Rada

Kedy je to lepšie a ako správne zbierať cesnak v roku 2021 a najlepších 7 spôsobov skladovania

Kedy je to lepšie a ako správne zbierať cesnak v roku 2021 a najlepších 7 spôsobov skladovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Aby zelenina vypestovaná na záhrade prežila až do jari a nestratila svoju chuť, musíte vedieť, ako a kedy správne zberať. Ak sa práca vykonáva správne a včas, cesnak, bez ktorého nie je dokončený druhý chod, zostane čerstvý až do prvých teplých dní. Kedy zbierať cesnak v roku 2021 závisí od podnebia v pestovateľskej oblasti a od druhu korenistej zeleniny.

Ako určiť zrelosť cesnaku

Pri určovaní načasovania zberu cesnaku sa záhradníci riadia niekoľkými znakmi. Najinformatívnejší je vzhľad. Aby ste zistili, či je zelenina úplne zrelá alebo nie, je potrebné vykopať zo zeme niekoľko hláv na rôznych miestach.

Charakteristické znaky zrelosti:

 1. Plne tvarované zuby, ktoré sa od seba ľahko oddeľujú.
 2. Na základni je stopka cesnaku tvrdá a suchá.
 3. Tenký krk.
 4. Plášť žiarovky je tenký, ale zároveň pevne drží všetky klinčeky.
 5. Škrupina cesnaku sa suší a bez problémov sa oddeľuje, pričom vydáva šumivý zvuk.

V prípade, že ešte nenastal čas na výber cesnaku, sú klinčeky od seba oddelené veľmi ťažko a krk je veľmi silný. Fólia pokrývajúca zuby sa navyše neodlepí ani pri použití sily. Takáto zelenina sa v zime zle skladuje a pri výsadbe nemusí pučať.

Ak je cesnak prezretý, jeho zuby sa drobia priamo v rukách a škrupina praská alebo hnije. Ak chcete zbierať takúto plodinu, budete musieť preosiať pôdu, pričom každý klinček vyberiete osobitne.

Na záhonoch domácich letných obyvateľov sa pestuje zimný a jarný druh cesnaku. Každá odroda má svoje charakteristické znaky, ktoré označujú zrelosť zeleniny:

 1. Pri zbere zimného cesnaku je zrelosť určená šípkami, pričom treba venovať pozornosť tomu, aby sa na ich koncoch vytvorili vzduchové žiarovky. V prípade, že na škrupine už sú praskliny a samotná žiarovka je dobre viditeľná, je potrebné začať s výkopom plodiny.
 2. V prípade letnej odrody slúžia listy ako sprievodca. V zrelom cesnaku sú v strede stále zelené a v dolných žltnú.

Načasovanie zberu plodín v závislosti od regiónov a klimatických podmienok

Pretože podnebie v rôznych oblastiach je odlišné, odlišné je aj načasovanie zberu. Približný čas dozrievania cesnaku podľa regiónu:

 1. Južné oblasti - práce sa vykonávajú od 10. do 20. júla.
 2. Stredný pruh - kopanie zeleniny v poslednej dekáde júla.
 3. Moskovská oblasť - začnú sa zberať v posledných júlových alebo začiatkom augusta.
 4. Leningradská oblasť - zber sa vykonáva v prvej dekáde augusta.
 5. Ural a Sibír - zahájenie prác 20. augusta.

Časy zberu sú približné, pretože každý rok je počasie iné a robí vlastné úpravy procesu vykopávania cesnaku.

Jemnosti zberu cesnaku podľa lunárneho kalendára

Pri určovaní načasovania zberu sa veľa záhradkárov riadi odporúčaniami lunárneho kalendára, kde sú uvedené priaznivé a nepriaznivé dátumy.

V júly

V druhom letnom mesiaci začínajú žať obyvatelia južných oblastí a stredného pruhu. Priaznivými dňami pre nich v roku 2021 sú 23., 24., 25., 26., 27. júla.

V auguste

Záhradníci a poľnohospodári v Moskovskej oblasti a v Leningradskej oblasti, ako aj v niektorých oblastiach stredného pruhu, začínajú so zberom v auguste. S prácami sa odporúča začať 19., 20., 21., 22., 23., 24. a 25. deň.

V septembri

Poľnohospodári a obyvatelia leta v severných regiónoch začínajú so zberom tejto zeleniny v prvom jesennom mesiaci. Berú sa do úvahy vhodné čísla pre lunárny kalendár - 8, 9, 16, 21, 25, 26.

Zber rastliny v závislosti od odrody

Načasovanie a vlastnosti zberu plodiny zo záhradného záhonu závisia od jej rozmanitosti. Na pozemkoch domácich záhradkárov sa pestuje zimný aj jarný cesnak.

Zimné

Cesnak vysadený pred zimou sa začne zo záhrady zbierať od polovice do konca júla, v závislosti od podnebia v rastúcej oblasti. Ale ak sa pestujú skoré odrody, potom ich doba dozrievania nepresahuje 3 mesiace. Neskoré odrody zimnej zeleniny sú pripravené na výkop za 4 mesiace.

Preto, aby ste mohli presne určiť dátum začatia práce, pripočítajte tieto údaje k dátumu vylodenia.

Ďalším kritériom, ktoré ovplyvňuje začiatok práce, je počet zlomkov hlavy. Cesnak obvykle pozostávajúci z jedného veľkého strúčika dozrieva skôr ako viacfrakčný cesnak. Ďalej sme pripravení zbierať rastliny s malými zubami a na samom konci vzorky s veľkými zubami.

Jar

Tento cesnak je zasadený na jar. Vyznačuje sa priateľským dozrievaním a dlhou trvanlivosťou, pokiaľ je zberaný včas. Nezrelá zelenina stráca svoju výživovú hodnotu a preexponovaná zelenina sa zle skladuje. Jarná odroda cesnaku sa zberá o niečo neskôr ako zimná. Je to preto, lebo po jarnej výsadbe si zelenina vyžaduje istý čas zakorenenie. Cesnak vysadený pred zimou to zvládne pred nástupom chladného počasia.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Vo väčšine prípadov, ak počasie neprinesie prekvapenie, je letný druh rastliny pripravený na zber od 20. augusta. Práce prebiehajú do 10. septembra. V prípade daždivého a chladného leta sú tieto dátumy mierne posunuté.

Ako správne vykopať cesnak

Skúsení obyvatelia leta sa pripravujú na postup pri vykopávaní cesnaku vopred, mesiac pred očakávaným dátumom a zastavia zavlažovanie záhonov pomocou rastliny. Ak je potrebné mierne urýchliť proces dozrievania zeleniny, týždeň pred začiatkom práce zhrabávajú zem od hláv, čím poskytujú prístup k slnečným lúčom a vzduchu.

Odporúča sa vykopať hlávky cesnaku za suchého a slnečného počasia, ak sa zber vykonáva počas dažďa, takéto exempláre sa zle skladujú a pred Novým rokom začnú hniť. Proces zberu sa uskutočňuje podľa nasledujúceho algoritmu:

 1. Dezinfikujte záhradné náradie - lopatu alebo vidly.
 2. Jemne prehĺbte cesnak a vyberte ho spolu so stonkami a listami. To je nevyhnutné, aby stonky dodali živiny v nich hlávkam.
 3. Zvyšok zeme sa otrasie a plodina sa položí do jednej vrstvy pod baldachýn. Je dôležité, aby zelenina nebola vystavená priamemu slnečnému žiareniu a dažďu.
 4. Korene kultúry sa buď okamžite skrátia, alebo to urobia, keď trochu vyschnú (po 2 - 3 týždňoch).
 5. Na sušenie niektorí záhradníci zaviažu cesnak do zväzkov a zavesia ho pod strechu kôlne alebo inej technickej miestnosti.

Je dôležité mať na pamäti, že zelenina sa prináša do miestnosti v noci, aby nebola nasýtená vlhkosťou.

Príprava na zber na dlhé skladovanie

S prípravou zeleniny na dlhodobé skladovanie je potrebné začať až po úplnom vyschnutí. Začíname sú predovšetkým určené miestom a podmienkami skladovania. Celá plodina je rozdelená do 3 kategórií:

 • na výsadbu v budúcej sezóne;
 • na dlhodobé skladovanie;
 • na spotrebu skor.

Spravidla sa najväčšie exempláre so vyzretými zubami používajú na výsadbu pred zimou. Malé a poškodené hlavice sú čoskoro odložené na varenie. Ak na cesnaku zistíte stopy plesní alebo hniloby, je tento vyhodený; spoločné skladovanie so zdravými vzorkami vedie k infekcii celej plodiny.

Ďalším krokom v príprave je rez. Dĺžka koreňov závisí od účelu, na ktorý zeleninu plánujete použiť. Ak je potrebné dlhodobé skladovanie, nechajte od 3 do 5 mm. V prípade nadchádzajúceho vylodenia je potrebná dĺžka koreňa 5 až 10 mm. Na orezávanie sa používa nabrúsený nôž alebo orezávač. Hlavnou vecou nie je poškodiť spodok žiarovky počas práce, pretože to povedie k zníženiu trvanlivosti.

Stonky sú tiež rezané, ich dĺžka závisí od zvoleného spôsobu skladovania. Ak plánujete zavesiť cesnak na strop, nechajte dlhšie stonky. Plátky sú vyrobené buď rovné, alebo šikmé, nemá to vplyv na dobu skladovania.

Po skončení práce sa cesnak pošle do chladnej miestnosti s dobrým vetraním ďalšie 2 týždne a potom sa uskladní.

Škatule

Na uskladnenie plodiny si vezmite drevené alebo plastové debničky. Hlavy sú v nich vyložené vrstvou nie väčšou ako 15 cm a sú odstránené v chladnej miestnosti, kde nie je prístup k svetlu. Odporúčaná teplota - od 1 do 3 stupňov Celzia, vlhkosť vzduchu by nemala presiahnuť 65%.

Mriežky

Zrezané hlavy sú zložené do jemnej sieťoviny a zavesené na strope. Používajú sa aj na uskladnenie obliečok na vankúše, do ktorých sa nalievajú cibuľové šupky, aby sa vylúčila prebytočná vlhkosť.

V soli

Ak vlhkosť v miestnosti presahuje odporúčané limity, je vhodný spôsob skladovania plodiny pomocou soli. Na dno nádoby (škatuľka, škatuľka alebo sklenená nádoba) sa naleje vrstva soli 2 cm, potom sa umiestni cesnak a všetky dutiny sa tiež pokryjú soľou. Posledná vrstva je na samom vrchu. Táto metóda pomáha zbaviť sa vlhkosti a predĺžiť trvanlivosť plodiny.

Namiesto soli sa používa aj múka alebo drevný popol.

V parafíne

Parafín sa zahrieva na vodnom kúpeli do tekutého stavu a hlavy sa doň ponoria. Hneď ako uschnú, vložte ich do škatule alebo škatule a odneste ich do pivnice.

V skle

Banky sú vopred sterilizované a vysušené. Lepšie je vziať 2 alebo 3 litrové nádoby. Na spodok sa naleje vrstva múky a roztiahne sa cesnak, ktorý súčasne vyplní všetky dutiny. Múka sa opäť umiestni na samotný vrch a pokryje sa nylonovým vekom. Skladujte v pivnici alebo na zasklenej lodžii.

V zemi

Cesnak sa skladuje v zemi bez straty chuti až do jari. Za týmto účelom je plodina zabalená v plastových vreciach, na vrchu zabalená novinami v 2 alebo 3 vrstvách. Sú pochované v zemi do hĺbky asi 50 cm a zhora sú izolované opadaným lístím alebo smrekovými konármi.

Tkanie vrkočov

Pri tejto metóde sa suché stonky vo fáze prípravy nerežú. Tkané sú spolu do pigtailu, odporúčané množstvo v jednom vrkoči je 15 kusov. Na spevnenie sa používa špagát, na konci urobia očko, za ktoré sa potom pripevnia k stropu.

Musím šípky odstrániť?

Šípky tvorí iba zimný cesnak, ak sa neodstránia, budú z hláv čerpať všetky výživné látky. Záhradkári však niekedy nechajú niekoľko kusov, aby sa zorientovali, keď je potrebné začať so zberom. Ak sa rozhodne šípy odrezať, urobia to, keď sa začnú krútiť do špirály.

Ak je cesnak prezretý, čo robiť?

Ak je zelenina prezretá a rozpadne sa na zem v klinčekoch, preosejte pôdu, aby ste ju extrahovali. Takýto cesnak sa nenecháva na zimné uskladnenie a primárne sa používa na varenie.

Možné chyby

Ak letný obyvateľ nedávno začal pestovať cesnak, robí chyby:

 1. Preexponuje rastliny v zemi.
 2. Zberané vo vlhkom počasí.
 3. Platí znehodnotené kópie do úschovy.
 4. Nedodržiava odporúčania pre podmienky skladovania.

Aby ste si vytvorili zásobu voňavej zeleniny na celú zimu a uchovali si vypestovanú úrodu, je potrebné študovať odporúčanú dobu zberu cesnaku a požiadavky na jeho skladovanie.


Pozri si video: Алмаз алу баг (Septembra 2022).