Rada

Charakteristika a opis odrody rajčiaka kolibríka

Charakteristika a opis odrody rajčiaka kolibríka


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Tomato Hummingbird f1 bol vyšľachtený francúzskymi chovateľmi a je to skorá neurčitá odroda. Rastlina má silnú štruktúru a krátke internódie. Pri správnej starostlivosti bude kultúra prinášať ovocie až do veľmi studeného stavu. Paradajka je hybridom smotanovej paradajky. Paradajka sa úspešne prispôsobuje rôznym typom podnebia a pôde. Flexibilný aj pre rôzne svetelné podmienky.

Charakteristika rastliny

Samotná rastlina je silná a zvyčajne má dve stonky s 8 - 10 vaječníkmi. Kolibrík F1 má dobrý imunitný systém a je odolný proti neskorej plesni. Vzdialenosť medzi uzlami je malá a v blízkosti stopky je koleno, ktoré uľahčuje výber hotovej zeleniny. Rastlina je vysoká, preto vyžaduje podväzok a zovretie. Paradajka vďaka svojej sile vytvára plody veľkého tvaru. Listy sú stredne veľké a pohybujú sa od zelenej po tmavozelenú. Opadavá doska, rovnako ako stonka, sa vyznačuje svojou vitalitou a dobrou zónou rastu. Paradajka má navyše vynikajúco vyvinutý koreňový systém, vďaka čomu sa dobre vyvíja a zriedka ochorie.

Opis ovocia

Ovocie má tvar červeného krému. Samotné ovocie je pomerne mäsité, so zaujímavou sladkokyslou chuťou. Paradajka dáva vždy vysoký výnos. Paradajky sú vynikajúce ako do čerstvých šalátov, tak aj na džúsy a konzerváciu. Ovocie je pomerne husté, s hrubými stenami, priemerná hmotnosť je 160 gramov. Priemer ovocia 30 mm. Počas zrenia paradajka vo vnútri neobsahuje zelenú škvrnu, stonku a žilky, vďaka čomu má vynikajúcu, jemnú chuť.

Doba zrenia je 95 dní. Považuje sa za skoro zrelú rastlinu.

Plody sa vyznačujú dobrou trvanlivosťou. Počas konzervácie kvôli svojej tesnosti neprasknú. Preto sa v zime môžu tieto paradajky dať na stôl ako pochúťka. Paradajku kolibríka je možné bez problémov prepravovať na veľké vzdialenosti.

Paradajka je teplomilná. Na kultiváciu sú vhodné skleník, balkón aj otvorená pôda. Hlavné je pristáť po pominutí hrozby mrazu.

Výhody a nevýhody rastliny

Rastlina má viac pozitívnych vlastností ako negatívnych. Chované plemeno si v poslednej dobe dokázalo získať dôveru, recenzie a popularitu medzi mnohými záhradníkmi. Výhody rastliny sú:

  • Neurčitosť;
  • Vysoká produktivita;
  • Rastlina má dobrý imunitný systém a je odolná proti mnohým vírusom a chorobám;
  • Paradajka nevyžaduje častú starostlivosť;

  • Plody sú mäsité a vyznačujú sa dobrou kvalitou uchovania, ľahko sa prepravujú;
  • Zelenina pri konzervovaní nepraská;
  • Paradajka je prispôsobená rôznym pestovateľským zónam;
  • Odroda má skoré obdobie dozrievania.

Nevýhodou rastliny je, že musí byť zviazaná a pripnutá. Kultúra je tiež hybridná, takže semená nemožno získať samostatne. Ale vďaka dobrej úrode tá kultúra stojí za to.

Ako sa robí sejba

Priaznivými predchodcami tejto odrody sú uhorky, mrkva, cibuľa, strukoviny. Semená sa obyčajne vysievajú koncom marca. Na to je pripravená špeciálna pôda, dobre hnojená a bohatá na vitamíny a minerály, ktorá je nevyhnutná pre výživu paradajok. Semená sa ošetria slabým roztokom mangánu a vysejú sa do hĺbky 2 cm, potom sa vykoná výdatná zálievka. Krabica je pokrytá špeciálnym filmom a umiestnená na teplom a svetlom mieste.

Po vyklíčení semien a objavení sa prvých listov je potrebné paradajky ponoriť. Potom musíte párkrát nakŕmiť sadenice. Pred vysadením rastliny na otvorenom priestranstve je potrebné ju vytvrdiť. Z tohto dôvodu musia byť sadenice vyvedené na ulicu 10 dní pred vylodením. Rastlina sa vysádza vo veku 55 dní. Vylodenie sa zvyčajne vykonáva v polovici júna, keď už mráz prešiel. Pred výsadbou je lepšie ošetrovať zem slabým roztokom manganistanu draselného.

Aj keď má rastlina dobrý imunitný systém, stále sa odporúča ošetrovať listy vonkajších škodcov, ako sú vošky a kapusta.

Ak sa výsadba uskutoční v skleníku, je možné ju vykonať skôr o mesiac. Schéma výsadby je nasledovná - 7-9 paradajok sa zmestí do jedného štvorcového metra a cíti sa pohodlne.

Ďalej nasleduje maličkosť. Je potrebné starať sa o kríky, pravidelne polievať, uvoľňovať pôdu. Na zavlažovanie sa odporúča použiť teplú vodu.

Výkon

Rajčiaky z kolibríka sú teda pomerne úspešnou plemennou plodinou, ktorá je odolná voči chorobám a dáva svojmu majiteľovi dobrú úrodu.


Pozri si video: O pěstování paprik (Február 2023).