Rada

Schéma a pravidlá očkovania kurčiat doma, očkovacia tabuľka

Schéma a pravidlá očkovania kurčiat doma, očkovacia tabuľka


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Včasné očkovanie kurčiat sa považuje za záruku ich zdravia. Vďaka správnej implementácii potrebných očkovaní je možné vtáky chrániť pred rôznymi infekčnými a vírusovými patológiami. Mnoho chovateľov hydiny zároveň ignoruje túto dôležitú udalosť, ktorá vedie k nebezpečným následkom. Výsledkom je pokles produktivity vtákov alebo dokonca ich smrť.

Prečo očkovať kurčatá a dospelé vtáky?

Očkovanie sa považuje za najefektívnejšiu metódu prevencie rôznych chorôb. Prevencia patológií je navyše oveľa ľahšia ako ich liečba.

Očkovanie môže byť špecifické alebo nešpecifické. V prvom prípade je očkovanie zamerané na prevenciu infekcie. V druhej sa prijímajú opatrenia na včasné zastavenie šírenia choroby.

Vakcíny sa musia často podávať v prvých dňoch života kurčiat. Presnejší harmonogram by však mal zostaviť veterinárny lekár. Zavedením špeciálnych liekov je možné zabrániť ovčím kiahňam, Newcastleovej a Marekovej chorobe a mnohým ďalším ochoreniam.

Aké očkovania sa podávajú?

Postup sa vykonáva rôznymi spôsobmi. Všetky očkovania sú rozdelené do 2 kategórií - konkrétne a nešpecifické.

Konkrétne

Tento termín označuje očkovanie, ktoré sa vykonáva pomocou špeciálnych liekov. Za týmto účelom sa do tela vtáka zavádzajú mŕtve alebo slabé kmene mikroorganizmov. To vedie k syntéze protilátok. Tento typ očkovania sa používa vo veľkých farmách s významným počtom hospodárskych zvierat.

Nešpecifické

Toto je štandardná technika založená na preventívnych opatreniach. Je to nasledovné:

 • zavedenie vitamínov do stravy;
 • izolácia infikovaných kurčiat;
 • hodnotenie zdravotného stavu vtákov;
 • karanténa kurčiat a nedávno kúpených osôb;
 • liečba v prípade rozvoja choroby.

Táto metóda vyžaduje, aby chovateľ hydiny venoval väčšiu pozornosť kurčatám. Preto sa zvyčajne používa pre malé farmy. V prípade nešpecifického očkovania nie sú protilátky syntetizované v tele vtákov. Procedúra je zameraná na posilnenie imunitného systému a zvýšenie odolnosti voči chorobám.

Proti čomu sú očkovaní?

Očkovanie je zamerané na prevenciu rôznych chorôb. V niektorých prípadoch stačí jedna injekcia lieku, v iných sa lieky používajú neustále.

Permanentne

V takejto situácii sa lieky odporúčajú podávať každý rok. V niektorých prípadoch je potrebné použiť komplex rôznych prostriedkov, ktoré sa používajú v počiatočných štádiách. Presné načasovanie očkovania je veľmi ťažké určiť. Pri ich výbere stojí za zváženie všeobecná miera výskytu v ekonomike a regióne.

Na infekcie priedušiek

Táto kategória patológií zahŕňa rôzne typy infekčnej bronchitídy. Toto ochorenie vyvoláva pokles všeobecného tónu vtákov. Výsledkom je pokles hmotnosti a parametrov produkcie vajec. Patológia je pre vtáky život ohrozujúca.

Očkovanie sa odporúča v niekoľkých fázach:

 • po 5 týždňoch použite liek Intervent MAS / klon, ktorý sa zmieša s čistou vodou;
 • po 8 týždňoch sa zavedie zloženie Intervent IB4 / 91 - zriedi sa tiež vo vode;
 • po 10 týždňoch sa použije Intervent MAspas / klon 30, ktorý sa podáva injekčne;
 • Fort Dodge IB Primer D274 sa aplikuje v 11. týždni;
 • pred predajom hydiny použite Intervent IBmulti + ND + ED.

Na salmonelu

Salmonelóza je považovaná za jednu z najbežnejších chorôb medzi domácimi kurčatami. Infekcia sa prenáša cez vajcovod a predstavuje nebezpečenstvo pre ľudské telo. Oplatí sa vakcínu proti chorobe podať mnohokrát:

 • na 1-2 dni života dajte Lohmann TAD VacE, ktorý sa zmieša s vodou;
 • po 6 týždňoch sa odporúča použiť ten istý liek;
 • poslednýkrát sa liek podáva pred predajom alebo jeden mesiac pred zabitím.

Z moru

Táto vakcína sa podáva za 3-6 týždňov. Procedúru sa odporúča opakovať každý rok. Na očkovanie sa používa 20% suspenzia formol-hydroxy-hliníkového séra. Existuje tiež nákladnejšia a účinnejšia vakcína proti formol a embryám, ktorá sa používa v rovnakom veku.

Z adenovírusu

Táto infekcia vyvoláva pokles produkcie vajec. Aby sa zabránilo infekcii vírusom, podáva sa Intervent IBmulti + ND + ED. Používa sa iba pre kurčatá po 2-2,5 mesiacoch.

Raz

Odolnosť tela voči konkrétnym kmeňom bakteriálnych mikroorganizmov a vírusov sa dá udržať po celý život. K tomu stačí jediné použitie vakcíny. V tejto situácii si imunitný systém škodcov „pamätá“. Keď im čelia, krvinky neutralizujú nebezpečenstvo skôr, ako sa infekcia rozšíri. Zároveň je dôležité dať sa zaočkovať včas.

Kokcidióza

Proti tejto chorobe sa oplatí očkovať hneď po narodení kurčaťa. V priemyselných inkubátoroch sú vtáky očkované prvý deň. U starších dospelých vakcína nebude účinná. Na postup sa používajú kokcidiostatické lieky. Pridávajú sa do krmiva pre hydinu.

Pseudomor hydiny

Dnes sa na prevenciu choroby používa rovnaké sérum ako na prevenciu bronchiálnych patológií - intervencia MAspas / klon 30. Liečivo sa podáva injekčne.

Laryngotracheitída

Na prevenciu choroby sa liek Merial Nemovac podáva zmiešaním s vodou. Vakcína sa robí vo veku 9-10 týždňov. Pôvodca laryngotracheitídy je rezistentný na primárne vtáčie protilátky. Preto v čase zavedenia vakcíny musí byť kurča úplne zdravé. V opačnom prípade je hrozba infekcie vysoká.

Marekove choroby

Iba očkovanie inkubátorom pomáha predchádzať Marekovej chorobe. Vyrába sa okamžite po narodení kurčiat alebo najneskôr v prvý deň života.

Ako nájsť vakcínu

Ak chcete nájsť účinný liek, musíte brať do úvahy veľa kritérií. Iba v takom prípade bude očkovanie účinné.

Spoločné parametre

Očkovanie vrstiev môže byť povinné alebo voliteľné. V druhom prípade rozhodnutie o vhodnosti očkovania závisí od nasledujúcich faktorov:

 • názor chovateľa hydiny - túžba po preventívnych opatreniach alebo tendencia k záchrane;
 • miesto nákupu vtákov;
 • účel chovu vtákov;
 • epidemiologická situácia v regióne.

Ľudský faktor

Ak je poľnohospodár náchylný na hospodárnosť, je ochotný podstúpiť určité riziko. V takejto situácii sa podávajú iba povinné vakcíny. Zároveň je dôležité monitorovať stav vtákov, aby sa nezmeškal vývoj choroby. Vyrovnať sa s chorobou v počiatočnom štádiu je oveľa jednoduchšie.

K zákazníkom buďte úprimní. Mali by byť informovaní o očkovaní kurčiat.

Ak chovateľ hydiny chce čo najviac chrániť svoj dobytok pred chorobami, stojí za to vykonať nepovinné očkovanie.

Poloha farmy

Pri absencii špecifickej infekcie na farme alebo v okolí nie je potrebné proti nej očkovať. Ak chcete zistiť zoznam nebezpečných chorôb, stojí za to kontaktovať príslušný orgán - štátnu veterinárnu kliniku. Práve tam môžete získať informácie o prevalencii patológií medzi vtákmi.

Stojí za to skontrolovať choroby, ktoré sa vyskytujú v susedných oblastiach. Kurčatá majú zrýchlený metabolizmus. Preto veľmi rýchlo ochorejú. To znamená, že infekcia sa môže rýchlo šíriť v okolí. V takejto situácii sa odporúča hrať na istotu.

Produktívne zameranie kurčiat

Zoznam vakcín pre nosnice a plemená brojlerov je odlišný. Mäso z hydiny nemusí byť očkované proti adenovírusu, pretože táto infekcia vedie k zníženiu produkcie vajec.

Je potrebné mať na pamäti, že medzi mäsovými plemenami sa choroba šíri rýchlejšie. Žijú v stiesnenejších podmienkach ako slepačie vajcia. Zoznam konkrétnych očkovaní závisí od konkrétnych charakteristík.

Miesto nákupu

Očkovanie sa dá vyriešiť nákupom kurčiat. Ak ste si kúpili hydinovú farmu, môžete si byť istí, že sa vykonáva požadované minimálne očkovanie.

Ak sa vtáky kupujú od jednotlivcov v malých farmách, treba sa zamerať na ich svedomitosť. Preto je potrebné vopred objasniť otázku dostupnosti očkovania. Je potrebné mať na pamäti, že dobre chované a plne zaočkované kurčatá nemôžu byť lacné.

Výpočet dávky vakcín a množstva vody

Počet dávok lieku by sa mal zhodovať s počtom vtákov na farme. Časť liečiva sa stratí v medikátore a vo vodovodnom potrubí. Preto stojí za to zvýšiť objem o 300-700 dávok na dom.

Výpočet počtu vakcín nie je taký ťažký. Ak potrebujete zaočkovať 23 500 kurčiat, mali by ste užiť 6 injekčných liekoviek s liekom, každá po 4 000 dávkach. To si bude vyžadovať 24 000 dávok na dom.

Ak chcete získať množstvo vody, musíte použiť vzorec. Za týmto účelom by sa mal počet kurčiat vynásobiť ich vekom v dňoch a 1,6. Posledný údaj je percento vstupu do stojanu.

Výpočet požadovaného množstva čistej vody by mal robiť veterinárny lekár alebo kvalifikovaná zdravotná sestra. To sa deje priamo v kurníku pred prípravou roztoku.

Ako očkovať kurčatá a kurčatá?

Pri domácom očkovaní kurčiat a brojlerov sa musíte zamerať na veľa faktorov. Tabuľka zobrazuje graf podľa veku z rôznych chorôb:

Názov chorobyVek kurčiat
Marekova choroba1-3 dni
Salmonelóza1-2 dni
Kokcidióza5-7 dní
Gumborova choroba20 - 25 dní
Infekčná burzitída28-30 deň
Pseudomor hydiny5 týždňov
Salmonella Enterica6 týždňov
Mykoplazmóza7 týždňov
Infekčná rinotracheitída9 týždňov
Infekčná encefalomyelitída13 týždňov
Colibacilluspred predajom starším ako 2 mesiace
Syndróm poklesu vajecstarší ako 2-2,5 mesiaca
Infekčná bronchitída7-8 týždňov

Niektoré patológie vyžadujú opakované podávanie lieku. Aby ste sa vyhli rozvoju ochorení, musíte starostlivo preštudovať pokyny a poraďte sa so skúseným lekárom.

Približná schéma očkovania hydiny

Aby sa dosiahli dobré výsledky počas očkovania, je potrebné dôsledne dodržiavať postupnosť podávania liekov.

Intramuskulárne

So zavedením lieku touto metódou nebude možné robiť bez asistenta. Intramuskulárne použitie znamená zníženie produkcie vajec a Marekovej choroby. Na vykonanie postupu stojí za to vykonať nasledujúce kroky:

 1. Pripravte drogu. Je potrebné ho vybrať z ľadu a dennú dávku lieku natiahnuť do inzulínovej striekačky.
 2. Zaistite vtáka tak, aby nemohol uniknúť.
 3. Nájdite injekčnú zónu na hrudníku. Injekcia sa zvyčajne vykonáva 2,5-4 centimetra od kýlovej kosti.
 4. Miesto utrite vatovým tampónom navlhčeným v alkohole.
 5. Vložte injekčnú striekačku v uhle 45 stupňov. Hĺbka by mala byť 1-1,5 milimetra. Jemne stlačte na piest, aby ste zabezpečili plynulé vstreknutie látky.
 6. Ak sa objaví kvapka krvi, miesto vpichu znova dezinfikujte.

Vkvapkaním do očí sliepky, nosnice, kurčaťa

Pri použití nástroja pomocou tejto metódy musíte urobiť nasledovné:

 1. Pripravte si liek. Vyberte liečivo a rozpúšťadlo z fľaše a natiahnite ich do pipety.
 2. Kurča zafixujte tým, že budete venovať pozornosť hlave.
 3. Do očí si nakvapkajte 0,03 ml liečiva.
 4. Držte kuriatko, aby sa roztok dostal do tela.

Chov vo vode

V takom prípade postupujte takto:

 1. Pijanci by sa mali zlikvidovať v určitý čas pred očkovaním. V čase podania lieku by mali byť vtáky smädné.
 2. Zmiešajte drogu s vodou podľa pokynov.
 3. Ihneď potom umožnite kurčatám prístup do misky na pitie.
 4. Uistite sa, že sliepky vypijú roztok za 1,5-2 hodiny, inak sa stane neúčinným.

S postrekovačom

Ak chcete implementovať túto metódu, mali by ste podniknúť nasledujúce kroky:

 1. Látku zriedte podľa pokynov. 100 kurčiat bude potrebovať asi 50 mililitrov vody.
 2. Mláďatá nastriekajte pomocou hrubého alebo jemného spreja.
 3. Zaistite, aby sa produkt dostal na všetky vtáky.

Táto metóda sa často používa na veľkých farmách, pretože pomáha vysádzať pôsobivé množstvo vtákov..

Injekciou drogy do krídla

Ak chcete vykonať postup, stojí za to urobiť nasledovné:

 1. Pripravte vakcínu.
 2. Kurča zafixujte. Aby ste to dosiahli, musíte držať hlavu palcom a prostredníkom a ukazovákom vziať krídlo do strany.
 3. Miesto vpichu utrite alkoholom.
 4. Injektujte pod uhlom 30 stupňov. Odporúča sa stlačiť piest veľmi pomaly.
 5. V oblasti vpichu je riziko bubliny. Po čase to prejde samo.

Monitorovanie výsledkov očkovania

V hydinárskom priemysle je kvalita vakcíny určite sledovaná. Mali by ste postupovať nasledovne:

 1. Vezmite 20 kurčiat z rôznych miest.
 2. Skontrolujte odtieň jazyka - mal by byť modrý.
 3. Očkovanie sa považuje za vykonané, ak najmenej 90% vtákov má strumu a modrý nádych.

Prázdne nádoby obsahujúce vakcínu musia byť varené pol hodiny. Potom sa ich odporúča zlikvidovať. Ak liek zostane, mal by sa odstrániť v chlade.

Očkovanie kurčiat je veľmi dôležité opatrenie, ktoré pomáha predchádzať mnohým problémom. Pomocou správneho a včasného podávania liekov je možné chrániť vtáky pred nebezpečnými chorobami a udržať ich produktivitu.


Pozri si video: Začalo sa očkovanie učiteľov (Septembra 2022).