Rada

Opis odrody Flamentantz, výsadba a starostlivosť, prístrešok na zimu

Opis odrody Flamentantz, výsadba a starostlivosť, prístrešok na zimu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Svieža kvetina s opojnou vôňou je ruža Flamentanz ozdobou letných chát a predzáhradiek. To je široko používaný v krajinnom dizajne ako živý plot. Pre svoju odolnosť voči teplotným extrémom sa pestuje nielen v južných oblastiach, ale aj na Sibíri.

História šľachtenia plodín

Hybridná ružová odroda Cordesa Flamentanz s veľkými žiarivými kvetmi bola vyšľachtená v ružových záhradách slávneho obchodného domu W. Kordes 'Söhne po krížení s Rose rubiginosa v roku 1952. Odroda bola predstavená širokej verejnosti o tri roky neskôr.

Mrazuvzdorné hybridy s popínavými konármi, charakteristické odrodové vlastnosti sú zvláštnou pýchou slávnej dynastie nemeckých chovateľov. Názov zodpovedá vzhľadu rastliny počas kvitnutia, čo v preklade z nemčiny znamená „tanec ohňa“.

Rozdiel od iných druhov: klady a zápory odrody

Ruža Flamentants sa líši od ostatných odrôd svojou vytrvalosťou a vysokou zimnou odolnosťou.

Jedinou nevýhodou a charakteristickou vlastnosťou, ktorú zaznamenal sám Cortez, je kvitnutie raz ročne po dobu jedného mesiaca.

Zoznam výhod odrody je širší. Obsahuje:

 • odolnosť proti škodcom, plesňovým chorobám;
 • tolerancia voči mrazu až do -30 ° C;
 • stabilná jemná aróma;
 • bohaté kvitnutie;
 • rýchly vývoj puzdra, ktorý nespôsobuje ťažkosti pri reprodukcii;
 • dlhovekosť;
 • použitie vo vertikálnej záhrade na záhrade, letné chaty.

Výška kríka, počet kvetov na stonke závisí od správneho výberu miesta výsadby, primeranej starostlivosti. Kvetinárstva oceňujú najmä odrodu ruže Flamentanz pre jej odolnosť voči negatívnym zimným teplotám. V južných oblastiach sa kríky zaobchádzajú bez prístrešia a v severných oblastiach bezdôvodne izolujú rastlinu.

Podľa pravidiel vykonávania agrotechnických prác kvitne ruža bezpečne na jednom mieste až 20 rokov.

Opis zariadenia

Cortez považoval hybrid Flamentanz za najlepší spomedzi červeno kvitnúcich popínavých ruží, ktoré vytvoril. Skutočnosť, že ker raz kvitne, mu nezabráni v obľúbenosti v Škandinávii a medzi domácimi pestovateľmi kvetov.

Pučiace a kvitnúce

V južných oblastiach Ruska k pučaniu a kvitnutiu odrody dochádza od druhej polovice mája do konca júna. V regiónoch na severe potešila ruža Flamentanz svojim bujným kvetom o dva týždne neskôr.

Púčiky sa pod váhou okvetných lístkov, ktorých je 20–40 kusov, nakláňajú mierne nadol. Keď krík kvitne jasne červenými dvojitými kvetmi s priemerom 12 cm, konáre sa môžu zlomiť, ak nie sú včas pripevnené na rekvizitách. Na pozadí veľkých ohnivých kvetov s veľkými žltými tyčinkami v strede sa stráca zelené lesklé lístie kríkov, ktoré je čoraz menej nápadné.

V závislosti od zloženia pôdy, klimatických podmienok kvitnú jednotlivé exempláre kvetov i bujné kvetenstvo. Na jednej stonke sa vytvorí až 15 púčikov. Vôňa ruže Flamement je príjemná, jemná, nenápadná.

Bush a koreňový systém

Ružový krík Flamentanz sa šíri, výška sa pohybuje od dvoch do piatich metrov, v závislosti od klimatických podmienok. Rozvetvené výhonky so širokými tŕňmi pri báze. Ak nebudete strihať každý rok, ker naberá nedbalý vzhľad.

Koreňový systém rastliny je dobre vyvinutý a výkonný. V mrazivých zimách nepodlieha mrazu, počas nadmerných dažďov hnije.

Podmienky zadržania

Aby bolo možné úplne odhaliť odrodové vlastnosti ruže Flamentanz, musia dodržiavať odporúčania týkajúce sa vytvorenia vhodných podmienok pre rastlinu.

Osvetlenie a umiestnenie

Výdatnosť kvitnutia je primárne ovplyvnená osvetlením. Vyberte miesto na južnej strane stránky. Optimálny čas na to, aby slnečné lúče zasiahli krovie, je 6-7 hodín denne. Predĺženie doby osvetlenia vedie k strate farebnej intenzity kvetov.

Ak je miesto správne vybrané pre ružu - bez prievanu a blízkeho výskytu podzemnej vody, potom rastlina nepotrebuje transplantáciu už mnoho rokov.

Teplota

Za predpokladu, že je pôda zvlhčená, sú pre ružu Flamentanz priaznivé vysoké letné teploty. Odroda je cenná, pretože sa prispôsobuje rôznym klimatickým podmienkam, odoláva teplotným poklesom od -35 ° C do +35 ° C.

Vzduch a vlhkosť

Ruža priaznivo reaguje na miernu cirkuláciu vzduchu, kategoricky však neprijíma koncepty. Počas vegetačného obdobia sú kríky obzvlášť náročné na polievanie.

Pri nedostatku zrážok, nízkej vlhkosti vzduchu je ruža Flamentanz postriekaná skoro ráno a večer postrekom. V tejto dobe je z listov vylúčené priame slnečné svetlo.

Zloženie pôdy

Rosa Flamentants miluje piesočnato-hlinité pôdy s dobrým odtokom, hliny s obsahom humusu, černozem. Rastlina preferuje kyslosť mierne kyslú alebo neutrálnu.

Priepustnosť vzduchu a vlhkosti má veľký význam. Stagnujúca voda je neprijateľná. Súčasne musí zloženie pôdy udržiavať pre ružu dostatok vlahy. Úrodnosť pôdy zvyšuje kompost, humus. Pretože korene plodiny sú silné, musí hrúbka ornej vrstvy zodpovedať ich dĺžke.

Výsadba sadeníc na otvorenom teréne

Sadivový materiál sa kontroluje na poškodenie, deformácie alebo vysušenie. Aby sa rastlina rýchlejšie rozvíjala, konáre sa narežú na 25-30 cm, rezy sa natrú záhradným ihriskom. Korene sú namočené 2-3 hodiny, skrátené a ošetrené popolom.

Na otvorenom teréne je vhodnejšie vysadiť ružu Flamentanz spolu s hlinenou hrudkou. Preto je lepšie zakúpiť si odrodovú rastlinu s uzavretým koreňovým systémom. Po skončení akcie je krík pokrytý filmom, ktorý vytvára skleníkové podmienky.

Optimálne načasovanie

Plamienkové ruže sa vysádzajú na jar pred zlomením púčikov, keď sa pôda zahreje na + 10 ° C.

Optimálne termíny výsadby sú koncom apríla alebo začiatkom mája.

Toto obdobie je priaznivé pre zakorenenie, rýchly rast. Ak sa púčiky sadenice ruží zakúpené v škôlke otvorili, potom ovocné stromy čakajú na začiatok kvitnutia, po ktorom sa vysadia.

Výsadba je povolená na jeseň, najneskôr však začiatkom októbra. V opačnom prípade sa krík nebude mať čas prispôsobiť, v zime zomrie na chlad.

Technologický proces vylodenia

Aby sa kríky ruže Flamentanz bezpečne zakorenili a potešili sa bohatým kvitnutím, pri výsadbe rastliny sa dodržiava nasledujúci algoritmus opatrení:

 • pripravte pristávaciu jamu s hĺbkou a šírkou pol metra;
 • udržiavať vzdialenosť medzi jamami 1 meter;
 • na dno sa naleje 20-centimetrový drenáž - kamene, fragmenty tehál;
 • navlhčite pôdu;
 • úrodná pôdna vrstva sa zmieša s polovicou vedra hnoja alebo humusu;
 • vštepiť sadenicu do zvislej polohy;
 • zhora je pôda zhutnená nohami;
 • ešte raz semiačka zalejte, mulčujte pilinami, štekajte.

Pre lepšie zakorenenie rastliny sú korene predtým umiestnené v Kornevinovom roztoku.

Odporúčania týkajúce sa starostlivosti o plodiny

Odroda Flamementz rose nie je náročná na starostlivosť, ale napájanie, kŕmenie a odburinenie buriny je nevyhnutné. Aby kultúra každoročne zdobila dom alebo letnú chatu s bohatým kvitnutím, vykonáva sa forma a sanitárne prerezávanie konárov, kríky sú ošetrené liekmi, ktoré chránia pred škodcami a chorobami hmyzu, a rastlina je pripravená na zimu.

Zavlažovanie

V horúcich letných dňoch, v období rýchleho rastu zelenej hmoty, sa pod každý ružový kel nalieva dvakrát týždenne vedro vody. S výskytom púčikov sa zalievanie zníži na 1 krát za jeden a pol až dva týždne.

Hnojenie

Na jar, so začiatkom vegetačného obdobia, sa ruže kŕmia komplexnými minerálnymi hnojivami s dôrazom na dusík a fosfor. Stimulujú rast nových konárov, zvyšujú imunitu oslabených ruží odrody Flamentants - Agricola, Hera „Spring“, Fertika.

O dva týždne neskôr sa pod každý krík zavedie kompost, ktorý sa plytko zapustí do zeme. Mesiac po prvom kŕmení sa rastliny zalejú infúziou kuracieho alebo kravského trusu. Počas obdobia pučania sa kríky postriekajú chelátovaným komplexom.

Zvyšuje mrazuvzdornosť, zabraňuje chorobám a útokom škodcov, zavedenie potašových hnojív na jeseň - Kalimagnesia, síran draselný. Na zvýšenie odolnosti kultúry voči chladnému počasiu, na posilnenie koreňov sa používa superfosfát.

Uvoľňovanie pôdy a ničenie buriny

Nenáročnosť odrody ruží Flamentantz umožňuje burinu a kyprenie pôdy raz týždenne. Agrotechnické opatrenia je vhodné vykonať nasledujúci deň po zalievaní, keď sa pod rastlinou vytvorí hustá zemská kôra.

Rašelina, kompost, humus používaný ako mulčovanie lákajú dážďovky. Zvyšuje sa prevzdušňovanie pôdy, do koreňov sa dodáva viac kyslíka.

Odstránenie buriny znižuje riziko chorôb a škodcov. Bush dostane viac živín.

Formatívne prerezávanie

Prvý rez odrody Flamentantz sa vykonáva pri výsadbe, pričom sa stonky skracujú o 30 cm od koreňa. V druhom roku, na jar, sa odstráni slabý rast a vetvy sa skrátia, pričom na každom zostanú štyri púčiky. V septembri sa odstránia poškodené zdeformované konáre a nie lignifikované výhonky kríkov, na ktorých sa nevytvorili púčiky. Zovrite vrcholy popredných mihalníc.

V treťom a ďalších rokoch, skoro na jar, sa zbavujú ohnutých konárov vyrastajúcich vo vnútri koruny. Ročné bazálne vetvy sú skrátené o 1/3, staré sú vykrojené. Ak nie sú žiadne mladé výhonky, potom staré stonky nie sú úplne odstránené. Nechajte 20 centimetrov dlhé, aby ste stimulovali rast nových mihalníc.

Pri formatívnom prerezávaní ruží sa berie do úvahy, že na konároch, ktoré sa objavili minulý rok, sa vyskytujú pučanie. Bočné kvitnúce vetvy sa každoročne skracujú na tretí púčik. Na vytvorenie koruny sú vybrané mohutné, krásne nasmerované vetvy.

Inštalácia podpory

Pred začiatkom kvitnutia ruža Flamentanz sa pestovatelia starajú o stabilitu konárov kríkov, pripravujú nosné konštrukcie. Pri výbere podpory sa riadia spoľahlivosťou, kompaktnosťou, dekoratívnosťou.

Pergoly, ktoré nahrádzajú altánky, ktoré slúžia ako rekreačné oblasti, sú postavené samostatne. Na oboch stranách záhradného chodníka sú zaryté kovové stĺpy. Zhora je pripevnená klenutá priehradová strecha z dreva. Výška pergoly by mala zodpovedať veľkosti kríkov ruží.

Nosník v tvare kužeľa je vyrobený z kovových plastových rúrok. Umiestnite bližšie k zhrubnutej časti rastliny. Osadia ružu Flamentanz pozdĺž drôteného plotu alebo vyrobia drevenú mrežovú sieť pripevnenú k stĺpikom.

Kryty na zimu

Krátko pred nástupom chladného počasia sú vetvy rastliny odstránené z podpery. Pod váhou vlastnej hmotnosti sú biče ohnuté k zemi. Nemali by ste sa ponáhľať s úkrytom kríkov, pretože po prvom mraze, keď sa roztopí, sa ruža Flamentanz môže zmenšiť.

Čakajú na stabilnú negatívnu teplotu (6–7 ° C). Za jasného, ​​slnečného dňa sú vetvy zviazané do zväzkov, položené na vrstvu suchého lístia, dosky, seno. V tejto polohe sú stonky zafixované oblúkmi. Môžete sa bez nich zaobísť, ale s oblúkmi je kultúre zabezpečený prístup vzduchu, ktorý minimalizuje zamrznutie, podoprevanie.

Zhora je ruža zateplená akýmkoľvek krycím materiálom - smrekovými vetvami, netkaným vláknom, agrofibrom, strešným materiálom. Môžete použiť kartónové škatule, plastové fólie.

Šírenie lezeckej ruže

Najefektívnejšou metódou chovu sú odrezky. Vyberajú sa kvitnúce alebo vyblednuté výhonky. Spodok rezu sa šikmo prereže priamo pod obličkou, horný - presne smerom od obličky.

Spodné listy sú odstránené, stonka ruže je zakopaná v nádobe so substrátom zriedeným pieskom do hĺbky 2 cm, zhora je pripevnená plastová fľaša na vytvorenie skleníkového efektu. Po mesiaci je prístrešok odstránený. Hrniec s výsadbovým materiálom sa nechá pred zasadením do zeme v miestnosti s teplotou 25 ° C. S nástupom stabilného tepla sa rastlina vysádza na trvalé miesto.

Recenzie záhradkárov

Postoj letných obyvateľov a pestovateľov kvetov k odrode ruže Flamentants je vyjadrený v recenziách.

Irina, 33 rokov:

"Po výstavbe vidieckeho domu sa mi splnil sen - sadiť ruže." Záhradný architekt nám poradil, aby sme si kúpili odrodu Flamentants, ktorá je prispôsobená našim klimatickým podmienkam, tká sa, vyzerá na rekvizitách veľkolepo. Sadil som kríky popri plote, na južnú stranu domu a blízko altánku. Rastliny zimu prežili perfektne. Budúci rok kvitli tak bohato, že bolo viac kvetov ako listov. Odchod trvá trochu času, ale aké krásne! Moja rada je, aby ste rastliny pravidelne postriekali chemikáliami. V opačnom prípade zaútočia húsenice a vošky, ktorých sa dá len ťažko zbaviť. ““

Natalya Petrovna, 45 rokov:

"Pred piatimi rokmi dal sused na dači Famelantsovým stonku ruže." Rastlina sa rýchlo prispôsobila záhonu, začala sa krútiť. Musela som poprosiť manžela, aby urobil oblúk. Kvitne červeným plameňom každý rok v júni mesiac nepretržite. Starostlivosť nie je zaťažujúca. Na jeseň vyzlečiem biče, zalejem točením spunbond. Na jar ho pripevním na podperu, ošetrím fungicídmi. Po odkvitnutí ruže odstránim zaschnuté kvetenstvo, prikrmujem organickými látkami, popolom, superfosfátom. Pred zimovaním som vyrezal staré konáre. Predchádzajúcu zimu nechala biče na oblúku a obalila ich dvoma vrstvami agrofibru. Bush zostal bezpečný a zdravý. ““


Pozri si video: Najväčšia chyba pri zastrihávaní stromu NOVÁ ZÁHRADA (Septembra 2022).