Rada

Je možné na rovnakom záhone vysadiť vedľa seba rôzne odrody jahôd

Je možné na rovnakom záhone vysadiť vedľa seba rôzne odrody jahôd


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Na konci leta, začiatkom jesene, je vhodná doba na sadenie jahôd do zeme. Ak sú jahody vysadené prvýkrát, je pre začínajúcich letných obyvateľov rozumné spochybniť: je možné pestovať rôzne odrody vedľa seba, či tento spôsob výsadby nepoškodí plodinu a či v nej bude dobrá úroda? prípade. Podrobné odpovede na tieto otázky sú uvedené nižšie.

Opyľujú sa rôzne odrody jahôd v okolí?

Medzi obyvateľmi leta existuje predpoklad, že ak sa na tom istom území vysadí množstvo odrôd jahôd, výsledkom bude zmes druhov a dokonca aj vznik nového jedinca. Môže sa za to jav krížového opelenia, pretože semenáčiky budú opeľovať ten istý hmyz a prenášať peľ z kríka do kríka. Skúsení chovatelia však tvrdia, že:

 1. Jahody, bez ohľadu na to, ako sa počas opelenia zmiešajú s peľom susednej rastliny, budú mať vlastnosti materskej kultúry.
 2. Vyššie uvedené znenie sa týka aj dcérskych zásuviek, antén.
 3. Zloženie peľu ovplyvní novo vytvorené semená, ale to neovplyvní chuť, vlastnosti, vzhľad už vypestovaného bobule.

Účinok krížového opelenia na výsadbu plodín v blízkosti

Podľa výskumov nemajú blízke odrody jahôd na seba žiadny vplyv. Bobule vytvorené na rastline majú vlastnosti, chuť a vlastnosti materského kríka a nie sú dôsledkom krížového opeľovania susedných druhov. Preto je povolené umiestňovať odrody plodín na rovnakom území, ak:

 • existuje túžba ochutnať bobule, vysadiť 1-2 kríky každého druhu;
 • pre následnú kultiváciu je potrebné zvoliť najlepšiu z odrôd;
 • plocha na výsadbu je malá a musíte kompaktne usporiadať bobule.

Jahody sú samoopelivá plodina, takže môžu plodiť bobule aj pri pestovaní jedného druhu. Je však dokázané, že pri koexistencii dvoch druhov a vzájomnom opelení sa úroda a kvalita plodov ešte zlepšuje.

Môžu sa pestovať rôzne odrody jahôd vedľa seba?

Pretože krížové opeľovanie plodín nachádzajúcich sa v blízkosti nebude žiadnym spôsobom ovplyvňovať chuť a vlastnosti každej odrody, je možné pestovať odrody jahôd na jednom záhradnom záhone. Počas kultivácie je však potrebné kontrolovať, aby sa rastúce antény zakorenili pri prerozdelení svojich záhonov bez toho, aby vyliezli na územie susedného. V opačnom prípade po 1-2 plodných sezónach nebude možné zistiť, kde a aký druh bobúľ je vysadený - plodiny sa navzájom zmiešajú.

Je možné vylúčiť miešanie bobúľ, ak je napríklad cesnak zasadený pozdĺž každého záhonu jahôd. A ak je plocha na výsadbu malá a nie je kam vysadiť ďalšie rastliny, je dovolené vložiť kúsky bridlice medzi susedné kríky, čím sa vytvorí plot, ktorý ohraničuje bobule jeden od druhého.

Potreba oddelenia druhov jahôd je spôsobená aj rôznymi dobami dozrievania bobúľ, potrebnou starostlivosťou a požiadavkami na výsadbu. Koniec koncov, je oveľa jednoduchšie zbierať, polievať, kŕmiť samostatne vysadené rastliny.

Môžu sa jahody zaprášiť na jahodách?

Ak v blízkosti vysadíte jahody a jahody, dôjde tiež k krížovému opeleniu, ale tento proces neovplyvní chuť a odrodové vlastnosti rastlín. Tento faktor ovplyvňuje iba semená, ktoré sa spolu s bobuľami používajú do kompótov a džemov.

Vlastnosti susedstva konvenčných a remontantných odrôd

Umiestnenie vyššie uvedených odrôd bobúľ vedľa seba nemá na seba žiadny vplyv.

K novému druhu môže dôjsť až vtedy, keď sa do otvorov zasadia nadmerne opelené semená. Ak sa počas výsadby semená zmiešajú, zamotajú a vzniknuté sadenice sa zasejú do zeme, je možné, že sa bude pestovať nová rastlina. V iných prípadoch môžu kríky vedľa seba existovať ľahko.

Tipy a triky od skúsených obyvateľov leta

Letní obyvatelia tvrdia, že pri výsadbe rôznych odrôd bobúľ vedľa seba musíte dodržiavať pravidlá overené rokmi:

 1. Plodiny sa musia sledovať, starať sa o ne a kontrolovať ich rast. Je nevyhnutné roztiahnuť antény rôznymi smermi, aby ste sa nakoniec v semiačkach nezamieňali.
 2. Každý druh má svoje vlastné obdobie dozrievania, preto je potrebné rastliny zalievať rôznymi intenzitami, hnojiť ich a včas oddeľovať od buriny.
 3. Rôzne rastliny majú rozdielne výšky kríkov. Nízke plodiny musia byť mulčované, čím chránia pred rozpadom.
 4. Po sezóne zberu bude záhradný záhon vyžadovať masívne presadenie, pretože napríklad jahody na jednom mieste dobre plodia najviac 4 roky po sebe.

Ak sú splnené všetky podmienky na výsadbu a starostlivosť, ale výnos sa postupne znižuje, musíte zistiť dôvod tohto javu:

 • je možné, že na území sú buriny, napríklad Bakhmutka, Dubnyak, Zhmurka, ktoré navonok vyzerajú ako jahoda, ale neprinášajú ovocie;
 • nadmerne opelené semená spadli do zeme, zakorenili sa, dobre rastú, ale majú slabú úrodu a odrodové druhy navyše trpeli náhlymi mrazmi;
 • pôda, kde rastliny rastú, je vyčerpaná a samotné plodiny sú už staré.


Pozri si video: Believe It Or Not, This Tower Can Grow Tons Of Strawberries At Home (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Delmer

  Mýliš sa. Poďme diskutovať. Napíšte mi do PM, porozprávame sa.

 2. Dakree

  Autor, prečo tak chorobne aktualizuješ stránku?

 3. Unai

  Ano, naozaj. And I ran into this. Let's discuss this issue.Napíšte správu