Rada

Popis odrôd sliviek Yakhontova, opeľovačov, kultivácie a starostlivosti

Popis odrôd sliviek Yakhontova, opeľovačov, kultivácie a starostlivosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pri pestovaní stromu Yakhontovaya slivky záhradníci nemajú žiadne zvláštne ťažkosti, vyrovná sa s nimi aj začínajúci amatér. Oceňuje sa najmä pre svoju dostatočnú zimnú odolnosť a odolnosť voči nepriaznivým vplyvom prostredia. Aby sa z tejto nenáročnej a žltoplodej slivky dosiahla nielen kvantitatívna, ale aj kvalitná úroda, je potrebné dodržiavať základné pravidlá výsadby a starostlivosti.

História chovu slivky Yakhontova

Túto rozmanitosť domáceho výberu vyšľachtil H.K. Enikeev a S.N. Satarova na základe moskovského VSTISP. Rodičovským párom sa stal Medzidruh Eurasia 21 a Smolinka. Názov hybridu je úplne v súlade s odrodou, jej jasne žltými plodmi. V roku 2008 bola slivka Yakhontova zapísaná do štátneho registra.

Popis

Táto odroda sliviek sa vyznačuje intenzívnym rastom, výškou takmer 5,5 m. Koruna má kompaktnú veľkosť, guľovitý tvar a priemerný stupeň lístia. Farba rovných holých konárov je hnedá. Listové dosky s matným povrchom sa vyznačujú predĺženým tvarom, zahrotenými hrotmi a svetlozelenou farbou.

Plne vyzreté plody slivky Yakhontova získavajú výraznú žltú farbu. Ich pokožka je tenká, zaoblená a má voskový povlak. Hmotnosť bobúľ je 30 gramov. Dužina je tiež žltá, dosť šťavnatá, s malou, ľahko oddeliteľnou kosťou a sladkokyslou chuťou.

Hodnotenie degustácie slivky Yakhontova 5 bodov podľa Štátneho registra rastlín. V dezertnej odrode je obsah cukru 9,0%, kyslosť 3,5% a koncentrácia vitamínu C 14,5 miligramov na 100 gramov.

Výhody a nevýhody

Medzi pozitívnymi vlastnosťami odrody Yakhontova slivky skúsení záhradníci poznamenávajú:

 • vysoké spotrebiteľské kvality;
 • dezertná chuť ovocia;
 • nebojí sa predĺžených mínusových teplôt (až -30 stupňov);
 • vynikajúce ukazovatele výkonu (50-70 kilogramov na strom);
 • veľkoplodé;
 • skorá zrelosť (rodí sa 3-4 roky po výsadbe na trvalom mieste);
 • univerzálny účel ovocia;
 • zvýšená imunita voči hlavným ochoreniam;
 • odolnosť voči suchému počasiu.

Ale slivková odroda Yakhontovaya má svoje vlastné slabé stránky, medzi ktoré patrí:

 • potreba dodatočného opelenia (čiastočná sebaplodnosť);
 • veľká veľkosť.

Veľkú veľkosť stromu je možné zmenšiť pomocou vrúbľovania na plstenú čerešňu, VVA-1, Alexy, 2-17.

Charakterové rysy

Medzi charakteristické vlastnosti slivky Yakhontova patrí odolnosť proti mrazu a suchu, výnos a stabilné ovocie.

Odolnosť voči mínusovým ukazovateľom a suchu

Slivka Yakhontovaya má priemernú úroveň tolerancie voči suchu. Pre jej úspešné vypestovanie by nemal byť povolený ani nedostatok vlhkosti, ani jej nadmerný obsah. Frekvencia a množstvo zalievania sliviek priamo závisí od poveternostných podmienok v konkrétnom regióne.

Odolnosť slivky Yakhontova je na vysokej úrovni. Ale aby zimovanie prebehlo bezbolestne pre záhradnú výsadbu, je potrebné sa na jeseň postarať o ďalší prístrešok.

Náchylnosť na choroby a hmyz

Kvôli vysokému stupňu odolnosti proti vírusovým a plesňovým chorobám je slivka Yakhontovaya zriedka vystavená takýmto ochoreniam, najmä klyasternosporióze ovocnej hniloby. Iba ak dôjde k závažným chybám v procese starostlivosti, môže byť záhradná plantáž napadnutá škodlivým hmyzom, ako je voška slivka, molica, mol, čierna píla.

Odrody opeľovača

Vzhľadom na čiastočnú sebaplodnosť slivky Yakhontova sa odporúča neďaleko zasadiť Hungerku, Timiryazevovu pamäť, červenú Skorospelku. Fáza kvitnutia odrody Yakhontovaya sa začína koncom apríla a končí sa začiatkom mája. Plody sliviek dozrievajú v polovici konca augusta.

Všetko o úrode a plodení

V priemere je produktivita stromu 20 - 30 kg, ale za priaznivých podmienok rastu je možné zhromaždiť až 50 kg ovocia. Záhradkári si z roka na rok pre stabilitu plodiny vyberajú slivku Yakhontova.

Kde sa používajú bobule?

Ovocné výrobky sa používajú ako na konzumáciu v čerstvom stave, tak aj ako surovina na domáce prípravy. Zo žltých sliviek odrody Yakhontovaya sa získava vynikajúci kompót, džem, džem a omáčka. Plody sú všestranné.

Vlastnosti výsadby plodín na mieste

Napriek relatívnej nenáročnosti odrody sliviek Yakhontovaya je správna výsadba takmer polovicou úspechu. Strom by nemal cítiť nepríjemné pocity, ale mal by rásť za priaznivých podmienok.

Odporúčané načasovanie

Je vhodné vykonávať výsadbové práce pri zohľadnení klimatických charakteristík konkrétneho regiónu. Optimálne je sadenice sadiť na jar v prípade skorého studeného prasknutia na jeseň. V regiónoch s teplým podnebím sa slivka Yakhontova vysádza po poklese lístia stromami.

Výber najlepšieho miesta na umiestnenie stromu

Pre normálny rast a vývoj slivky Yakhontovaya sa odporúča uprednostniť lúče, ktoré sú dostatočne osvetlené a chránené pred vetrom. Je lepšie vysadiť mladé rastliny na južnú alebo západnú stranu záhrady. Pôda musí byť úrodná a dobre priepustná pre vlhkosť.

Odroda nemá rada mokrade a okyslenú pôdu. Nížiny nie sú vhodné na výsadbu stromčekov sliviek Yakhontovaya, stojí za to zvoliť miesta s miernym sklonom, roviny.

Aké plodiny sa môžu a nemôžu v okolí vysádzať

Pre vysoko kvalitné krížové opelenie na stanovišti sa odporúča umiestniť slivku do skupín s dodržaním vzdialenosti medzi odrodami 3 metre. Yakhontovaya nevychádza dobre s hruškami, čerešňami, čerešňami. Môžete však vedľa neho vysadiť jabloň, ríbezľu alebo malinu.

Príprava sadeníc

Najlepšie je, ak sa do záhrady vyberú jednoročné rastliny, ktorých výška je do 50 centimetrov a hrúbka bočných konárov je 2,5 milimetra. Sadenice sliviek si môžete kúpiť v škôlkach, špecializovaných maloobchodných predajniach. Hlavnou vecou je starostlivo preskúmať sadivový materiál na detekciu rôznych druhov poškodenia, príznakov choroby. Pred výsadbou musí byť suchý koreňový systém stromu udržiavaný v nádobe s čistou vodou (10 - 15 minút).

Technológia výsadby

Ak sa výsadbové práce budú vykonávať na jar, potom by sa jama mala pripraviť na jeseň. V opačnom prípade môže výsadba bezprostredne po vytvorení jamy poškodiť korene mladej slivky v dôsledku poklesu pôdy. Proces výsadby sadeníc zahŕňa tieto akcie:

 1. Najskôr musíte vykopať jamu s rozmermi 60 × 60 centimetrov a hlbokou 70 centimetrov.
 2. Potom sa pôda odstránená z jamy zmieša so zhnitou vegetáciou (organická hmota) a superfosfátom (190 gramov), draselnou soľou (80 gramov).
 3. Pripravená jama je naplnená výživným pôdnym substrátom.
 4. Po poklese je jama podľa potreby naplnená úrodnou pôdou.
 5. Sadenica je umiestnená do stredu jamy, jej korene sú chované do strán - narovnané. Koreňový krk by nemal byť pochovaný, mal by byť vo výške 5 centimetrov.
 6. Posypte zemou, opatrne ju utlačte, aby sa zabránilo tvorbe dutín, a zalejte ju teplou vodou (2 vedrá vody).

Zhoda s technológiou výsadby dáva každú šancu na dosiahnutie požadovaného výsledku.

Ako sa starať o strom v záhrade

Medzi hlavné opatrenia na starostlivosť o slivku Yakhontova patria: uvoľnenie a zvlhčenie pôdy, prerezávanie, preventívne opatrenia.

Frekvencia zavlažovania a vrchného obväzu

Optimálne pre slivku Yakhontova je zabezpečiť jej dostatočné zalievanie 3-5 krát počas sezóny. Počas obdobia kvitnutia sliviek a v štádiu dozrievania ovocia sa nesmie dovoliť nedostatok vlhkosti. Spotreba vody pre mladé plantáže je 5 litrov a pre dospelých jedincov - 10 litrov. Obzvlášť efektívne je zavlažovať súčasne s kŕmením.

Len čo sa na jar objaví teplé počasie, na jeden odtok sa použije pracovný roztok na báze močoviny, draselnej soli a superfosfátu (20 gramov každého činidla na 10 litrov vody). Živinové zloženie sa naleje pod koreň. V lete sa používa rovnaké riešenie, ale bez pridania močoviny a na jeseň sa používajú obväzy draslíka a fosforu. Minerálne komplexy pre slivky sú nahradené kašičkou a dreveným popolom.

Tvorba a prerezávanie koruny

Aby sa v budúcnosti predišlo problémom so slivkami, je potrebné rok po výsadbe skrátiť výhonky a vytvarovať korunu. Práce by sa mali robiť na úrovni stonky (do 40 centimetrov) a na odtoku by malo zostať až 7 bočných konárov. Následné sanitárne orezávanie a orezávanie proti starnutiu sa vykonáva každý rok.

Yakhontova slivka by sa mala vytvoriť pred prvým plodením, potom sa odstránia iba suché, neschopné výhonky. V ideálnom prípade by tvar koruny mal vyzerať ako pohár.

Prevencia chorôb a škodcov

Provokujúcimi faktormi pre rozvoj rôznych chorôb a inváziu parazitických jedincov sú porušenia v procese orezávania stromu a nesprávnej starostlivosti alebo dokonca jeho absencia. Aby sa zabránilo výskytu moniliózy, klyasterosporiózy, móla, malých vošiek a čiernych piliar na slivke Yakhontovaya, je potrebné vykonať chemické ošetrenie, vykopať pôdu v kruhu blízko kmeňa a orezať poškodené výhonky a výhonky. Ak sa zistí ochorenie, odporúča sa nastriekať slivku pracovným roztokom na báze Bordeauxovej zmesi.

Starostlivosť o kruh na hlave

Aby slivka mohla bohato plodiť, musí byť pôda v kruhu blízko kmeňa voľná. Na tento účel sa odporúča pravidelne odstraňovať burinu, kypriť pôdu a ukladať mulč. Hĺbka obrábania pôdy v blízkosti kmeňa je 8 - 10 centimetrov a na hranici kruhu v blízkosti kmeňa 15 - 20 centimetrov. Manipulácia sa najlepšie robí vidlami, takže pravdepodobnosť poškodenia koreňov slivky Yakhontovaya bude minimálna.

Zimovanie

Prípravné práce zahŕňajú odstránenie opadaného lístia z miesta, jeho spálenie, aby sa zabránilo zimovaniu patogénnych mikroorganizmov v kruhu kmeňa. Ak je na vetvách a kmeni slivky Yakhontovaya mach, mali by sa odstrániť, vysušiť aj kôra a poškodené miesta ošetriť záhradným lakom alebo roztokom síranu železnatého (10 gramov produktu na 10 litrov voda).

Na vybielenie stromu sa pripraví zmes vápna (3 kilogramy), síranu meďnatého (400 gramov), kazeínového lepidla (50 gramov) a vody (10 litrov). Táto jednoduchá technika umožňuje ďalšie zvýšenie mrazuvzdornosti odrody.

Mladé stromy sú chránené netkaným materiálom a na vrch sú pripevnené smrekové vetvy alebo polymérna sieť od hlodavcov. Na ochranu podzemnej časti slivky môžete pôdu v kruhu blízko kmeňa mulčovať humusom (vrstva 40 centimetrov).

Slivka odrody Yakhontovaya je skutočne nenáročná a vysoko výnosná rastlina. Správna poľnohospodárska technológia a vysoko kvalitné sadenice sú hlavnými zložkami jej úspešného pestovania.


Pozri si video: FR Vrúblovanie ovoc stromkov na spojku (Smieť 2022).