Rada

Popis 14 najväčších plemien kurčiat a pravidlá držania veľkých vtákov

Popis 14 najväčších plemien kurčiat a pravidlá držania veľkých vtákov


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Dnes existuje veľa veľkých plemien kurčiat, z ktorých každé má určité vlastnosti. Všetky patria do sektora mäsa a vyznačujú sa svojou pôsobivou veľkosťou. Na dosiahnutie úspechu v pestovaní kurčiat je dôležité zvoliť správne plemeno vtákov a poskytnúť im vysoko kvalitnú a kompletnú starostlivosť. Musí mať komplexnú povahu.

Účel chovu veľkých plemien

Hlavným účelom chovu takýchto kurčiat je získanie kvalitného mäsa. Má vysokú nutričnú hodnotu a obsahuje veľa bielkovín, ktoré sú ľahko stráviteľné. V kompozícii je tiež veľa cenných zložiek..

Mäso takýchto kurčiat sa používa ako základ stravy a má široké využitie pri varení. Okrem toho existujú vzácne plemená. Pestujú sa v chovných farmách a skladujú sa v genofondoch.

Hlavné výhody a nevýhody

Medzi hlavné výhody veľkých kurčiat patria:

 • gurmánske mäso, ktoré sa považuje za diétne;
 • silná imunita - dlhé výberové obdobie umožnilo získať zdravé kurčatá, ktoré sú nenáročné a dobre sa prispôsobujú vonkajším faktorom;
 • neobmedzená reprodukcia je možná, ak existuje niekoľko nesúvisiacich línií a charakteristiky plemena sú zachované.

Kurčatá sa zároveň líšia v určitých nevýhodách:

 • obdobie neskorého dozrievania - kurčatá dávajú vajcia iba za 7-8 mesiacov a maximálnu váhu získavajú po 1 roku;
 • nízka produktivita vajec - takéto plemená neprinášajú viac ako 120 vajec ročne;
 • sklon k obezite.

Populárne plemená

Veľké kurčatá patria do sektora mäsa. Pri správnej starostlivosti o vtáky budete môcť dosiahnuť dobré výsledky pri chove vtákov a získať veľa dietetického mäsa.

Brama

Toto je jedna z najobľúbenejších odrôd. Vtáky sú nenáročné na starostlivosť a dávajú veľa mäsa. Zároveň prinesú veľa vajec. Jasné perie sa považuje za charakteristický znak. Sú svetlé, jarabice alebo tmavé.

Štruktúra vtákov sa považuje za zrazenú. Ich západ je určený farbou. Svetlé sliepky dosahujú 5 kilogramov, tmavé - 7. Nosnice prinášajú 130 vajec s hmotnosťou 60 gramov ročne. Zrenie nastáva neskoro - na 9-10 mesiacov.

Cochinchins

Toto plemeno sa považuje za gigantické. Vtáky v mnohom pripomínajú plemeno Brama. Produkujú vynikajúce mäkké mäso a zdravé vajcia. Pernaté sú nenáročné na starostlivosť a sú odolné voči silným mrazom. Vtáky sa vyznačujú pokojnou povahou.

Kohúty sú veľké a mohutné na tele. Farba je iná - modrá, plavá, biela. V tomto prípade sa najobľúbenejšou možnosťou považuje čierne operenie. Kohúti dosahujú 4,5 kilogramu, kurčatá vážia 4. Prvé vajcia dávajú v 8-9 mesiacoch. Vtáky privedú ročne nie viac ako 125 vtákov.

Jersey Giant

Toto je mladé plemeno, ktoré bolo chované v Amerike. Vyznačuje sa rýchlym tempom rastu. Už v prvom roku života je kohút schopný dosiahnuť 5 kilogramov. Celkovo váži 6 kilogramov. Vrstvy dorastajú až do 5 kilogramov. Produkujú 190 vajec ročne.

Langshan

Toto je populárne plemeno, ktoré sa rozšírilo. Dnes pre tieto kurčatá existujú normy, ktoré sa líšia v parametroch produktivity, farbe peria a vonkajších vlastnostiach.

Pre mäsové plemená sú charakteristické nasledujúce vlastnosti:

 1. Dospelé vtáky vážia 3 - 4,5 kilogramu. V zriedkavých prípadoch kohúty dorastajú až do 5,5 kilogramu.
 2. Vtáky sa vyznačujú telom v tvare V, silnou konštitúciou a hustým perím.
 3. Mäso chutí vynikajúco. Často sa používa v drahých podnikoch.

Maďarský obr

Toto plemeno je vo svete veľmi populárne. Vyniká svojimi vonkajšími vlastnosťami. Pernaté sa vyznačujú jasne červeným perím. Vyznačujú sa rozvinutou termoreguláciou. Toto umožňuje vtákom jednoduché prispôsobenie sa klimatickým zmenám.

Priemerná hmotnosť dosahuje 4 - 5 kilogramov. Existujú však aj držitelia rekordov, ktorí sú takmer dvojnásobkom stanovených noriem.

Okrem toho sa toto plemeno vyznačuje vysokými parametrami produkcie vajec, ktoré dosahujú 300 vajec ročne. Vyznačujú sa veľkými rozmermi a hmotnosťou 70 gramov. Preto sa kurčatá tohto plemena často chovajú vo veľkom meradle. Nepochybnými výhodami sú prítomnosť inkubačného inštinktu a vynikajúca imunita.

Dorking

Tieto vtáky sú známe po celom svete. Ich predkami boli rímske kurčatá, od ktorých sa im podarilo zdediť sklon k rýchlemu rozvoju.

Kurčatá tohto plemena sa vyznačujú rôznymi farbami. Zároveň sú najrozšírenejšie šedo-zlaté odtiene. Vyznačujú sa čierno-bielou hrivou, zlatým bruškom a sivým chrbtom.

Samice vážia 3,5 - 4 kilogramy, muži - 5. Vtáky zároveň nevykazujú vysokú produkciu vajec. Stresové faktory, poruchy stravovania a nepriaznivé vonkajšie podmienky vedú k zníženiu počtu vajíčok.

Sasso - farebný brojler

Toto je hybridné plemeno, ktoré vyvinuli francúzski vedci. Sasso má bojové korene, a to je zjavné na jej vzhľade. Existuje celý rad poddruhov, ktoré sa líšia rôznou farbou peria a nízkou produktivitou.

Vtáky sú schopné vážiť 5 kilogramov. Vyznačujú sa stabilnou produkciou vajec. Vtáky prinesú až 120 vajec ročne. Ich kultivácia bude zároveň vyžadovať veľa času a úsilia. Napriek tomu, že sú vtáky všežravé, potrebujú určitý spôsob konzumácie potravy. Vďaka tomu sa lepšie vyvíjajú. Porážka sa vykonáva už za 2 mesiace.

Mechelen kukučka, alebo Malin

Názov tohto plemena je spôsobený pôvodnou farbou peria. Vtáky boli chované v Belgicku ešte v 19. storočí. Tieto vtáky sa vyznačujú mnohými vlastnosťami:

 1. Nízke telo a krátke nohy so silným perím. Telo sa vyznačuje mohutnými svalmi a zaoblenými tvarmi.
 2. Atraktívna farba. Perie je pokryté krásnymi sivobielymi pruhmi. Výsledkom je pruhovaný kabát.
 3. Premenlivá dispozícia. Vrstvy sú zvyčajne priateľské. Niekedy sa však dopúšťajú agresívnych činov.
 4. Vysoká telesná hmotnosť. Dosahuje 4,5-5,5 kilogramu. Vtáky súčasne produkujú 130 vajec ročne a rýchlo sa rozvíjajú.

Bress Galskaya

Toto slávne plemeno sa vyznačuje vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami mäsa. Bol vyradený v polovici 20. storočia. Zároveň bolo plemeno v roku 1957 oficiálne uznané.

Ženy vážia 3,5 kilogramu, zatiaľ čo muži sú schopné dosiahnuť 5 kilogramov. Vtáky majú typickú postavu brojlerov, a preto si ich začínajúci poľnohospodári často mýlia s hybridmi.

Vtáky sa vyznačujú bielym perím. Ich zvláštnosťou sú modré labky. Nosnice produkujú veľa vajec - 250 kusov ročne. Každý z nich váži 85 gramov. Ďalšou výhodou plemena je jeho pokojná povaha.

Cornish

Na základe tohto plemena bolo chovaných veľa hybridov brojlerov. Kurčatá sa vyznačujú široko umiestnenými nohami a štvorcovým telom s výraznými svalmi. Vtáky sa rýchlo rozvíjajú. Dospelí jedinci vážia 3,5 - 4 kilogramy.

Nosnice sa vyznačujú rozvinutým pudovým inštinktom. O kurčatá sa príkladne starajú. Niekedy sú však vtáky schopné preukázať bojové vlastnosti.

Malý John

Túto hravú prezývku dostal domáci miláčik od majiteľa. Kohútik žil v Anglicku a patril k plemenu Brama. Vták narástol na 66 centimetrov. Podľa majiteľa sa také výsledky dosiahli vďaka špeciálnej láske k popcornu.

Veľký sneh

Tento kohút patrí k vzácnemu plemenu kurčiat Whitsulli. Žil v Austrálii a stal sa skutočným držiteľom rekordov. Špeciálny orgán zaznamenal svoju váhu v roku 1992. Priemerná hmotnosť plemena nepresiahla 10 kilogramov. Veľký sneh zároveň vážil 10,36 kilogramu.

Orpington

Tieto vtáky dostali meno podľa mesta, v ktorom boli chované. Vtáky sú čiernobiele. Ich perie by nemalo byť žlté. Kohúty tejto odrody sú schopné dosiahnuť 5 kilogramov. Boli zaznamenaní zástupcovia s hmotnosťou 7 kilogramov.

Vrstvy vážia 3 - 4 kilogramy. Za 1 rok vyprodukujú 185 vajec s hmotnosťou 60-63 gramov. Mladé vtáky sa nevyvíjajú veľmi rýchlo a vyžadujú si starostlivú starostlivosť.

Majster Grey

Vtáky tohto plemena sú cenené pre svoje mäso a vajcia. Pernaté sa líšia sivým operením. Okolo krku je tmavosivý prúžok, ktorý pripomína náhrdelník. Chrbát a brucho sú svetlošedé, zatiaľ čo hrebenatka a náušnice sú jasne červené.

Vtáky sa vyznačujú silným telom a mohutnými nohami. Odlišujú sa vyvinutými svalmi. Za šesť mesiacov kurčatá vyrastú až 4 kilogramy, kohúty - až 7. Za priaznivých podmienok vtáky vyprodukujú až 300 vajec ročne..

Ktorý je lepšie zvoliť?

Pri výbere plemena stojí za zváženie nasledujúce vlastnosti:

 • priemerná hmotnosť vtákov;
 • vzhľad vtákov;
 • výroba vajec;
 • podmienky dozrievania.

Vlastnosti chovu a kŕmenia kurčiat veľkých plemien

Pestovanie veľkých kurčiat je jednoduché. V tomto prípade stojí za zváženie určité vlastnosti:

 1. Zorganizujte priestrannú prechádzku. Vysoký živý plot sa nevyžaduje, pretože kurčatá nelietajú.
 2. Hniezda a bidlá postavte v maximálnej výške 50 centimetrov. Ak to nie je možné, mali by byť nainštalované ďalšie rampy.
 3. Ovládajte proces kladenia. Nosnice sú schopné rozdrviť alebo vyhodiť vajcia.
 4. Stanovte jasný režim kŕmenia. Mnoho plemien je náchylných na obezitu.

Dnes je známych veľa plemien veľkých kurčiat, ktoré sa líšia v určitých vlastnostiach. Takéto vtáky patria do sektora mäsa.

Na dosiahnutie dobrých výsledkov pri chove vtákov stojí za to správne usporiadať kurník a zaviesť režim kŕmenia.


Pozri si video: Hollow Man 2000 - One More Experiment Scene 310. Movieclips (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Joshua

  Silence has come :)

 2. Laren

  Skutočne zaujímavé. Chcel by som ešte niečo podobné.

 3. Curcio

  úplne súhlasí

 4. Nash

  the very useful message

 5. Akijas

  You just visited a great ideaNapíšte správu