Rada

Charakteristika a opis odrody rajčiaka Stopudovy sibírska séria

Charakteristika a opis odrody rajčiaka Stopudovy sibírska séria



We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Paradajka Stopudovy a paradajka Sto libier má podobné názvy, ale sú to rôzne paradajky. Každá z nich má svoje vlastné charakteristické znaky a popis odrody. Oba sú veľkoplodé a plodné, ale zmienka o starodávnej miere váhy v ich menách je poetickou nadsázkou, nadsázkou. Hmotnosť pood podľa moderných štandardov je len niečo málo cez 16 kg. Ale meno je pamätané, znie to pôsobivo a nádherne.

Možnosť od „letného obyvateľa Uralu“

Relatívne nedávno sa začal predávať stopudovský paradajok z poľnohospodárskej firmy „Mars“. Táto novinka sa vyrába v obaloch označených ako „Uralsky Dachnik“ v rámci projektu „Sibírska séria“. Nie náhodou sa spomína Sibír. To zdôrazňuje nenáročnosť odrody. Paradajka je schopná úspešne rásť a prinášať ovocie v ktorejkoľvek oblasti krajiny, pretože je určená na vnútorné použitie. Odroda nie je zahrnutá v štátnom registri semien.

Bush je neurčitý, s neobmedzeným rastom. Vyžadujú spoľahlivý podväzok zo stoniek a kefiek, pravidelné štipkanie, odstránenie rastového bodu na konci sezóny. Potrebujú zvýšenú výživu a pravidelné zalievanie, ochranu pred chorobami. Vďaka vysokej poľnohospodárskej technológii je možné získať vedierkovú úrodu z jedného kríka. O tento potenciálny výnos sa treba usilovať.

Stopudovy je paradajka s rekordnou hmotnosťou ovocia: 500 a dokonca 700 gramov je ďaleko od limitu. Ak na prvej kefke zostane iba jeden silný vaječník, potom môže dorásť do gigantickej veľkosti - 1 kg 200 gramov. To samozrejme nie je libra, ale veľmi pôsobivé.

Plody sú okrúhle, na vrchu a spodku sploštené, mierne rebrovité. Farba je sýta, jasne červená. Dužina je sladká, stredne vodnatá. Zrelé paradajky sa dlho neuchovávajú: idú do čerstvých šalátov, sú vynikajúce na spracovanie na džús.

Alternatíva od „Aelita“

Odroda rajčiaka Sto libier bolo špeciálne vyvinuté pre agro-firmu "Aelita" skúseným tímom vedcov: V. G. Kachainik, N. V. Nastenko, O. Astakhova. Chovateľská novinka v roku 2013 získala patent a registračné číslo v Štátnom registri semien.

Odporúča sa pre otvorené a uzavreté pôdy vo všetkých regiónoch Ruska, vhodné pre poľnohospodárstvo. Recenzie amatérskych pestovateľov zeleniny naznačujú, že paradajka sto libier sa v blízkom zahraničí páčila.

Originálne ovocie

Paradajka Sto libier si pamätajú pre efektný tvar svojich plodov. Paradajka najviac pripomína ruksakovú tašku stiahnutú šnúrkou. Zhora sa vytvárajú záhyby vo forme akordeónu. Všeobecný tvar je podobný hruške s bruškami - niekedy podlhovastý, niekedy mierne sploštený dole.

Určitá podobnosť existuje s paradajkami z hľuzovky („Bulbs“), ale ich veľkosť je menšia a rebrovanie nie je také výrazné.

Odroda Sto libier je bližšie k kategórii veľkoplodých: ovocie s hmotnosťou 250 - 300 gramov sa naleje do prvého alebo druhého klastra... Priemerná hmotnosť paradajok tejto odrody je 230 gramov, minimálna (v horných skupinách) je 150 gramov. Takéto „hrušky“ sú už vhodné na morenie na celé ovocie, aj keď všeobecným účelom odrody sú šaláty a zdobenie pokrmov priečnym krájaním. Farba povrchu a dužiny je veľmi jasná, s klasickým červeným odtieňom.

Koža je tenká a silná a dá sa ľahko odstrániť aj bez blanšírovania. Dostatočne hustý - nepraská, poskytuje dobrú prenosnosť a celkom dobrú kvalitu pre veľkú odrodu. V plodoch je málo semien. Môžu sa nechať na výsadbu v budúcej sezóne, pretože odroda Hundred Pounds nie je hybrid. Buničina je bez dutín, strednej hustoty, nie vodnatá. Zaznamenáva sa vysoké percento sušiny.

Autori odrody aj obyvatelia leta chvália voňavé ovocie za skvelú chuť., veľmi bohaté, skutočne sladké. Kyselinu takmer necítiť.

Rajčiaky odrody Hundred Pounds svojím vzhľadom pripomínajú inú odrodu - Puzata khata (tiež od spoločnosti Aelita): rovnaká hruškovitá forma s „akordeónom“ v blízkosti stopky. Ale Puzata khata má o niečo menej ovocia a obdobie dozrievania je skôr. Recenzie letných obyvateľov o kvalite buničiny dávajú prednosť odrode Sto libier ako viac mäsitých a plných, menej drobivých. Pravdepodobne skorá dozrievajúca odroda Puzata khata nemá čas na úplné nalievanie plodov.

Vysoké kríky

Na hrebeňoch pod holým nebom sa kríky odrody Sto libier dvíhajú do výšky jeden a pol metra. Pestovanie tejto paradajky v zemi si vyžaduje vysoké kolíky alebo mriežku.

V skleníkoch dosahujú neurčité stonky často až po strop. Bez formácie rastliny rýchlo zhustnú, plody sa zmenšujú, celková návratnosť klesá.

Žatva

Pokiaľ ide o dozrievanie, do kategórie medzi sezónami je zaradená odroda paradajok Sto libier. Na otvorenom poli nesčervená vo všetkých regiónoch, ale dozrieva úspešne a rýchlo. V skleníku je možné prvé zrelé plody odstrániť 110 dní po vyklíčení, dva mesiace po výsadbe sadeníc na trvalé miesto.

Výnos z vysokých kríkov pokračuje až do samého konca sezóny.

Stredne veľké lístie netieni ovocné vetvičky. Kvetenstvo má stredný tvar medzi jednoduchou a zložitou kefou. Často rodia 6 - 7 kvetov, ale spravidla je viazaných 4 - 5 plodov. Ak chce majiteľ pestovať viac odvážnych paradajok, odporúča sa štetce normalizovať v ranom štádiu ich vývoja (horné púčiky sú vytrhané tak, aby kvitli iba 3 - 4 kvety).

Normatívny výnos odrody Sto libier, uvedený v štátnom registri, je 8 - 9 kg na meter štvorcový výsadby. Nadšenci pestovania zeleniny tiež odstránia z jedného kríka 6 - 7 kg. To je samozrejme možné iba v skleníku alebo na otvorenom teréne v južných oblastiach. Rekordné úrody sa dosahujú vďaka vysokému rastu kríkov, dlhému obdobiu ich vývoja.

Ak nie je hybridom, môže sto kilogramov rajčiaka trpieť plesňovými a vírusovými infekciami, najmä pri absencii striedania plodín a ochranných opatrení.

Vlastnosti poľnohospodárskej technológie

Paradajka Sto libier nie je príliš rozmarná, ale vyžaduje starostlivú starostlivosť, ako každý druh intenzívneho typu - vysoký a produktívny:

  1. Semená sa vysievajú 60 dní pred plánovanou výsadbou v skleníku alebo na ulici.
  2. Sadenice sú náchylné na predĺženie, trpia horúčavou a nedostatkom svetla.
  3. Hustota výsadby v skleníku je 3 korene na meter štvorcový, vonku - 4 korene v podobnej oblasti.
  4. Pôda musí byť mulčovaná.
  5. Vrchný obväz sa vykonáva raz za dva týždne, polievanie sa vykonáva týždenne. Odroda reaguje na kŕmenie koreňmi a listami mikroelementmi.
  6. Je nevyhnutné vykonávať preventívne a terapeutické opatrenia proti škodlivým infekciám.
  7. Skleník by nemal byť nadmerne vlhký a horúci. Je potrebné zaviesť end-to-end vetranie, inak padnú kvety a vaječníky, vzniknú choroby.
  8. Odroda Sto libier sa pestuje na jednej alebo dvoch stonkách, pravidelne odvádza všetky nevlastné deti.

Paradajka Sto libier je pre väčšinu záhradkárov stále úžasom. Mnohí sa ešte musia zoznámiť s jej pôvodnými plodmi.


Pozri si video: Sázíme rajčata - kompletní postup + buchar (August 2022).