Rada

Príznaky a liečba červov u ošípaných doma ľudovými prostriedkami a liekmi

Príznaky a liečba červov u ošípaných doma ľudovými prostriedkami a liekmi


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vlastníci pomocných pozemkov a fariem sa často stretávajú s problémom červov u ošípaných. Existuje veľa druhov parazitických červov, môžu sa prenášať z jedného zvieraťa na druhé a postupne ovplyvňovať všetky hospodárske zvieratá. Infekcia človekom je možná, preto je potrebné starostlivo sledovať zdravie ošípaných. Nebezpečenstvo helminthickej invázie sa týka mladých prasiat aj dospelých.

Infekčné cesty

U prasiatok sú možnosti infekcie a prenosu červov rovnaké ako u ošípaných. Zvierací trus, špinavá voda alebo pôda sú pre ne ideálnym prostredím. Parazity zvyčajne vstupujú do tela zvierat vo forme vajíčok. V tejto podobe nie sú pre zviera nebezpečné. Akonáhle sú vajíčka prenesené do priaznivého prostredia, červy sa rýchlo rozvíjajú.

Parazity predstavujú najväčšie nebezpečenstvo pre malé prasiatka a prasnice. Prvé nemajú silnú imunitu a môžu vážne poškodiť gastrointestinálny trakt alebo dokonca zomrieť. Prasnice sa preventívne liečia jeden mesiac pred pôrodom, aby sa prasiatkam prostredníctvom mlieka neinfikovali červy.

Vzhľad helmintov je vysvetlený z niekoľkých dôvodov:

 • predčasné a nekvalitné čistenie ošípaných;
 • preplnenosť zvierat v ošípaných;
 • nekvalitné krmivo;
 • zriedkavá dezinfekcia podávačov;
 • nedostatok prevencie vzhľadu červov.

Druhy a príznaky napadnutia červami

Helmintovia alebo červy parazitujú a množia sa vo vnútri tela zvierat. Je známych veľké množstvo ich druhov, ktorých distribúcia závisí od rozsahu života parazitov.

Na odstránenie infekcie ošípaných je potrebné venovať pozornosť niekoľkým znakom:

 • zvieratá strácajú záujem o jedlo alebo naopak nemôžu prijímať dostatok potravy;
 • dochádza k prudkému úbytku hmotnosti;
 • neustále sa objavuje kašeľ, nevoľnosť;
 • vysoká telesná teplota;
 • malátne správanie alebo naopak nadmerná aktivita a úzkosť prasiatok;
 • prítomnosť červov v truse.

Príznaky sa môžu líšiť v závislosti od typu helmintu. Aj keď sa vyskytne jeden z vyššie uvedených znakov, mali by ste sa obrátiť na svojho veterinára a podrobiť sa vyšetreniu.

Nematódy

Škrkavky. Ich dĺžka je od 1 mm do 1 m. Samice parazitov vstupujú do tela zvierat kontaminovanou pôdou alebo výkalmi chorých ošípaných. Schopné znášať tisíce vajec. Malé ošípané sú najviac náchylné na napadnutie červami. Medzi hlavné príznaky patrí ich dramatický úbytok na váhe, krvavé hnačky, nekontrolovateľné zvracanie a silná slabosť. Na ošetrenie sa používajú špeciálne injekcie, kŕmne doplnkové látky.

Askarióza

Ochorenie spôsobujú škrkavky, veľké škrkavky až do dĺžky 35 cm, najčastejšie postihujú mladé zvieratá vo veku od niekoľkých týždňov do šiestich mesiacov. Pri prechádzaní okolo ohrady vyberajú prasiatka zo zeme krmivo kontaminované vajíčkami Ascaris. V žalúdku sa z nich vyvinú dospelí červy. Infekcia červami je sprevádzaná hnačkami, vracaním, letargiou a poklesom hmotnosti prasiatok. Infikované zvieratá často škrípu zubami a v závažných prípadoch môže dôjsť ku kŕčom.

Trichinóza

Infekciu spôsobujú parazitické červy, ktorých dĺžka nepresahuje 4 mm. Najčastejšie sa Trichinella nachádza v pozostatkoch mŕtvych zvierat - myší, potkanov. Po ich konzumácii sa ošípané nakazia červami, Trichinella žije v črevách a sú prenášané krvným obehom, ktorý ovplyvňuje všetky orgány a systémy zvieraťa.

Medzi hlavné príznaky trichinózy patrí horúčka, bolesti svalov, hnačky a zvracanie.

Liečba takýchto zvierat je nemožná. Ak sa diagnóza potvrdí po krvnom teste, sú zabité a zlikvidované.

Metastrongylóza

K napadnutiu ošípanými červami dochádza v dôsledku infekcie, keď prasatá jedia dážďovky. Sú medziproduktmi prenášajúcimi parazity, ktoré spôsobujú metastrongylózu.

Toto ochorenie je akútne, sprevádzané kašľom, anémiou, chudnutím a môže prejsť do chronickej formy. Prvé príznaky sú badateľné mesiac po infekcii. Červy, ktoré migrujú cez telo, otrávia ho odpadovými látkami, môžu spôsobiť zápal pľúc. Hladovanie orgánov kyslíkom môže viesť k vyčerpaniu zvieraťa.

Finnóza (cysticerkóza)

Choroba je spôsobená larvami cestód, ktoré sa nachádzajú a parazitujú vo svalovom tkanive. Zdrojom vajec je často človek, ktorý uvoľňuje vajíčka a sexuálne zrelé formy cestód do životného prostredia. Červy vyzerajú ako pásomnice, ich telo pozostáva z niekoľkých segmentov, vo vnútri ktorých sú vajíčka. Ovplyvnené je svalové tkanivo, všetky orgány a mozog. Kurz je chronický, zviera zostáva infikované počas celého života. Patológia sa dá určiť posmrtne. Za týmto účelom sa robia rezy do srdca, žuvacích a iných svalov. Ošípané s finnózou sa neošetria.

Škrabky

Helminth je považovaný za jeden z najväčších. Samce červov dosahujú dĺžku 15 cm, samice 68 cm, červy sa vyvíjajú pomocou stredných a konečných (definitívnych) hostiteľov. Medzi prvé patria chrobáky máje, chrobáky a druhé ošípané.

Škrabka vyvíjajúca sa v čreve prasiatka je schopná nielen toxicky pôsobiť na organizmus, ale aj perforovať steny čreva. V dôsledku toho sa môžu vyskytnúť komplikácie, ako je zápal pobrušnice. Smrť zvieraťa je možná.

Medzi hlavné klinické príznaky infekcie červami škrabkami patria:

 • strata chuti do jedla;
 • krvavá hnačka;
 • rýchlo postupné vyčerpanie;
 • zakrivený chrbát;
 • tónované brucho;
 • s peritonitídou je telesná teplota +41 ° C.

Na infekcie škrabkou neexistuje žiadny liek. Choré zvieratá sa zabíjajú, zvyšok sa chová po celý rok v stánkoch.

Diagnostické metódy

Je možné určiť prítomnosť červov u ošípaných pomocou vonkajších znakov alebo pomocou klinických testov. Diagnóza sa stanoví prítomnosťou vajíčok helmintu vo výkaloch ošípaných. Veterinári testujú alergické kožné reakcie. Trichinóza, metastrongylóza je diagnostikovaná v laboratóriu, kde sa študuje zloženie krvi a výkalov zvieraťa.

Prítomnosť infekcie škrabkami je určená klinickými príznakmi alebo na základe štúdie výkalov, mŕtvol ošípaných. Každý majiteľ musí starostlivo sledovať správanie zvierat, prijať preventívne opatrenia a v prípade príznakov infekcie červami kontaktovať veterinárnu službu.

Ako odstrániť parazity z ošípaných

Ak chcete zbaviť ošípané červami, musíte sa obrátiť na veterinárneho lekára. Dávkovanie liekov by malo zodpovedať hmotnosti a veku zvieraťa. Prasiatka je možné liečiť špeciálnymi liekmi alebo pomocou ľudových prostriedkov a receptov.

Liečba drogami

Pred začatím liečby červami je potrebné absolvovať testy a zistiť, aký druh parazitov ovplyvňuje ošípané. Ak je vo vrhu nakazených niekoľko prasiatok, mali by sa všetkým zvieratám podať antihelmintické lieky. Na liečbu sa lieky používajú v rôznych formách - injekcie, tablety, prášky. Medzi najuniverzálnejšie, najefektívnejšie a najlacnejšie lieky pre červy patria:

 • Alben;
 • „Cestal“;
 • "Gigrovetín";
 • Febtal;
 • fluorokremičitan sodný.

Tieto lieky fungujú dobre s červami, ako sú pásomnice a škrkavky. Veterinári často odporúčajú fluorokremičitan sodný, ktorý sa dá v práškovej forme primiešať do cereálneho krmiva. Malo by sa pamätať na to, že väčšina použitých liekov má vedľajšie účinky - ospalosť, apatia. Podľa pokynov na použitie je frekvencia užívania liekov na odčervenie najmenej 2 krát.

Ak je infikované jedno zviera, je pohodlnejšie použiť injekcie. Pre mladé ošípané je tiež lepšie podať injekciu. Je ťažšie podať tablety, mladé zvieratá sa môžu dusiť a dávkovanie sa v tomto prípade udržuje presnejšie.

Ľudové lieky a recepty

Je možné zbaviť zvieratá červov doma pomocou dostupných známych prostriedkov. Existuje názor, že nasekaním strúčikov cesnaku a ich pridaním do krmiva v pomere 1: 1000 môžete odohnať prasiatka a zbaviť sa parazitov. Tansy prášok v množstve 1 čajovej lyžičky sa podáva prasiatku s hmotnosťou 30 kg spolu s jedlom. Ak zviera váži viac, dávka sa zvyšuje. Ďalšou možnosťou nápravy pre červy je alkoholová tinktúra z celandínu. Dve kvapky produktu sa zriedia vodou a podajú sa každému zvieraťu.

Profylaxia

Aby sa zabránilo červom, vykonáva sa množstvo aktivít:

 • denne čistia perá;
 • dezinfekcia sa vykonáva s frekvenciou 2 krát týždenne;
 • vybieliť steny ošípaných vápnom;
 • meniť vrh denne;
 • nakupujte prasiatka iba od dôveryhodných predajcov;
 • prvýkrát prasiatka červia v 1,5 mesiaci, potom v 3 mesiacoch a potom každý štvrťrok.

Pre včasné zistenie infekcie červami je potrebné starostlivo sledovať hospodárske zvieratá a neignorovať jednotlivcov s odchýlkami v správaní.


Pozri si video: Jak se uzdravit ve spánku? (Február 2023).