Rada

Dôvody pre rozvoj chovu oviec v Austrálii a najlepších plemien, veľkosť hospodárskych zvierat

Dôvody pre rozvoj chovu oviec v Austrálii a najlepších plemien, veľkosť hospodárskych zvierat


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jedným z popredných poľnohospodárskych odvetví v Austrálii je chov oviec. Vznikol na základe dobytka privezeného na kontinent z európskych krajín. Austrália dnes predbieha krajiny Európy a Ameriky v počte oviec aj v kvalite výrobkov na chov oviec. Austrálski chovatelia oviec vyvinuli plemeno merino, vysoko cenené pre kvalitu a objem vlny, rovnako ako zorganizovali efektívnu technológiu pre intenzívny chov oviec na pastvinách.

Opis a vlastnosti austrálskych oviec

Austrálske plemená merino sú menšie ako mäsové plemená, ale ich vlna je známa svojou vysokou kvalitou, pozostáva z tenkých a jemných chĺpkov. Z jednej ovce v Austrálii sa získa 3-krát viac rúna ako od jedinca iného plemena.

Vlasťou merina je Španielsko. Zástupcovia plemena boli vyšľachtení krížením španielskych oviec s blízkovýchodnými a africkými. Chov oviec merino bol dlho výlučne španielsky, pod hrozbou popravy bolo zakázané vyvádzať z krajiny cenné zvieratá. A až v 18. storočí, keď Španielsko po vojne s Britským kráľovstvom oslabilo, bolo merino prevezené do Austrálie.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Austrálski chovatelia plemeno vylepšili, vyšľachtili niekoľko odrôd merina, ktoré sa líšili vzhľadom a kvalitou rúna.

Merino chované v Austrálii je stredne veľké zviera. V tabuľke sú uvedené parametre vzhľadu podľa štandardu plemena.

Torzosilný, chudý, harmonicky stavaný, s nemasívnou kostrou, široký hrudník, rovný chrbát, kohútik nad pásom
Hlavamalý, baran má miernu hrču a na hlave rastú špirálovité rohy, samica zvyčajne nemá rohy
Končatinysilný, šľachovitý, dobre umiestnený
Kožatenký, ale silný a elastický, na krku niektorých plemien buď 2 až 3-krát kožný, alebo veľký fúzy
Vlnastriž, jednotná, s miernou vlnitosťou, špinavo sivá zvonka a biela vo vnútri, dĺžka - 70 - 90 mm, hrúbka - 25 mikrónov, hustota - 9 000 vlasov na 1 cm2, výrobky od jedného jedinca - do 12 kg (z tohto množstva sa získa 55% čistého produktu)

V Austrálii je druhé meno pre ovce merino snehovo biele, pretože predstavitelia plemena jemných vĺn majú iba bielu farbu. Krycia časť tela rúnom je pevná, srsť na hlave siaha po ryhy obočia, na predných nohách - po zápästný kĺb, na zadných končatinách - po päty.

Merino vlna je ideálnym produktom na chov oviec pre textilnú výrobu. Tkanina z ovčieho vlákna je hustá, pevná, priedušná, dobre hreje, neabsorbuje pach potu a neelektrizuje. Ovčí výrobok sa používa ako liek na reumu, zápaly svalov a podvrtnutie.

Odrody merina

Podľa kvality je merino runa z Austrálie rozdelená do 3 odrôd.

Fajn

Malé ovce z jemnej vlny bez záhybov na koži. Muži vážia 70 kg, ženy 40 kg. Produkcia oviec 70. kategórie kvality je od jednotlivca 5 kg. Hrúbka chĺpkov nie je väčšia ako 15 mikrónov.

vlna najvyššej kvality, super jemná a jemná;

zvieratá sú prispôsobené chladným klimatickým podmienkam s častými zrážkami;

vlna nie je náchylná na hnilobu kvôli vlhkosti.

Stredná

Ovce so rúnom strednej hustoty. Ovce vážia 80 - 85 kg, samice 40 - 45 kg. Na krku sú kožné záhyby. Produkcia oviec 66. kategórie je 8 - 10 kg.

silná a objemná srsť;

prispôsobivosť suchým podmienkam rastu stepí.

hrubšie a hrubšie vlasy v porovnaní s vlnou jemných oviec.

Silný

Ovce s hrubou béžovou vlnou. Muži sú veľkí, svalnatí, s hmotnosťou do 95 kg, ženy - 50 kg. Hrúbka vlasov 60. kategórie dosahuje 24 mikrónov. Produkcia oviec dosahuje 10 kg rúna na jednotlivca.

hustá a hustá srsť;

možnosť chovu na mäso.

vlna nie je odolná proti rozpadu;

ovce nie sú prispôsobené na život vo vlhkom podnebí.

Výhody a nevýhody plemena

Chov oviec v Austrálii sa aktívne rozvíja ako ovce merino:

 1. Svojím obsahom nie sú rozmarní. Rýchlo sa prispôsobujú novým klimatickým podmienkam. Nevyžadujú špeciálnu stravu.
 2. Majú jemnú vlnu príjemnú na dotyk, ktorá udržuje dobre teplo.
 3. Dávajú mäsu vynikajúcu chuť a výživovú hodnotu.
 4. Líši sa v plodnosti.

Toto plemeno má tiež nevýhody, sú typické pre chov oviec vo všetkých krajinách:

 1. V hustom a objemnom plášti sa často nachádza hmyz, s ktorým sa musia farmári vyrovnať.
 2. Pri konštantnej vysokej vlhkosti sa merino vlna beznádejne zhoršuje, takže stádo nemožno chovať vo vlhkej stodole ani vonku v daždi.

Vlastnosti údržby a starostlivosti

Aj keď sú austrálske ovce merino nenáročné a odolné, chov oviec nie je ľahká úloha. Farmár musí dodržiavať nasledujúce pravidlá chovu oviec:

 1. Udržujte teplú, suchú stodolu bez prievanu.
 2. Miestnosť pravidelne vetrajte.
 3. Zaistite ovce vždy čistou vodou.
 4. Na jarné pastviny pošlite domáce zvieratá najskôr v posledné aprílové dni.
 5. Nejazdite príliš skoro, aby ste sa pásli. Rosa na tráve musí zmiznúť, inak by srsť zvierat zvlhla.
 6. V chladnom období zabezpečte domácim zvieratám dostatočný čas na prechádzky.
 7. Zvieratá pravidelne kúpajte v bazéne dezinfekčným roztokom.
 8. Ovčie kopytá čistite 4 - 6 krát ročne.

V Austrálii sa rúno odstraňuje z dospelých oviec raz ročne, z mladých jedincov - dvakrát (vo veku 3 mesiacov a 13 mesiacov), z veľkých baranov - skoro na jar a na jeseň. U mužov je srsť dlhšia a silnejšia, prvý účes im v horúcom letnom období uľaví od dodatočnej hmotnosti. A mladí jedinci sú obnažovaní dvakrát, aby sa zlepšila kvalita rúna pre ďalší účes, aby sa vylúčil opätovný rast hrubých chĺpkov. Vlna sa odstráni nepretržitým rúnom, ktoré sa odošle na čistenie.

Účes v Austrálii vykonávajú špeciálni pracovníci - strihaní. Procedúra sa vykonáva na drevených pódiách asi 2 m nad podlahou pomocou elektrických strojov. Cez pracovný deň prejde rukami strihača asi 100 zvierat.

Strava

Chov oviec v Austrálii je založený na samostatnej pastve. Aj pastva chudobná na trávu je pre ovce zdravšia ako vo výbehu. Z bylín sú preferované ďatelina, palina a lucerna. V zime sa zvieratám podáva seno. Strava je obohatená o koreňovú zeleninu, hrachovú múku, otruby. Obilie sa neoplatí dávať, ovce rýchlo ztuhne. Diéta vyžaduje vitamínové doplnky, soľné kamene ako zdroj minerálov.

Chovné metódy

V Austrálii sa pri chove oviec používajú dve metódy chovu:

 • bezplatné párenie;
 • umelé oplodnenie (v zriedkavých prípadoch).

Zvieratá sa stávajú v januári alebo vo februári. Na hrudi hnojiaceho barana je pripevnené zariadenie, ktoré na zadnej strane samice zanecháva stopu s číslom, aby farmár vedel, ktorému samcovi sa stal ten alebo ten jasný muž. Do roku života pohlavne dospievajú.

Tehotenstvo trvá 145 - 150 dní. Ovce rodia priamo na pastvu v júni alebo júli. Kráľovná nosí naraz 3 - 4 jahňatá. Dojčenská úmrtnosť je prakticky nulová.

V austrálskom chove oviec je zvykom kastrovať baranov nevhodných na chov vo veku 9 mesiacov.

Časté choroby

V austrálskom priemysle oviec sú jahňatá zmrzačené vo veku 6 týždňov. Tento termín označuje rezanie záhybov kože na vnútorných stehnách. Operovaná oblasť tela zostáva bez chĺpkov. Postup je nevyhnutný, aby sa zabránilo infekcii kože zvieraťa larvami muchov, ktoré žijú v Austrálii.

Austrálske merinos sú citlivé na prechladnutie, takže sú chránené pred vlhkosťou a prievanom a nie sú povolené na rosnú trávu.

V lete zvieratá trpia parazitárnymi chorobami. Preto je potrebné použitie liekov na blchy, kliešte, komáre. U oviec sú kopytá citlivé na vlhkosť a vlhkosť. Preto musíte pravidelne kontrolovať, či začali hniť.

Prečo sa chov oviec vyvíja v Austrálii?

Austrália sa člení na pastevné, obilné a vlhké podnebie. Chov oviec je najrozšírenejší v prvej zóne, sú tu farmy s viac ako 5 tisíc hlavami. A celkový dobytok v Austrálii je asi 120 miliónov oviec. Pre porovnanie, na pevnine žije 5-krát menej ľudí.

Austrália je jednou z popredných krajín v chove oviec. Je to spôsobené optimálnymi klimatickými a územnými podmienkami. Pasienky tu zaberajú rozsiahle územia. Austrálske podnebie je suché, polopúštne a stepné, čo je ideálne pre chov oviec. Ovce sa chovajú celoročne pastvinou a túlajú sa po nekonečných priestoroch.

Nenáročné zvieratá bez problémov prežijú na otvorených priestranstvách, poľnohospodári stavajú iba ohrady a veterinárne zariadenia. Výsledkom je, že chov oviec poskytuje v Austrálii dobrý príjem za rozumnú cenu.


Pozri si video: pasenie so psami (Septembra 2022).


Komentáre:

 1. Douzragore

  Entertaining topic

 2. Faelmaran

  Myslím si, že nemáš pravdu. Navrhujem diskutovať. Napíšte mi do PM, budeme komunikovať.

 3. Krisoijn

  In my opinion you have gone erroneous by.Napíšte správu