Rada

Je to možné a ako správne podať cuketu králikom, kontraindikácie a poškodenie

Je to možné a ako správne podať cuketu králikom, kontraindikácie a poškodenie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Skúsení poľnohospodári vedia, aký jemný a citlivý je tráviaci systém králikov, preto sa vynára rozumná otázka, či je možné králikom dávať zeleninu, napríklad cuketu. Je známe, že je nemožné kŕmiť hlodavce iba suchým krmivom; v ponuke musí byť určite šťavnaté jedlo: čerstvá zelenina, koreňová zelenina, zemiaky, listová zelenina. Cuketa pre králiky je zdrojom výživných látok a vlákniny, ktoré môžu byť prospešné pre ich dodržiavanie.

Môžu mať králiky cuketu?

Je možné a dokonca užitočné králiky ošetrovať cuketou. Táto zelenina patrí k šťavnatému zelenému jedlu, ktoré musí byť v strave hlodavcov prítomné. Výživová hodnota cukety je nízka, na 100 kg rastlinnej dužiny je len 6,8-9,6 kŕmnych jednotiek. Preto sa tento produkt králikom nepodáva ako zdroj kalórií na výkrm, ale ako doplnok bohatý na vitamíny a živiny, ktorý posilňuje organizmus zvieraťa.

Ako krmivo pre králiky sú vhodné potravinové aj kŕmne odrody zeleniny. Výživová hodnota kŕmnej tekvice je približne rovnaká ako v prípade kŕmnej repy.

Cuketa dodáva zvieraťu:

 • kyselina askorbová (vitamín C);
 • vláknina, ktorá má pozitívny vplyv na trávenie;
 • Vitamíny skupiny B (B3, B6, B9);
 • fylochinón (vitamín K);
 • minerálne prvky - vápnik, draslík, fosfor, horčík;
 • jablčná a iné organické kyseliny.

Ozdobné aj hlodavce z mäsa a vlny môžete ošetriť šťavnatou zeleninou. Ľahko ho konzumujú dospelí aj mladí jedinci. Cuketa sa ako bohatý zdroj vitamínov a minerálov odporúča podávať jednotlivcom určeným na párenie, graviditu a dojčenie králikov. Predpokladá sa, že šťavnatá kultúra zvyšuje produkciu materského mlieka u žien.

Vďaka výživným látkam obsiahnutým v cukete v tele zvieraťa:

 • normalizuje prácu srdca a cievneho systému;
 • stimuluje krvotvorbu;
 • má antioxidačný účinok;
 • normalizuje funkčný stav nervového systému;
 • zvyšuje tón a aktivitu;
 • zlepšuje činnosť reprodukčných orgánov.

V akom veku môžete vstúpiť do stravy?

Cuketu je možné ošetrovať na králikoch od 2 mesiacov. Skúsení poľnohospodári však odporúčajú zaradiť zeleninu do potravy, keď majú zvieratá 4 mesiace. Do tejto doby už tráviaci trakt začína naplno pracovať u mladých zvierat, vďaka čomu je ľahšie vstrebávať nové jedlo. Zavádzanie tekvice do stravy, ako každý nový výrobok, by malo byť postupné. Zakaždým, keď sa porcia mierne zvýši.

Pre mladých jedincov je zelenina nakrájaná na malé kúsky, aby sa ľahšie jedla. Alebo rozomlejte na strúhadle s veľkými otvormi, pridajte do obilnej alebo zeleninovej kaše. Pre dospelých domácich miláčikov sa odporúča podávať zeleninu zmiešanú s kukuričnou silážou.

V akej podobe môžete kŕmiť?

Zvyčajne sa surová cuketa podáva králikom. Môžete dať aj varenú zeleninu, ktorá však bude obsahovať oveľa menej výživných látok. Mladé ovocie, ktoré ešte nemá naľuky, môžete králikom dávať vcelku bez toho, aby ste odrezali pokožku. Stará zelenina má tvrdú šupku, ktorú je potrebné odrezať. Semená musia byť tiež odstránené.

Keďže králiky sú bylinožravé cicavce, s chuťou konzumujú nielen šťavnatú dužinu, ale aj listy tekvice. Vrcholy je možné do králičej stravy pridávať počas celého vegetačného obdobia, ako krmivo sú vhodné listy aj výhonky.

Zelení sa dávajú aj čerstvé, ale aby sa zajacom nenarušilo trávenie, sušia sa a drvia sa, menej často sa z nich stáva siláž. Je vhodné miešať vrcholy cukety s miešaným krmivom, strukovinami, otrubami alebo zeleňou iných zeleninových plodín, môžete ich pridať aj do mokrej kaše. Telo králikov zvyčajne dobre prijíma vrcholy tekvice, ale každodenné kŕmenie domácich miláčikov stále nestojí za to.

Ak chcete, aby si domáce zvieratá pochutnávali na cukete nielen v teplom období, ale aj v zime, môžete urobiť prázdny priestor. Pre to:

 • plody zimnej odrody strednej veľkosti sa vyberajú bez škrabancov a stôp po rozpade (dĺžka ovocnej stonky musí byť minimálne 5 cm);
 • zelenina je očistená od piesku a nečistôt, umiestnená na teplom a suchom mieste, aby ovocné stehno vysušilo;
 • preneste cuketu do pivnice alebo na iné suché a chladné miesto, kde sa teplota udržuje na úrovni od +5 do +10 ° C;
 • zložené tak, aby sa plody nedotýkali.

Existujú nejaké škody a kontraindikácie?

Aj keď je cuketa pre králiky zdrojom výživných látok, nemali by ste ju zahrnúť do svojho jedálnička každý deň a vo veľkých dávkach. Šťavnatá zelenina je bohatá na vlákninu, ktorá pri miernej konzumácii normalizuje trávenie, ale pri nadmernom množstve králika spôsobuje hnačky, nadmernú tvorbu plynov a nerovnováhu črevnej mikroflóry.

Aby ste sa vyhli problémom s trávením domácich miláčikov, mali by ste dodržiavať denný príjem 200 g šťavnatého krmiva na dospelého. U králikov by mala byť denná porcia ešte menšia. Toto množstvo môže navyše obsahovať buď jednu cuketu alebo zmes rôznych druhov zeleniny. Pre králika je oveľa prospešnejšie jesť zeleninovú kašu: cuketu, tekvicu, mrkvu, zemiaky.

Skúsení chovatelia neodporúčajú liečiť králiky cuketou každý deň. Postačí dať si maškrtu 2 - 3 krát týždenne. Je kategoricky nemožné pripraviť stravu iba z jedného šťavnatého jedla. Malo by sa pamätať na to, že králik by mal zjesť 70% suchého jedla denne. A iba zvyšných 30% predstavuje zelenina a bylinky.

Ovocie pripravené na jedlo musí byť očistené od piesku a zeminy, inak budú mať domáce zvieratá zažívacie ťažkosti. Z buničiny sú tiež vyrezané zhnité oblasti, inak budú králiky otrávené.

Cuketa je zdravé jedlo pre králiky. Látky v ňom obsiahnuté zodpovedajú látkam získaným hlodavcami v ich prirodzenom prostredí. Preto zahrnutie zeleninových plodín do stravy zaisťuje plný vývoj tela bylinožravca.


Pozri si video: Ľahučké letné špagety s cuketou a cherry rajčinami (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Phlegethon

  pripájam sa. Súhlasím so všetkým vyššie uvedeným. Poďme diskutovať o tejto otázke.

 2. Markos

  There is something in this. Thanks for your help with this issue. I did not know it.

 3. Cormac

  everything can be =))))))

 4. Yom

  Odkiaľ čerpáte informácie o príspevkoch, ak to nie je tajné?

 5. Tahu

  Chcem s vami hovoriť na túto tému.

 6. Ilhicamina

  Povoľujete chybu. Write to me in PM, we will handle it.Napíšte správu