Rada

Načasovanie zberu cibule na Urale, čas kedy kopať

Načasovanie zberu cibule na Urale, čas kedy kopať


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pestovať cibuľu môžu aj začiatočníci. Kedy však túto kultúru zbierať, to pravdepodobne vedia iba skúsení záhradníci. Načasovanie čistenia a výsadby priamo závisí od poveternostných a klimatických podmienok. Na správne určenie technickej zrelosti plodiny sú potrebné určité zručnosti a skúsenosti, ako aj teoretické vedomosti.

Typické chyby pri určovaní načasovania zberu

Cibuľa na Urale sa pestuje s rovnakým úspechom ako v iných regiónoch. Iba načasovanie zberu a výsadby sa líši kvôli charakteristickým vlastnostiam podnebia. V tomto ohľade začínajúci záhradníci robia niekoľko základných chýb spojených so zberom. Od toho ale závisí bezpečnosť celej plodiny.

Začiatočníci po prečítaní špeciálnej literatúry o správnom pestovaní cibule čakajú na okamih, keď všetky vrcholy rastlín zožltnú a vyschnú. Pred tým, cibuľa nie je v žiadnom zhone, aby ste ju vybrali zo záhrady. Robí sa to márne, pretože každá odroda dozrieva v inom období. Ani hlávky rovnakej odrody nezrejú súčasne. Tie žiarovky, ktoré sú v zemi dlhšie ako predpísané obdobie, začnú hniť alebo naštartovať nové korene a znova dorásť. Už sa nebudú ukladať.

Je nebezpečné nielen preexponovať, ale aj preexponovať cibuľu v záhrade. Ak hlavy nedozrejú, netvoria ochranné váhy. To je plné hniloby počas dlhodobého skladovania. Takáto plodina podlieha okamžitému spracovaniu alebo konzumácii. Preto je dôležité vedieť správne určiť technickú zrelosť cibule a poznať zvláštnosti jej zberu na Urale.

Matematický výpočet dátumov zberu

Pri nákupe osiva je doba dozrievania plodiny uvedená na obale. Tieto údaje sú však približné, pretože nezohľadňujú klimatické a poveternostné podmienky regiónu. Skúsení záhradníci vychádzajú zo skutočnosti, že predtým, ako cibuľa dozreje na Urale, od okamihu výsadby na posteliach, osivo trvá od 70 do 75 dní.

Aby ste zistili čas zberu, musíte si zapísať dátum výsadby cibuľových setov a pridať k nim 75 dní. Na Urale sa cibuľa vysádza približne 10. mája. Obdobie zberu určené matematickou metódou zároveň pripadá na 20. júla. Ale tento čas je uvedený približne, pretože je nemožné zohľadniť vlastnosti všetkých odrôd, ako aj počasie v lete.

Vplyv počasia na čas zrenia cibule

Počasie počas letnej sezóny výrazne ovplyvňuje dozrievanie všetkých rastlín pestovaných záhradníkmi. Načasovanie zberu cibule sa môže úplne zhodovať s matematickým výpočtom za predpokladu, že v lete prevláda slnečné počasie a mierne zrážky. Za chladného a daždivého počasia sa tieto obdobia výrazne predlžujú.

Aby ste správne určili čas zberu cibule na Urale, musíte postupovať podľa predpovede počasia. Nebude nadbytočné naučiť sa, ako vykonávať svoje vlastné pozorovania a určiť situáciu pre blízku budúcnosť. Pri natiahnutom a nesúbežnom dozrievaní zeleniny sa môžete uchýliť k čiastočnému zberu.

Vonkajšie príznaky zrelosti cibule

Matematické metódy na určenie, kedy cibuľu vykopať, nie sú vždy spoľahlivé. Skúsení záhradníci dôverujú viacerým vonkajším znakom. Technická zrelosť cibule sa posudzuje podľa týchto kritérií:

 • stonka a vrcholy zospodu žltli;
 • zmena farby hrotov listov;
 • krk sa stáva mäkkým a nie je schopný držať stopku;
 • šupka na vytiahnutej cibuľovej hlavičke je odstránená bez námahy, šuští.

Za prítomnosti týchto znakov v agregáte môžete zbierať úrodu zo záhrady. Starší ľudia sa pokúsili cibuľu pozbierať pred 2. augustom (Ilyinovým dňom), pretože podľa legiend po tomto sviatku začalo obdobie dažďov. Mokré počasie je pri zbere veľmi nežiaduce. Žiarovky budú musieť dlho schnúť a výrazne sa zníži trvanlivosť. V najhoršom prípade budú hlavy hniť priamo v pôde a budú nepoužiteľné na ľudskú konzumáciu.

Urýchlenie času zrenia

Na Urale začína daždivé počasie skoro, a tak sa ukazuje byť problémové repu odstrániť. Záhradkári sa naučili vyrovnať sa s týmto problémom a urýchliť dozrievanie cibule, aby nezostali bez úrody. Na urýchlenie nástupu fázy technickej vyspelosti sa používajú dve hlavné metódy:

 1. Nútené ohýbanie vrcholov k pôde.
 2. Zahĺbte sa a malú lopatu zdvihnite zem.

Pri prvej metóde sa prísun živín do vrcholov výrazne zníži, v dôsledku čoho začne žltnúť a rýchlo schne. Pri druhej metóde sú odrezané najdlhšie korene, živiny z vrcholov sa prenášajú do hlavy, v dôsledku čoho cibuľa dozrieva. S umelým urýchľovaním procesov nástupu technickej zrelosti sa získajú menšie hlavy ako pri ich prirodzenom priebehu. Cibuľu ale môžete zbierať včas, ktorá bude perfektne uložená celú zimu.

Žatva sevka

Nesprávne zvolené dátumy zberu cibuľových súprav sú plné skutočnosti, že záhradníci zničia nielen úrodu tohto, ale aj budúceho roku. Ak sa plánovalo predať prebytočný tovar, potom sa zisk tiež zníži na nulu. Polievanie je úplne zastavené týždeň pred očakávaným zberom.

Pozerajú sa na predpoveď počasia na najbližšie obdobie a vyberajú si niekoľko slnečných dní, ktoré budú venované zberu cibule. Vrcholy, ktoré samotné nezožltli a neležali na zemi, sú násilne položené.

Sevka sa zbiera kopaním. V opačnom prípade môžu niektoré hlavy zostať v zemi alebo poškodené. Nemali by ste sa ponáhľať a rozruch, všetko sa deje čo najopatrnejšie. Cibuľoviny sa vyberú zo zeme spolu s vrcholmi a nevytriasajú sa, prebytočná pôda sa zotrie. Plodiny sa nahromadia na kôpky priamo na záhradnom záhone a nechajú sa chvíľu sušiť.

Zozbieranú cibuľu nenechávajte na lôžkach až do rána, pretože ju rosa veľmi zvlhčí a budete ju musieť znova vysušiť. Ak je zamračené alebo vlhké počasie, potom je nechanie sevoku na záhrade zbytočné. Je lepšie umiestniť ho pod dobre vetraný prístrešok, kde je už vopred zostavený regál.

Vlastnosti zberu

Čas na zber cibule na Urale by sa mal vykonať včas. Z tohto dôvodu skúsení záhradníci odporúčajú použiť všetky známe metódy na celkové stanovenie technickej vyspelosti. Každý z nich má individuálne svoje výhody a nevýhody, ale nemôže zaručiť, že neurobíte chybu. Pri komplexnom používaní je šanca na omyl menšia.

Po vykopaní cibule nemusíte z nej okamžite rezať vrcholy. Keď vyschne, do hlavy budú prúdiť živiny. Zozbieraná plodina by mala ležať pod dobre vetraným prístreškom 2-3 týždne a dozrieť. Iba potom je možné ju iterovať a odoslať na trvalé úložisko. Pri zbere neskorých odrôd stojí za to optimálne vypočítať načasovanie, aby prvé mrazy počas dozrievania nezachytili cibuľu.


Pozri si video: Как вырастить лук ПОРЕЙ. Посев, рассада, уход, удобрения, сбор урожая и хранение (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Shasar

  Domnievam sa, že nemáš pravdu. Som si istý. Navrhujem, aby sa diskutovalo. Napíš mi v PM, budeme hovoriť.

 2. Corday

  Podľa mňa sa mýliš. Môžem to dokázať. Napíšte mi do PM, dohodneme sa.

 3. Clyve

  Určite rýchla odpoveď :)

 4. Mudada

  What words ... phenomenal thinking, excellent

 5. Muir

  Veľká vďaka.

 6. Diamont

  It is a pity, that now I can not express - it is compelled to leave. I will be released - I will necessarily express the opinion on this question.

 7. Penrod

  Blog je super, bolo by to viac podobné!Napíšte správu