Rada

Stanovenie doby služby pre kravy a ako dlho trvá medzibunkový cyklus

Stanovenie doby služby pre kravy a ako dlho trvá medzibunkový cyklus


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Počas obdobia služby musí krava odpočívať. Správna údržba, vylepšená výživa kravu čo najskôr obnoví. Potraviny s prídavkom vitamínov a minerálov pomôžu rozvíjať ženské pohlavné hormóny. Prvé párenie vedie zviera k novému tehotenstvu. Ak krava neotehotnie prvýkrát, znamená to zníženie obdobia ovulácie. Analýzy sa berú z dobytka, predlžuje sa doba služby.

Aká je doba služby pre kravy?

Fyziologický cyklus každého zvieraťa zahŕňa fázu obdobia služby. Toto je čas odpočinku pre kravu, zotavenie po otelení, príprava na ďalšie tehotenstvo. Moderní chovatelia hospodárskych zvierat dospeli k záveru, že doba služby pre kravy trvá od 60 do 95 dní. Ak jalovica po tom neotehotnie, ide do kategórie neplodných. Takéto zviera nemôže zniesť teľa a dať mlieko. Po 4 mesiacoch nečinnosti je zdravie jalovíc v ohrození. Zisk chovateľa zvierat klesá.

Nie všetci poľnohospodári tieto termíny dodržiavajú. Mnoho chovateľov hospodárskych zvierat je presvedčených, že krava sa môže zotaviť za 50 dní. Pripravenosť reprodukčného systému na nové potomstvo je u každého zvieraťa iná. Mnoho jalovíc produkuje pohlavné hormóny rýchlejšie. Prvý lov po otelení prináša nové tehotenstvo. Existujú však chovatelia, ktorí umožňujú krave zotaviť sa 120 dní.

Faktory ovplyvňujúce trvanie

Hlavným faktorom ovplyvňujúcim ďalšiu reprodukciu stáda dobytka je primeraná výživa. Oslabené telo zvieraťa potrebuje prísun živín. Obsah tuku v mlieku sa zvyšuje v dôsledku vlastných zdrojov zvieraťa. Preto je denná kŕmna dávka kráv obohatená o kŕmne zmesi. Nedostatok dôležitých látok pre telo môže viesť k potratu.

Zvýšenie výťažnosti mlieka u dojníc naznačuje nedostatok pohlavných hormónov, ktorý je plný vyčerpania, straty schopnosti rodiť potomkov. Faktory, ktoré treba brať do úvahy:

 1. Jedlo. Postupné zvyšovanie krmiva pripraví zviera na graviditu. Seno a čerstvá tráva sú prírodné vitamíny, ktoré dodajú krave prísun energie.
 2. Údržba a starostlivosť. Burenka potrebuje čistú a suchú miestnosť, pravidelné čistenie ohrady a pravidelnú dezinfekciu. Jalovica potrebuje v teplom období denné prechádzky. V zime je krava kŕmená senom a trávou. Nepriaznivé podmienky zadržania vedú k chorobám a zníženiu reprodukčných funkcií.
 3. Dojenie. Správne organizovaný proces dojenia umožňuje pravidelná masáž vemena dobytku zotaviť sa.

Ako obnoviť sexuálnu funkciu

Po narodení teľaťa sa u hovädzieho dobytka pozoruje pokles plodnosti. Aby ste sa dostali z patologického stavu, je potrebné individuálne vypočítať obdobie služby pre každú kravu. Nie vždy pomôže kvalitné a kalorické jedlo. Je potrebné dodržiavať prísny harmonogram kŕmenia po hodinách, vypočítať presné množstvo krmiva.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

V popôrodnom období vyžaduje žalúdok a abomasum kravy dlhý proces obnovy. Zvyčajne to trvá 3 mesiace. Žalúdok sa natiahne na svoju obvyklú veľkosť a zviera zje viac potravy.

Krava zje asi 2,5 kilogramu suchého krmiva denne. To nestačí na normálnu funkciu ženských pohlavných hormónov. Chovatelia hospodárskych zvierat sa snažia zvýšiť objem na 4,5 kilogramu denne. To sa dá dosiahnuť za 3 - 3,5 mesiaca. Chuť do jedla je stimulovaná zvýšením množstva krmiva. Bloky minerálnych solí ponúkané jalovici udržiavajú energetickú rovnováhu.

Možné odchýlky od normálnych hodnôt

Otelenie je cyklus medzi telením zvieraťa. Lehota je 365 - 369 dní. Mnoho chovateľov hospodárskych zvierat sa odchyľuje od prijatých ukazovateľov. Predpokladá sa, že cyklus by nemal prekročiť akceptované normy. U mladých jedincov a vysoko produktívnych zvierat sa vyžaduje zvýšenie obdobia sucha. Vďaka tomu sa telo zotavuje rýchlejšie a reprodukčná funkcia je zachovaná po mnoho rokov.

Skrátenie servisného obdobia zvýši potomstvo a prinesie poľnohospodárom ďalšie príjmy, ale negatívne ovplyvní nosenie teliat a stav jalovíc počas laktácie.

Zviera môže stratiť schopnosť množiť sa a stať sa sterilným. Aby rýchlo vyživili telo dôležitými zložkami, uchýlia sa ku tekutej energii. Stopové prvky a vitamíny v nich obnovia rovnováhu.

Diéta v tomto období

Dobré kŕmne zmesi špeciálne vyrobené pre kravu v tomto období sú drahé. Chovatelia, ktorí ich používajú, dostávajú podrobné pokyny s rozvrhom kŕmenia každú hodinu.

Odborníci odporúčajú polovicu nahradiť bežné krmivo vysoko kvalitným kŕmnym zmesím. Zahraniční chovatelia hospodárskych zvierat zvyšujú ich počet na 60%, ale nerobia to neustále, ale z času na čas.

Strava kravy by mala obsahovať nasledujúce potraviny:

 1. Čerstvá tráva. Seno nie je náhradou trávy, je v nej málo výživných látok. Preto je seno prísadou, nie požadovanou zložkou.
 2. Seno. V zime je seno zdrojom vitamínov a minerálov.
 3. Korene. Cvikla, zemiaky, repa a mrkva obsahujú látky, ktoré pomôžu krave rýchlejšie nabrať silu.
 4. Cereálie, otruby a koláč.
 5. Obilniny.
 6. Siláž.
 7. Kukurica.

Výživa bohatá na minerály

Minerálna výživa pomáha povzbudiť chuť do jedla a rehabilitovať zviera. Základné minerály:

 1. Fosfor obnovuje činnosť vaječníkov, má priaznivý vplyv na estrus. Používa sa fosforečnan vápenatý a DPF.
 2. Sodík umožní krave získať späť svoju predchádzajúcu silu. V kombinácii s fosforom má pozitívny účinok.
 3. Vápnik.

Správna starostlivosť o zviera, dodržiavanie odporúčaní pomôže znížiť servisné obdobie a minimalizovať riziko negatívnych následkov.


Pozri si video: Rotačná kefa pre kravy HandyBrush (Septembra 2022).