Rada

Ako správne pestovať sóju na záhrade, vlastnosti starostlivosti a hnojenia, zber a skladovanie plodín

Ako správne pestovať sóju na záhrade, vlastnosti starostlivosti a hnojenia, zber a skladovanie plodín


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Strukoviny vysievajte, keď sa pôda dobre zahreje, a nezabudnite na výdatnú zálievku AO počas kvitnutia. Sója je dôležitou plodinou pre svoju schopnosť dodávať rastlinné bielkoviny a olej. Okrem toho má dobrú ziskovosť. Na pestovanie sóje nie sú potrebné žiadne zvláštne podmienky. Preto ho obyvatelia leta často začali vysádzať na svoje osobné pozemky.

Opis zariadenia

Sója je teplomilná rastlina. Pre svoj dobrý rast potrebuje teplé dni a noci bez mrazu. Rastlina najaktívnejšie rastie pri denných teplotách +32 stupňov a v noci + 22 stupňov. Dĺžka denného svetla by mala byť 12 hodín. Kultúra je vysoko výnosná.

Priemerná výška rastliny je 0,6-1 meter. Má trojpočetné listy, ktoré po dozretí kultúry opadávajú. Sójové bôby kvitnú malými kvetmi, zhromaždenými v kvetenstvách - kefách, priťahujú hmyz slabo kvôli absencii jasného zápachu. Dĺžka plodov nepresahuje 6 cm, obsahujú najviac 4 fazule, zvyčajne 2-3. Semená sú zelenkastej alebo žltej farby.

Tipy na pestovanie sóje

Táto rastlina je v záhradách našich občanov pomerne „nová“. Nie každý má skúsenosti s pestovaním tejto plodiny v záhradách. Odborníci ponúkajú niekoľko tipov, ako získať kvalitnú a bohatú úrodu.

 1. Sójové bôby sa môžu pestovať v oblastiach, kde sa predtým pestovali obilniny a kukurica, a možno ich vysievať po zemiakoch a cvikle. Ale po kapuste alebo iných predstaviteľoch strukovín je lepšie sóju nesiať. A po slnečnici tiež, pretože tieto rastliny môžu spôsobiť aktívne šírenie bakteriózy v pôde.
 2. Keď budete pestovať sójové bôby, budúci rok na rovnakom mieste môžete získať dobrú úrodu pšenice, repky, zeleninových plodín.
 3. Dva roky po sebe nemožno sóju vysievať na to isté pole, pretože to výrazne ochudobňuje pôdu.
 4. Pôda by mala byť pripravená vopred. Vo vybranej oblasti je potrebné na jeseň aplikovať hnojivá do hĺbky asi 20 - 30 cm. Malo by to byť rovnomerné, bez drážok a hrčiek s výškovým rozdielom viac ako 4 cm. Sója má koniec koncov dosť nízku fazuľu a bude ťažké ju zozbierať.
 5. Je potrebné sa pripraviť na siatie nielen zeme, ale aj semien. Zvláštnosť prípravku spočíva v tom, že sadivový materiál v bežných domácich podmienkach by mal byť vyleptaný a potom ošetrený rizotorfínom, aby sa mikroorganizmy uzlín aktívne rozvíjali. Spotreba roztoku je od 70 do 80 litrov na každú tonu semien. Niekedy sa namiesto ošetrenia semien rizotorfínom používa na aplikáciu do pôdy dusičnan amónny. Táto metóda je nákladnejšia, ale výrazne zvyšuje výťažok.
 6. Nesejte semená sóje pomocou pneumatických sejačiek.
 7. Je dôležité včas zalievať a hnojiť rastliny, najmä zlúčeninami molybdénu, síry, kobaltu.
 8. Aby sa výnos neznížil, mali by sa pravidelne pestovať odrody pestované na danom mieste a malo by sa obnovovať osivo, ako aj striedanie plodín.

Výsadba sóje na otvorenom poli

Strukoviny vysievajte, keď sa pôda dobre zahreje - až o 10 stupňov do hĺbky 5 cm a hrozba nočných mrazov pominie. Toto je hĺbka výsadby semien. Je lepšie počkať, kým sa pôda nezohreje na 12-14 stupňov. Preto sa sója vysieva častejšie koncom apríla alebo začiatkom mája. Zároveň musí byť v zemi dostatočné množstvo vlhkosti.

Za priaznivých podmienok sa sadenice objavia za týždeň. Ak zasejete strukovinu skôr, potom neskoro vypučia, bude náchylná na rôzne choroby a stonka sa nadmerne roztiahne.

Všetky dvojklíčnolistové plodiny sú veľmi náročné na hĺbku výsadby. Fazuľa nemôže byť zakopaná viac ako 3 - 5 cm Ak sa sejba uskutoční hlbšie, potom sa rastlina vôbec nezvýši. Vzdialenosť medzi radmi je 40 - 60 cm, na každý meter sa vyseje asi 40 semien.

Obsah vlhkosti v pôde má rozhodujúci význam, musí sa udržiavať rôznymi agrotechnickými metódami. Napríklad pôdu len mierne uvoľnite, aby nevyschla. Je prospešné, ak sa na pôde zachová vrstva rastlinných zvyškov.

Pre sóju je dôležitá kyslosť pôdy, uprednostňuje neutrálne alebo slabo kyslé pôdy. Najlepšia možnosť je 6,2 ... 8. Pri nižších hodnotách pH sa rastlina nekultivuje.

Funkcie starostlivosti o sóju

Kultúra je náročná na teplotu okolia a osvetlenie. Ak pre rastlinu nie je dostatok slnečného žiarenia, potom stonky veľmi predĺži, odrezky listov sa tiež stávajú dlhými, v dôsledku čoho je vaječník zle tvarovaný, predčasne odpadáva.

Táto strukovina je predovšetkým náročná na teplo v období, keď aktívne kvitne a vytvára plody. Pri teplotách pod 14 stupňov sója prestáva rásť.

Je dôležité, aby ste rastliny včas odburinili, odstránili burinu a medzi riadkami uvoľnili pôdu. Brány sa robia niekoľkokrát. Prvýkrát je to 4 dni po zasiatí, potom, keď rastlina dosiahne výšku 15 cm, tretíkrát - keď sa vytvoria tretie listy. Miesto medzi riadkami ošetrte, aby ste burinu odstránili hneď, ako sa objavia. Počas vegetačného obdobia môžu byť od 2 do 5. Bez dodatočného zavlažovania a hnojenia nebude sója poskytovať vysoký výnos.

Hnojenie sóje

Pre túto strukovinu je veľmi dôležité mať dostatočný obsah mikroelementov v pôde. Týka sa to predovšetkým molybdénu a bóru. Je to spôsobené tým, že vývoj baktérií viažucich dusík, ktoré žijú v koreňoch kultúry, priamo závisí od týchto prvkov. Uzlové mikroorganizmy fixujú dusík zo vzduchu a obohacujú ním pôdu. Kŕmenie týmito látkami na list má pozitívny vplyv na rast plodiny, najmä v počiatočných fázach.

Spracovanie listov poskytuje syntézu chlorofylu. Ak sa to neuskutoční, bude mať sója neobvyklú farbu: svetlozelenú a dokonca aj žltú.

Na vrchný obväz sa používajú dusíkaté hnojivá v množstve 10-20 kg na hektár pôdy, ako aj fosfor (15-30 kg) a potaš (25-60 kg). Počas obdobia aktívneho rastu sa zavádza močovina (na hnojenie na listoch bude potrebných 50 gramov kompozície na vedro s vodou), nitrophoska, UAN. Pred zasiatím sa do pôdy, kde bude vyrastať sója, pridáva liadok alebo síran amónny.

Ako uviazať?

Veľké kríky sú priviazané o kolíky vysoké asi meter. Na tento účel môžete použiť akékoľvek vetvy, s výnimkou vŕby. Rýchlo sa zakorení. Tiež sa často používajú kovové tyče. Na podväzok sa odporúča použiť polyetylénové šnúry alebo pásky z mäkkej látky.

Pravidlá zalievania sóje

Ďalším faktorom, ktorý je pre strukovinu dôležitý, je množstvo vody a vzdušná vlhkosť. Pred objavením kvetov môžu sójové bôby ešte tolerovať obdobia sucha, čo však znižuje výnosy, pretože spodné bôby sa nebudú dobre rozvíjať.

Keď sú postele bohato pokryté kvetmi a zrná sa začnú viazať, potrebuje rastlina dostatočné množstvo vlahy, inak bude treba na úrodu zabudnúť. Aj počas tohto vegetačného obdobia je pre sóju požadovaný vlhký vzduch. Zalievanie by preto malo byť časté a výdatné. V suchých podmienkach kultúra jednoducho zhadzuje kvety, prvý vytvorený vaječník a nevytvára nový.

Je lepšie polievku strukovín zalievať teplou vodou a potom, aby sa vlhkosť neodparovala, sa pôda mulčuje rašelinou alebo slamou.

Ako spracovať sójové bôby?

Na ochranu sójových bôbov pred veľkým počtom burín je potrebné vykonať ošetrenie herbicídmi včas. Najčastejšie sa používa Harnes, ktorý sa aplikuje v množstve 2 litre na hektár pôdy. Klíčky dobre znášajú herbicídy v rastovej fáze od prvého trojlístka do začiatku tvorby tretieho trojlístka. Konečným termínom na ničenie buriny je vzhľad piatej úrovne listov, pred začiatkom tvorby púčikov. Neskôr je pre ňu ošetrenie plodín herbicídmi veľmi škodlivé.

Imunita rastliny je dosť slabá, preto je pre ňu veľmi dôležité kontrolovať prítomnosť prvých príznakov ochorenia. Zo škodcov táto kultúra miluje osídlenie vošiek, ale aj roztočov. Z ľudových metód si precvičujú spracovanie s odvarmi z horkej paliny, feferónky. Ak vegetačné obdobie nastáva pri nadmernej vlhkosti a súčasne nízkych teplotách, potom môže rastlina trpieť múčnatkou.

Potom sa postriekajú prípravkami na báze medi, napríklad síranom meďnatým. Všetky poškodené časti rastliny musia byť odstránené a spálené. Na profylaxiu je lepšie liečiť prípravkami Imazamox, Imazetapir alebo Bentazon, keď sa na semenákoch už objaví prvých 5-7 listov.

Ako zbierať sóju?

Skoré odrody strukovín dozrievajú už 85 dní, zatiaľ čo neskoršie odrody budú trvať 245 dní. Obdobie zberu tiež závisí od klimatických charakteristík kultivácie, regiónu. Preto sa sója zbiera od konca júla do konca septembra.

Hlavným faktorom signalizujúcim, že je čas na zber, je opadávanie listov rastlín. Fazuľa do tejto doby zosivie. Je potrebné ich zozbierať pomerne rýchlo, za 3-4 dni, inak sa samy začnú otvárať, úroda sa stratí. Na poliach sa sója zbiera pomocou kombajnov, na malých záhonoch sa kosí a mláti. Po zbere fazule sa stonky rastlín odstránia z poľa a listy sa jednoducho vykopú.

Predtým, ako začnete mlátiť fazuľu, je najlepšie ju udržiavať na slnku, aby sa sama otvorila od slnečného žiarenia.

Ak sa obdobie zberu zhodovalo s obdobím dažďov, potom sa rastlina vytiahne z malých plôch spolu s koreňmi a zavesí ju do sucha. V tomto stave fazuľa dozreje.


Pozri si video: Je sója zdravá? (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Tazshura

  Podľa môjho názoru spáchate chybu. Môžem to dokázať. Napíš mi v PM.

 2. Julio

  Ospravedlnujem sa, ale podla mna nemas pravdu. Navrhujem diskutovať. Napíšte mi do PM, budeme komunikovať.

 3. Grosar

  Niečo takto nefunguje

 4. Munos

  absolútne s tebou súhlasím. To je skvelý nápad. Podporím ťa.



Napíšte správu