Rada

Opis a vlastnosti hrozna Blagovest, jeho výsadba a pestovanie

Opis a vlastnosti hrozna Blagovest, jeho výsadba a pestovanieWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Mnoho záhradkárov sa zaoberá pestovaním blagovestského hrozna na svojich pozemkoch. Kultúra dozrieva skoro. Trsy sú dobre udržiavané a chuť ovocia je jasná a bohatá. Ale aby sa získala bohatá úroda, je potrebné študovať zvláštnosti starostlivosti o odrodu. Je dôležité predchádzať chorobám viniča, zvoliť správny sadivový materiál a starať sa o rastlinu počas celého vegetačného obdobia.

Stručná história chovu

Hrozno Blagovest nie je zahrnuté v štátnom registri odrôd. Hybrid choval ľudový chovateľ z Rostovského regiónu. Na prácu použil Viktor Krainov známe odrody hrozienok Talisman a Radiant. Pokusy o vytvorenie mrazuvzdornej kultúry trvali asi 4 roky a skončili sa na konci minulého storočia. Vinári na juhu Ruska ako prví ocenili zásluhy odrody. Dnes je Blagovest široko distribuovaný medzi miestnymi obyvateľmi a v iných regiónoch krajiny.

Opis a vlastnosti hrozna Blagovest

Blagovest vytvára veľa plodných výhonkov. Kvety samoopelivej odrody kvitnú začiatkom leta. Veľké bobule majú kužeľovitý tvar a hmotnosť okolo 15 gramov. Chuť odhaľuje noty muškátového orieška, ktoré sú doplnené náznakmi hrušky. Vďaka vysokému percentu cukru a šťavnatosti je odroda obľúbená u vinárov.

Zber sa začína v auguste. Trsy zostávajú na kríkoch dlho. Ako dozrieva, plody získavajú jasnú jantárovú farbu. Pri správnej starostlivosti pestovatelia nazbierajú z jedného kríka až 7 kilogramov bobúľ.

V zime hrozno odoláva mrazom až do 22 ° C. Ale agronómovia neodporúčajú zanedbávať izoláciu kríkov, keď teplota klesne. V suchu sa Blagovest vďaka vyvinutému koreňovému systému nezaobíde bez dlhého polievania.

Klady a zápory kultúry

Dobrá miera zakorenenia odrezkov

Plody rýchlo dozrievajú

Bobule počas dozrievania neopadávajú

Vysoká mrazuvzdornosť

Imunita voči bežným chorobám

Vysoké percento cukru

Schopnosť dlhodobo udržiavať prezentáciu

Prepraviteľnosť

Pri nesprávnom zaťažení viniča sa pozoruje nerovnomerné dozrievanie bobúľ

Sladká chuť láka osy

Pri dlhotrvajúcich dažďoch možno pozorovať praskanie ovocia

Je ľahké odstrániť nedostatky kultúry dodržiavaním agrotechnických noriem a pravidiel starostlivosti o rastlinu.

Pestovanie odrôd

Na pestovanie hrozna Blagovest musíte zvoliť vysoko kvalitný koreňový materiál a potom zorganizovať kompetentnú starostlivosť o vinič.

Príprava sadivového materiálu

Na kultiváciu sa výhonky kupujú v špecializovaných predajniach. Vyberú sa sadenice so silným kmeňom a prerastenými koreňmi.

Materiál si môžete pripraviť sami. Sadenice sa začínajú zberať na jeseň. Na odrezky sú vhodné iba zdravé vinice. Cez zimu sa skladuje na chladnom mieste, pred klíčením začína klíčiť. Pred výsadbou sú korene trochu odrezané a potom ponorené do zmesi divozelu a hliny. Na snímke nezostanú viac ako 3 oči. Ak má sadenica niekoľko konárov, zostáva najsilnejšia vetva, zvyšok sa odstráni ostrým nožom.

Pristátie

Miesto na zakorenenie viniča sa začína pripravovať 2 týždne pred výsadbou:

  1. Vo vybranej oblasti sa pôda uvoľní a vyberú sa buriny a zvyšky koreňov.
  2. Vykopajte jamy asi 80 centimetrov hlboké a rovnakej šírky.
  3. Pôda je zmiešaná s popolom, hnojom a superfosfátom.
  4. Jama je naplnená výslednou zmesou, pričom tretina priestoru zostáva voľná.
  5. Sadenica je znížená do priehlbiny a pokrytá zemou. Po zalievaní je pôda pokrytá vrstvou sena, pilín alebo agrofibru.

Na výsadbu hrozna Blagovest sú vhodné slnečné oblasti chránené pred prievanom.

Ďalšia starostlivosť o rastlinu

Po výsadbe je dôležité sa o rastlinu správne starať. V prvých rokoch kultivácie je potrebné venovať zvláštnu pozornosť kríkom. Počas sezóny sa sadenice hrozna Blagovest 3-krát kŕmia minerálnymi komplexmi a na pôdu sa aplikujú organické hnojivá.

Polievanie

Mladé, nezrelé výhonky potrebujú pravidelné doplňovanie vody. Kým sa vinič nezakorení, zalieva sa rastlina až dvakrát týždenne.

Zvlhčenie pôdy, kde rastú dospelé kríky, sa vykonáva podľa schémy:

Číslo zavlažovaniaZavlažovacie obdobie
1Predtým, ako sa na viniči objavia prvé listy
2Pol mesiaca pred kvitnutím
3Keď dozrejú plody do veľkosti hrášku
43 týždne pred zberom
5Po páde lístia podlieha suchému počasiu. Pri dlhotrvajúcich dažďoch sa toto napájanie vynecháva

Pod každé puzdro sa pridá 5 až 7 vedier s vodou. Po zavlažovaní alebo zrážaní sa pôda na mieste uvoľní, aby sa zabezpečil prístup vzduchu do koreňového systému.

Prerezávanie

Záhradníci uprednostňujú odrezanie hrozna Blagovest na jeseň skôr ako na jar. Na každom kríku zostáva asi 30 výhonkov. Toto množstvo je optimálne na vyvažovanie záťaže. Na viniči sa odstráni oblasť s 8 očami. V budúcnosti sa dajú použiť ako odrezky.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Sadenice sa skladujú v suteréne, na jar sa vysádzajú do zeme. Hybridná odroda je kompatibilná s podpníkmi. Výhonky sa často vrúbľujú na iné odrody viniča.

Nebezpečné choroby a škodcovia

Blagovestské hrozno je odolné voči väčšine záhradných chorôb. Nebezpečenstvo pre kultúru predstavuje sivá hniloba, ako aj choroby ako múčnatka alebo múčnatka.

Problém je vyriešený postriekaním kríkov kvapalinou Bordeaux. 4 ošetrenia počas teplej sezóny minimalizujú riziko kontaminácie. Preventívne sa odporúča riedenie viniča. Čerstvý vzduch zabraňuje množeniu patogénnych mikroorganizmov.

Zo škodcov sú osy nebezpečenstvom pre Blagovest. Neexistujú účinné metódy riešenia. Pestovatelia niekedy zakryjú trsy jemnou sieťovinou. Ostatný hmyz je zriedka ovplyvnený plodmi.

Čistenie a skladovanie

Evanjelizácia sa zhromažďuje pri dozrievaní ovocia. Na rezanie kefiek sa odporúča používať orezávač. Ak trsy vyberiete rukami, môžete bobule rozdrviť a poškodené hrozno sa rýchlo zhorší.

Na uskladnenie plodiny vyberte chladné miesta chránené pred svetlom. Hybrid dobre znáša prepravu.

Pomerne nedávno vyšľachtenú odrodu záhradníci veľmi oceňujú. Blagovestské hrozno prakticky neochorie a je odolné voči rozmarom počasia. Podľa agrotechnických noriem pestovania prináša úrodu tretí rok po výsadbe. Bobule s príchuťou hrušky a muškátového orieška sú obľúbené u vinárov.


Pozri si video: Stříhání révy vinné - jak na to. How we prune grape vines in Moravia, CZ (August 2022).