Rada

Opis rozmanitosti marockej mäty, charakteristík kultivácie a starostlivosti

Opis rozmanitosti marockej mäty, charakteristík kultivácie a starostlivostiWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Marocká mäta, najčastejšie nazývaná záhradná, láka kučeravými, sviežimi listami a jedinečnou arómou. Chuťovo je jemnejšia ako tradičná odroda papriky s osviežujúcou arómou.

Vlastnosti odrody

Marocká mäta - kučeravá mäta, jej názov sa spája s francúzskymi koreňmi, keď bolo Maroko kolóniou Francúzska. Táto odroda pestovaná v dusnom podnebí sa vyznačovala vysokým obsahom éterických olejov, mentolu a od ostatných vyčnievala svojimi vlnitými listami. Má mätovo sviežu arómu, štipľavú korenistú chuť.

Užitočné vlastnosti mäty

Blahodárne vlastnosti mäty sú v Maroku známe už dlho; používa sa ako profylaxia rôznych chorôb. Na základe jeho listov sa pripravuje životodarný čaj, ktorý je vynikajúcim tonikom a osviežujúcim prostriedkom.

Táto odroda má veľa prospešných vlastností:

  • Stabilizuje hladinu krvného tlaku.
  • Má relaxačný účinok.
  • Pozitívne ovplyvňuje aktívne cievy a srdce.
  • Je zameraný na zlepšenie trávenia a trávenia.
  • Eliminuje bolesti hlavy, stres.
  • Zamerané na svalovú relaxáciu, eliminuje svalové kŕče.
  • Zmierňuje PMS.

V lete je mätový nápoj skutočnou spásou, má osviežujúce vlastnosti. Ľudia berú životodarné odvary z prírodnej mäty ako sedatívum, ktoré dokáže zmierniť emočný stres, stimulovať mozog.

Príprava semien

Vzorky sa kupujú na výsadbu v špecializovanom obchode na ďalšie siatie do zeme. Semená pred výsadbou nevyžadujú špeciálnu prípravu, môžu sa na dezinfekciu uchovávať v slabom roztoku manganistanu draselného.

Príprava miesta pristátia

Peppermint uprednostňuje výživné zloženie pôdy. Na pestovanie sadeníc môžete použiť hotovú pôdu alebo si zmes vyrobiť svojpomocne. Za týmto účelom premiešajte v rovnakom pomere: humus, záhradná pôda, preosievaný piesok, rašelina. Na dezinfekciu zmesi sa kalcinuje v rúre.

Na výsev semien vyberte na poludnie slnečné miesto so svetlým tieňovaním.

Výsev

Je veľmi výhodné zasiať semená do pripravených plastových nádob s vekom. Výsledkom je akýsi mini-skleník. Aby sa nádoby neustále neotvárali, robia na veku malé otvory.

Semená musia byť zasiate do vlhkej pôdy. Za týmto účelom sa vyrábajú malé drážky, hĺbka výsevu nie je väčšia ako 5 mm, vybrané semená sa tam opatrne zavádzajú. Semená mäty sú príliš malé na to, aby ste ich mohli umyť, použite rozprašovač. Na vrch posypeme zemou. Nádoba s vysiatymi semenami je umiestnená na osvetlenom parapete v teplej miestnosti.

Starostlivosť o rastliny

Po objavení sa výhonkov opatrne otvorte viečko. Aby sa mladé výhonky nerozťahovali, sú opatrené kvalitným osvetlením. Ak prirodzené slnko nestačí, potom sú sadenice doplnené špeciálnymi lampami.

Jemná mäta miluje vlhkosť, preto sa okrem polievania aj postrieka. Vyrastené sadenice sa presádzajú do samostatných nádob alebo sa vysádzajú na otvorenom teréne na trvalé miesto. Mladú mätu je vhodné vysádzať do oblastí, kde už rástli strukoviny, okopaniny a rôzne trvalky.

Mäta je plazivá rastlina, ktorá vyplňuje celý priestor ako rýchlo rastúca burina. Aby sa takáto nepríjemnosť nestala, pred priamou výsadbou sa do pôdy vykopávajú obmedzovače, ako také používajú bridlicové plechy, plechy. Aby sa zabránilo takémuto rozšíreniu, je vhodné pestovať mätu v priestranných nádobách.

Polievacie prvky

Táto trvalka je mimoriadne hygrofilná. Polievajte ho striedmo, bez stagnácie vlhkosti, ktorú nevydrží. Počas silného suchého obdobia vyžadujú trvalky denné zalievanie. Večer privádzajte vlhkosť. Aby sa počas obdobia sucha zachovala životodarná vlhkosť, je kmeňový kruh mulčovaný kvalitným kompostom a pravidelne sa kyprí pôda.

Odstránenie buriny a uvoľnenie

Kmeň kmeňa pravidelne odburiňujte od prebytočnej buriny. Je potrebné pravidelne kypriť pôdu, je potrebný suchý typ zavlažovania.

Choroby

Pri sejbe semien do otvoreného terénu sa sejú s odstupom od seba, aby sa zabránilo infekcii rôznymi chorobami. Ak sa na listoch nachádza múčnatka, potom sa mladé kríky zachránia ošetrením roztokom koloidnej síry.

Škodcovia

Na jemnú mätu útočia weevils, vošky, molice, a slimáky tiež kazia jej vzhľad. Niektorí záhradníci zbierajú škodlivý hmyz ručne, stále je však oveľa efektívnejšie pravidelne striekať silný insekticíd. Pokyny uvádzajú, ako dlho trvá zhromaždenie bezpečných surovín na prípravu čaju a odvarov.

Zber a skladovanie

V prvom roku intenzívneho rastu a vývoja rastliny sa čerstvé listy zbierajú na sušenie. Musí sa to urobiť pred kvitnutím voňavej trvalky, pretože v tejto dobe už v nich bolo nahromadené dostatočné množstvo živín a prírodného éteru. Z dôvodu zachovania najlepšej chuti sa zhromaždený materiál suší v tieni. Listy sa sušia celé alebo sa zomelú na prášok, niekedy sa sušia vetvičkami. Čerstvosť zelených výhonkov sa uchováva vo vlhkej gáze v chladničke.


Pozri si video: VYSEV (August 2022).