Rada

Najlepšie odrody jahôd bez fúzov, rozmnožovanie, výsadba a starostlivosť

Najlepšie odrody jahôd bez fúzov, rozmnožovanie, výsadba a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jahody sú považované za jedno z najčastejšie pestovaných bobúľ v letných chatkách a záhradách. Starostlivosť o plodiny je spojená s ťažkosťami pri organizovaní priestoru v dôsledku dlhých výhonkov jahôd. V poslednej dobe uprednostňujú obyvatelia leta odrody jahôd bez horčice. Majú vysoké výnosy. Navyše pri pestovaní odrôd bez fúzov nie je potrebné pravidelné sledovanie stavu výhonkov.

Vlastnosti jahodového jačmeňa

Jahody tohto typu sa v domácich záhradách pestujú už niekoľko rokov. Za zvláštnu vlastnosť pri pestovaní sa považuje úspora miesta. Odporúča sa umiestniť kríky do blízkosti iných ovocných a bobuľových plodín v oblastiach, ktoré sú obmedzené budovami alebo záhonmi.

Druhy jahôd bez fúzov sa používajú na dekoratívne úpravy terás alebo altánkov v letných chatkách. Medzi mnohými odrodami odrôd sú veľkoplodé a maloplodé, vyberajú sa v súlade s individuálnymi preferenciami.

Výhody a nevýhody bobúľ

Jahody bez fúzov majú výhody aj nevýhody. Nazýva sa remontantná jahoda, toto označenie schopnosti kultúry prinášať ovocie viac ako raz ročne. Opravené jahody kladú ovocné puky počas denného svetla akejkoľvek dĺžky. Jedinou podmienkou je poskytnúť pre záložku svetlé obdobie v trvaní najmenej 6 hodín.

Hlavné výhody jahôd bez fúzov:

 • vysoká miera výťažku;
 • minimálne požiadavky na podmienky rastu a plodenia;
 • chuť bobúľ;
 • široká škála odrôd;
 • obmedzený priestor na výsadbu.

Medzi nevýhody patrí potreba častého sadenia, ako aj ťažkosti pri šľachtení, aby sa zachovala určitá odroda.

Poradenstvo! Pri pestovaní jahôd bez fúzov na južných územiach treba brať do úvahy jeho neznášanlivosť na vysoké teploty vzduchu.

Výber najlepších odrôd remontantných jahôd bez fazule

Z najrôznejších odrôd jahôd si záhradkári vyberajú medzi veľkoplodými a maloplodými druhmi. Každý z nich má iné vlastnosti a má jedinečné vlastnosti.

Jarmo

Za svoje meno vďačí bobule svojmu vzhľadu. Vďaka stredne veľkým kvetenstvám a prítomnosti malých malých listov má bujný koketný vzhľad. Je zvykom pestovať koketu na vysokých posteliach, čo prispieva k zberu nekontaminovanej plodiny.

Charakteristika plodu:

 • veľké, kužeľovité;
 • chuť je sladkokyslá;
 • hmotnosť dosahuje 55 gramov.

Vhodné na čerstvú konzumáciu, na výrobu konzerv, džemov, kompótov, na dobré zmrazenie. Výhodou odrody je stabilita plodiny. Nevýhodou odrody je neschopnosť odolávať infekcii roztočom jahodovým. Koketa sa nazýva jednou z najlepších odrôd remontantných jahôd bez fúzov.

Alexandrina

Veľkoplodá odroda. Z jedného kríka sa priemerne sezónne zozbiera asi 300 bobúľ. Alexandrina je mrazuvzdorná plodina, ktorá sa nebojí škodcov a nie je náchylná na infekciu. Pestuje sa v strednom Rusku, oceňovanom pre nenáročnosť a vysoký výnos.

Kralovna Alzbeta

Najznámejšie medzi odrodami horčičných remontantných jahôd. Často sa nazýva kráľovská alebo cisárska.

Vlastnosti ovocia:

 • veľké, s hmotnosťou do 100 gramov;
 • tvar - správny, oválny;
 • dužina je šťavnatá, sýtočervená.

Jeden ker môže priniesť asi 1,5 kilogramu za sezónu. Kríky začnú plodiť koncom jari, 2 týždne po výsadbe.

Odroda je oceňovaná pre svoju schopnosť odolávať teplotným extrémom. Plody zostávajú počas prepravy neporušené. Jedinou osobitnou podmienkou starostlivosti o kráľovnú Alžbetu sa považuje udržanie zvýšenej úrovne pôdnej vlhkosti.

Albion

Plody dosahujú 20 - 30 gramov. Zber sa začína v júni. Ak sú splnené všetky požiadavky na údržbu, kríky prinášajú ovocie do októbra.

Albion je odolný voči rôznym chorobám, schopný odolávať nízkym teplotám. Odroda sa vyznačuje tvorbou veľkých tmavozelených listov a rovných stopiek, takže pestovanie na vysokých lôžkach vám umožňuje zbierať čisté, nekontaminované bobule. Svoje kvality si zachovávajú počas dlhodobého skladovania a prepravy. Odroda sa často používa na mrazenie, výrobu zložitých dezertov a na čerstvé jedlo.

Bolero

Tento druh bol chovaný britskými chovateľmi a je cenený pre svoju jedinečnú chuť. Bobule tejto odrody sú sladké, šťavnaté, vhodné na výrobu klasických jahodových džemov, konzerv, lekvárov, želé.

Hlavné výhody:

 • malá veľkosť kríka;
 • odolnosť voči teplotným šokom;
 • nie sú náchylné na tvorbu plesní;
 • je schopný prinášať ovocie stabilne po dobu 5 rokov.

Vima Rina

Tento druh jahôd sa často nachádza v letných chatkách a záhradách po celej krajine. Odroda bola vyšľachtená holandskými chovateľmi. Prestávka medzi plodením je iba 2,5 týždňa. Bobule sa vyznačuje prítomnosťou veľkých kríkov, usporiadaním kvetných pukov na úrovni listov. Odroda sa rozšírila vďaka svojej schopnosti znášať suché obdobia.

Plody môžu dorásť až do 50 - 100 gramov, šťavnaté, vodnatej štruktúry. Neodporúčajú sa na mrazenie, sú vhodnejšie na výrobu konzerv, džemov, nápojov.

Ruyana

Remontantná jahoda bola vyšľachtená v Českej republike, odroda má tieto vlastnosti:

 • v prítomnosti odvodnenej pôdy môže tolerovať viacnásobné zrážky;
 • odolný voči infekcii plesňou sivou;
 • rastie a prináša ovocie v tieni;
 • nevyžaduje bohaté pravidelné zavlažovanie;
 • má vysoké výťažnosti a dobrú chuť.

Ruyana sa pestuje na Sibíri a na Urale. Bobuľa je vhodná na čerstvú konzumáciu, na výrobu džemu, kompótov.

Žltý zázrak

Tento typ kultúry je populárny najmä na Urale. Nemožno ho zamieňať s iným. Za svoj názov vďačí žltej farbe ovocia. Bobule sú kužeľovitého tvaru, hustej štruktúry, sladkej chuti.

Výhody:

 • odoláva teplotným extrémom;
 • nebojí sa sucha;
 • nie je náchylný na tvorbu koreňovej hniloby.

Bobuľa rastie v tieni, stabilne plodí 3-4 roky. Vhodné na výrobu kompótov, konzerv.

Girlanda

Opravená jahoda bez fúzov, ktorá má schopnosť neprestajne prinášať ovocie. Tento druh má vysoké a stabilné výnosy. Hmotnosť bobúľ môže dosiahnuť 100 gramov, štruktúra ovocia umožňuje dlhodobé skladovanie a prepravu. Vhodné na mrazenie, konzervovanie, konzumáciu v čerstvom stave.

Záhradkári odporúčajú pestovať jahody na závesných posteliach kvôli ich schopnosti vytvárať dlhé stopky. Tento obsah poskytuje ľahký zber, nevyžaduje ďalší priestor na zemi.

Pestovanie a starostlivosť

Ak chcete pestovať remontantné jahody a získať úrodu, musíte dodržiavať základné pravidlá údržby:

 1. Jahodové kríky sú usporiadané v radoch, vo vzdialenosti 30-40 centimetrov.
 2. Pre šírky riadkov stačí vzdialenosť 1,2 metra.
 3. Udržiavanie priemernej úrovne pôdnej vlhkosti sa považuje za dôležitú podmienku kultivácie.
 4. V období rastu a pučania je pôda hnojená popolom alebo kŕmená komplexmi obsahujúcimi dusík.
 5. Polievanie by malo byť neustále a mierne.
 6. Aby ste koreňovému systému získali ďalší objem kyslíka, odporúča sa po každom zalievaní pôda kypriť.
 7. Spolu s odrezkami sa pravidelne odstraňujú listy, na ktorých sa objavuje začervenanie.

Ako množiť jahody bez fúzov

Zvláštnosť údržby remontantných jahôd spočíva v tom, že väčšina odrôd sa nepestuje dlhšie ako 5 rokov po sebe. Po uplynutí tejto doby prestávajú kvitnúť. Veľkoplodé odrody majú tendenciu sa drviť, maloplodé nie sú schopné vytvárať zrelé ovocie.

Zvyčajný spôsob chovu s fúzami je pre odrody bez fúzov nemožný. Aby sa pokračovalo v pestovaní odrody, rastliny sa množia jedným z nasledujúcich spôsobov:

 • semená;
 • rozdeľujúce krík.

Semená je možné zakúpiť v špecializovaných predajniach alebo si ich sami odobrať zo zrelých plodov. Na získanie semien sa horná vrstva bobuľovej kôry odreže ostrým nožom. Suší sa na slnku, potom sa pretiera prstami. Sušená buničina sa súčasne rozomelie na prášok a semená zostanú neporušené.

Semená sa zmiešajú s navlhčeným pieskom a dajú sa na tanierik, ktorý sa odstráni za chladu 30 - 35 dní. Takéto semená sa vysádzajú koncom zimy alebo skoro na jar pre sadenice. Za týmto účelom sú položené na povrchu pôdy, pokryté vlhkou handričkou, pričom sa musí dbať na to, aby nevyschli. Po vzídení sadeníc sa klíčky odstránia na teplom, osvetlenom mieste, zalejú sa usadenou vodou z pipiet. Keď sa objaví druhý list, jahody sa posadia do samostatných nádob. Hodia sa na to rašelinové hrnce alebo plastové poháre.

Poradenstvo! Sadenice sa presadia na otvorenú pôdu v máji, po výskyte 5 listov na sadeniciach.

Reprodukcia rozdelením kríkov znamená výsadbu materskej rastliny. Procedúra sa vykonáva skoro na jar alebo na jeseň. Z jamy je vykopaná kultúra dospelých, rozdelená na niekoľko častí. Každá časť je usadená samostatne, narovnáva korene a snaží sa nepoškodiť. Pozemky potrebujú výdatnú zálievku a pravidelné kyprenie pôdy okolo nich. Záhradkári odporúčajú materské rastliny oddeliť do polovice septembra, aby sa vysadené kry prispôsobili novým podmienkam pred nástupom mrazu.


Pozri si video: Ako správne strihať vinohrad - Strihanie viniča - Rez viniča - Vinohrad (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Porter

  I can look for the link on the site with a huge number of articles on the subject of interest to you.

 2. Arashilar

  This is overdone.

 3. Nejin

  Toto je pre vás veda.

 4. Zolozshura

  Podľa môjho názoru je to zrejmé. I will refrain from commenting.

 5. Vobar

  I think I get to correct the decision.

 6. Zuk

  Verím, že sa mýlite. Dokážem obhájiť svoju pozíciu. Napíšte mi na PM, porozprávame sa.Napíšte správu