Rada

Popis odrody sliviek Prezident, pestovanie a starostlivosť o strom

Popis odrody sliviek Prezident, pestovanie a starostlivosť o strom


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Prezident slivky s neskorým dozrievaním si získal uznanie záhradkárov vďaka odolnosti proti suchu, vysokej produktivite a prenosnosti ovocia. Táto rastlina sa aktívne pestuje nielen na osobných pozemkoch, ale aj v priemyselnom meradle. Anglická odroda je umiestnená ako sľubná a spoľahlivá. Aby slivka predsedajúca mohla stabilne a hojne prinášať ovocie, je potrebné sa oboznámiť s jej silnými a slabými stránkami, pravidlami výsadby a starostlivosti.

Vonkajší popis stromu

Prezident Plum je charakterizovaný ako rastlina s intenzívnym tempom rastu a nie je stĺpcovitá. Každý rok sa u stromu vyvinie veľké množstvo ročných bočných konárov, čo si vyžaduje pravidelné rednutie.

Výška kufra a veľkosť koruny

Kultúra kôstkového ovocia dosahuje výšku 3,5 - 4 metre. Sadenice sa vyznačujú schopnosťou rýchlo sa adaptovať na nové podmienky, ich ročný rast je 40 centimetrov. Koruna mladých výsadieb je navonok podobná pyramíde, ale časom získava guľovitý tvar. V prvých rokoch je mladý rast smerovaný zvisle nahor, až po vstupe do plodenia zaujme vodorovnú polohu.

Kôra na prezidentskej slivke sa vyznačuje šedozelenou farbou, hladkým povrchom. Vzpriamené silné výhonky sa vyznačujú červenohnedou farbou, dospievanie chýba. Šošovica často umiestnená na výhonkoch je stredne veľká a bielej farby. Listové dosky sú veľké, bez dospievania, tmavozelenej farby a široko zaoblené.

Kvetenstvo tvorí 2-3 kvety. Ich tvar je ružový, biely, veľkých rozmerov. Plody sa nachádzajú hlavne na konároch kytice.

Chuť a druh ovocia

Slivka odrody President je charakterizovaná ako veľkoplodá, ich priemerná hmotnosť je 50 gramov, existujú však aj exempláre s hmotnosťou 70 gramov. Plody sú väčšinou jednorozmerné, ich tvar je zaoblený, šupka je stredne hustá, je na nich voskovitý obal. Farba slivky, ako dozrieva, sa mení zo zelenej na modrú s odtieňom fialovej. Buničina je stredne tuhá, farba je prevažne žltá.

Spotrebiteľské a obchodné kvality slivky President sú na vysokej úrovni. Jemná a sladká dužina má miernu kyslosť. Osivo odrody je oddelené bez väčších ťažkostí. Ovocná šťava je priehľadná. Skóre degustácie sliviek Prezident 5 bodov 4.5.

Obsah cukru v odrode je 8,5%, kyslosť 2,46% a sušina 15,5%. Obsah kyseliny askorbovej v slivkách Presidente na 100 gramov je 6,12 miligramov.

Klady a zápory kultúry

Skúsení záhradníci zaznamenávajú medzi pozitívnymi vlastnosťami odrody President:

 • veľkoplodé;
 • vynikajúca chuť ovocia;
 • vynikajúca prezentácia;
 • dostatočný stupeň mrazuvzdornosti;
 • zozbieraná plodina sa nebojí diaľkovej prepravy;
 • nenáročnosť na podmienky pestovania;
 • odolnosť voči nepriaznivým faktorom životného prostredia;
 • sebaúrodnosť;
 • vysoký a stabilný výnos.

Prezidentská slivka má ale aj svoje nevýhody:

 • potreba ročnej formácie;
 • tendencia k toku ďasien;
 • vyžaduje inštaláciu ďalších podpôr pre ovocné vetvy;
 • nízka úroveň odolnosti proti slivke, malé vošky, monilióza.

Odrodové vlastnosti

Prezident Plum je medzi milovníkmi záhradníctva veľmi obľúbený, recenzie o ňom sú väčšinou pozitívne.

Podnebie a regióny rastu

Túto ovocnú odrodu, vďaka svojej schopnosti rýchlo sa adaptovať na nové podmienky, možno aktívne pestovať na Sibíri, Urale, Ukrajine a v Moldavsku.

Náchylnosť na choroby a hmyz

Ak budete postupovať podľa všetkých odporúčaní týkajúcich sa pestovania ovocných plodín, riziko vzniku nebezpečných chorôb a invázie škodlivého hmyzu je minimalizované. Prezident spoločnosti Plum je náchylný na choroby, ako sú:

 • Clasterosporium choroba. Škvrny dier sa javia ako hnedé ohniská, a to nielen na plodoch, ale aj na listoch. Ovplyvnené časti stromu začnú po chvíli vysychať. Ošetrenie sa uskutočňuje oxychloridom meďnatým alebo 1% kvapalinou Bordeaux.
 • Ovocie a sivá hniloba. Choroba je určená škaredými sivými výrastkami na listových doskách rastliny, plodmi. K dispozícii je tiež biely alebo sivý povlak. Predseda používa kvapalinu Bordeaux 1%, Hom, proti hnilobe na odtoku.
 • Monilióza. Ochorenie sa zisťuje podľa prítomnosti bieleho kvetu na plodoch, vysychania a padania listov. Horus je použitý proti nemu.
 • Liečba ďasien. Kôrovce sú zdrojom problému. Rastliny sa ošetria 1% roztokom medi.

Medzi parazitickými jedincami, ktorí sa často vyskytujú na prezidentovej slivke, poznamenávajú:

 • lacewing (liek Karbofos);
 • vošky (roztok mydlového popola);
 • mol (Karbofos).

Odolný voči mrazu a suchu

Slivka odrody President je umiestnená ako rastlina s vysokou úrovňou mrazuvzdornosti a odolnosti proti suchu. Ovocné plodiny sa neboja suchého počasia a chladného počasia.

Opeľujúce odrody

Na účinné opelenie prezidenta slivky sú potrebné také rastliny ako Skorospelka krasnaya, Mirnaya, Renklod Altan, Ternosliv Kuibyshevskaya. Pozitívne vplýva na odrodu tým, že ju umiestňuje do blízkosti Amersom, Joyo, Herman, Renklode Temples, Rush Geshtetter, ako aj Rival, Kabardian.

Doba kvitnutia a dozrievania

Fáza kvitnutia slivky prezidentskej spadá do polovice mája. Zber veľkej úrody je možný až v druhej polovici septembra. Ak leto nebolo príliš priaznivé, potom plody dozrejú až do konca septembra.

Produktivita z jedného stromu

Rastlina začína plodiť až v piatom roku po výsadbe na trvalom mieste. Zo stromu, ktorý má až 10 rokov, je výnos takmer 17 kilogramov, potom 20 - 40 kilogramov. Pri priaznivých podmienkach rastu a správnej starostlivosti je možné z jedného stromu odstrániť takmer 70 kilogramov.

Prepraviteľnosť a použitie ovocia

Prezident Plum sa vyznačuje dobrou trvanlivosťou ovocia, ktoré sa nebojí dopravy na veľké vzdialenosti a dlho si uchováva svoju prezentáciu. Účel je univerzálny, používa sa na zimnú prípravu, na prípravu kompótov, dezertov a tiež na čerstvú konzumáciu.

Ako pestovať slivku na webe

Kompetentne vykonaná výsadba sliviek prezidentom zvyšuje šance na úrodu bohatej úrody.

Dátumy vylodenia

Sadenice je možné sadiť na jeseň (október - koniec septembra) a na jar (marec - apríl). Ale najlepšie zo všetkého je, keď sa výsadbové práce vykonávajú na jar pri teplote vzduchu 12 stupňov.

Optimálne umiestnenie

Aby boli zrelé plody dostatočne sladké, je potrebné slivku prezidentskú umiestniť na dobre osvetlenú paseku chránenú pred vetrom. Pristátie v močaristých oblastiach a na miestach s blízkym výskytom podzemnej vody (do 1,5 metra) je neprípustné.

Odporúčaní a kontraindikovaní susedia

Vedľa prezidentovej slivky sa dobre znáša iba jabloň. Iné ovocné stromy nie sú vhodné ako susedia pre túto odrodu. Z bobuľových kríkov je najlepšou voľbou čierne ríbezle; prijateľné sú aj maliny a egreše.

Príprava sadivového materiálu

Odporúča sa zakúpiť sadenice na jeseň, keď listy chýbajú, najlepšie vidíte kôru. Nemal by vykazovať známky poškodenia, príznaky choroby, hnilobu. Je vhodné kúpiť sadivový materiál v špecializovaných maloobchodných predajniach, škôlkach. Takéto exempláre už boli upravené pre konkrétne podmienky a môžu sa rýchlo zakoreniť na novom mieste.

Aby sa zabránilo zamrznutiu koreňového systému slivky, nemal by ju prezident prepravovať pri teplotách pod 6 stupňov.

Technológia pristátia

Na vytvorenie pohodlných podmienok pre rast a rozvoj slivky prezidentskej je potrebné:

 1. Pripravte otvor 50 - 60 centimetrov hlboký a 80 centimetrov široký.
 2. Odhliadnuc od stredu 15-20 centimetrov nainštalujte drevený kolík. Jeho výška nad úrovňou terénu by mala byť 70-80 centimetrov. Takáto podpora vám umožní spoľahlivo držať mladú rastlinu, kým sa nestane silnejšou.
 3. Naplňte jamu úrodnou pôdnou zmesou. Pozostáva z pôdy vyťaženej pri hĺbení jamy, organického hnojiva (20 kilogramov), superfosfátu (500 gramov).
 4. Položte sadenicu, rozložte jej korene a posypte zeminou.
 5. Rastlinu pripevnite na podperu.
 6. Naliať prezidentovu slivku vodou (30 - 40 litrov na výsadbu).

Na konci výsadbových prác sa odporúča mulčovať kruh v blízkosti kmeňa zhnitými pilinami, trávou.

Ako sa starať o strom

Prezident pre starostlivosť o slivky pozostáva z včasného zvlhčenia, uvoľnenia pôdy, odstránenia buriny a kŕmenia.

Zavlažovanie a hnojenie

Napriek tomu, že prezidentova slivka si dobre poradí so suchým počasím a nedostatkom vlahy, veľká úroda je možná, len ak sú dodržané normy a frekvencia zavlažovacích opatrení. Pomocou kvapkacieho zavlažovacieho systému sa postup vykonáva raz za 2 týždne. Spotreba na záhradnú výsadbu v prvej polovici letnej sezóny je 4 vedrá s vodou a v druhej - 2 vedrá.

Na jar musia byť mladé rastliny kŕmené zmesou močoviny (20 gramov) a dusičnanu amónneho (20 gramov). Pre dospelé plantáže, ktorých vek je od 5 rokov, je potrebné nutričné ​​zloženie kompostu (1 vedro), jednoduchého superfosfátu (60 gramov), močoviny (25 gramov) a chloridu draselného (20 gramov). Po zbere sa do pôdy pridá vrchný obväz zo superfosfátu (70 gramov), dreveného popola (300 gramov) a draselnej soli (30 gramov). Množstvo výživných látok sa počíta pre spracovanie 1 meter štvorcový.

Starostlivosť o kruh na hlave

Aby sa zabránilo hladovaniu koreňov slivky prezidentovej kyslíkom, musí sa po každom zavlažovaní a daždi uvoľniť pôda v kruhu blízko kmeňa.

Ak existujú buriny, musia sa odstrániť, inak budú brať iba nielen užitočné komponenty, ale aj vlhkosť. Najlepšou možnosťou je mulčovanie pôdy okolo slivky prezidenta pilinami a rašelinou.

Tvorenie

Formačné rezanie prezidentovej slivky sa vykonáva v prvých troch rokoch po výsadbe. Vetvy a bočné výhonky sú skrátené o 20 centimetrov. Vďaka pravidelnému rezu bude mať ovocný strom už vo štvrtom roku dvojúrovňovú štruktúru pozostávajúcu zo 6 hlavných konárov. Pri správnom prístupe budú bočné vetvy odtoku President v uhle 45 stupňov.

Príprava na zimu: ochrana pred hlodavcami a bielenie

Invázia hlodavcov je vážnou hrozbou pre prezidentovu slivku, trpia nimi najmä kostrové konáre nachádzajúce sa v dolnej vrstve, stonke a podzemnej časti rastliny. Existuje niekoľko účinných spôsobov ochrany slivky prezidenta:

 • ovocnú plodinu vybielime;
 • po obvode záhrady nainštalujte kovové pletivo;
 • ošetrite kmeň prezidentskej slivky zmesou bravčovej masti a dechtu;
 • na plochu rozsypte rašelinové lupienky nasiaknuté petrolejom;
 • obalte kmeň slivky sklenenou vlnou alebo smrekovými vetvami;
 • zaviažte stonku rastliny syntetickými pančuchami.

Na jar, keď je teplé počasie, by sa mala zo stromov odstrániť mimoriadna ochrana.

Prezident by sa mal zaoberať bielením sliviek pred začiatkom mrazu - koncom jesene. Spracováva sa nielen slivkový kmeň, ale aj jeho kostrové konáre. Táto technika vám umožňuje dezinfikovať kôru, zničiť patogénne mikroorganizmy a vajíčka parazitických jedincov. Okrem toho kvôli horkej chuti tieto rastliny prestávajú byť korisťou pre hlodavce, stromy zvyšujú ich imunitu a úroveň odolnosti voči nepriaznivým vplyvom prostredia.

Na tieto účely je efektívne použiť vodnú alebo anilínovú farbu, spotrebuje sa v množstve 0,7-1 litra na jednu záhradnú výsadbu. Účinok takého bielenia trvá jeden rok. Ďalšou možnosťou bielenia slivky President je vápno (2 - 3 kilogramy), síran meďnatý (300 gramov), hlina (1 kilogram) a 10 litrov vody. Na spracovanie mladých rastlín sa odporúča používať kriedu.

Odroda sliviek Prezident, právom, patrí k nádejným rastlinám. Je nenáročný, vysoko výnosný a odolný voči chladu. Hlavnou vecou je dodržiavať správnu poľnohospodársku technológiu a výsledok na seba nenechá dlho čakať.


Pozri si video: Ivan Hričovský: PREČO SLIVKA NERODÍ? (Septembra 2022).


Komentáre:

 1. Kazijind

  Odcudzili ste sa konverzácii

 2. Ryland

  Podľa môjho názoru sa mýli. Som si istý. Navrhujem o tom diskutovať. Napíš mi v PM.

 3. NaharNapíšte správu