Rada

Príznaky a príčiny stomatitídy u kravy, liečba a prevencia dobytka

Príznaky a príčiny stomatitídy u kravy, liečba a prevencia dobytka


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zápalové procesy na sliznici ústnej dutiny dobytka, najmä v pokročilej forme, nepriaznivo ovplyvňujú vývoj a produktivitu zvierat, pre farmárov sa často stávajú problémom. Aby sa zabránilo komplikáciám, je potrebné pohotovo reagovať na prvé príznaky a charakteristické príznaky stomatitídy u kravy, vylúčiť prítomnosť nebezpečných infekcií a okamžite začať liečbu.

Príčiny stomatitídy u kráv

Stomatitída u hovädzieho dobytka sa vyskytuje pod vplyvom rôznych faktorov, od mechanického poškodenia až po ťažké infekčné choroby, ktorých jedným znakom je zápal ústnej sliznice.

Stomatitída u kráv sa vyskytuje z nasledujúcich dôvodov:

 • hojné množstvo vlákniny (nekvalitné seno z ostrice alebo buriny, zvyšky klasov rastlín obilnín);
 • poškodenie sliznice ústnej dutiny cudzími predmetmi;
 • konzumácia rastlín obsahujúcich jedovaté, dráždivé látky (maslák, pryšec, papraď, horčica);
 • požitie pesticídov, niektorých liečivých látok do ústnej dutiny;
 • spotreba pokazeného krmiva naočkovaného spórami húb;
 • vystavenie tepelným faktorom;
 • prítomnosť pomalých chronických infekcií a funkčných porúch gastrointestinálneho traktu;
 • hypovitaminóza.

Stomatitída u hovädzieho dobytka môže byť príznakom slintačky a krívačky, paratyfidovej horúčky, hepatitídy. Na správne vyriešenie problému je potrebné posúdiť príznaky a prítomnosť sprievodných faktorov.

Príznaky a symptómy

Prvými príznakmi stomatitídy u kráv, ktoré sú charakteristické pre všetky formy ochorenia, sú zhoršená funkcia žuvania a zmeny stravovacieho správania. Zviera žuje pomaly, opatrne, vyrušuje a vyberá si mäkké jedlo. Často prichádza až k vode. Krava štebe, trasie sa a trie si hlavu o predné končatiny. Zvyšuje sa slinenie. Sliny penia a po častiach vytekajú.

Pri vyšetrovaní ústnej dutiny v počiatočnom štádiu je viditeľný opuch a začervenanie sliznice. Potom sa na ďasnách, vnútornom povrchu líca a jazyku vytvoria pľuzgierovité vyrážky. Je možná tvorba ulcerovaných, erozívnych ložísk. Objaví sa zápach z úst, jazyk je pokrytý sivým povlakom.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Medzi príznaky slintačky a krívačky patrí aftózny zápal, pri ktorom kravy vykazujú charakteristické pohyby čeľustí, ktoré pripomínajú champing.

Stomatitída, ktorá sa vyskytuje pod vplyvom mechanických, tepelných alebo chemických faktorov, sa zvyčajne vyskytuje u hovädzieho dobytka bez zvýšenia telesnej teploty a príznakov intoxikácie. Ďalšie sprievodné príznaky, horúčka, vracanie, hnačka sú príznakmi infekčných chorôb, ktoré majú za následok stomatitídu.

Diagnostika

Diagnostika sa začína vizuálnou kontrolou. Preskúmajte ústnu dutinu zvieraťa, zmerajte telesnú teplotu, posúdte prítomnosť a závažnosť ďalších príznakov. Ak máte podozrenie na infekčnú povahu stomatitídy, ako aj na ťažké formy ochorenia, vykonávajú sa laboratórne testy.

Ako liečiť chorobu u hovädzieho dobytka?

Pred začatím liečby liekom je potrebné odstrániť príčinu zápalu. Hrubé jedlo by malo byť z potravy kravy vylúčené a mala by sa sledovať kvalita krmiva. Seno je nahradené mäkkou trávou alebo ošetrené vriacou vodou a ochladenou suchou trávou. Strava zahŕňa siláž, varenú zeleninu, hovorcov.

Aby ste predišli podráždeniu zapálenej sliznice, musíte kontrolovať teplotu jedla, ktoré by nemalo byť horúce.

Je dôležité zvieraťu zabezpečiť neustály prístup k čistej vode. Do vody sa môže pridať malé množstvo kyseliny octovej alebo chlorovodíkovej. Starostlivú pozornosť treba venovať pravidelnej ústnej hygiene kravy. Na vypláchnutie ústnej dutiny použite:

 • čistá voda;
 • 0,5% roztok kyseliny chlorovodíkovej;
 • 2% roztok chloridu sodného;
 • 3% roztok sódy bikarbóny.

Katarálna stomatitída vyžaduje antiseptické ošetrenie po každom kŕmení (až 4 krát denne). Ústna dutina sa zavlažuje nasledujúcimi vodnými zriedeniami:

 • mierne ružový roztok manganistanu draselného;
 • 1% roztok kyseliny boritej;
 • roztok furacilínu (1: 5 000);
 • 1-3% roztok peroxidu vodíka.

Prítomnosť vredov si vyžaduje ďalšie ošetrenie Lugolovým roztokom v glyceríne alebo taníne na báze glycerínu. Stomatitída infekčnej povahy vyžaduje lokálnu a systémovú liečbu. Ústna dutina sa lieči trikrát denne 0,15% roztokom trypanflavínu alebo 1% roztokom síranu meďnatého. Systémové lieky sú predpísané v závislosti od prejavov primárnej choroby.

Prevencia stomatitídy

Na prevenciu stomatitídy u kráv je potrebné sledovať podmienky držania zvierat a kvalitu krmiva. Hrubé seno sa odporúča predbežne ošetriť vriacou vodou, ochladiť a až potom ponúknuť hospodárskym zvieratám.

Kravy by mali byť pravidelne vyšetrované, sledované zdravotné ukazovatele a včas očkované proti bežným infekciám. Pri prvých príznakoch malátnosti je potrebné prijať včasné opatrenia, aby sa zabránilo rozvoju komplikácií a prechodu choroby na chronickú formu.


Pozri si video: Telata a krávy (Smieť 2022).


Komentáre:

 1. Amani

  Myslím, že sa mýli. Dokážem to dokázať. Napíš mi v PM, hovorí s tebou.

 2. Farrell

  Podľa mňa sa mýli. Navrhujem o tom diskutovať. Napíšte mi do PM, hovorí to s vami.

 3. Burcet

  Rýchla odpoveď)))Napíšte správu