Rada

Druhy a opis odrôd fazule, kultivačné vlastnosti

Druhy a opis odrôd fazule, kultivačné vlastnosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Rastlina fazule je na zozname zeleniny, ktorej výhody možno len ťažko preceniť. Proteínové zloženie kultúry je blízke bielkovinám rýb a mäsa. Zelenina je telom dokonale absorbovaná. Okrem výživového potenciálu má silný liečivý účinok používaný v ľudovej a úradnej medicíne. Nenáročná rastlina má svoje miesto na osobných pozemkoch a poliach poľnohospodárskych podnikov.

Vlastnosti fazule

Táto zelenina sa prvýkrát objavila v Južnej Amerike a rozšírila sa do celého sveta, prispôsobujúc sa klimatickým podmienkam konkrétnej krajiny. Pri popise obyčajnej fazule nemožno nespomenúť, že táto rastlina patrí medzi strukoviny. Táto rodina zahŕňa veľké množstvo odrôd a odrôd, čo umožňuje zostaviť iba približný, zovšeobecnený portrét kultúry.

Stonka je bylinný, vzpriamený alebo kučeravý kmeň, ktorého spodná časť časom zalesní a zmení sa na kohútik, rozkonárený koreň. Spárované, trojpočetné listy. Pretiahnuté hrozny sú pokryté kvetmi mory, ktorej farba závisí od druhu fazule.

Dlho visiace plody sú rovné a zakrivené a skrývajú sa za chlopňami 2-8 eliptických semien.

Druhy a odrody

Je známych asi sto druhov fazule, ktoré sú rozdelené do skupín:

 • Škrupina (zrno). Jedlé sú iba zrná. Pestuje sa ako stolná a kŕmna plodina. Je dôležité počkať na dozretie semien.
 • Špargľa (cukor). Vysoký obsah vitamínov a bielkovín. Nemá pergamenovú vrstvu a tvrdé vlákna. Na jedlo sa používa nielen fazuľa, ale aj celý struk. Povolené na konzumáciu čerstvé, ako súčasť šalátov a zeleninových jedál. Je dôležité neskoro so zberom.
 • Semi-cukor. Pred použitím odstráňte hrubé vlákna.
 • Biely. Funkcie varenia: vezmite mierne množstvo vody a fazuľu nemiešajte. S nízkym obsahom bielkovín a vysokým obsahom železa je tento produkt nepostrádateľný pre ľudí s nadváhou a starších ľudí.
 • Červená (kučeravá). S hustými, zahnutými strukmi a červenými fazuľkami. Nepostrádateľné pre prípravu prvých chodov, vhodné k prílohám a šalátom. Bohatý obsah vitamínov a vlákniny priaznivo ovplyvňuje nervový a imunitný systém, zlepšuje stav pokožky.
 • Čierna. Líši sa v čiernej farbe, s hodvábnym povrchom fazule a údenou dochuťou so sladkastým nádychom. Dobré do polievok, šalátov, dezertov a pečiva.
 • Strukoviny. Šťavnaté, mäsité zelené struky s jemnými semenami sa konzumujú celé. Prítomnosť vlákniny a komplexných sacharidov určuje zaradenie fazule do stravy.
 • Dekoratívne. Slúži na terénne úpravy - akoby bol na to ako stvorený. Farba kvetov fazule sa zhoduje s farbou ovocia. Fazuľové listy tvoria zatienenie altánkov a terás.

Rozdelenie odrôd podľa času dozrievania:

 • skoré dozrievanie;
 • stredne skoro;
 • stredná;
 • stred sezóny;
 • neskoro.

Ďalším znakom kvalifikácie je vzhľad:

 • krík;
 • kučeravý;
 • napoly sa krútiaci.

Bežné odrody zeleninových bôbov, ktoré sú obľúbené u letných obyvateľov a záhradkárov:

 • Fialová kráľovná. Priemerné obdobie zrenia. Takmer čierne ovocie dosahuje 15 cm. Odoláva vírusovým chorobám a suchu.
 • Melódia Skorá kučeravá odroda s plochými strukmi, dlhá 13 cm.
 • Žeriav. Nízko rastúca odroda strukov s jemnými plodmi vhodná na zmrazenie a konzerváciu.
 • Olejový kráľ. Líši sa vysokým výnosom a vynikajúcou chuťou.
 • Hell Rem. Kučeravý vzhľad. Vyniká ružovými zrnami s hubovou príchuťou.
 • Jubileum 287. Nízko rastúca skorá odroda s imunitou voči bežným chorobám.
 • Dokuchaevskaya. Krovina, odolná voči suchu, nie je náchylná na vylučovanie. Má vynikajúcu chuť.
 • Veľkorysý. Skoré dozrievanie, veľkoplodé. Vhodné na konzerváciu.

Keď ste sa oboznámili s typmi a vlastnosťami fazule, nie je ťažké si vybrať odrodu, ktorá je pre vás to pravé.

Pestovanie strukovín

Pri dodržaní odporúčaní pre pestovanie plodín môžete získať sklad stopových prvkov, vitamínov a minerálov bez toho, aby ste opustili svoje pracovisko.

Príprava semien

Pred zasiatím semien je potrebné ich vytriediť, odstrániť pomalé, prázdne, poškodené. Hmotnosť fazule sa určuje ponorením do slanej vody - nepoužiteľné vzorky vyplávajú na povrch. Semeno sa odporúča uchovávať 6 hodín v teplej vode, 20 minút v roztoku mangánu a 2 hodiny v roztoku dreveného popola. Potom sa fazuľa umyje, mierne odvetrá a až potom sa vysadí do vlhkej pôdy. Ošetrenie fungicídmi bezprostredne pred výsadbou alebo krátkodobé umiestnenie v roztoku kyseliny boritej + amoniak nie je zakázané, aby sa zabránilo výskytu koreňového nosorožca.

Dátumy pristátia

Výsev fazule sa vykonáva v pôde, zahriatej na 12 stupňov, do hĺbky 10 cm, teplota vzduchu by nemala klesnúť pod +15 stupňov počas dňa a hrozba nočných mrazov pominula. Teplomilné popínavé odrody sa vysádzajú o týždeň neskôr ako kríkové. Presný dátum určujú klimatické podmienky regiónu.

Environmentálne požiadavky

Rastlinná rastlina úspešne rastie pri usporiadaní umelého skrátenia osvetlenia zakrytím hrebeňov nepriehľadným materiálom. Kvôli krátkemu dennému svetlu (až 12 hodín) dochádza k plodeniu rýchlejšie a zvyšuje sa úroda. Je dôležité dodržiavať tieto odporúčania na začiatku vegetačného obdobia.

Mnoho moderných odrôd domáceho výberu je neutrálnych k dĺžke denného svetla.

Predchodcovia fazule

Fazuľa by sa mala sadiť za uhorky, papriky, baklažány, kapustu alebo paradajky a na rovnaké miesto by sa nemali vracať skôr ako o tri roky neskôr. Okolie kultúry so zemiakmi, repou, mrkvou, cibuľou, kapustou bude dobré. Ale najbohatšia úroda sa získa, keď sa pestuje vedľa uhoriek. V žiadnom prípade by sa fazuľa nemala sadiť blízko k strukovinám, priťahuje to hrachový moľ, ktorý môže výsadbu zničiť.

Príprava pôdy

Zelenina reaguje na kompetentnú prípravu pôdy, ktorá zahŕňa:

 • výber suchého miesta;
 • jesenné kopanie stránky;
 • aplikácia mierneho množstva organických hnojív;
 • vápnenie kyslých pôd;
 • uvoľnenie zeme pridaním piesku;
 • posypanie hrebeňov popolom z dreva;
 • jarné brány.

Napriek svojej nenáročnosti kultúra chradne v tieni a na močaristých pôdach.

Výsev fazule

Semená fazule sa ukladajú do brázd vo vzdialenosti 20 - 25 cm, v hĺbke 3 - 5 cm. Interval medzi radmi závisí od odrody: 30 - 60 cm. Pri výsadbe horolezeckých a pololezeckých druhov zohľadnite miesto pre podporu, ktoré je stanovené 15 cm od rastliny. Tieto odrody sa často používajú na zhutnenie iných zeleninových plodín kompatibilných so strukovinami alebo sa vysádzajú vedľa plotu. Zmiešaná výsadba je prospešná pre rastliny, pretože fazuľa obohacuje pôdu dusíkom.

Ak chcete získať skorý zber, musíte pestovať rastliny v semenákoch. Sadenice sa na hrebene vysádzajú koncom apríla vo fáze dvoch listov a zakryjú sa igelitom.

Nemôžete zasiať fazuľu do nevykurovanej pôdy, semená budú vo fáze vývoja hniť.

Starostlivosť

Medzi agrotechnické opatrenia patrí odstraňovanie buriny, kyprenie, zalievanie, hnojenie, ak je to potrebné, preriedenie a orezanie. Najmenej pozornosti je potrebné venovať rozhodujúcim kríkom. Kučeravé a čiastočne zvlnené odrody reagujú na pravidelné kŕmenie.

Načasovanie napájania fazule

Rastlina milujúca vlhkosť by nemala trpieť nedostatkom vody, najmä počas tvorby toboliek. Zalievanie sa vykonáva raz týždenne, hlavnou vecou je zabrániť vysušeniu pôdy. Odporúča sa používať teplú usadenú vodu.

Funkcie hnojenia

Počas vegetačného obdobia sa fazuľa podáva trikrát:

 • Keď sa objaví pár listov, aplikujú sa hnojivá obsahujúce fosfor a draslík v množstve 20 g na meter štvorcový.
 • Na samom začiatku kvitnutia potrebujú rastliny prísadu vo forme chloridu draselného: 15-20 g na meter štvorcový alebo pohár dreveného popola.
 • Počas obdobia dozrievania nožov sa opäť aplikujú fosforečnato-draselné hnojivá.

Nadbytok hnojiva vedie k rastu vrcholov a zníženiu počtu vaječníkov.

Fazuľový podväzok

Kučeravé zrná musia byť pripevnené na mriežkach alebo na veľkej sieťke. Medzi podperami môžete natiahnuť drôt alebo špagát. Niekedy sa používa metóda hniezdenia, kedy sa okolo kolesa zasadia fazule a kúsky špagátov idú do všetkých strán, pozdĺž ktorých stúpajú stonky.

Choroby a škodcovia

Fazuľa je náchylná na choroby spôsobené vírusmi, baktériami a plesňami. Pleseň, antraknóza, mozaika strukovín, biela hniloba môžu spôsobiť najväčšie škody. Aby sa zabránilo chorobám, je účinné použitie prípravkov obsahujúcich meď. Z hmyzích škodcov je kultúra najčastejšie ovplyvnená slimákmi, ktoré by sa mali zničiť, odstrániť burina a zvlhčiť pôda.

Kobylky, klíčiť muchy, molice a vošky sú nebezpečné. Chemické a biologické látky budú slúžiť ako ochrana rastlín. Pomáha prilákať na miesto užitočný (koristnícky) hmyz, ako je konský červ, žlčník, lienka, lacewing. Rozvoju chorôb bráni neutralizácia kyslých pôd, spracovanie semenného materiálu, dodržiavanie striedania plodín a spaľovanie rastlinných zvyškov.

Zber a skladovanie

Mladé plody sú vhodné na konzumáciu v čerstvom stave 14 dní po odkvitnutí. Lusky sa ráno strihajú nožnicami. Skladovanie je možné v konzervách alebo zmrazených. Keď sa plodina pestuje na účely získania obilia, musíte počkať, kým ovocie nevyschne, stonky odrezať, zaviazať do zväzkov a zavesiť, aby semená dozreli. Vylúpané fazule sa dajú do sklenených nádob a uzavrú sa. Vzorky vybrané ako osivo sa uložia do chladničky na uskladnenie.

Na konzerváciu sa výrobok používa varený, namočený v teplej vode cez noc pred varom. Ďalšie kroky závisia od zvoleného receptu.

Zelené fazule sú zmrazené nasledovne:

 • umyté struky sú rozložené na papierových utierkach, aby sa zbavili prebytočnej vlhkosti;
 • struky sú náhodne vyrezané;
 • distribuované v balíkoch;
 • vložené do mrazničky.

Aby sa zachovala zelená farba, odporúča sa fazuľa blanšírovať.

Fazuľa je výdatný a zdravý produkt, ktorý sa dá použiť ako príloha a nájdete ho v rôznych jedlách. Nenáročnosť tejto zeleninovej plodiny umožňuje získať bohatú úrodu aj pre neskúseného záhradníka.


Pozri si video: Our Miss Brooks: Connies New Job Offer. Heat Wave. English Test. Weekend at Crystal Lake (December 2022).