Rada

Klady a zápory umelej inseminácie králikov a ako ich správne vykonávať

Klady a zápory umelej inseminácie králikov a ako ich správne vykonávať


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Metóda umelého oplodnenia je vynikajúcou príležitosťou pre veľké farmy na doladenie technológie výroby diétneho a chutného králičieho mäsa. Vďaka umelej pravidelnej inseminácii králikov je možné zvýšiť objem vysoko kvalitných výrobkov získaných pri nízkych nákladoch na pracovnú silu. Okrem toho v malých farmách odpadá potreba chovať veľa samcov alebo neustále hľadať králiky, aby sa obnovila krv.

Vlastnosti umelého oplodnenia králikov

U králikov dochádza k ovulácii v čase styku. To je hlavný rozdiel medzi hnojením králikov a iných poľnohospodárskych zvierat. Práve táto vlastnosť určuje potrebu predbežnej redukcie králikov sterilnými samcami.

Populárny je aj spôsob podávania špeciálnych liekov ženám, ktoré stimulujú ovuláciu. Na uľahčenie postupu sa používa špeciálne navrhnutá striekačka. Na odber spermy sú vybrané mladé zdravé králiky silnej konštitúcie (muži vo veku 1 - 4 roky). Chovatelia poznamenávajú, že použitie spermií práve u takýchto zvierat vedie k vysokej pôrodnosti králikov (v priemere až 12 detí na samicu).

Výhody a nevýhody

Postup umelého oplodnenia sa často vykonáva s cieľom získať čistokrvné potomstvo. Metóda má ďalšie výhody:

 • na výrazné zvýšenie počtu jedincov stačí pár samcov. Na chov cenných plemien zvierat je vhodné použiť techniku ​​umelého oplodnenia. Pretože je už možné oplodniť 40-50 králikov spermiou jedného králika. A pri prirodzenom párení si musíte nechať jedného alebo dvoch mužov pre 10 žien;
 • plodnosť králikov stúpa až o 90%;
 • môžete kontrolovať kvalitu potomstva, zvyšovať počet jedincov s cennými užitočnými vlastnosťami;
 • je ľahšie vytvoriť kvalitné podmienky pre chov malého počtu mužov.

Pri chove králikov je potrebné mať na pamäti, že práve v období od decembra do mája klesá vrchol aktívnej reprodukcie zvierat. Na jeseň králiky nemajú prakticky žiadnu sexuálnu aktivitu a potomkovia sa prakticky nerodia. Vďaka metóde umelého oplodnenia sa rieši problém prirodzeného periodického poklesu plodnosti.

Táto metóda umožňuje plánovať vzhľad králikov po celý rok.

Pred zavedením metódy umelého oplodnenia sa musíte oboznámiť s jej negatívnou stránkou. Zariadenie na uskutočnenie zákroku a odber spermií má nízke náklady. Zaistiť bezpečnosť zmrazeného spermy je však nákladný proces kvôli vysokým nákladom na špeciálne vybavenie a tekutý dusík. Preto sú takéto výdavky oprávnené iba na veľkých farmách.

Potrebné nástroje

Spoločnosti zaoberajúce sa výrobou špecializovaného zariadenia na umelé oplodnenie spravidla implementujú potrebné nástroje do súpravy. Štandardná sada príslušenstva:

 • mikroskop s krycími sklíčkami a okuliarmi na predmety;
 • skúmavky so stojanom;
 • vykurovací stôl a rohože;
 • umelá vagína;
 • semenné nádoby s katétrom;
 • dávkovač na odber spermy na stanovenie kvality tekutiny;
 • príprava na riedenie spermy;
 • injekčné striekačky (inzulín a na injekciu spermií).

Cena súpravy je ovplyvnená cenou riedidla pre spermu. Použitie materiálov od rôznych spoločností je povolené. Bitový nástroj španielskych výrobcov MR-A je populárny.

Zber spermy

V prvom rade pripravujú pracovisko. Na sterilizáciu nádob sa používajú nástroje v roztoku 1% formalínu alebo 70% alkoholu. Hlavné fázy postupu:

 1. Samica je umiestnená v klietke pre mužov.
 2. Prevádzkovateľ drží umelú vagínu so semennou trubičkou medzi labkami králika.
 3. Spravidla, akonáhle je samica umiestnená do králičej klietky na lov, ejakuluje.

Pred vykonaním postupu sa musí umelá vagína zahriať na teplotu 40 - 42 ° C. Pretože 39 ° C je normálna teplota vagíny samice.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Dôležité! Nepoužívajte spermu s fyzickou kontamináciou, krvou alebo močom. Vhodný je perleťovo biely materiál.

Metódy hnojenia pre ženy

Pred oplodnením samice sa pripraví semeno. Za týmto účelom sa sperma zriedi špeciálnou tekutinou v pomere 1:10. Nezabudnite kontrolovať koncentráciu roztoku pod mikroskopom (ak je koncentrácia vysoká, potom sa jej podiel zvyšuje). Postup inseminácie králika pozostáva z nasledujúcich etáp.

 1. Samica je otočená na chrbát a upevnená v špeciálnom stroji.
 2. Roztok semien sa natiahne do teplej striekačky.
 3. Do vagíny králika sa jemne vloží injekčná striekačka bez náhlych pohybov.
 4. Po injekcii injekčnej striekačky (po celej dĺžke) sa vstrekne roztok spermií. Injekčná striekačka sa opatrne odstráni.

Králik sa zo stroja uvoľní za 2 - 3 minúty. Pri umelom oplodnení králikov je potrebné mať na pamäti, že výsledok je ovplyvnený plemenom samíc, podmienkami ich chovu a stravou. Špecialisti venujú inseminácii jedného jedinca 3-4 minúty.

Ako zistiť tehotenstvo

Niekedy je ťažké všimnúť si tehotenstvo králika podľa jeho vzhľadu. Spoľahlivejšou metódou je palpácia v bruchu. Kontrolu sa odporúča vykonať 14 dní po ukončení inseminácie. Pred pocítením jemne uchopte uši a zviera zviera pravou rukou, aby ste ich znehybnili. Ľavou rukou jemne nahmatajte brucho v panvovej oblasti. V tejto dobe sa embryá na dotyk cítia ako bobule hrozna.

Môžete si tiež byť istí, že ste tehotná s kontrolou hmotnosti. Najspoľahlivejšou metódou je ultrazvukové vyšetrenie veterinárom.

Po priemyselnom chove králikov je vysoký dopyt po umelej inseminácii. Racionálnym riešením pre malé farmy je nákup spermy v miestach predaja mrazeného materiálu.


Pozri si video: kralici (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Khufu

  Excuse me for interrupting you.

 2. Shelny

  I have a CGI character :)

 3. Elimu

  je to lož.

 4. Tek

  Toto je pre vás veda.

 5. Al-Ahmar

  Not in it an essence.

 6. Graeme

  In my opinion, he is wrong. We need to discuss. Write to me in PM, it talks to you.Napíšte správu