v prevádzkach, ako sú:

 • pivnica;
 • lodžia;
 • nevykurovaná miestnosť.

Ak je teplota nižšia ako odporúčaná, ale nie negatívna, potom bude fermentačný proces trvať dlhšie. Druhá podmienka ovplyvňuje kvalitu konečného produktu.

Z tohto hľadiska sa neodporúča vyrábať ľahké domáce vína doma, je lepšie zvoliť silné a sladké.

Aký je rozdiel medzi intenzívnym a tichým kvasením?

Intenzívne a tiché kvasenie sa navzájom líši v charaktere procesu, ako aj v jeho trvaní. Predstavujú dve fázy toho istého procesu. Spočiatku začína intenzívne kvasenie vína, ktoré sa vyznačuje prítomnosťou veľkého množstva cukru a kvasiniek a bohatou emisiou oxidu uhličitého. Trvanie tohto štádia je až 3 týždne, po ktorých bude reakcia menej prudká.

V štádiu tichého kvasenia sa oxid uhličitý takmer úplne prestáva uvoľňovať, vo víne je málo cukru, zjasní sa a stane sa priehľadným. Nápoj je takmer pripravený, ale dokončenie procedúry niekedy trvá viac ako jeden mesiac. Práve v tejto fáze sa vytvárajú chuťové vlastnosti vína.

Potrebujete vodnú pečať?

V prvom štádiu prípravy nápoja hrá dôležitú úlohu zápachová uzávierka. Cez ňu uniká oxid uhličitý, ale kyslík späť nepreniká. Keby také zariadenie nebolo, potom by sa nádoba mohla pretrhnúť nadmerným tlakom.

V prípade, že nie je vodný uzáver, používajú vinári obyčajnú gumenú rukavicu, v ktorej jednom z prstov je diera prepichnutá ihlou. Keď je proces vývoja oxidu uhličitého dokončený a rukavice spadnú, je možné ju odstrániť.

Optimálna teplota

V procese výroby vína je dôležité dodržiavať teplotný režim. Ak je teplota príliš nízka, potom sa fermentácia zastaví. To isté sa stane, keď indikátor prekročí +30 ° С. Ostré teplotné skoky negatívne ovplyvňujú postup. Za optimálny indikátor sa považuje +15 - +20 ° С.

Kroky procesu

Domáce víno prechádza niekoľkými fázami kvasenia. Prvým z nich je búrkový, ktorý sa začína v priebehu niekoľkých hodín po príprave obrobku. Vyznačuje sa intenzívnym prebublávaním, tvorbou peny na povrchu, syčaním unikajúceho oxidu uhličitého. V tomto ohľade sa odporúča naplniť nádobu blankom o dve tretiny. Táto fáza trvá asi 1 týždeň.

Sekundárne kvasenie sa tiež nazýva tiché. Pokračuje to, kým droždie nespracuje všetok cukor. Dátum dokončenia tejto etapy závisí od jej obsahu. Proces sa v priemere zastaví o 1 mesiac, niekedy to však trvá dlhšie. To sa dá určiť úplným zastavením emisií oxidu uhličitého. Je dôležité nevynechať tento okamih a nepreexponovať víno na kaloch, aby ste nepokazili chuť výsledného produktu.

Ako dlho trvá pokojné kvasenie vína?

Trvanie procesu pokojnej fermentácie ovplyvňuje niekoľko faktorov:

 • teplota;
 • použité droždie;
 • množstvo cukru;
 • použité suroviny.

Celý postup trvá v priemere 30 až 90 dní. Z toho asi 20 dní je určených na ticho. V niektorých prípadoch sa toto obdobie výrazne predlžuje.

Možné problémy

V procese výroby domáceho vína musia vinári čeliť týmto problémom:

 • poškodenie vodného uzáveru alebo rúrok;
 • porušenie teplotného režimu;
 • vysoký alebo nízky obsah cukru;
 • nedostatočná aktivita divých kvasiniek.

Je dôležité včas nájsť a odstrániť príčinu, aby sa zabránilo znehodnoteniu nápoja. V prvom prípade sa odporúča vymeniť alebo opraviť vodný uzáver pomocou dostupných nástrojov. Ak sa ukazovatele teploty nezhodujú, nádoba s vínom sa prenesie do miestnosti s pohodlnejšími podmienkami. Obsah cukru sa meria pomocou špeciálneho prístroja - ariometra. Aktivita droždia sa zvyšuje pridaním novej dávky vínneho kvásku alebo hodením niekoľkých neumytých hroznových bobúľ alebo hrozienok do nápoja.

Ako zastaviť kvasenie v hotovom víne

Mikroorganizmy obsiahnuté v mladom víne sú kedykoľvek schopné obnoviť činnosť a vyvolať obnovenie fermentačných procesov. Je to spôsobené rôznymi faktormi vrátane teplotných výkyvov. Vďaka tomu nápoj stráca chuť a dokonca sa zhoršuje. Aby sa tomu zabránilo, odporúča sa použiť osvedčenú metódu umelého zastavenia fermentácie:

 • kryostabilizácia;
 • pasterizácia;
 • pridanie alkoholu.

Pasterizácia je tepelné ošetrenie, ktorého účelom je zničiť mikroorganizmy a zabrániť obnoveniu fermentačných procesov.

Kryostabilizácia je podobný postup, vykonáva sa iba za studena. Zároveň teploty dosahujú + 5-0 ° С. Zabráňte opätovnému spusteniu procesu pridaním vodky alebo alkoholu do vína. Pre každý stupeň nápoja pridajte 2% vodky alebo 1% alkoholu. Je nežiaduce používať túto techniku ​​pre ľudí, ktorí nevyhovujú alebo nemajú radi obohatené víno.


Pozri si video: - #14 výroba domácího vína krok za krokem 1. vybavení a příprava (August 2022).