Rada

Z akých dôvodov kravy zatínajú zuby a čo majú robiť

Z akých dôvodov kravy zatínajú zuby a čo majú robiť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Aby bol chov dobytka ziskový, mal by majiteľ venovať pozornosť najmenším zmenám v chovaní zvierat. Môžu informovať osobu o problémoch alebo vážnych chorobách, ktoré sa začínajú vyskytovať. Pochopenie, prečo si krava začína brúsiť zuby, je potrebné vylúčiť choroby gastrointestinálneho traktu, svalovú dystrofiu a niektoré ďalšie faktory.

Prečo krava škrípe zubami

Existuje niekoľko dôvodov, prečo si zviera začne brúsiť zuby. Pri použití nekvalitného krmiva s pieskom, zeminou, troskami sa vyskytuje charakteristické brúsenie. Nedostatok výživy vitamínov a minerálov núti kravy prežúvať podstielku, v stodole hrýzť kúsky sadry. S normalizáciou kŕmenia zmizne vŕzganie zubov. Ak je však s výživou a údržbou zvierat všetko v poriadku a krava si naďalej brúsi zuby, môže to byť signál o vývoji závažných chorôb.

Ak nie je guma

Kravská žuvačka je nevyhnutnou súčasťou tráviaceho procesu. Zviera prehltne nerozhryzené jedlo, potom ho po častiach vráti zo žalúdka, hojne ho navlhčí slinami a znova prehltne a nahradí inou porciou. Strata ďasien znamená spomalenie alebo úplné zastavenie procesu trávenia, ak si ho nezískate čo najskôr, krava zomrie. Dôvody straty ďasien môžu byť rôzne, situácia nastáva v nasledujúcich prípadoch:

 • dostať sa do zažívacieho traktu cudzích predmetov (klinec, drôt, sklo);
 • jesť nekvalitné krmivo;
 • vývoj chorôb (jazvová parakeratóza, gastroenteritída, ochorenie bledých svalov);
 • komplikácie po otelení.

Teľatá kŕmené mliekom nemôžu mať žuvačku; tento proces sa spustí, keď sa teľatá prenesú do krmiva pre dospelých.

Parakeratóza jaziev

Ochorenie je charakterizované nárastom a stvrdnutím papíl jazvy, pri ktorých sa mení jej mikroflóra. Parakeratóza sa vyskytuje u zvierat, ktoré jedia jemne mleté ​​jedlo bez dostatočného množstva vlákniny. Je to zaznamenané u výkrmových zvierat a teliat. U kráv klesá chuť do jedla a motorické funkcie bachora, škrípu zuby, vyskytujú sa hnačky s prímesou krvi a stráca sa žuvačka. Na pozadí týchto znakov sa, ak nie sú liečené, objavuje dehydratácia, ulcerácia a nekróza jaziev.

Ak nie je možné normalizovať stav zvieraťa za 1,5-2 týždne, zlikviduje sa.

Gastroenteritída

Nebezpečné ochorenie gastrointestinálneho traktu u kráv a teliat, ktoré sa vyznačuje:

 • hnačka, nadúvanie, neznesiteľná kolika;
 • zvýšenie teploty;
 • letargia, nedostatok chuti do jedla, zviera leží veľa;
 • škrípanie zubov;
 • zvýšené dýchanie, prejavy kardiovaskulárneho zlyhania.

Toto ochorenie postihuje teľatá a dospelé hospodárske zvieratá v rozpore s podmienkami zadržania, použitím nekvalitného krmiva a špinavej vody na pitie, nepriaznivou epidemiologickou situáciou v tejto oblasti.

Ochorenie bielych svalov

Vyvíja sa v lýtkach prvých dní života. Po otelení sú metabolické procesy v tele dieťaťa narušené. Vitamíny a minerály sa prestávajú vstrebávať, pozoruje sa svalová atrofia. Príznaky ochorenia sú:

 • letargický apatický stav;
 • dýchavičnosť, zvýšená srdcová frekvencia;
 • ostrý zápach výkalov;
 • výskyt záchvatov;
 • vŕzganie zubov;
 • zvýšenie teploty.

Teľa leží, nemôže stáť na nohách, pre zviera je charakteristické ťažké namáhavé dýchanie a škrípanie zubami. Dôvodom pre vznik ochorenia bielych svalov je zvýšený obsah síry v tele zvieraťa.

Ako diagnostikovať

Žuvačka sa objaví do hodiny po jedle. Ak je proces regurgitácie potravy narušený, zviera zažíva bolesť, možno to pochopiť nasledujúcimi znakmi:

 • krava roztiahne predné nohy doširoka;
 • silne natiahne krk;
 • poklesne vzadu, žalostne zastoná a škrípe zubami.

Ak je škrípanie zubov spôsobené vniknutím zeme alebo piesku do krmiva, nedochádza k strate chuti do jedla a problémom s trávením. Je potrebné zvieratá pozorovať, skontrolovať a potriasť krmivom, vyčistiť kŕmidlá. Čoskoro zmizne škrípanie zubov.

Čo musíme urobiť

Ak zviera začne škrípať zubami, stratí chuť do jedla a stane sa malátnym, malo by byť izolované od zvyšku stáda. Dôsledné sledovanie stavu, vyšetrenie výkalov a privolanie veterinára sú prvé, čo by zodpovedný majiteľ mal urobiť. Krava je hojne napojená čistou vodou a cez deň sa jej nepodáva krmivo.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Lekár musí zviera prehliadnuť, predpísať krvný test. Po stanovení diagnózy je predpísaná liečba.

Pri diagnostike parakeratózy jaziev sa do stravy zavádza objemové krmivo a normalizuje sa výživa zvieraťa. Predpísaný je vitamín A a pivovarské kvasnice (500 gramov na liter vody), zvýšená kyslosť sa zníži vypitím zmesi sódy bikarbóny a spálenej magnézie (pripraví sa 4% roztok) a denne sa podávajú 2 - 4 litre. Chorým kravám sa vstrekuje tekutina z bachora zdravých zvierat. V prípade gastroenteritídy sa po obdržaní výsledkov testu a dennej hladovacej diéte (s veľkým množstvom čistej vody) žalúdok umyje vypitím zvieraťa roztokom sódy bikarbóny.

Dôležité: krave by sa jeden deň nemalo podávať žiadne krmivo.

Potom lekár predpíše použitie antibiotík, komplexu vitamínov (A, B, E, C). Na odstránenie spazmov sa používa „No-shpu“. Po normalizácii stavu dávajú vodu z ryže alebo ovsených vločiek, zalievanú odvarom z harmančeka. Ochorenie bielych svalov sa lieči komplexne s použitím seleničitanu sodného, ​​komplexu vitamínov (E, B), metionínu, liekov na udržanie srdcovej činnosti.

Prevencia problému

Je možné vyhnúť sa chorobám vyváženou stravou zvierat, dodržiavaním udržiavacieho režimu. Zavedenie vitamínov a minerálnych látok do stravy znižuje pravdepodobnosť problému.

Kŕmidlá a napájačky by sa mali dôkladne umyť pomocou horúceho 2% roztoku sódy bikarbóny. Krmivo vytraste, okrem vniknutia piesku, zeminy, skla alebo drôtu. Zvieratám dávajte iba čistú vodu, na kŕmenie nepoužívajte zhnitú, špinavú, mrazenú zeleninu. Stodolu dôkladne očistite (1 - 2 krát denne).

Do stravy gravidných kráv sa zavádza iba vysoko kvalitné krmivo, podáva sa im vitamíny a minerály (soľ, rybí olej, kostná múčka, pivovarské kvasnice), a to výlučne na odporúčanie veterinára. Strata ďasien je signálom vážnych problémov. Opatrenia prijaté včas vám umožňujú pomôcť zvieraťu a zachovať jeho zdravie a produktivitu.


Pozri si video: Douglas Murray on the Doubling Down on Social Justice During Coronavirus (December 2022).