Rada

Ako často by sa mali jahody polievať počas dozrievania a plodenia bobúľ

Ako často by sa mali jahody polievať počas dozrievania a plodenia bobúľ


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Aby ste sa nemali mýliť, zistili ste, ako často a hojne zalievať jahodové kríky, mali by ste poznať pravidlá starostlivosti o túto plodinu. Okrem použitia vody je možné použiť tekuté hnojivá, stimulanty rastu. Obdobie kvitnutia a plodenia vyžaduje opačný prístup, pri dodržaní pitného režimu. Ovplyvnené je aj klimatické pásmo a ročné obdobie. Pochopenie týchto jemností je nesmierne dôležité.

Pravidlá zalievania jahôd

Aby ste zabezpečili pravidelný prísun šťavnatých, voňavých jahôd na stôl, aby ste dosiahli stabilnú úrodu, musíte kríky poriadne zaliať. Kultúra je špecifická, má zvláštnu štruktúru koreňového systému a vodného režimu.

Väčšina záhradkárov si uvedomuje, že jahody „pijú“ veľa vody, málokto však vie, že pretečenie je pre nich nebezpečnejšie ako sucho.

Korene sú rozdelené na povrchové, ktoré absorbujú vlhkosť z plytkých pôdnych vrstiev, a na dlhé, ktoré sa nachádzajú v spodných horizontoch pôdy. Tí aj ostatní jedia osobitne.

Úlohou letného rezidenta je zabezpečiť rovnomerný tok kvapaliny po výške hlineného koláče, zabrániť zamokreniu, stagnácii.

Ako často a čím zalievať jahody pre vysokú úrodu

Polievanie polievací spor. Pre jahody v suchom počasí existuje pitný režim, existujú však aj pravidlá pre obdobia dažďov. Rastlina pociťuje zvláštnu potrebu tekutín od mája do septembra, v období aktívneho rastu a plodenia.

Kým nepríde horúčava, na začiatku vegetačného obdobia je frekvencia polievania raz za 7 dní. Zmena teploty smerom hore si vyžaduje úpravu „vodných postupov“: 2–3 krát týždenne. Typ pôdy zase ovplyvňuje aj frekvenciu a množstvo vlhkosti na kŕmenie jahôd. Jahody na piesočnatých pôdach, ktoré sa vyznačujú veľkým odtokom, je počas leta potrebné navlhčiť každé 2 dni. S príchodom jesene sa zálievka postupne zmierňuje, aby nespôsobila hnilobu v pôde a podzemnej časti rastliny.

Ak prší, dostáva pôda dostatok prirodzenej vlhkosti, nie je potrebné ďalšie hnojenie.

Osobitná pozornosť sa venuje teplote vody. Zalievanie studenou tekutinou stimuluje vývoj hniloby, čo vedie k smrti kríkov. Vodu sa odporúča usadiť v sudoch alebo nádržiach a až potom jahody jemne „zalievať“, vyhýbať sa kvapkám na listoch. Nie je čas na starostlivé polievanie každého kríka z vedra, zalievacích nádob - polievaciu hadicu môžete prispôsobiť skladovacej nádrži, nie je to ťažké.

Vlastnosti zalievania podľa vegetačných stupňov

Existuje niekoľko etáp zalievania zameraných na rôzne obdobia vývoja kríkov:

 1. Ihneď po pristátí. Vysadené jahody nebudú schopné uvoľniť kvetné stopky pri absencii požadovanej koncentrácie kvapaliny v pôdnej zmesi.
 2. Na začiatku kvitnutia. Tvorba kvetenstva, vaječníkov, plodenie závisí od dodržiavania „pitného režimu“.
 3. Keď sa objavia bobule, plodia. Ak nie je dostatok zálievky, nebude úroda. Toto je axióma.

Fázy sa líšia v množstve distribuovanej vlhkosti, dávkach pre každý deň. Je povolené kombinovať hnojenie a napájanie, ale nemôžete experimentovať voľne. Je veľmi dôležité dať jahodám toľko vody, koľko potrebujú, nie viac alebo menej mililitrov.

Zalievanie na začiatku vegetačného obdobia

Hneď ako je krík zasadený do zeme, je potrebné okamžite zalievať. Pri tom je dôležité zvoliť správnu dávku tekutiny. Najčastejšie sa jahody vysádzajú na jar alebo na jeseň, za mierne teplého počasia, takže by ste nemali byť príliš horliví voči vode. Trysku nasmerujte na koreň, nie na vrch. Odporúčaná dávka je 500 mililitrov na ker počas 14 dní. Voda by mala byť teplá.

Následne kalené sadenice dostávajú až 12 litrov krmiva na meter štvorcový výsadby.

Typ pôdy (piesčitá, hlinitá) ovplyvňuje aj udržiavanie úrovne vlhkosti, množstva vody prijatej kríkom. Je dôležité udržiavať drenáž v pôde. To si vyžaduje uvoľnenie, ktoré umožní koreňu rastliny prijímať vlhkosť a vzduch. Zbavte sa súčasne buriny.

Bloom

Obdobie kvitnutia by malo byť sprevádzané dávkovanou zálievkou. Inak sa nedá vyhnúť všeobecnému vyčerpaniu rastliny a problémom s plodením. Priemerný výtlak na jeden meter štvorcový plantáže je až 25. Konkrétne množstvo sa líši v závislosti od typu pôdy, klimatického pásma, počasia. Priemerná hĺbka prenikania vlhkosti do zeme je 25 centimetrov.

Mulčovanie medzi radmi jahôd pomôže udržať výživnú tekutinu v pôde. Tento krok pomáha vyriešiť 2 problémy:

 • vyhnúť sa vývoju buriny;
 • izolujte kvetenstvo, púčiky a ovocie od kontaktu s vlhkosťou (zabráňte hnilobe).

V auguste, na jeseň, sa zálievka postupne znižuje. Ak je daždivé počasie, s pravidelnými zrážkami, potom sa primerane upravuje množstvo vlahy. Ale je nemožné úplne opustiť zavlažovanie, aby sa rastlina naďalej rozvíjala. Koniec koncov, teraz vychádza nový fúz.

Ovocie

Začiatok zberu ovocia sa začína v júni, ale v tomto prípade sa môže úspešný vývoj udalostí zastaviť, ak nepoužívate rastové stimulanty, regulovanú zálievku na otvorenom poli. Tajomstvo úspešného získania nie jednej, ale niekoľkých úrod je spočívať v dodržaní pravidla „25 litrov vody na meter štvorcový“.

Funguje však do horúceho počasia s nízkou úrovňou vlhkosti v atmosfére a pôde.

Posledný ukazovateľ je stanovený v závislosti od typu pôdy: v zmesiach s pieskom - 70%, v hlinitých podkladoch - 80%. Potreba vlhkosti kvetinových rozet sa zvyšuje počas tvorby vaječníkov. Vytvorenie špeciálneho „kanála“ v uličke pomôže chrániť vodu a zabráni kontaktu kvetenstva s kvetmi počas dozrievania bobúľ.

Po zbere

Jahoda je jednou z plodín, ktorá po plodení neprestáva polievať. Toto je starostlivosť o bobule. Spolu s vrchným obväzom vám umožňuje zefektívniť výsledky a pokračovať v zbere v budúcnosti.

Najskôr sa uskutoční orezanie, odstránenie starých fragmentov a tvorba rastlín. Potom sa aplikuje hnojivo. Zalievanie by malo byť zriedkavé, ale pravidelné, aby pôda, na ktorej rastú kríky, nevyschla. Čím viac mladých listov sa v tomto období objaví, tým lepšie pre jahody: počas zimovania ochránia krík, pomôžu rastline vydržať chlad.

Odkvapkávacie systémy

Pre tých, ktorí nechcú (alebo nemôžu) systematicky zalievať každý krík dávkovaním množstva prijatej kvapaliny, existuje alternatívne riešenie. Reč je o technológii kvapkovej závlahy.

Nepochybná prednosť metódy je nasledovná:

 1. Jahody dostávajú potrebné množstvo vlhkosti.
 2. Na zemi okolo kríkov sa neobjavuje suchá vrstva pôdy.
 3. K podmáčaniu nedochádza.

Kvapkové zavlažovanie, ktoré sa tak nazýva, pretože voda sa dodáva do rastliny v presne vypočítanom množstve (po kvapkách), sa odporúča začiatočníkom aj skúseným záhradníkom. Je ľahké ho vyrobiť ako z hotových súprav, tak aj nezávisle.

Základom systému je čerpadlo, ktoré čerpá vodu cez sieť kapilár. Ďalšou výhodou je dodanie životodarnej vlhkosti tam, kde je to potrebné (ku koreňom). Listy, kvetenstvo zostávajú suché. Peľ sa nezmyje, rastlina sa nespáli. Táto inštalácia vám umožňuje rýchlo a efektívne riadiť kŕmenie jahôd, takmer bez ľudského zásahu. Čerstvé sadenice, zakopané v zemi a chránené krycím materiálom pred zmenami teploty, budú schopné dostávať primeranú výživu a budú rásť rýchlejšie, ak bude k dispozícii kvapková závlaha.

Systém je dizajnovo jednoduchý, ale mimoriadne efektívny. Stačí, ak sa raz oboznámite s princípom svojej práce, aby ste na osobnej zápletke vytvorili ten istý. Navyše, komponenty (hadice, čerpadlo, adaptéry) sa dajú ľahko kúpiť v obchode alebo na trhu.

Zavlažovacie systémy postrekovačov

Každý sprievodca po pestovaní jahôd, skúsení záhradníci kladú osobitný dôraz na polievanie. Tento aspekt sa týka včasnosti, objemov tekutín a distribučnej oblasti. Rovnako dôležité je nájsť rovnováhu medzi „naliať, zahniť“ a „nedopĺňať, umožniť vytvorenie vzduchotesnej kôry“.

Úloha je uľahčená použitím zavlažovacích systémov. Patria sem kvapkové závlahy, konštrukcie rozstrekované vodou cez oblasť úpravy. Aby sme pochopili rozdiel a spoločné vlastnosti týchto možností, stačí ich porovnať:

TypOdkvapkávací systémDizajn postrekovača
VlastnostiPoužívajú sa pružné kapiláry s otvormi. Čerpadlo pumpuje vodu rovnomerne ku koreňom jahôd. Prietok a výtlak je možné nastaviť. Kvapalné krmivo zo spoduNa rozprašovanie vody sa používa špeciálna pohyblivá jednotka. Automatizácia umožňuje dodávať odmerané množstvo vlhkosti do každého jahodového kríka. Kvapalné krmivo zhora
VýhodyNie je potrebná ľudská prítomnosť. Systém zaisťuje prísun výživnej tekutiny do jahodových kríkov
nevýhodyVyžaduje veľké množstvo hadíc, vedenie kapilár a komunikáciu častíAk je nastavenie nesprávne, je možné zaplaviť kríky, bobule, vývoj hniloby

V skutočnosti je rozprašovacia tryska špeciálna tryska, ktorá vytvára tenký, takmer nepostrehnuteľný prúd vody. Zároveň je minimalizovaná spotreba, je zabezpečené rovnomerné rozloženie kvapaliny po ploche jahodovej plantáže. Je jednoduchšie zostaviť takýto systém vlastnými rukami ako ostatní. V budúcnosti bude možné do dizajnu pridať automatizáciu, aby ste sa zbavili potreby starať sa o polievanie jahôd a získanie stabilnej úrody bobúľ.

Chyby nováčika

Nikto nie je imúnny voči chybám. Najčastejšie sa však stávajú začiatočníkom. Je to prirodzené, pretože chýbajú skúsenosti, vedomosti a niekedy aj pozornosť. Chápanie podstaty javov. Pri výbere miesta, kde sa majú jahody sadiť, sa vyskytujú chyby. Toto je nízke, močaristé miesto, chudobná (s nízkou priepustnosťou) pôda, nedostatok živín, ktoré bude sadenica potrebovať na rast.

V závislosti od závažnosti problému sa používajú rôzne spôsoby riešenia: presádzanie, výmena hlinenej zmesi, použitie organických (minerálnych) hnojív.

Ďalšia chyba sa týka nesprávneho režimu zalievania. Existujú 2 možnosti - nadmerná a nedostatočná. V prvom prípade začnú kríky hniť, bobule zmiznú, zosivejú, úroda sa pokazí. V druhej jahody vyschnú a zle sa vyvinú. Tretia chyba súvisí so zanedbaním rezu jahôd. A úplne márne. Množstvo uvoľnených fúzov čerpá šťavy z kríkov, jahody sú zbavené potrebných živín, minerálov a vlhkosti.

Ďalšia chyba je spôsobená tým, že sa do zavlažovacích systémov vkladajú veľké nádeje: sú automatické, so všetkým si poradia sami. Je potrebné upraviť dizajn kvapkadla aj postrekovača, ktorý sa musí prispôsobiť počasí, ročnému obdobiu, konkrétnej situácii. Iba v takom prípade dodajú jahodovým kríkom životodarnú tekutinu, ktorá zabráni premokreniu.

A jeden moment. Voda by nemala byť studená. Je lepšie použiť špeciálnu nádobu (jímku), v ktorej sa kvapalina na zalievanie jahôd prirodzene zahrieva.


Pozri si video: Rajčata - jiný způsob pěstování rajčat (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Ramses

  What words needed ... great, the remarkable phrase

 2. Macbride

  Remarkable idea

 3. Mazuramar

  Navrhujem, aby ste navštívili web s obrovským počtom článkov o téme, ktoré vás zaujímajú.Napíšte správu