Rada

Popis odrody kapusty Darček, vlastnosti pestovania a starostlivosti

Popis odrody kapusty Darček, vlastnosti pestovania a starostlivosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kapusta je zeleninová plodina, ktorú pestujú takmer všetci majitelia letných chát. Záhradkárom sa veľmi páči kvôli nenáročnej starostlivosti a príjemnej chuti. Medzi neskorými odrodami je obľúbenejšia kapustnica Gift. Ďalej sú uvedené podrobné charakteristiky tejto odrody, pravidlá výsadby a odporúčania týkajúce sa starostlivosti o rastliny.

Opis odrody

Zelný darček bol vyšľachtený v roku 1961 a je medzi záhradkármi stále žiadaný pre svoje vysoké spotrebiteľské vlastnosti. Toto je stará odroda ruského výberu. Má niekoľko nedostatkov, ale existuje veľa užitočných vlastností (nenáročnosť, odolnosť voči chorobám, škodcom a mrazom).

Úspešnú úrodu je možné dosiahnuť pri výsadbe do ílovitých a hlinitých pôd, pretože pri zvýšenej kyslosti sa úroda nepremení. Po celý deň je potrebné dobré osvetlenie, tieňovanie môže mať vplyv na kvalitu a množstvo úrody. Zelný darček patrí k stredne neskorým odrodám (doba zrenia - 4,5 mesiaca).

Opis odrody je nasledovný:

 • Hlavy kapusty sú husté, okrúhle, veľké, vážia asi 5 kilogramov, majú šedozelenú farbu, v priereze biele.
 • Priemer ružice je asi 1 meter, pomerne veľký, listy s voskovým povlakom, šíriace sa a vyvýšené, pozdĺž okraja zvlnené. Vonkajšie sú sivozelené.

Kapusta tiež obsahuje vitamín C, draslík, fosfor, vápnik, síru, vlákninu, laktózu a tiež vitamíny A, B1, B6, C, K, P a U, ktoré liečia žalúdočné a dvanástnikové vredy. Pomáha pri srdcových chorobách, čistí steny ciev.

Rastie

Chov kapusty je veľmi efektívny prostredníctvom sadeníc. Vysieva sa zvyčajne v apríli až máji. V tomto prípade hrá dôležitú úlohu pôda, pretože výťažok kapusty závisí od mikroelementov v nej obsiahnutých. Mala by to byť predovšetkým rašelina (75%).

Vysievajte semená podľa schémy 5x5 do hĺbky 1,5 centimetra do zeme. Teplota v miestnosti by nemala byť vyššia ako 18 stupňov. Prvé výhonky sa objavia spravidla za týždeň, a keď na sadeniciach vyrastie 4–5 listov, je rastlina pripravená na presadenie do otvoreného terénu. Malo by sa tak stať koncom mája - začiatkom júna.

Najlepšie je vysadiť kapustu v krajine, kde sa minulý rok pestovali strukoviny, uhorky alebo zemiaky. Pôda po nich je bohatá na dusík, ktorý sa považuje za vynikajúcu možnosť pestovania tejto zeleniny.

Nemôžete vysádzať rastliny blízko seba, optimálne do vzdialenosti 60 centimetrov. Je potrebné pravidelne zalievať, odburiňovať a kypriť pôdu. A samozrejme je dôležité ho prihnojiť. Dodržiavaním týchto jednoduchých pravidiel môžete dosiahnuť dobrú úrodu.

Funkcie starostlivosti

Starostlivosť o kapustu Darček je celkom jednoduchý. Tu sa za hlavné požiadavky považuje včasné zalievanie, hnojenie a ochrana pred škodcami.

Vo fáze formovania záhlavia by mala byť zálievka zabezpečená najmenej dvakrát týždenne. Tiež kapusta vyžaduje každé 2-3 týždne hilling a kyprenie pôdy. Počas vegetačného obdobia je rastlina spravidla trikrát oplodnená. Močovina alebo hnoj sú vhodné ako hnojivá, niektorí záhradníci v prvej fáze hnojia dusíkom, v druhej komplexným hnojivom a v tretej draslíkom.

Plody dozrievajú 125 dní po výsadbe. Zberajú sa v septembri až októbri bez toho, aby sa rastliny nechali natiahnuť. Potom dobrá úroda na seba nenechá dlho čakať, môžete nazbierať až 10 kilogramov na meter štvorcový.

Výhody a nevýhody

Zelný darček nemá prakticky žiadne nevýhody, okrem toho, že vyžaduje dobré osvetlenie (vôbec neznáša tieň) a výdatné zalievanie. Medzi najvýhodnejšie z jeho výhod patria:

 • možnosť pestovania v ktorejkoľvek klimatickej zóne Ruska;
 • vysoká plodnosť a produktivita tejto odrody;
 • kapusta Darček je dobre skladovaný, bez straty chuti;
 • vhodné na konzervovanie a kvasenie;
 • zriedka vystavené chorobám;
 • mrazuvzdorný.

Škodcovia a choroby

Zelný darček je odolný voči chorobám. Ak vedľa nej rastú paradajky, cesnak a cibuľa, potom sa jej choroby charakteristické pre rastliny vôbec neboja. Škodcu môžu kapusta viac poškodiť. Ale môžete proti nim bojovať aj ľudovými metódami. Poďme sa bližšie pozrieť na najbežnejších škodcov a spôsoby, ako sa ich zbaviť:

 1. Vošky sa považujú za najnebezpečnejšie pre kapustu. Ak poškodila rastlinu, plodinu už nemožno zachrániť. Preto je lepšie zabrániť nebezpečenstvu, ako sa s ním pokúsiť vyrovnať neskôr. Existuje veľa kontrolných opatrení vrátane tých ľudových: mydlový roztok, cesnaková infúzia.
 2. Listami sa prehrýzajú blchy, vďaka čomu kapusta vädne a vysychá. Môžete proti nim bojovať včasným odburinením buriny.
 3. Kapusta hlodá v koreňoch rastliny. Na boj proti nej sa používa popol, korenie alebo tabak, ktoré sa pridávajú uvoľňovaním pôdy.
 4. Slimáky a slimáky jedia korene a listy. Môžete ich vyhubiť rozložením ropúch v krajine, tieto škodce veselo požierajú. Postele sú tiež posypané drvenými škrupinami, vápnom a popolom. Tieto činnosti vás zbavia hmyzu.
 5. Naberačka na kapustu je motýľ, ktorý je aktívny väčšinou v noci. Kladie larvy na väčšinu záhradných plodín. Kopček zožerie hlávky kapusty a nechá v nich svojho potomka. Za najlepšiu metódu prevencie sa považuje vykopávanie zeme na jeseň, dobrý účinok má aj postrek chemikáliami.

Zber a skladovanie

Zbiera sa kapusta 125. deň od okamihu prvých výhonkov. Najlepší čas na jej zber je september - október. Je lepšie začať ho v chladnom, zamračenom dni pri teplote 4 - 7 stupňov. Hlavy kapusty nakrájané v tomto počasí vydržia dlhšie.

Kapusta je vytiahnutá zo zeme koreňmi a peň je odrezaný nožom, pričom zostanú 3 - 4 centimetre. Potom sa hlávky kapusty triedia:

 • na solenie sa používajú voľnejšie;
 • husté sú položené na uskladnenie.

Skladujte v suteréne na drevených policiach pri teplote + 1–5 ° C. Vlhkosť vzduchu by mala byť 90–98%.

Recenzie záhradkárov

Každý produkt si nachádza svojich priaznivcov a odporcov. Kapusta nie je výnimkou. Väčšina recenzií na darček je pozitívna. Hovoria o ňom ako o starej spoľahlivej odrode, ktorá je dobre skladovaná a svoju chuť stráca až na jar.

Získajú sa z neho vynikajúce solené vynikajúce plnené kapustové kotúče. V procese pestovania nie sú žiadne problémy a ťažkosti. Nemá však rád sucho a považuje sa za obľúbenú kultúru motýľov a škodcov.

Ale niektorí ľudia píšu aj negatívne recenzie, napríklad spolu s darčekom si daná osoba vypestovala inú odrodu a darček vykazoval oveľa horší výsledok ako analógový a škodcovia spôsobili značné škody na úrode. Ale možno je to náhoda alebo následky nesprávnej starostlivosti o kultúru. V zásade všetci záhradníci odporúčajú na pestovanie darčekovú kapustu.


Pozri si video: Sadenie zeleniny - (November 2022).