Rada

Je možné skladovať víno v plastových fľašiach, pravidlách a vlastnostiach

Je možné skladovať víno v plastových fľašiach, pravidlách a vlastnostiach


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pri príprave domáceho vína často vyvstáva otázka, kam ho neskôr uložiť. Môže sa domáce víno skladovať v plastových fľašiach alebo je lepšie používať sklo. Ako správne skladovať domáce víno, aby vydržalo dobré čo najdlhšie.

Môže sa víno vyrábať v plastových fľašiach?

Keď sa príprava domáceho vína skončí, okamžite sa naskytne otázka, kam ho neskôr naliať. Najčastejšie používané plastové fľaše. Ostáva ale otázne, či je na to vhodný, alebo je lepšie ho naliať do pohára. Ale je lepšie to robiť v sklenených nádobách.

Výhody a nevýhody

Najčastejšie sa hotové domáce víno nalieva do plastových fliaš. Takmer v každom dome sú prázdne nádoby s limonádou alebo vodou. Preto nie je potrebné utrácať peniaze a dokupovať ďalšie kontajnery. Ale táto metóda ukladania má výhody a nevýhody.

Výhody použitia plastovej nádoby:

 • nízka cena;
 • rôzne objemy;
 • hmotnosť (je vhodné predávať v takýchto nádobách);
 • priestrannosť;
 • jednoduchosť použitia;
 • ľahko sa čistí;
 • fermentovateľné v plastových fľašiach;
 • existuje možnosť opätovného použitia.

Existuje však veľa nevýhod pri používaní týchto nádob na plnenie do fliaš. Ak plast umiestnite na teplé miesto, začnú sa uvoľňovať škodlivé látky vrátane mikroplastov. To sa stáva aj vtedy, ak ho dáte fermentovať. Napriek skutočnosti, že plastové fľaše sa ľahko používajú a sú lacné, je nebezpečné skladovať nápoj v takejto nádobe. Najmä ak budú nádoby vystavené vysokým teplotám.

Ale ak budete dodržiavať pravidlá skladovania, potom môžete domáce víno nalievať do plastu bez obáv, že bude mať nepriaznivý vplyv na vaše zdravie.

Aký plast je vhodný

Na skladovanie domáceho vína sa nepoužívajú všetky druhy plastov. Vhodné sú nádoby vyrobené z vody alebo iných nápojov. Ale v tomto prípade je stále potrebné zvoliť kontajnery. Alkohol veľmi často vďaka skladovaniu v plastových fľašiach získa nepríjemnú pachuť po plastoch a začne nepríjemne zapáchať.
Ďalším veľkým problémom pri používaní plastu je to, že je schopný prechádzať vzduchom a inými plynmi. Vďaka tomu prebiehajú oxidačné procesy.

Aby ste pochopili, či je nádoba vhodná na rozliatie alebo nie, musíte nájsť ikonu PETE alebo HDPE. Ak má nádoba tieto označenia, je vhodná na rozliatie.

Všetky ostatné druhy plastov s rôznymi značkami nemožno opätovne použiť na plnenie akýchkoľvek nápojov, nielen vína.

Pravidlá skladovania v plastových nádobách

Aby sa domáce víno čo najdlhšie nekazilo, musí byť správne fľašované a musia byť dodržané optimálne podmienky skladovania.
Pravidlá pre skladovanie nápojov v plastoch:

 1. Môžete použiť iba tie fľaše, v ktorých boli predtým uložené nápoje alebo iné potravinárske výrobky. Nepoužívajte iné fľaše.
 2. Pred vydaním nápoja je tiež dôležité skontrolovať štítok. Na štítku musí byť PET (PETE) alebo HDPE.
 3. Pred nalievaním nápoja bude potrebné nádobu dôkladne umyť mydlom a vysušiť. Z nej by nemal byť cítiť žiadny zápach.
 4. Po umytí by mala byť fľaša dezinfikovaná. Na to je vhodný jódový roztok. Rozpustite 3 - 5 kvapiek jódu vo vode a nádobu prepláchnite roztokom. Potom opláchnite čistou vodou.
 5. Je tiež vhodné namočiť viečka do roztoku jódu na 35-50 minút.
 6. Víno v plastoch sa odporúča pravidelne kontrolovať. Ak sa objaví nepríjemný zápach alebo chuť, musíte ich okamžite naliať do čistej nádoby.
 7. Nápoj by sa mal skladovať vo zvislej polohe na chladnom mieste.

Potom, čo sú fľaše pripravené, nalejte víno a zalepte ich viečkami.

Všetko, čo potrebujete vedieť o dátumoch spotreby vína

Čas použiteľnosti vína vo veľkej miere závisí od podmienok, v ktorých je nápoj skladovaný. Ak je uložený v plaste, nezabudnite, že doba použiteľnosti je asi 3 mesiace. Nádoby musíte odložiť na chladné miesto, kde nepreniká slnečné svetlo. Optimálna teplota je +5 - +15 stupňov.

Ak nápoj držíte dlhšie v plaste, potom aj za priaznivých skladovacích podmienok začnú časom prebiehať oxidačné procesy. To kazí chuť nápoja. Nehovoriac o tom, že z plastu začínajú vyčnievať mikroplasty, ktoré sú nebezpečné pre ľudské zdravie.

Maximálna doba použiteľnosti môže byť, ak je skladovaná v sklenených nádobách alebo fľašiach. Môžete napríklad zrolovať plechovky s vínom pri konzervovaní.

Čas skladovania vína v plaste

Čas použiteľnosti v plastu je krátky. Aj keď sú splnené všetky podmienky skladovania, doba použiteľnosti je stále 3 - 5 mesiacov, nie viac. Môžete to samozrejme vydržať dlhšie, ale chuť nápoja môže byť veľmi žiadaná. Alkohol naberá nepríjemnú pachuť a tiež začína nepríjemne zapáchať.

Najlepšie je použiť sklo. Nemusíte kupovať špeciálne fľaše. Bežné banky sú na tento účel celkom vhodné.

Niektorí vinári odporúčajú nalievať zakúpené víno do plastových fliaš (napríklad domáce víno sa nachádza takmer na každom rohu medzi miestnymi obyvateľmi na juhu) do sklenených nádob. Najlepšie je potom ich zrolovať s viečkami. Ale akýkoľvek iný zapečatený obal bude stačiť.

Koľko je možné uložiť po otvorení nádoby

Čas použiteľnosti po otvorení nádoby s akýmkoľvek vínom je niekoľko mesiacov. Po otvorení sa odporúča skladovať najviac dva mesiace. Ale toto pravidlo je často zanedbávané. Platí to najmä pre domáce víno. Plast nie je najlepším materiálom na skladovanie alkoholických nápojov. Použite ho ako poslednú možnosť. Nakupované víno sa odporúča po otvorení uchovávať v plastových fľašiach najviac šesť mesiacov.

Po otvorení sa odporúča venovať ešte väčšiu pozornosť skladovacím podmienkam. Alkohol nikdy nenechávajte na slnku alebo v miestnosti s vysokou teplotou vzduchu. Otvorený alkohol uchovávajte iba v chladničke. Ak tieto podmienky nie sú dodržané, nápoj sa zhorší nasledujúci deň po otvorení fliaš.


Pozri si video: vesnická domácí palírna (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Titus

  Nevieš to bližšie vysvetliť?

 2. Nefen

  To nestojí za to.

 3. Muata

  a Charming answer

 4. Porter

  Špeciálne zaregistrovaný na fóre, aby vám veľa povedal za jeho pomoc v tejto veci.

 5. Ordwin

  I fully share her point of view. V tomto nič nie je dobrý nápad. Súhlasím.

 6. Zephyrus

  Podľa mňa si priznávaš chybu. Ponúkam sa na diskusiu. Napíšte mi do PM, vyriešime to.

 7. Zigor

  I was pleasantly surprised how the author easily writes about everything that interests him. There is something in this!Napíšte správu