Rada

Popis odrôd nepálskej potentilly, aplikácia v krajinnom dizajne

Popis odrôd nepálskej potentilly, aplikácia v krajinnom dizajne


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ďalšou krásnou rastlinou, ktorá môže zdobiť okolie domu, je vysoký himalájsky druh. Hovoríme o nepálskej potentille. Je považovaný za obľúbeného pre záhradkárov z mnohých dôvodov, medzi ktoré patrí nenáročná starostlivosť a odolnosť voči chorobám.

Opis a vlastnosti nepálskej potentilly

Stonky rastliny dosahujú výšku 45-60 cm, rovnú a husto rozvetvenú. Pokryté palmovými listami. Farba zelene závisí od miesta, kde ker rastie. Pohybuje sa od svetlej pistácie po tmavozelenú.

Vonkajší obrys listov Potentilly je podobný listom jahôd. To isté možno povedať o ich štruktúre. Kvetinové poháre dosahujú priemer 3,5 cm a okolo nich je 5 okvetných lístkov, ktorých farba sa pohybuje od svetloružovej po tmavočervenú.

Hlavné výhody a nevýhody

Koreňový systém Potentilly je nasýtený užitočnými prvkami, preto je v medicíne široko používaný. Cinquefoil sa vyrovná s chorobami gastrointestinálneho traktu a zlepšuje prácu metabolických procesov.

Bylinkári odporúčajú Potentillu na aterosklerózu a srdcovo-cievne ochorenia. Pri stomatitíde a tonzilitíde pomáhajú odvar z rizómov. Tinktúry odstraňujú všetky druhy zápalov v ústnej dutine.

Okrem veľkého množstva výhod má ker aj nevýhody:

 1. Látky obsiahnuté v rastline vyvolávajú ospalosť a znižujú bdelosť. Preto sa pitie bujónov po dôležitých udalostiach odkladá.
 2. Pacienti s hypertenziou musia užívať liek Potentilla pod dohľadom lekára. Má tendenciu znižovať krvný tlak.

Aby sa zabránilo nepredvídaným reakciám tela, Potentilla sa užíva po konzultácii s lekárom. Špecialista zostavuje liečebný režim na základe individuálnych preferencií tela.

Odrody a odrody

Z veľkého množstva existujúcich odrôd záhradníci uprednostňujú iba niekoľko.

Slečna Wilmontová

Okrasný ker s krásnymi jasnými kvetmi čerešňovej farby. Medzi fialovými stonkami je veľké množstvo panikulárnych súkvetí. Slečna Wilmontová sa vyznačuje dlhým obdobím kvitnutia, ktoré umožňuje výsadbu v severných oblastiach.

Carmen

Typ nepálskej potentilly sa vyznačuje tvorbou objemných zhlukov pôdneho pokryvu. Tmavočervené kvety majú žlté žilky a symetricky umiestnené tyčinky. Rovnako ako vo väčšine prípadov, kalich má 5 okvetných lístkov.

Kvety Carmen sa zbierajú v kvetenstvách alebo sú aranžované jednotlivo.

Typ nepálskeho potentilla toleruje silné zimné mrazy a nevyžaduje si zvláštnu starostlivosť. Tiež sa nebojí dlhotrvajúceho sucha. Pod snehovou pokrývkou sa dobre zimuje. Aby sa zabránilo problémom s kultiváciou, sú vybrané tmavé miesta.

Bylinná trvalka Nepálska

Rovnako ako iné druhy nepálskej potentilly, aj kvety dosahujú priemer 3 cm. Ker má výšku 30 - 85 cm. Rozľahlé stonky sú pokryté jahodovými listami.

Hybridný Nepálčan

Bol vyšľachtený v dôsledku kríženia niekoľkých odrôd Potentilla. Rovná stonka rastliny dosahuje výšku 1 m. Listové dosky nie sú vysoko nad zemou.

Kvety sú maľované rôznymi farbami:

 • biely;
 • žltá;
 • Tmavo červená;
 • Ružová.

Priemer kvetov hybridnej nepálskej potentilly dosahuje 5 cm, zhromaždené v kvetenstvách predstavujú kefu alebo štít.

Nuansy pestovania rastliny

Výsadba kríkov začína výberom optimálneho miesta na danom mieste. Nájsť vhodný nebude ľahké, možno bude potrebné presadiť ďalšie rastliny, aby sa uvoľnilo miesto. Nepálska potentilla sa zároveň vo voľnej prírode cíti výborne.

Ako si zvoliť miesto pristátia

Miesta pre takéto výsadby by mali byť osvetlené slnečným žiarením najmenej 5 hodín denne. Ak to nie je možné, zvážte možnosť s penumbrou. Kultúra je zároveň náročná na zloženie pôdy, najlepšie je, keď je to piesčitá hlina alebo hlina.

Nedostatok ultrafialového svetla negatívne ovplyvňuje kvitnutie.

Pristátie na otvorenom teréne

Pre úspešný výsledok sa vykonajú nasledujúce akcie:

 1. Výsadbová jamka by mala mať hĺbku najmenej 60 cm.
 2. Spodok otvoru je pokrytý drenážnou vrstvou. K tomu sú vhodné úlomky štrku alebo tehál zmiešané s riečnym pieskom.
 3. Polovica otvoru je naplnená zmesou piesku a zeminy. Do kompozície je potrebné pridať humus. Pomer je 2: 1: 2.
 4. Vysadí sa rastlina, ktorá je pokrytá čistou pôdou.

V prvých 3 týždňoch nie je povolené sušenie pôdy. Pôda musí byť neustále navlhčená.

Užitočné tipy na starostlivosť o kvetinu

Ak človek vie, kedy a ako má sadiť nepálsku potentillu, je to dobré. Ale to nestačí. Krík poteší krásou, ak sa mu venuje náležitá starostlivosť.

Polievanie

Pokiaľ ide o mladé sadenice, otázky týkajúce sa polievania nevznikajú. Dospelá plodina potrebuje zvlhčenie pôdy každé 2 týždne. Na zemi by sa nemala vytvárať stagnácia vody. Vylúčená je aj studená voda, pretože zničí korene rastliny.

Vrchný obväz

Zavádzanie organických alebo minerálnych hnojív sa vykonáva, ak bola pôda vyčerpaná. Procedúra sa vykonáva v posledných letných dňoch.

Prerezávanie

Počas obdobia kvitnutia sa ker pravidelne zbavuje listov a kvetenstva, ktoré vyschli. Tento postup predlžuje obdobie kvitnutia. Aby ker nestratil svoj dekoratívny vzhľad, mal by byť rezaný. Koná sa najviac dvakrát za sezónu.

Proti starnutiu sa prerezávanie vykonáva každých päť rokov. To sa deje na jar, zatiaľ čo Bush nemal čas prebudiť sa z hibernácie. Stonky sú narezané na základňu.

Ochrana potentily pred chorobami a škodcami

Hlavným nepriateľom Potentilly je lopatka, ktorá žerie kvety a listy kríkov. Odmietnutie vyriešiť problém hrozí smrťou rastliny. Na boj proti lopatke sa používajú insekticídne roztoky, ktorými sa ošetria mleté ​​časti plodiny.

Na kríkoch si občas všimnete stopy hrdze. Vyskytuje sa spravidla vinou človeka. Hrdza je výsledkom nesprávneho zalievania spôsobeného stojatou vodou. Systémové fungicídy a kvapalina z Bordeaux pomôžu vyrovnať sa s problémom. Iné choroby nepálsku lastovičník „neobťažujú“.

Ako správne rozmnožovať rastlinu?

Krása nepálskej Potentilly udivuje záhradníkov a majú túžbu zasadiť na tomto mieste nové kríky. Ak to chcete urobiť, nemusíte chodiť do obchodov a kupovať sadenice alebo semená. Človek môže využiť to, čo má.

Metódy šírenia kríkov sú tieto:

 • odrezky;
 • rozdelenie kríkov;
 • semená;
 • vrstvenie.

Najčastejšie sa volí metóda vegetatívneho rozmnožovania, pretože sa považuje za najrýchlejšiu a najefektívnejšiu. Odrezané časti kríka rýchlo tvoria koreň a sú vhodné na výsadbu na jar, v lete a na jeseň. Len málo pestovateľov sa rozhodne množiť semená Potentilla semenami. Ich úsilie ale prináša aj výsledky, preto sa táto metóda volí podľa ľubovôle.

Vysadený výhonok sa často nezakorení a po krátkom čase odumrie. Môže za to niekoľko faktorov - nesprávny výber miesta a kvalita pôdy. Takéto nuansy je potrebné zohľadniť.

Nepálska potentilla v krajinnom dizajne

Dobré na kríku je, že ho možno použiť ako jednu výsadbu a vytvárať tak zložité kvetinové aranžmány. Rastlina odvádza vynikajúcu prácu, ak chcete zakryť prázdne oblasti. Dokonale formuje obrubníky a maskuje holé a škaredé kríky pochádzajúce z iných výsadieb.

Na vytvorenie kvetinových aranžmánov alebo na ozdobenie záhonov sú za susedov vybrané chrpy, vlčí bôb a zvončeky. Nepálsky lastovičník má zvláštnosť zamerať sa na rastliny s vyblednutými kvetmi. Toto je každopádne víťazná možnosť.

Nepálsky lastovičník je skutočnou ozdobou záhrady, bez preháňania. Okrem toho si každý môže udržať dekoratívny vzhľad kríka, pretože to nie je ťažké. Vďaka týmto okamihom sa kultúra stala populárnou medzi záhradkármi.


Pozri si video: Ivan Hričovský - Výsadba + tipy a triky (Smieť 2022).