Rada

Výber miesta, kultivácia a starostlivosť o sadenice na rozmnožovanie kukurice

Výber miesta, kultivácia a starostlivosť o sadenice na rozmnožovanie kukurice


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Na konci 15. storočia priniesol Krištof Kolumbus do Európy rastlinu jedinečnú svojimi vlastnosťami - kukuricu. Podľa archeologických a geologických výskumov sa však konzumácia a reprodukcia zlatých obilnín začala najmenej päťtisíc rokov pred tým. V Rusku sa kukurica dostala na koniec 17. storočia, ale rastlina sa rozšírila v 60. rokoch minulého storočia.

Kukurica alebo kukurica (z latinského Zea mays) je jednoročná bylina, ktorá sa sama nemôže množiť. Faktom je, že zrná sú tak pevne pripevnené k uchu, že ani vo fáze úplného zrenia neklesnú na zem a spadnuté ucho spolu so semenami hnije. Možno aj preto sa rastlina vo voľnej prírode nevyskytuje a vedcom sa nepodarilo určiť predka modernej kukurice. A dokonca existuje teória o mimozemskom pôvode rastliny a kukurica sa nazýva dar bohov.

Ako sa kukurica rozmnožuje v domácich záhradách?

Pokus o pestovanie kukurice v poľnohospodárskom meradle v Rusku zlyhal. Kukurica je teplomilná rastlina a ťažko znáša teplotné extrémy, v zložitých ruských podmienkach je chladná. Ale nie je ťažké pestovať kukuricu na osobnom pozemku, obklopiť rastlinu pozornosťou a poznať určité agrotechnické metódy.

Výber miesta a príprava pôdy

Prípravy na výsadbu kukurice sa začínajú na jeseň. Budúca úroda vo veľkej miere závisí od správneho miesta:

 • Miesto by malo byť umiestnené na južnej strane, chránené pred vetrom a prievanom, a tiež dobre osvetlené slnkom.
 • Kukurica je náročná na kvalitu pôdy. Pre normálny rast a vývoj potrebuje úrodnú pôdu s miernou vlhkosťou.
 • Na obohatenie pôdy živinami sa na jeseň do pôdy zavádzajú organické hnojivá a vykopávajú sa. Na tieto účely môžete použiť kompost, zhnitý hnoj alebo rašelinu.
 • Najlepším predchodcom kukurice je kapusta, paradajky, zemiaky alebo strukoviny. Miesto pristátia sa musí meniť každé tri roky.
 • Kyslé pôdy sa na jar vápnia (3 kg vápna na 10 metrov štvorcových pôdy).
 • Pred výsadbou sa do pôdy vnášajú komplexné minerálne hnojivá, ktoré stimulujú rast rastlín, a opatrne sa vykopávajú.

Príprava semien a sejba

Výnos a odolnosť rastlín priamo závisí od kvality sadivového materiálu. Semená by preto mali byť vybrané veľké, zdravé a nepoškodené. Školenie:

 • Na testovanie klíčivosti semien sa umiestnia na päť minút do 5% soľného roztoku. Za vhodné na výsadbu sa považujú iba tie zrná, ktoré sa usadili na dne.
 • Ďalej, aby sa chránili budúce plodiny pred chorobami, sa semená leptajú buď v ružovom roztoku manganistanu draselného, ​​alebo v slabom roztoku peroxidu vodíka.
 • Výsev semien sa vykonáva, keď pominie hrozba mrazu, a pôda sa zahreje na +10 stupňov.
 • Vzor výsadby je 30x60 cm, hĺbka jamiek je od 5 do 10 cm, na ľahkých pôdach by sa mala zväčšiť hĺbka sejby a na ťažkých pôdach by sa mala znížiť na minimum.
 • Do každej jamky sa umiestnia tri zrná rôzneho stupňa klíčenia: suché, napučané a vyklíčené. Vďaka tomuto spôsobu výsadby sa výrazne zvyšuje šanca na získanie priateľských sadeníc. Aj keď naklíčené zrná zomrú, zvyšok sa vyliahne. Zostáva len zvoliť najsilnejšie a najzdravšie klíčky.
 • Po zasiatí semien sa otvory na vrchu mulčujú rašelinou.

Pestovanie sadeníc

V regiónoch s chladnejším podnebím, kde prichádza jar neskôr a nelíšia sa v stabilných poveternostných podmienkach, sa kukurica pestuje v sadeniciach:

 • Výsev semien sa vykonáva od konca apríla do polovice mája.
 • Samostatné nádoby alebo rašelinové poháre sú naplnené výživným substrátom a v každej je urobená 3 cm priehlbina.
 • Do získaných otvorov vložte 1-2 zrnká a posypte ich 1 cm vrstvou piesku.
 • 5 dní pred presadením začnú rastliny tvrdnúť a mladé výhonky si postupne zvyknú na čerstvý vzduch a slnečné svetlo.
 • Po troch týždňoch sú sadenice pripravené na výsadbu v zemi.

Funkcie starostlivosti

Kukurica začína kvitnúť 6-7 týždňov po vyklíčení, dovtedy sa zastaví rýchly rast rastlín a všetka energia sa vynakladá na tvorbu klasov. Rastlina dosahuje výšku 1,5 až 2,5 metra.

Pre plný rozvoj koreňového systému je potrebné pravidelne kypriť pôdu a včas odstraňovať burinu. Odporúča sa ju po každom daždi alebo zalievaní uvoľniť, aby sa pôda nezhutnila a nestabilizovala vlhkosť. Pri bezsemennom spôsobe pestovania sa prvé kyprenie vykonáva ešte pred klíčením zŕn, a to do hĺbky najviac 4 cm.

Napriek svojej teplomilnej a suchu vzdornej povahe potrebuje rastlina zalievanie, najmä v období kvitnutia a tvorby zŕn. Je však dôležité mať na pamäti, že pri nadmernom zvlhčení sa rast rastlín zastaví a koreňový systém odumrie. Keď je pôda podmáčaná, zelené listy nadobudnú fialový odtieň.

Pestovanie kukurice je nemožné bez pravidelného hnojenia minerálnymi hnojivami. Prvý sa vykonáva vo fáze rýchleho rastu rastlín, druhý - počas obdobia kvitnutia, tretí - vo fáze dozrievania.

Kukuričné ​​rastliny navyše potrebujú tvorbu stoniek. Za týmto účelom by mali byť nevlastné deti odstránené a na každej rastline by mali zostať tri klasy.

Aby ste sa vyhli odlomeniu rastlín, odporúča sa zaviazať vysoké stonky. Platí to najmä vo veterných oblastiach.

Po zbere sa najskoršie a najväčšie vzorky ponechajú ako sadivový materiál na ďalší rok a zvyšné klasy sa zozbierajú na chladnom a dobre vetranom mieste. Skladujú klasy spolu s lístím v pozastavenom stave a na dlhodobé skladovanie je možné ich zmraziť.

Kukurica: výhody a použitie

Kukurica dnes zaujíma popredné miesto v predaji obilia na svete, až na druhom mieste za popularitou. V USA sa kukurica dlho rozmnožovala v priemyselnom meradle a stále je hlavnou poľnohospodárskou plodinou. Táto úžasná rastlina si našla uplatnenie v rôznych oblastiach: potravinárskom, krmivárskom a technickom.

Z kukurice sa vyrába celý rad potravinárskych a priemyselných výrobkov. Chlieb, obilniny, margarín, želatína, whisky sú vyrobené z obilia; na kŕmne zmesi sa používajú listy a klasy a zo stoniek sa vyrába papier, guma, lepidlo, sadra a iné stavebné materiály.

Kukurica má lepšiu výživovú hodnotu ako väčšina zeleninových plodín a vláknina vám udrží pocit sýtosti po dlhú dobu.

Výhody zlatých obilnín pre ľudský organizmus sú neoceniteľné: čistia organizmus od toxínov a toxínov, chránia pred predčasným starnutím, podporujú nervový systém a posilňujú imunitný systém. Pravidelné stravovanie kukurice je obzvlášť výhodné pre deti a starších ľudí. Kukurica je kontraindikovaná u ľudí so zvýšenou zrážanlivosťou krvi a so sklonom k ​​trombóze.

Kukuričné ​​stigmy obsahujú vitamín K, kyselinu askorbovú, mastný olej, živice a saponíny. Majú široké použitie v tradičnej medicíne. Používajú sa pri liečbe chorôb pečene, srdcovo-cievnych chorôb, cukrovky a obezity. A tiež stigmy majú diuretické a choleretické vlastnosti.

Okrem všetkých uvedených vlastností je potrebné poznamenať, že kukurica je tiež krásnou rastlinou, ktorá efektívne vyzdobí akýkoľvek záhradný pozemok.


Pozri si video: Silážna kukurica CCM (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Gadiel

  Stavím sa o päť!

 2. Saewald

  No určite ste márne.

 3. Nabar

  What words ... Great, a magnificent thought

 4. Anbessa

  Tough :) We must use this post for personal gain. Necessarily!Napíšte správu