Rada

Ako sa vysporiadať s voškami na kapuste ľudovými metódami, ako keď ich spracovávame doma

Ako sa vysporiadať s voškami na kapuste ľudovými metódami, ako keď ich spracovávame domaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ľudia, ktorí pestujú kapustu, sa stretávajú s tým, že často chorí a trpí škodcami. Jedným z najbežnejších problémov je výskyt vošiek. Ak lieky na vošky nepoužívate včas, zničí celú úrodu v priebehu niekoľkých dní.

Preto sa odporúča vopred premyslieť, ako sa zbaviť vošiek na kapuste. Existuje mnoho rôznych nástrojov, ktoré môžu pomôcť vyriešiť tento problém.

Stručný opis

Pred ošetrením kapusty voškami sa musíte oboznámiť s popisom tohto kapustového škodcu. Vošky sú skupina napoly okrídleného hmyzu, ktorý sa živí šťavou mladých rastlín. Hmyz napáda nielen kapustu, ale aj reďkovku, repu, daikon, reďkovku a inú zeleninu. Ak sa na kapuste objavia vošky, musíte okamžite konať.

Postihnuté kríky začnú strácať chlorofyl, ktorý je nevyhnutný pre fotosyntézu. Ak neprijmete metódy na boj proti voškám na kapuste, potom rastlina postupne zožltne a vyschne.

Najčastejšie sa vošky objavujú na kapuste skoro na jar, keď sa teplota vzduchu zahreje na desať stupňov. Tieto podmienky sú optimálne pre vznik nových lariev. Hmyz sa vyvíja postupne. Pri absencii liečby budú začiatkom leta vošky na všetkých kríkoch s kapustou.

V zeleninových záhradách sa vošky objavia po tom, ako tam samica letí. Začne klásť larvy, ktoré sa časom stávajú čoraz viac. Najčastejšie mladí jedinci rastú na vlaňajších zvyškoch rastlín. Odtiaľ postupne prechádzajú na mladé sadenice kapusty. Ďalším častým zdrojom infekcie sú mravce, ktoré v lete môžu niesť larvy do rastúcich rastlín.

Niektorí záhradníci si nevšimnú výskyt vošiek, pretože škodca sa musí najskôr množiť na spodnej časti kríkov. Postupom času sa však rozšírili na zvyšok rastliny a poškodenie je zrejmé. List kapusty bledne a stáva sa krehkejším. Plocha medzi žilami začína postupne vysychať a samotný krík prakticky prestáva rásť.

V priebehu času sa list začne deformovať a zakryť sivým kvetom. Tiež sa na ňom niekedy objavia biele škvrny.

Vošky majú krátky životný cyklus, ale to neznamená, že nemôžete vošky z kríkov odstrániť. Musia sa prijať opatrenia na kontrolu vošiek. Jedine tak zachránite mladé kríky kapusty.

Ľudové spôsoby

Niektorí sa chcú zbaviť škodcov bez chemikálií a iných liekov, ktoré môžu poškodiť kríky. Preto sa veľa pestovateľov zeleniny snaží ľudovým prostriedkom odstrániť vošky na kapuste. Pred ich použitím musíte zistiť, ako postriekať kapustu doma a ako zaobchádzať s voškami na kapuste pomocou ľudových metód.

Odvary z rastlín

Takéto ľudové lieky na vošky sú jednou z najbežnejších a najefektívnejších metód ničenia škodcov. Byliny majú antifeedové a insekticídne vlastnosti, ktoré pomáhajú zbaviť sa vošiek.

Ak chcete odstrániť vošky z kríkov a ďalej ich chrániť, môžete kapustu poliať odvarom z tabaku. Na jeho prípravu sa do päťlitrového pohára s prevarenou vodou vleje 200 gramov malých tabakových listov. Potom sa vývar varí niekoľko hodín na malom ohni a pridá sa k nemu popol. Potrebujete otráviť vošky pripraveným produktom 2-3 krát týždenne.

V boji proti hmyzu sa tiež používa roztok pripravený z cesnaku proti voškám a cibuli. Je celkom ľahké pripraviť takúto zmes, ak budete postupovať podľa určitej postupnosti. Na začiatok sa 40 gramov nakrájaných cibuľových hláv zmieša s litrom vody a lúhuje sa päť hodín. Paralelne s tým sa pripravuje cesnaková tinktúra z 200 gramov cesnaku a dvoch litrov vody. Mal by sa tiež lúhovať 5-7 hodín. Potom môžete začať používať pripravené výrobky. Najprv musíte kapustu posypať cibuľovou tinktúrou, po ktorej je každý list ošetrený roztokom cesnaku.

Pomerne často sa boj proti voškám uskutočňuje pomocou roztoku, ktorý obsahuje bežnú vodu a horčicu. Pomáha tiež zbaviť sa mravcov, ktoré sú najčastejšie hlavnou príčinou šírenia škodcov. Aby sme sa ich zbavili, je potrebné miesta s hromadením mravcov ošetriť horčicovým práškom. Na druhý deň budú musieť zmiznúť. Ak chcete spracovať kapustové kríky, musíte urobiť špeciálnu zmes: 100 gramov prášku sa zmieša s 10 litrami vody.

Pomocou bobkových listov môžete v záhrade odplašiť škodcov z kríkov kapusty. Za týmto účelom je pri každej rastline umiestnený vavrínový list. To bude stačiť na to, aby mravce a vošky neboli od kapusty.

Kuchynské náradie

Niekedy pomocou zeleninového nálevu nie je možné zbaviť sa vošiek na kríkoch. V tomto prípade môžete použiť kuchynské metódy.

Často sú kríky zalievané zmesou vody a slnečnicového oleja. Na jeho prípravu pridajte do vedra s tekutinou liter oleja. Potom zalievajte iba tie kríky s veľkými kolóniami škodcov. Tento prostriedok stačí použiť iba 2-3 krát za sezónu.

Ďalším bežným kuchynským prostriedkom je použitie éterických olejov. Oleje z cédrového dreva, čajovníkového oleja alebo levandule sa pridávajú do dávky krému. Potom sa zmes poriadne premieša a zaleje niekoľkými litrami vody. Na ničenie vošiek stačí, ak počas týždňa vykonáte tri postreky.

Jednou z neobvyklejších metód kontroly škodcov v kuchyni je použitie Coca-Coly. Za týmto účelom sa na fľašu s nápojom položí špeciálny sprej, po ktorom sa postrieka každým listom kapusty. Táto metóda je dosť efektívna, pretože cola obsahuje kyseliny fosforečné, ktoré majú škodlivý účinok na vošky.

Pri skleníkovej kapuste môžete použiť metódu fumigácie tabaku. Za týmto účelom sa v železnej nádobe vytvorí malý oheň, do ktorého sa naleje tabakový prach. Postupom času sa začne objavovať biely dym. Ihneď potom sú všetky dvere a okná skleníka na niekoľko hodín zatvorené. Pri zabíjaní hmyzu fumigáciou musíte byť veľmi opatrní a sledovať oheň.

Účinné lieky

Pred ošetrením vošiek na kapuste musíte študovať najbežnejšie lieky, ktoré je možné zakúpiť v obchode.

Deltametrín

Použitie tohto lieku na vošky na kapustu pomáha úplne zbaviť škodcov. Pôsobí črevne a kontaktne, čím ničí vošky. Pomocou Deltamethrinu môžete rastlinu ošetrovať niekoľkokrát mesačne. Nepoužívajte ho príliš často, pretože jeho ochranný účinok zmizne iba dva týždne po aplikácii. Na prípravu pracovného roztoku sa 30 gramov liečiva zmieša s litrom vody.

Deltametrín je potrebné používať iba za pokojného a pokojného počasia, aby nárazy vetra neprekážali pri spracovaní kapustových kríkov.

Karbofos

Mnoho ľudí nevie, ako naložiť s voškami na kapuste a aké lieky na to použiť. K tomu môžete použiť insekticíd Karbofos. Tento nástroj je obľúbený medzi mnohými záhradkármi, pretože pomôže zbaviť sa nielen vošiek, ale aj mnohých ďalších škodcov kaputy. Hlavnou účinnou látkou je malatión, ktorý po kontakte s vodou vytvára emulziu.

Hlavnou metódou použitia Karbofosu je postrek. Pred použitím si však musíte pripraviť roztok a kapustu zaliať vodou. Za týmto účelom sa 100 gramov liečiva zmieša s 10 litrami vody a lúhuje sa 10-15 minút.

Bezpečné

Seyfos sa používa na ošetrenie kapusty z vošiek, iba ak neboli mladé sadenice pred výsadbou postriekané. Táto droga je skutočným jedom vošiek, ktorý zachráni kapustu. Jeho použitie zaručene vyčistí kríky od škodcov. Na prípravu zmesi pridajte 10 gramov liečiva do 10 litrov vody. Každý list kapusty sa odporúča spracovať večer, keď je vonku pokojné počasie. Ak otrávite škodcov niekoľko dní, potom za 2-4 dni bude možné úplne odstrániť vošky z kapusty.

Záver

Zbaviť sa vošiek na kapuste je dosť jednoduché. Aby ste to dosiahli, stačí sa oboznámiť s tým, ako postriekať rastliny a ako chrániť kapustu pred škodcami.


Pozri si video: HDZ 12 2015 Štrková záhrada, zaujímavé okraje trávnika (August 2022).