Rada

Priaznivé dni na výsadbu paradajok v marci 2021

Priaznivé dni na výsadbu paradajok v marci 2021


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kvalitu a načasovanie dozrievania plodiny rajčiaka do značnej miery ovplyvňuje obdobie výsadby. Najčastejšie sa sejba vykonáva skoro na jar, preto by ste mali poznať priaznivé dni výsadby rajčiakov v marci 2021. Výsadba rastlín v pravý čas pomôže zabrániť mnohým problémom s ďalšou údržbou.

Pochod na siatie semien: klady a zápory

Výsadba paradajok v marci 2021 má množstvo pozitívnych aj negatívnych stránok.

Zoznam hlavných výhod obsahuje nasledujúce:

 • pri sejbe začiatkom jari budú mať sadenice čas na dorastenie do požadovanej veľkosti a počas teplého obdobia prinesú úrodu;
 • nízka teplota okolia na jar nebude viesť k vysušeniu nedospelých rastlín;
 • podľa lunárneho kalendára má marec najväčší počet dní priaznivých pre siatie.

Hlavnou nevýhodou je vysoké riziko opakujúcich sa mrazov. Včasný výsev môže viesť k smrti mladých sadeníc v dôsledku vystavenia chladnému počasiu. Okrem toho nemusí byť pôda na začiatku jarného obdobia úplne zahriatá.

Skorá výsadba - problémy s prerastenými sadenicami

Včasne vypestované sadenice sú základom veľkej úrody. Sadenice by sa mali preniesť do pôdy vo veku 55-60 dní. Presné načasovanie závisí od odrody pestovaných paradajok. Ak sa sadenice neprenesú na zem včas, prerastú. Dôvody rastu sú tiež:

 • skorý výsev;
 • nedostatočné osvetlenie;
 • nevhodný teplotný režim;
 • hojné zalievanie;
 • časté kŕmenie.

Prerastené sadenice majú nízku imunitu, a preto je potrebné pred výsadbou do pôdy kalenie sadeníc. V opačnom prípade rastliny pravdepodobne uhynú. Najprv musíte sadenice nechať vonku 2 hodiny v oblačnom teplom počasí a vysokej vzdušnej vlhkosti. Počas týždňa sa postup opakuje niekoľkokrát s pribúdajúcim časom. Po týždni sa sadenice nechajú deň na voľnom priestranstve a až potom sa prenesú na zem.

Kedy v marci zasiať paradajky na sadenice?

Termíny sejby sadeníc sa líšia v závislosti od niekoľkých faktorov. Je potrebné venovať pozornosť pestovanej odrode paradajok. Pestovatelia spravidla označia odporúčané obdobie výsevu na obale osiva. Dôležité sú aj tieto faktory:

 • Počasie. S nástupom skorej a teplej jari je sejba povolená začiatkom marca a v prípade mrazivého počasia je lepšie výsadbu odložiť na 1-2 týždne.
 • Mesačný kalendár. Vyvinutý s prihliadnutím na agroastrologické nuansy, kalendár obsahuje informácie o fázach mesiaca, čo vám umožňuje zasadiť paradajky v najpriaznivejšom období.
 • Stav sadeníc. Pri nesprávnej starostlivosti alebo vonkajšom vplyve nemusí mať sadenica čas na zosilnenie do začiatku jari, a v takom prípade sa odporúča oddialiť presun rastlín do pôdy.

Priaznivé dni výsadby sadeníc v skleníku

Semená sadeníc na následný prenos na otvorenú pôdu sa vysievajú v prvej polovici marca. Podľa lunárneho kalendára sú najúspešnejšie dni na výsev skleníkových paradajok 3. - 10. marca, 12. marca.

Na otvorenom teréne

Sadenice paradajok sa na otvorenú pôdu odporúča vysadiť v marci 2021 20., 25., 30. a 31. marca. Semená rajčiaka určené na pestovanie v otvorenej pôde sa vysievajú neskôr ako skleníkové odrody, aby mali čas na zosilnenie a získanie dostatočne silného koreňového systému.

Na domáce pomery

Pri pestovaní paradajok v byte sa sejba sadeníc môže vykonávať od začiatku marca do polovice apríla. Časové obdobie sa zvyšuje v dôsledku skutočnosti, že rajčiakové kríky budú rásť a prinášať ovocie v rovnakom prostredí. Pre aktívny rast a bohaté plodenie je potrebné zabezpečiť priaznivé prostredie. Najmä pri sejbe sadeníc doma musíte venovať pozornosť nasledujúcim faktorom:

 • Teplotné podmienky. Optimálna teplota pre sadenice paradajok vo dne sa pohybuje od 18 do 25 stupňov. V tme sa teplota nechá klesnúť na 12-15 stupňov.
 • Indikátor vlhkosti. Aby sadenice včas vyklíčili a začali sa rozvíjať, úroveň vlhkosti by mala byť v rozmedzí 65-75%.
 • Osvetlenie. Bez ohľadu na rozmanitosť pestovaných paradajok potrebujú sadenice veľa prirodzeného svetla. Odporúča sa nechať nádobu so sadenicami na parapete, ak okná smerujú na juh a nie sú pokryté stromami. Ak je nedostatok prirodzeného svetla, je povolené používať umelé osvetlenie.

Nepriaznivé dni na siatie a vystúpenie

Výsev sadeníc a ich premiestňovanie do otvoreného terénu alebo do skleníka sa 12. a 28. marca neodporúča. Tieto dátumy pripadajú na spln, respektíve novmesiac. V obdobiach zmeny mesačných fáz je lepšie nevykonávať žiadne agrotechnické činnosti, pretože Mesiac ovplyvňuje procesy rastu a vývoja rastlín. V okamihoch, keď mesiac prechádza z jednej fázy do druhej, sa šťavy pohybujú vo vnútri kríkov a transplantácia môže viesť k narušeniu procesu.

Čo ovplyvňuje čas pristátia?

Načasovanie výsadby sadeníc, ako aj výsevu sadeníc, závisí od mnohých podmienok. Je dôležité vziať do úvahy rastúci región, rozmanitosť paradajok, klimatické vlastnosti.

Región

Po naplánovaní výsadby paradajok sa musíte pripraviť na poveternostné podmienky a špecifiká pôdy v konkrétnom regióne. Ak vezmeme do úvahy všetky vlastnosti, bude možné vypestovať veľkú plodinu a nestretnúť sa s problémami pri starostlivosti.

Moskovské predmestie

Odrody paradajok vhodné na pestovanie v moskovskom regióne sa začínajú sadiť na sadenice od skorej jari do začiatku apríla. Dlhé obdobie je spojené so špecifickosťou odrôd a spôsobom ich pestovania. Ak sú paradajky vysadené na otvorenej pôde, musíte určiť okamih, kedy bude pravdepodobnosť návratu mrazu minimálna.

Pre rôzne územia moskovského regiónu nastáva prechod priemernej dennej teploty vzduchu na jar o 10 stupňov v rôznych časoch. V strede a na severe územia k tomuto prechodu dôjde v prvých desiatich májových dňoch a v juhovýchodných oblastiach k prechodu dôjde o týždeň skôr.

Vo väčšine okresov moskovského regiónu je od druhého desaťročia stabilné teplé počasie. Na rovinatom teréne mrazy končia po 20., ale v závislosti od priemernej dennej teploty za posledný rok hrozia začiatkom júna opakované chladu.

Ural

Klimatické podmienky na Strednom Urale sú vhodnejšie na pestovanie paradajok v skleníku. Je to spôsobené tým, že obdobie pozitívnych teplôt trvá menej ako 3 mesiace. Na Urale sa na siatie často vyberajú moderné hybridné odrody paradajok, ktoré majú vysokú mieru odolnosti voči chorobám a meniacim sa poveternostným podmienkam.

Kvôli podnebiu v Urale sa sejba uskutočňuje 50-60 dní pred začiatkom teplého obdobia, aby sa rastliny mohli prispôsobiť a vyvinúť na požadovanú úroveň. Spravidla je v priebehu marca povolený výsev pre sadenice. Je obzvlášť dôležité zasiať sadenice včas, ak sa v budúcnosti rajčiaky prenesú do nechránenej pôdy. Determinantné a superdeterminantné odrody sa častejšie vysádzajú na otvorenom teréne a vysoké kríky sa vysádzajú v skleníkoch.

Sibír

Pri výsadbe paradajok na Sibíri je dôležité vziať do úvahy množstvo odtieňov.

Na sibírskych územiach sa dá pestovať obmedzený počet odrôd, ktoré sú schopné zniesť prudký pokles teploty a chladné letá. Ak plánujete pestovať zeleninu v skleníku na jar, potom sú termíny sejby v polovici marca, rovnako ako pri výsadbe na otvorenej pôde. V ostatných prípadoch je povolené zvoliť si ktorýkoľvek deň na výsadbu. Odporúča sa pestovať paradajky na Sibíri v skleníkoch, pretože:

 • Paradajky sa považujú za teplomilnú plodinu a v skleníkových podmienkach je možné zabezpečiť priaznivú teplotu pre aktívny rast a tvorbu veľkého ovocia.
 • Plodinu je možné pestovať po celý rok.

Určené v závislosti od odrody

Pre konkrétnu odrodu by sa mali v priaznivom období vysádzať rôzne odrody paradajok. Rozlišujú sa tieto dátumy výsadby paradajok:

 • skoré odrody sa vysievajú od 7. do 13. marca;
 • stredné sezóny odrody sú vysadené v polovici marca od 13 do 25;
 • paradajky s neskorým dozrievaním začínajú siať od posledných februárových dní;
 • vysoké paradajky neurčitého typu sa vysádzajú medzi polovicou februára a skoro na jar;
 • malé cherry paradajky sa môžu sadiť začiatkom apríla.

Väčšina výrobcov sadivového materiálu označuje balíčky informáciami o období výsevu sadeníc. Na základe informácií poskytnutých poľnohospodárskou firmou nebudete musieť počítať presné dátumy výsadby.

Ďalšia starostlivosť o paradajky

Pre väčšinu odrôd rajčiakov je dostatočná základná starostlivosť, ktorá zahŕňa polievanie, kultiváciu pôdy, rez, vrchný obväz a prístrešie. Zalievanie sa vykonáva pri vysychaní pôdy s prihliadnutím na množstvo zrážok. Každé zalievanie sprevádza uvoľnenie zeme, aby mohol vzduch voľne prechádzať ku koreňom rastlín.

Pre správny vývoj a intenzívne plodenie sa používajú fosforečnan draselný, dusík a organické hnojivá. Počas sezóny sa odporúča urobiť vrchný obväz 3-4 krát. Tvorba kríkov tiež prispieva k aktívnemu rastu. Postup spočíva v odstránení zažltnutých listov a zdeformovaných konárov, ktoré pokračujú v absorpcii živín.


Pozri si video: Jednoduchá PET závlaha 1. časť - použitie (Septembra 2022).