Rada

Výsadba, pestovanie a starostlivosť o daikon, kedy sadiť na otvorenom teréne

Výsadba, pestovanie a starostlivosť o daikon, kedy sadiť na otvorenom teréneWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Strava ľudí, ktorí sledujú svoje zdravie, zahŕňa zeleninu, ktorá má prospešné vlastnosti. Preto sa veľa záhradníkov zaujíma o úplné informácie o pestovaní daikonu, jeho výsadbe, načasovaní výsadby a starostlivosti o koreňovú plodinu, ktorá k nám prišla z Japonska.

Pristátie na otvorenom teréne

Je ľahké si vypestovať daikon, ak poznáte zvláštnosti tejto kultúry. Najčastejšie veľa záhradníkov zlyháva kvôli chybám v dátume výsadby a výbere miesta na pestovanie koreňovej plodiny. Po pochopení zložitosti starostlivosti a výsadby japonskej reďkovky môžete pestovať veľké exempláre s hmotnosťou od 0,5 do 3 kg.

Vlastnosti koreňovej plodiny (hmotnosť, dĺžka, priemer, tvar) závisia od odrody, starostlivosti a poveternostných podmienok. Reďkovka rôznych odrôd môže rásť v dĺžke od 10 do 60 cm, s priemerom 4 - 8 cm, tvar priamo závisí od odrody. Na otvorenom poli je daikon zasadený podľa nasledujúcich schém:

 • Stredne veľké odrody 30 x 50 cm;
 • Veľkoplodé odrody 40 x 50 cm.

Semená sa prehĺbia o 2 cm .Pred vzídením sa pôda zvlhčí z konvy jemným difúzorom.

Výber sedadla

Výber miesta pre záhradu je rozhodujúcim momentom, ktorý určuje kvalitu a množstvo plodiny. Zasadenie daikonu do tieňa (polotieňa) je hrubá chyba, ktorá bude mať za následok veľké množstvo vrcholov a drobných plodov, ktorých tvar a veľkosť nebudú zodpovedať popisu vytlačenému na vrecku so semenami.

Charakteristika pozemku vhodného na pestovanie veľkej japonskej reďkovky:

 • úplná absencia tieňa počas celých hodín denného svetla;
 • 2 roky sa na tomto webe pestovali plodiny, ktoré nepatria do rodiny Cruciferous;
 • vhodná pôda (ľahká hlina).

Príprava pôdy

Jeseň je vhodný čas na prípravu pôdy na jarnú výsadbu. Ak sa plánuje siatie daikonu v lete, potom sa pôda pripraví v lete po zbere kultúry predchodcu. Štruktúra pôdy je pre daikon dôležitá, lepšie rastie vo voľnej pôde.

Vzhľadom na možnú dĺžku koreňovej plodiny (60 cm) musí byť pôda vykopaná hlboko. Ak budete postupovať podľa rád skúsených pestovateľov zeleniny, hrebeň by mal byť pripravený pomocou nasledujúcej technológie:

 • odstráňte pôdnu vrstvu do hĺbky bajonetovej lopaty a odložte ju;
 • takto pripravenú oblasť vykopajte a pridajte do nej humus;
 • vrátiť predtým odstránenú pôdu na pôvodné miesto;
 • pridajte humus v množstve 3 - 4 kg / m²;
 • aplikujte minerálne hnojivá (superfosfát, síran draselný).

Je potrebné skontrolovať hladinu pH pôdy. Daikon ako člen rodiny Cruciferous preferuje neutrálne alebo mierne zásadité krajiny. Vápno sa pridáva do kyslej pôdy raz za 5 rokov. V súčasnej sezóne pomáha popol normalizovať hladinu pH, aplikačné množstvo je 2 st / m². Popol z dreva nielenže dezoxiduje pôdu, ale slúži ako dodávateľ mikro- a makroprvkov užitočných pre daikon.

Výber sadivového materiálu

Pri výbere semien na výsadbu by ste si mali vždy prečítať popis odrody, ako ju pestovať, v akom čase a analyzovať, či je vhodná na pestovanie v tomto podnebí. V strednom pruhu dozrievajú skoré a stredne zrelé odrody daikonu. Pri výsadbe neskorých odrôd reďkovky rastú malé korene. Použitím rôznych spôsobov výsadby sa dá daikon úspešne pestovať v rôznych regiónoch.

Mechanické zloženie pôdy ovplyvňuje kvalitu pestovanej plodiny. Je tiež potrebné vyhodnotiť hrúbku plodnej vrstvy. Koreňové plodiny ľubovoľného tvaru dobre rastú na voľných pôdach. Pre ílovitú pôdu a každú ťažkú ​​pôdu s tenkou úrodnou vrstvou sú vhodné okrúhle alebo oválne odrody daikon.

Pestovanie sadeníc zo semien

Na jarnú výsadbu sa sadenice reďkovky získavajú zo semien doma. Na zasiatie semien daikonu použite:

 • rašelinové hrnce do 0,5 l;
 • rašelinové tablety;
 • plastové nádoby s hĺbkou najmenej 10 cm.

Pôdu (neutrálnu, mierne zásaditú) je možné použiť ako zo záhrady, tak aj na sadenicu. Hĺbka výsevu semien je 2 cm, niekoľko semien sa vysieva do kvetináčov súčasne, po výskyte prvých výhonkov sa slabé odstránia. Vo fáze 4 pravých listov sa sadenice vysadia do zeme.

Dátumy pristátia

Ak nie sú dodržané dátumy výsadby, daikon strieľa a nevytvára plnohodnotnú koreňovú plodinu. Pre normálny vývoj nepotrebuje táto rastlina viac ako 12 hodín denného svetla a teplotu do 20 ° C. V teple a pri predĺženom dennom svetle sa koreňová plodina prestane rozvíjať, rastlina uvoľní šíp a zakvitne.

Aby ste dosiahli dobrú úrodu, musíte presne pochopiť, kedy daikon zasadiť semená, kedy sadenice a kedy sa zdržať výsadby.

Pomocou rôznych spôsobov výsadby (semená, sadenice) sa pestovatelia zeleniny daikon s rôznymi obdobiami dozrievania vysádzajú v rôznych obdobiach (jar, leto, jeseň). Pre stredné pásmo a sibírske oblasti prichádza správny čas na výsadbu v júli (od 1. do 15. dňa) alebo v posledné júnové dni, na juhu sú to prvé augustové dni.

Daikon môžete vysadiť pred zimou a na začiatku jari. Semená daikonu nemrznú, klíčia, ak sa pôda zahreje na 3 ° C. Na jar musíte zasiať veľmi skoro, len čo sa sneh roztopí, a to iba skoré dozrievanie odrôd. Na konci apríla by ste nemali strácať čas sejbou daikonu, korene sa nestihnú utvárať pred príchodom horúceho počasia.

Kedy vysádzať pred zimou

Záhradkári zvládli technológiu sejby semien pred zimou, aby na jar získali skorú úrodu daikonu bez sadeníc. Vylodenie by sa malo vykonať po dosiahnutí stabilných nízkych teplôt. Na jeseň by semená nemali klíčiť.

Záhrada je pripravená, zatiaľ čo je teplé počasie. Humus alebo pôda na nalievanie do brázd sa naleje do akejkoľvek nádoby a uskladní sa v miestnosti s pozitívnou teplotou. Na vykopanom a vytvarovanom hrebeni sú vyznačené výsadbové brázdy.

Spotreba osiva na jesenný výsev je dvojnásobná, sejba hustejšia. Brázdy sú pokryté vyťaženou pôdnou zmesou. Celý povrch záhradného záhonu je mulčovaný hrubou vrstvou rašeliny alebo humusu. V zime na ňu hádžu sneh, ak to nestačí.

Mulčovanie sa odstraňuje s nástupom teplých dní, keď je krajina úplne bez snehu. Aby ste urýchlili klíčenie semien, zakryte záhon priehľadným filmom. Len čo sa objavia výhonky, zdvihnú ich do oblúka.

Starostlivosť

Daikon je nenáročná rastlina, musíte však poznať určité vlastnosti starostlivosti. Zoznam hlavných aktivít:

 • zalievanie;
 • vytrhávanie buriny;
 • uvoľnenie;
 • vrchný obväz;
 • boj a prevencia chorôb.

Harmonogram polievania

Daikon je rastlina milujúca vlhkosť. Je potrebné striktne dodržiavať harmonogram zavlažovania, aby ste mohli pestovať veľké okopaniny s jemnou dužinou. Nalievanie reďkovky nestojí za to, stačí udržiavať konštantnú vlhkosť pôdy. Štandardný harmonogram polievania pre chladné počasie je raz za 5 dní. V horúčave musíte zalievať častejšie.

Z dôvodu šetrenia vody a zachovania vlhkosti v pôde záhradníci mulčujú hrebene pomocou daikonu pomocou akýchkoľvek dostupných materiálov (suchá tráva, posekaná kôra, slama). Zem pod vrstvou mulča udržuje vlhkosť dlhšie, nestáva sa chrumkavou. Ak chýba mulč, musia sa uličky po každom zalievaní uvoľniť.

Odstraňovanie buriny

V období výsadby je reďkovka odburinená 2 - 3 krát. Potrebujeme hlboké vytrhávanie buriny. Okrem odstraňovania buriny sa pôda kyprí. Pri dobrom zásobení koreňovou plodinou kyslíkom dorastá do veľkých rozmerov. Sadenice sa niekoľkokrát zriedia, odstránia sa slabé výhonky a medzi výhonkami sa ponechá požadovaná vzdialenosť 30-40 cm. Interval závisí od odrody, veľkoplodé druhy potrebujú na vývoj veľkú plochu.

Vrchný obväz a hnojenie

Na úrodnej pôde, dobre hnojenej organickými látkami a minerálnymi hnojivami, možno veľké ovocie pestovať bez ďalšieho hnojenia. Ak je pôda zlá, potom sa na kŕmenie používa popol, do ktorého sa pridáva malé množstvo minerálnych hnojív. Prvýkrát sa popol zavádza do pôdy, keď sa v reďkovke vytvoria 3 listy. Pri pomalej tvorbe koreňových plodín sa postup opakuje po 3 týždňoch.

Choroby a škodcovia

Ak dôjde k porušeniu pravidiel poľnohospodárskej technológie, kultúru ovplyvnia choroby. Neustále podmáčanie pôdy vyvoláva vírusové ochorenie - bakteriózu. Je to dva typy: cievne, slizničné.

Ošetrenie osiva pred zasiatím je prevenciou všetkých krížových chorôb. Skúseným poľnohospodárom sa odporúča používať biologický produkt "Planriz". Môže sa použiť na dezinfekciu semien a následné ošetrenie rastlín pred chorobami.

Zber a skladovanie

Zber dobrej úrody veľkých okopanín je potešením. Plody vypestované na ľahkých pôdach môžu byť vytiahnuté vrcholmi. Na zber koreňových plodín rastúcich v hustej a ťažkej pôde budete potrebovať vidlu, ktorú budete kopať v zemi.

Čistenie sa vykonáva, keď nastane suché počasie. Koreňové plodiny s mechanickým poškodením, zožraté škodcami a so známkami hniloby sa vyhodia a kvalitné ovocie sa po usušení a odrezaní vrchov pošle na skladovanie.

Odrody reďkovky Daikon

Popis daikonu, niekoľkých jeho populárnych odrôd, odrôd pre stredný pruh vám pomôže urobiť správnu voľbu. Nemali by ste s tým otáľať, pretože je ten pravý čas na výsadbu japonskej reďkovky.

Pri výbere odrody zohľadnite obdobie dozrievania, ako dlho sa môže skladovať? Pre zimnú spotrebu musíte vybrať odrody, ktoré sa skladujú až šesť mesiacov. Na čerstvú spotrebu v letnom a jesennom období sú vhodné skoré dozrievajúce odrody daikonu.

Sasha je zaujímavá, skoro zrejúca odroda daikon. Vegetačné obdobie je krátke - od 35 do 45 dní. Je to guľatá koreňová zelenina s bielou šupkou a dužinou. Hmotnosť plodov nepresahuje 400 g. V závislosti od podmienok pestovania sa hmotnosť môže pohybovať od 200 do 400 g. Priemer reďkovky je asi 10 cm; počas rastu je väčšina plodov nad povrchom pôdy.

Milovníkom valcovitého ovocia možno odporučiť odrodu kel slon. Tento daikon je v polovici sezóny. Vytvorenie koreňovej plodiny s hmotnosťou 500 - 600 g trvá niečo vyše 80 dní. Zelenina dosahuje dĺžku 18 - 25 cm, s priemerom asi 8 cm.Táto odroda je dobrá, pretože znáša sucho a zaručuje stabilný zber.

Pestovanie daikonu nie je zdĺhavá úloha. Koreňová zelenina vlastnoručne spestrí váš jedálniček a prospeje vášmu zdraviu.


Pozri si video: Papriky (August 2022).