Rada

Opis druhov primrose, kultivácie a starostlivosti doma

Opis druhov primrose, kultivácie a starostlivosti doma


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Prvosienka patrí k prvosienkam a kvitne takmer okamžite po topení snehu skoro na jar. Ale je tu aj izbová prvosienka. Pri vytváraní priaznivých podmienok pre pestovanie bude rastlina veľmi dlho potešovať farebnými kvetmi.

Hlavné druhy a odrody vnútorných prvosienok

Existuje niekoľko odrôd prvosienky, ktoré sú vhodné na domáce pestovanie. Všetky odrody sa líšia v niektorých vlastnostiach.

Prvosienka mäkká

Prvosienka mäkká je krátka jednoročná rastlina. Výška kríka je asi 50-55 cm, listy sú oválne, husté, so bohatým zeleným odtieňom. Listy sú pozdĺž okrajov zúbkované. Stopky sú umiestnené vyššie ako listy.

Kvetenstvo sa zhromažďuje z veľkého množstva malých kvetov a vyzerá ako guľa. Odtieň okvetných lístkov je iný: ružový, fialový, biely alebo červený. Kvetenstvo je voňavé, kvitne uprostred zimy. Kvitnutie je dlhé, pohybuje sa od 3 do 6 mesiacov.

Primula inverse conical (obkonika)

Táto odroda je obzvlášť obľúbená medzi pestovateľmi kvetov, ktorí pestujú kvety doma. Zeleň je pretiahnutá, smaragdovo zelená. Stopky nie sú oveľa vyššie ako listy.

Dáždnikové kvetenstvo, zhromaždené z malých kvetov. Odtieň okvetných lístkov je rôzny: červená, biela, fialová, fialová, ružová. Priemer kvetenstva je od 7 do 13 cm, doba kvitnutia je krátka, trvá až 2 mesiace. Ale ak sa o kvetinu staráte správne, dá sa predĺžiť.

Primula bez stopky

Iný druh izbovej prvosienky je bezstopkový. Odroda je miniatúrna. Zeleň má bohatý zelený odtieň, tvar listov je pretiahnutý, kopijovitý. Na rozdiel od iných odrôd kvetenstvo rastie jednotlivo na stopkách a nezhromažďuje sa v jednom veľkom dáždniku. Stopky sú vysoké, vysoké až 10 cm, súkvetia rôznych odtieňov. Obdobie kvitnutia začína v apríli a trvá až 4 mesiace.

Tipy pre domácu starostlivosť o prvosienku

Pestovanie kvetinovej kultúry doma nie je najťažšou úlohou. Nemali by ste však ignorovať ani starostlivosť o rastlinu. Pri správne organizovanej starostlivosti bude rastlina kvitnúť dlhšie ako jeden mesiac.

Umiestnenie prvosienky v byte

Pri pestovaní prvosienok v kvetináčoch musíte zabezpečiť priaznivé podmienky pre rast. Na slnečné okná sa odporúča umiestniť kvetináče. Kultúra preferuje mäkké, rozptýlené svetlo. Ale je nežiaduce umiestňovať hrnce na južné okná, najmä v lete. Slnečné lúče sú v lete veľmi agresívne a môžu rastlinu zničiť. Ďalšou podmienkou je absencia prievanu na oknách, kde rastie prvosienka.

Teplota a osvetlenie

Rastlina nemá rada, keď je miestnosť príliš horúca. Optimálna teplota je od +12 do + 15 stupňov. Ak má dom izolovanú lodžiu, potom keď sa oteplí, mali by ste si tam vziať hrnce.

Kultúra patrí k svetlomilným rastlinám. Najlepšie je, ak je prvosienka na slnku najmenej 12 hodín denne. V zime, keď nie je takmer žiadne slnko, kvetina nepotrebuje ďalšie osvetlenie. Počas tohto obdobia je v pokojovom stave.

Zalievanie a vlhkosť

Rovnako ako všetky prvosienky, aj prvosienka vnútorná miluje vodu a vlhkú pôdu. Zalievanie by malo byť hojné. Pri zasychaní zavlažujte pôdu. Počas zavlažovania hlavnou vecou nie je zaplaviť pôdu. Kvetina nemá rada stojatú vodu. Kvety by mali byť napojené večer, zatiaľ čo je dôležité zabezpečiť, aby voda neklesala na lístie. Na zavlažovanie používajte vodu pri izbovej teplote alebo mierne zahriatu. Hlavná vec je, že je teplo.

Hnojivá a kŕmenie

Rastlina potrebuje predovšetkým železo, preto hneď ako kvetina dá prvé stopky, zavádzajú sa do pôdy obväzy obsahujúce železo. Prvosienka sa potom kŕmi po celé obdobie kvitnutia. Môžete tiež použiť hnojivo na izbové kvety. Hlavnou vecou nie je prekrmovať kvetinu.

Prenos

Kvetina by sa nemala uchovávať dlho v jednom kvetináči. Postupným rastom sa rastliny presádzajú do väčších kvetináčov. Transplantáciu je najlepšie vykonať po odkvitnutí rastliny.

Zemská zmes

Prvosienku sa odporúča pestovať v úrodnej, voľnej pôde. Zmes rastlinnej pôdy:

 • rašelinová pôda;
 • listová pôda;
 • piesok.

Každý je braný v rovnakých častiach. Všetko dôkladne premiešajte, aby ste získali homogénnu zmes. A na kultiváciu prvosienky reverznej kónickej sa do pôdnej zmesi pridáva aj sodná pôda.

Pred vysadením kvetu sa na dno črepníka naleje drenážna vrstva (1 - 3 cm), až potom sa naleje pôdna zmes a pokračuje sa v výsadbe.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Medzi škodcami môžete najčastejšie nájsť:

 • pavúk roztoč;
 • strapky;
 • vošky.

Hmyz na kvete sa objavuje v dôsledku príliš vysokej teploty vzduchu v dome a vlhkosti. Roztok mydla na pranie pomôže zbaviť sa hmyzu.

Účinné bude aj postrekovanie prípravkami Karbofos a Decis.

Pri pestovaní prvosienky sa môžete stretnúť s takými chorobami kvetinových plodín:

 • žlté škvrny;
 • chloróza;
 • sivá hniloba.

Výskyt žltých škvŕn na listoch je spojený s nedostatkom (alebo prebytkom) živín v pôde. Organizácia vrchného obväzu a správne zalievanie pomôže zbaviť sa žltých škvŕn. Polievajte kvety teplou vodou a pravidelne ich kŕmte. Alebo rastlinu na chvíľu prestaňte kŕmiť, ak je žltnutie spojené s prebytkom minerálov v zemi.

Chloróza sa vyskytuje v dôsledku zvýšenej kyslosti v pôde. Prvosienka nemá rada kyslú pôdu. Môžete sa ho zbaviť po nízkej alebo neutrálnej úrovni kyslosti. Okrem toho je užitočné zavlažovanie síranom železitým. Môžete sa zbaviť šedej hniloby, rovnako ako iných plesňových chorôb, ak ošetrujete kríky fungicídmi. Počas spracovania musíte zabezpečiť, aby sa väčšina fungicídov dostala na lístie.

Ako sa množiť

Existujú tri spôsoby, ako chovať prvosienku. Toto je rozdelenie kríkov, metóda osiva a odrezkov.

Rozdelenie kríkov

Rozdelenie kríka sa vykonáva po vyblednutí kvetu. Prvosienka sa umiestni do tieňa, aby začala rásť. Hlavnou vecou nie je zabudnúť na zalievanie. Po niekoľkých týždňoch sa rastlina z črepníka vyberie. Opatrne, aby ste nepoškodili korene, a rozdeľte krík. Počas odlúčenia musíte venovať pozornosť tomu, že na každej časti je spiaci púčik, z ktorého následne vyrastie kvet. Ak sú príliš dlhé korene, odrežú sa a ponoria do slabého roztoku manganistanu draselného. Potom sa presadia do nových kvetináčov.

Semená

Rozmnožovanie osiva prvosienky je veľmi jednoduché.

Proces sejby osiva:

 • materiál je leptaný pred výsadbou v slabom roztoku manganistanu draselného;
 • drenáž sa naleje do nádoby na dne a potom pôda;
 • sadivový materiál je rozptýlený po povrchu zeme;
 • nie je potrebné ho zhora zakrývať zemou.

Zasiate semená sa hojne polievajú teplou vodou. Potom sú nádoby so semenami pokryté potravinovou fóliou, aby sadivový materiál rýchlejšie vyklíčil. Film sa pravidelne odstraňuje, aby pôda „dýchala“ a nesplesnivela. Tiež je pôda zaliata teplou vodou. Keď sa objavia výhonky, je potrebné nechať ich trochu dorásť a až potom ich presadiť do samostatných kvetináčov.

Odrezkami

Metóda rozmnožovania odrezkami je vhodná, ak je krík príliš mladý. Ak to chcete urobiť, odrežte zdravý list a vložte ho do vody. Po niekoľkých týždňoch sa rezanie zakorení. Keď korene dorastú, zasadia sa do zeme.

Nútenie prvosienky

Nútením prvosienky sa urýchli začiatok obdobia kvitnutia rastliny. Proces sa vykonáva s očakávaním, že by mal v dome kvitnúť začiatkom jari.

Proces kvetinovej destilácie:

 • K tomu sú dvojročné kríky rozdelené na niekoľko častí a vysadené v priestranných kvetináčoch.
 • Predpokladom vynútenia je udržiavanie nádob s rastlinami na chladnom mieste. Teplota v miestnosti s kvetináčmi by mala byť od +5 do +8 stupňov.
 • Na konci zimy sa nádoby s kvetmi privedú do tepla. Teplota v miestnosti by mala byť od +14 do +18 stupňov.
 • Je dôležité nezabudnúť na polievanie kríkov.

Aktívny rast kvetu začína o pár dní. Do apríla bude prvosienka kvitnúť v bujnej farbe. Ak chcete predĺžiť obdobie kvitnutia, musíte kvetináče odobrať v chladnej miestnosti. Skorá jar je zriedka charakterizovaná horúcim počasím a prítomnosť rastliny v teplej miestnosti vedie k tomu, že kvetina rýchlo slabne, pretože také podmienky sú pre ňu neprirodzené.


Pozri si video: Understanding Gold (Septembra 2022).