Rastliny

Sakura: ako pestovať na svojej záhrade japonské třešňové kvety

Sakura: ako pestovať na svojej záhrade japonské třešňové kvety


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Sakura alebo japonská čerešňa (Prunus serrulata) je staroveký symbol Japonska a rastlina vyznačujúca sa úžasnou nádherou a eleganciou kvetu. V skutočnosti je niekoľko druhov stromov z východnej Ázie skrytých pod názvom „sakura“, ale všetky majú ružové dvojité kvety. Japonská čerešňa môže dosiahnuť výšku 25 m, listy sú veľké, kvitne od marca do júna.

Význam čerešňových kvetov pre Hanami

Koncom marca - začiatkom apríla, Japonci každý rok oslavujú kvet sakury. Oslavujte tento deň v rodinnom kruhu, v prírode alebo v parku. V Japonsku čerešňové kvety všade - blízko riek, na horách, v parku. Sviatok jeho kvitnutia sa nazýva Hanam, a pre všetkých Japoncov je deň voľna.

V médiách sa pred kvetmi sakury zdôrazňuje, v ktorý deň bude sviatok a kde bude najvhodnejšie ho pozerať. Tento proces trvá od niekoľkých hodín do niekoľkých dní. Hanami je v krajine veľmi populárny a niektorí Japonci cestujú do miest, aby chytili čerešňové kvety niekoľkokrát.

Ako sa odlišuje japonská čerešňa od ostatných?

Japonská čerešňa rýchlo rastie a je schopná dosiahnuť významných výšok. Šírka jej koruny dosahuje asi 10 m. Sakura sa líši od bežných čerešní v niektorých biologických vlastnostiach a požiadavkách na pestovanie.

Rastúce požiadavky a význam sakury

Japonské čerešňové kvety sa vyskytujú skoro na jar. Strom nedokáže tolerovať nízke teploty - pre sakuru je smrteľná teplota pod 15 stupňov. Strom by mal byť vysadený iba na humusových pôdach a na dobre osvetlených plochách.

Hlavným účelom japonskej čerešne je zdobiť miesto.

Odlišnosti sakury od bežných čerešní

Hlavný rozdiel medzi sakurou a čerešňou obyčajnou spočíva v tom, že čerešňa japonská neprodukuje ovocie. Sakura - okrasná rastlina, čerešňa - ovocie. Japonské čerešne majú tiež ovocie, ale sú kyslé, malé a nie príliš chutné. Bobule obyčajných čerešní sú chutné a aktívne sa používajú na použitie v potravinách.

Jesť ovocie Sakura

Napriek osobitnej chuti sakura ovocia, sú používané ako jedlo pre obyvateľov Japonska. Ovocie japonskej čerešne sa nazýva sakumbo a jej farba môže byť ružová alebo červená. Rôzne odrody rastlín majú rôznu chuť.

Sakura tiež používa listy na jedlo. Nakladané alebo solené ako paradajky. Sladkosti sa balia do japonských čerešňových listov. Chuť listov je kyslá, korenistá alebo slaná. Ďalším spôsobom, ako ich použiť, je doplniť ryžu. Ovocie Sakura sa môžu používať na výrobu džemu a vína.

Hlavné odrody sakury

Moderné odrody sakura sa vyrábajú krížením s čerešňami (Cerasus yedoensis), (C. Lannesiana) a (C. Incisa).

  • "Shirotae". Strom dosahuje výšky 4,5 m, kvety sú biele, dvojité. Odroda sa aktívne používa v Anglicku a Japonsku. Rodiskom čerešní je Anglicko.
  • "Hally Tolivett". Odroda odolná voči mrazu s korunkou v tvare gule. Kvety majú 4 centimetre, ružovej farby, priemer kvetov je 8 cm a strom sa šíri zelenými odrezkami.
  • "Kwanzan". Jedna z najslávnejších odrôd. Kvet obsahuje 30 lístkov, farba je fialová. Z mín - strom sa nelíši v dlhovekosti.
  • "Kikushidare-Zakura". Strom dosahuje výšku 5 m. Kvety sú froté, ružové, v priemere dosahujú 6 cm. Z mínusov - čerešňa neznesie silné mrazy.
  • "Amonogawa". Výška stromu dosahuje 8 m, šírka je iba 1,25 m. Kvety sú početné, ružové, voňavé.

Sakura: starostlivosť

Ako zasadiť sakuru v krajine

Výsadba Sakury sa často robí semenom, ktoré musia byť starostlivo pripravené - vysušené a umyté. Pristátie sa vykonáva v lete, ale môže sa uskutočniť na jar alebo na jeseň. Ak sa rozhodnete kúpiť sadbu, mali by ste zvoliť zdravý výsadbový materiál. Jeho vykládka sa uskutoční v apríli. Najlepšie usporiadanie sadeníc je 2x3 alebo 3x3 metrov.

Na svahu sa odporúča výsadba sakury. Je dôležité, aby miesto bolo osvetlené, ale osvetlenie bolo mierne, aby strom nedostal úpal. Kyslosť pôdy by mala byť neutrálna, najlepšou možnosťou je hlinitá pôda.

Sakura v Rusku s náležitou starostlivosťou dokonale prežije. K jeho rozkvetu navyše dochádza v apríli až máji. V Rusku sa môžu pestovať iba tie odrody dreva, ktoré rastú na severnom ostrove Japonska.

Vlastnosti zalievanie

Sakura vyžaduje nielen zalievanie, ale aj pravidelné postrekovanie listov. Osobitná pozornosť by sa mala venovať zalievaniu v horúcom lete. Počas prvých troch rokov po výsadbe, zatiaľ čo koreňový systém ešte nie je úplne vyzretý, sa zálievka vykonáva raz týždenne. Ak prší, nie je potrebná vlhkosť.

Pridanie obväzov

Japonská čerešňa nebude rodiť ovocie, ak nebude mať dostatok živín. Strom si vyžaduje zavedenie organických látok, dusíka a draslíka. M2 zavádza sa toto množstvo minerálnych látok:

  • priemerná dostupnosť pôdnych živín - minerálov 8 g, organických látok - 5 kg;
  • zlé pôdy - minerály - 16 g, organické - 9 kg.

Tvarovanie a orezávanie

Prerezávanie sakury sa vykonáva, aby sa zabránilo zhrubnutiu. Vyrába sa na jar, kým šťava nezmizne. Suché a prebytočné konáre sa odstránia a po práci sa miesta porezov spracujú záhradnou var.

Orezávacie práce sa musia vykonávať opatrne, aby guma nezačala vynikať. Aby sa vylúčil výskyt lepkavej látky, rastlina potrebuje dobrú drenáž a správne zalievanie.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o tom, ako pestovať ozdobné mandle na vašom webe.

Ochrana stromu pred chorobami škodcov

Ak nechcete chrániť čerešňu pred škodcami, kvety sa kazia a rastlina sama sa bude vyvíjať pomaly. V niektorých prípadoch sa vetvy sakury začínajú delaminovať. Aby sa tomu zabránilo, mali by byť odstránené výrastky na konáre a rezné miesta ošetrené liečivými prípravkami.

Čerešne niekedy trpia sušením lístia. Je to huba, ktorú je možné odstrániť zmesou síry a uhlia. Škůdca, napríklad priadka morušová (Malacosoma neustria), môže tiež vyvolať výskyt huby. V boji proti škodcom bude odstránenie vetiev, na ktoré položil svoje vajíčka. Bude potrebné zbierať a húsenice, ako aj používať insekticídy.

Sakura v krajine: pristátie

Sakura je jedným z najkrajších kvetov na planéte. Pestovanie pôvabnej rastliny sa bude musieť snažiť dosť tvrdo, ale výsledok stojí za to. V súčasnosti majú všetci, nielen obyvatelia krajiny vychádzajúceho slnka, možnosť vychutnať si na svojich stránkach kvety sakury.