Rada

Ako si doma zasadiť a vypestovať ríbezle zo semien

Ako si doma zasadiť a vypestovať ríbezle zo semienWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ríbezľa Bush možno pestovať zo semien, zatiaľ čo je dôležité pochopiť, ako správne zbierať semená a rastliny, aké podmienky je potrebné udržiavať pre plný rozvoj kultúry. Pri použití osiva rastie rastlina s novými vlastnosťami, to je hlavný rozdiel od množenia ríbezlí vrstvením a odrezkami. Prvá plodina sa zbiera najskôr za 4 - 5 rokov.

Je možné pestovať ríbezle zo semien?

Na rozmnožovanie nových odrôd sa používa rozmnožovanie semien. V zásade nie je možné zachovať všetky vlastnosti materských kríkov. Vlastnosti rastlín sa môžu meniť k lepšiemu aj k horšiemu. Pre amatérskych záhradníkov je táto metóda pestovania ríbezlí príležitosťou na získanie vylepšenej verzie kultúry a v budúcnosti na vykonávanie vegetatívneho rozmnožovania.

Výhody a nevýhody metódy

Rovnako ako pri iných technikách, aj pri rozmnožovaní ríbezlí semenami sa rozlišujú určité výhody a nevýhody. Po vyhodnotení vlastností tejto metódy pestovania plodiny bude každý záhradník schopný sám určiť uskutočniteľnosť výsadby semien. Výhody sú nasledujúce:

  • rôzne možnosti pristátia;
  • príležitosť získať sadenice kríkov svojej obľúbenej odrody;
  • vykonávanie šľachtiteľských činností s cieľom vyvíjať vylepšené odrody;
  • možnosť pestovania doma.

Existujú aj negatívne aspekty:

  • proces pestovania kultúry je namáhavý;
  • krík začína prinášať ovocie najmenej 4-5 rokov po výsadbe;
  • vo väčšine prípadov nie sú zachované vlastnosti materských kríkov;
  • v zimných obdobiach nie je možné udržiavať požadovanú teplotu v bytoch, čo vedie k narušeniu prirodzeného vegetačného cyklu a zvýšenému riziku poškodenia rastlín škodcami a chorobami;
  • pri pestovaní v chránených priestoroch sa objem bobúľ zníži.

Príprava semien

Nie je ťažké pripraviť materiál na výsadbu ríbezlí, hlavnou vecou je výber najlepších plodov. Semená sušte prirodzene alebo v sušičke. Zrelé bobule sú jemne hnetené alebo nakrájané, potom umyté. Výsledný materiál sa predsuší.

Semená môžete pripraviť aj inak. V tomto prípade sú bobule čiastočne vysušené a až po ukončení tohto procesu sa osivo odstráni. Používanie popadaného ovocia a ovocia ležiaceho pod snehom je povolené. Takéto bobule je dobre pripravené na siatie, pretože prechádza prirodzeným procesom stratifikácie.

Ako pestovať ríbezle zo semien?

Existuje niekoľko možností na pestovanie ríbezlí zo semien. Môže sa pestovať v skleníku alebo v byte a vysádzať na jar alebo na jeseň. Je možná ďalšia možnosť - výsev na otvorenom teréne pred nástupom chladného počasia alebo do kvetináčov s ďalším uskladnením v pivnici.

Kultúra rastie rovnako na otvorenom poli aj v teplej miestnosti, rozdiel sa môže prejaviť neskôr.

Na otvorenom poli

Semená sa vysievajú 2 - 3 týždne pred nástupom chladného počasia. Toto je optimálne obdobie na pestovanie ríbezlí na otvorenom poli. Nie je potrebné vydržať dlhšie obdobie, pretože rastlina môže pred začiatkom zimy klíčiť.

Je vybrané dobre osvetlené miesto, semená sú vysadené v malej hĺbke. Nezabudnite použiť značku, ktorá na jar pomôže určiť požadovaný pozemok. Klíčenie nastáva po zahriatí a rozmrazení zeme.

V septembri sa sejba vykonáva v kvetináčoch. Kontajnery sa skladujú v pivnici až do jari, pričom sa pravidelne kontroluje obsah vlhkosti v pôde. Nesušiť. V apríli sa v záhrade pridávajú kvetináče, ktoré si vyberajú miesto dobre osvetlené slnečným žiarením.

V skleníku

S nástupom jari je pre osivo pripravená krabica naplnená vlhkou pôdou. Nádoba so semenami je pokrytá fóliou a ponechaná v krytej miestnosti. Keď sa objavia výhonky, škatuľka sa zbaví filmu a presunie sa na parapet.

S výškou sadenice 15 cm prechádzajú na trs. Na presádzanie sa používajú samostatné kvetináče. Pri stabilných teplotách sa po výskyte prvých listov mladé rastliny premiestňujú do vopred pripravených otvorov na otvorenom priestranstve.

V budúcnosti budú ríbezle pravidelne a hojne zalievané cez rozdeľovač. Rastliny sa zakorenia, potom sa zníži objem použitej vody. Optimálna vzdialenosť medzi otvormi je 1 m.

Skleníková metóda nie je vhodná pre tých, ktorí plánujú prijímať veľké objemy ovocia. Okrem toho sa pri pestovaní plodín v skleníku zvyšuje riziko negatívnych účinkov škodcov a rozvoja chorôb. Aby ste tomu zabránili, je dôležité sa o rastliny pravidelne starať a včas ich spracovávať.

Doma

Domáca metóda pestovania ríbezlí je určená pre zakrpatené rastliny. Červená odroda nie je vhodná, je vybraná čierna odroda plodiny. Inými spôsobmi sa zvyčajne pestuje iba čierny ríbezľ.

Vopred je potrebné dokúpiť hrnce s výškou 25 cm a viac.Hrniec je umiestnený na lodžii alebo balkóne. Udržať požadovanú teplotu v byte nie je ľahké, pretože rastliny rastú pomaly a zle sa rozvíjajú. Pri implementácii tejto metódy by ste nemali očakávať vysoký výnos.

Tipy od ostrieľaných záhradníkov

Dôležitou podmienkou je ľahká, jemne zrnitá pôda obsahujúca dostatočné množstvo živín. V takejto pôde klíčky ľahšie klíčia. Môžete si kúpiť hotový pozemok alebo si pripraviť potrebnú zmes sami zo záhradnej pôdy, dreveného uhlia a kompostu alebo humusu.

Na výsadbu sadeníc sa pre hlinitú pôdu používa ďalšia zložka - piesok. Pôda sa hnetie ručne alebo sa preosieva cez sito a musí sa čo najpohodlnejším spôsobom dezinfikovať. Niektorí odporúčajú zalievať zem horúcim roztokom manganistanu draselného, ​​iní záhradníci zahrievajú pôdu v rúre. Každý má svoje vlastné metódy.

Na pestovanie ríbezlí zo semien sa vyberú nádoby s otvormi, cez ktoré bude prenikať prebytočná vlhkosť. V spodnej časti je vytvorená drenážna vrstva. Na tieto účely je vhodný hrubý piesok a malé okruhliaky.

Záhradkárom sa odporúča skladovať sušené semená v papierových vreciach pri teplotách od +2 do +5 stupňov. S nástupom jari sa osivo uchováva v blízkosti batérie niekoľko dní, až potom sa vyseje do kvetináčov. Pred vysadením rastlín na otvorenom teréne sa pripravia jamy hlboké až 1 cm a vykoná sa hojné zavlažovanie. Jamy sú pokryté pieskom alebo suchou plytkou pôdou.

Počas obdobia rastu rastlín v kvetináčoch sú pozorne sledovaní. Spočiatku nedovoľte vystavenie priamemu slnečnému žiareniu. Nádoby umiestnite do tieňa, ak je to potrebné, zabezpečte v noci ochranu pred chladom.

Budúci ker je pravidelne zalievaný, okolie je opatrne odburinené a uvoľnené. Hnojivá sa aplikujú na pôdu. Aby sa znížil rast buriny, po zalievaní je pôda mulčovaná humusom alebo kompostom. Vďaka tomu zostáva vlhkosť v pôde dlhšie a rastliny dostávajú ďalšie výživné látky.

V prvom roku života rastlín sa vykonáva dôkladné vyšetrenie, ktoré umožňuje zistiť plesňové choroby v počiatočnom štádiu ich vývoja. Na preventívne účely je pôda a ríbezle posypané dreveným popolom, postriekané cesnakovým nálevom mydlom z vošiek. Na zavlažovanie sa používa roztok síranu meďnatého.

Nemali by sme očakávať výrazný vývoj za jeden rok. Intenzívnejší rast sa pozoruje v druhom roku a v treťom roku sa vytvárajú mladé kríky. Počas obdobia kvitnutia sú kríky mierne otrasené, čo má pozitívny vplyv na opelenie a tvorbu bobúľ.

Rastliny a plody sa môžu výrazne líšiť kvalitou, chuťou, vzhľadom, výsledok je nepredvídateľný. Bobuľa môže byť menšia alebo väčšia, šťavnatejšia, kyslá alebo sladšia. Ale v každom prípade samotný proces dáva záhradníkom veľa potešenia. Okrem toho je vždy možné vyvinúť odrodu s dlhou dobou plodenia alebo s inými vylepšenými vlastnosťami.


Pozri si video: Výsadba jahod a malin (August 2022).