Rada

Opis a vlastnosti ostružiny osage, výsadba a pestovanie

Opis a vlastnosti ostružiny osage, výsadba a pestovanie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kultivovaná ostružina sa na rozdiel od kyslého a malého plazivého divo rastúceho ovocia vyznačuje veľkými bobuľami a silnými rovnými výhonkami, prakticky bez tŕňov. Takéto rastliny sú žiadané na pozemkoch pre domácnosť a pestujú sa priemyselne, pretože bobule sú zdravé a chutné. Nedávno vyšľachtená černica Osage je ukážkovým príkladom inteligentného moderného chovu.

Chovateľská história

Osage Blackberry bol vyšľachtený tímom chovateľov na University of Arkansas (USA) pod vedením doktora Johna Clarka. Práca trvala mnoho rokov, odroda bola zaregistrovaná v roku 2012. Teraz je ostružina Osage aktívne distribuovaná do celého sveta kvôli vynikajúcim technickým a chuťovým vlastnostiam.

Opis a vlastnosti odrody

Ostružina Osage je plodina skorej zrelosti odolná voči suchu, s priamymi, silnými výhonkami bez tŕňov. Líši sa v priemere zimnou odolnosťou, odoláva mrazom nie viac ako -13 stupňov Celzia.

Bobule sú veľké, vážia v priemere 6 gramov, majú guľatý tvar. Majú hustú sladkú dužinu zafarbenú do tmavofialového odtieňa. Výnos je vysoký - až 5 kilogramov na rastlinu. Osage ostružiny dobre znášajú prepravu, dajú sa jesť čerstvé a sú vhodné na zmrazenie a spracovanie.

Bush strednej výšky (až 170 centimetrov) a rozširujúci sa, listy sú tmavozelené, zubaté, špicaté. Kvety sú stredne veľké až veľké, ružovkasté alebo červenkasté s fialovým odtieňom. Ostružiny sa zbierajú v zhlukoch smerujúcich nahor.

Výhody a nevýhody

Silné nelepivé výhonky pre ľahkú výsadbu a zber.

Nedostatok tŕňov.

Lahodné bobule s pevnou dužinou, ktorá znesie prepravu.

Všestrannosť použitia ovocia.

Odolnosť proti suchu.

Vynikajúce chuťové vlastnosti.

Nízka odolnosť voči chladu.

Nie najväčšia veľkosť bobúľ.

Na voľnom trhu sa často nenachádzajú.

Výhody ostružiny Osage prevyšujú súčasné nevýhody a vlastnosti ako priemyselná plodina si zaslúžia väčšiu pozornosť a distribúciu odrody.

Rastúce vlastnosti

Aby ostružiny dobre rástli a poskytovali každoročnú úrodu, budete ich musieť správne zasadiť a poskytnúť kompetentnú starostlivosť.

Načasovanie

Výsadba sa vykonáva na jar, po začiatku vegetačného obdobia, ale v južných oblastiach, s dlhou jesennou a skorou horúčavou, je lepšie vysadiť rastlinu na jeseň. Takže ostružina Osage dokáže dobre rozvíjať silné korene chladom a zimou.

Výber sedadla

Blackberry Osage vyžaduje neutrálnu úroveň kyslosti pôdy, neznáša zásadité a vápenaté oblasti. Najvhodnejšie sú pre ňu mierne kyslé pôdy. Miesto je vybrané slnečné alebo so svetlým polotieňom, nie na slnku, ale nie v hlbokom tieni. Je dôležité chrániť výsadbu pred chladným severným vetrom.

Výber a príprava sadivového materiálu

Na výsadbu vezmite jednoročné rastliny s dvoma silnými výhonkami, s najmenej jedným púčikom pri báze. Koreňový systém by mal byť silný, vyvinutý, bez zhnitých alebo suchých koreňov. Pred zasadením môžu byť korene ponorené do hlinenej kaše.

Schéma pristátia

14 dní pred výsadbou vykopávajú jamy hlboké až pol metra. Do jamy sa vloží 50 gramov dusičnanu draselného a 125 gramov superfosfátu, zhnitej organickej hmoty. Na hustých pôdach bude potrebné pridať riečny piesok; na okyslenie pôdy môžete pridať zhnitú zvetranú rašelinu.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Rastliny sa vysádzajú v intervaloch 1 meter, vzdialenosť medzi radmi je až 2 metre. Bush je rezaný do výšky nie viac ako štvrť metra. Výsadba je napojená a mulčovaná.

Nuance starostlivosti o rastliny

Bush ostružiny Osage môže rásť na jednom mieste až 15 rokov, zatiaľ čo pre jeho úplný vývoj a plodenie budete musieť dodržiavať základné pravidlá starostlivosti. Rastlina nie je rozmarná, nenáročná.

Polievanie a kŕmenie

Osage ostružiny sú známe svojou toleranciou voči suchu, ale bohaté zalievanie bez podmáčania počas vegetačného obdobia a tvorby ovocia povedie k bohatej úrode sladkých bobúľ.

Rastliny môžete začať kŕmiť 2 - 3 roky po výsadbe. Predtým majú dostatok výživných látok získaných pri výsadbe. Na jar sa používajú dusíkaté hnojivá (dusičnan amónny), počas formovania plodiny, potašové a fosforečné hnojivá, ako aj organické látky. Sypký zhnitý kompost alebo humus plní trojitú funkciu - vyživuje ju, zadržiava vlhkosť v pôde a nedovolí jej koláč a zhutnenie.

Príprava na zimu

Po zbere bobúľ sa výhonky ostružiny Osage rozviazajú od podpier a ohnú sa na pôdu, po odrezaní všetkých suchých a slabých konárov a skrátení zimujúcich o tretinu. Z povrchu pôdy sa odstránia všetky zvyšky vrátane popadaného lístia a starého mulča. Kôš musí byť spálený.

Pôda by mala byť hnojená, vykopaná a pokrytá vrstvou čerstvého mulča. To nielen ochráni korene pred zamrznutím, ale tiež im nedovolí, aby počas zimovania vyschli. Ohnuté výhonky sú zafixované na zaoblenom tvare, pokryté netkaným materiálom, v chlade sa zahrievajú smrekovými vetvami alebo slamenými rohožami.

Choroby a škodcovia

Pretože Osage je nová odroda černíc, je zdravý a odolný voči chorobám. Neodporúča sa však umiestňovať kríky blízko maliny, pretože rastliny majú rovnaké choroby a škodcov.

Medzi chorobami sú najbežnejšie:

 1. Anthracnose.
 2. Fialová škvrna.
 3. Septoria.
 4. Sivá hniloba.
 5. Múčnatka.

Za prítomnosti plesňových chorôb sa rastliny ošetria špeciálnymi fungicídmi, pretože prípravky obsahujúce meď sú vysoko toxické. Preto sa spracovanie vykonáva trikrát:

 1. Skoro na jar, so začiatkom toku šťavy.
 2. Pred vytvorením a otvorením púčikov.
 3. Ihneď po odkvitnutí.

Je zakázané striekať na vaječníky a ovocie. Škodcovia (malinový chrobák, bronzový chrobák, jeleň, vošky a kliešte) sú ničení insekticídmi, ako sú „Decis“, „Aktara“, „Actellika“ alebo „Karbofos“, pričom sa ošetrenie vykonáva podobnými spôsobmi ako pri použití fungicídov. Pozemok pod kríkmi musí byť uvoľnený a na zimu vykopaný.

Po zistení vírusových ochorení je postihnutá rastlina vykopaná a spálená.

Metódy reprodukcie

Ostružiny sa množia týmito metódami:

 1. Rozdelenie kríkov. Pri presádzaní z materskej rastliny sa odoberie niekoľko mladých rastlín s dobre vyvinutým koreňovým systémom.
 2. Koreňový potomok. Na konci jari vykopajú silné výhonky a zasadia ich bez toho, aby sa dotkli materského kríka. Na získanie veľkého počtu prísaviek koreňov sú vegetatívne bočné výhonky pripnuté k zemi alebo zakopané v plytkých zákopoch. Čoskoro výhonok dáva svoje vlastné korene a nové výhonky sa vyvíjajú z púčikov.
 3. Zelené odrezky. Táto metóda sa často používa na zachovanie všetkých vlastností materskej rastliny. Odrezávajú sa z neho nie lignifikované odrezky s jedným púčikom a listom, ktoré sa vysádzajú do skleníka, kým sa nevytvoria korene, potom do školy na aklimatizáciu a otužovanie. Ročné rastliny so silnými koreňmi sa vysádzajú na trvalé miesto.

Jeden ostružinový krík Osage, vybraný pre materskú rastlinu, sa môže stať predkom celej plantáže.

Čistenie a skladovanie

Ostružina Osage má vlastnosti, ktoré musia poznať tí, ktorí ju chcú pestovať a chovať. Sezóna dozrievania začína v poslednej dekáde júna. Ostružiny dozrievajú nerovnomerne a pri trhaní nedozrievajú, preto sa zbierajú selektívne a odstraňujú sa iba úplne zrelé. Z tohto dôvodu sa úroda časom naťahuje.

Plody sú jemné, preto pôsobia rýchlo a presne. Zhromaždené bobule sú umiestnené na chladnom tienistom mieste, nie na mojom, pretože sa okamžite zhoršia. To je možné vykonať bezprostredne pred spotrebou alebo spracovaním. V chlade môžu čerstvé bobule zostať bezpečné až 20 dní.

Na zachovanie vitamínov, minerálov a cenných živín sa Osage Blackberry najlepšie zmrazia šokovým zmrazením. Používajú sa dve možnosti:

 1. Čerstvé bobule.
 2. Rozdrvený s pridaným cukrom.

Pred spracovaním sa ovocie bez stopiek namočí do studenej vody s prídavkom soli, aby sa odstránil zachytený hmyz, potom sa rýchlo umyje, vysuší a zmrazí. Takéto černice sú použiteľné 3 roky. Bobule potrieme cukrom v pomere 1: 1. Zmes je zabalená do vhodnej nádoby a zmrazená. Čas použiteľnosti produktu je jeden a pol roka.


Pozri si video: Delicious, exquisite and quick snacks for every occasion. (Septembra 2022).


Komentáre:

 1. Adolph

  Kompetentný pohľad, je to zábavné...

 2. Bruhier

  I haven't been here for a long time.

 3. Nanris

  Alternatively, yes

 4. Urs

  I mean, you allow the mistake. Napíš mi v PM.

 5. Ryons

  Willingly I accept. The theme is interesting, I will take part in discussion. I know, that together we can come to a right answer.

 6. Zain

  Aké vynikajúce vzájomne parkované :)Napíšte správu