Rada

Vlastnosti a vlastnosti oviec z jemnej vlny, TOP 6 plemien a úžitkovosť vlny

Vlastnosti a vlastnosti oviec z jemnej vlny, TOP 6 plemien a úžitkovosť vlny


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Plemeno cenných oviec s jemnou vlnou je už dlho rozšírené vo všetkých kútoch sveta. Domáce zvieratá poskytujú svojim majiteľom bez prerušenia hodnotnú vlákninu a chutné diétne mäso. Vyberavé zvieratá ľahko znášajú akékoľvek podmienky držania a zvykajú si na nepriaznivé podnebie. Chov domácich miláčikov z jemnej vlny sa tradične považuje za výnosný podnik.

Všeobecná charakteristika oviec z jemnej vlny

Rôzne ovce pochádzajúce z predkov - merino. Obyvatelia Talianska a Malej Ázie úspešne chovali nenáročné domáce zvieratá už viac ako 1000 rokov a v polovici 18. storočia si zvieratá získali slávu v iných krajinách.

Dnes existuje veľa plemien zvierat z jemnej vlny. Každá z nich má svoje vlastné charakteristiky, ale základné vlastnosti cenných zvierat zostávajú nezmenené. Hlavnou výhodou domácich miláčikov je schopnosť ľahko sa prispôsobiť akýmkoľvek klimatickým podmienkam. Zvieratá majú dobre vyvinutý kostrový systém.

Všetky plemená jemnej vlny majú dlhé, hodvábne kabáty. Strižné vlákna majú zvlnenú štruktúru. Jemnosť vlasov nie je väčšia ako 30 mikrónov. Dĺžka prameňov nepresahuje 10 cm. Zvieratá vylučujú pôsobivé množstvo tuku. Táto látka obsahuje lanolín.

Produktivita

Kudrnaté krásy sú dodávateľmi mäkkej a teplej vlny. Materiál sa používa na výrobu odevov, izolácií, vankúšov a prikrývok. Oceňujú sa najmä výrobky z popruhu. Tento názov dostali kožky jahniat pred mnohými rokmi. Jedince s jemnou a polovlnou vlnou dávajú vzácne potomstvo. Zvieratá sa používajú ako zdroj mäsa a mlieka. Čistokrvné domáce zvieratá sa chovajú s cieľom vyvíjať nové plemená a zlepšovať vlastnosti pôvodných oviec.

Vlna

Svetlá vlna oviec s jemnými vlnami je rovnomerná a pozostáva hlavne z páperia. Maximálna jemnosť hodnotného vlákna je 25 mikrónov. Domáce zvieratá sú pravidelne strihané. Ročné strihanie zvieraťa jemného rúna závisí od plemena oviec. V priemere barani dávajú až 16 kg rúna, bahnice - 7-8 kg.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Výťažok čistej vlny po mokrom spracovaní je 30 - 50% pôvodného množstva surovín.

Plodnosť

Aby bol chov oviec ziskový, musia sa zvieratá aktívne množiť. Malé domáce zvieratá dospievajú medzi 6. a 12. mesiacom. Gravidita u zvierat trvá 146 dní. Ak sú zástupcovia plemena oviec s jemnou vlnou schopné rodiť niekoľkokrát do roka, doba gravidity sa skracuje. Ovca je súčasne schopná priviesť od 1 do 3 jahniat.

Odrody plemien

Podľa účelu odborníci delia zvieratá z jemnej vlny na 3 kategórie: vlnu, mäsovú vlnu (semi-jemnú vlnu) a mäsové jedince.

Sovietske merino

Toto plemeno sa vyvinulo v prvej polovici 20. storočia. Predkovia sovietskeho merina boli novokaukazské a mazajevské ovce, ako aj predstavitelia plemien Altaj a Askanian. Zvláštnosťou sovietskeho merina je rozdelenie zvierat na 2 typy: vlnené a mäsové vlnené jedince. Vlnené domáce zvieratá sú ľahko rozpoznateľné podľa 2 priečnych záhybov na koži, ktoré sa nachádzajú na krku. Na tej istej časti tela oviec z mäsovej vlny je iba jeden pozdĺžny dlhý záhyb. Sovietske merino sa líši:

 • harmonické, proporcionálne zloženie tela;
 • výkonný kostrový systém;
 • rovné, mohutné končatiny;
 • pôsobivá telesná hmotnosť (baran váži 100 - 110 kg, bahnice - 50 - 55 kg);
 • husté, husté, snehovo biele vlasy, ktoré pokrývajú celé telo zvieraťa.

Za rok muži prinesú až 16 kg rúna. Z bahníc sa strihá 6 - 7 kg vlny, trieda kvality 64 - 70. Po mokrom vyčistení je výťažok suroviny 40%.

Sovietske merino stromy sú plodné. Samice sú dobré matky.

Jednotlivci sú prispôsobení zimným podmienkam chovu a pastvy

Svaly sú zle vyvinuté.

Dávajú málo mäsa.

Salina ovca

Salské ovce sa objavili v dôsledku práce sovietskych špecialistov. Vedcom sa podarilo krížiť hodnotné ovce plemena rambouillet s novokaukazskými a mazajevskými baranmi. Zvieratá sú prispôsobené teplému podnebiu Rostovského regiónu. Veľké zvieratá majú závideniahodnú vytrvalosť a silnú imunitu. Zástupcovia plemena Salsk sa vyznačujú:

 • silná postava;
 • široký, rozšírený hrudník;
 • predĺžený trup;
 • hmotnosť sexuálne dospelého barana dosahuje 90-95 kg, maternica - 50 kg;
 • prítomnosť v oblasti krku 2 hlbokého priečneho a jedného pozdĺžneho záhybu.

Ľahké pramene zvieracích chlpov dorastajú do 7 - 8 cm Ročne sa z baranov strihá 16 kg surovín, z oviec - do 7 kg. Strižové rúno získané z kráľovien je zaradené do triedy 70. Samce dávajú vlasom úroveň 64.

Jemná štruktúra vlasov.

Vynikajúci výnos čistej runy.

V nechovnom chove sú jedince s nekvalitnou vlnou.

Dávajú málo mäsa.

Stavropol

Ovce so stavropolovou vlnou sa objavili v 50. rokoch minulého storočia. Pri vývoji nového plemena sa miestne zvieratá krížili s austrálskymi ovcami merino, baranmi rambouille a zástupcami novokaukazských druhov oviec. Domáce zvieratá pre stavropol sa vyznačujú:

 1. Malý rast. Ročné barany ťažko dorastajú až do 62 cm, veľkosť samice je o niečo skromnejšia.
 1. Vyvinutý, silný kostrový systém.
 2. Mierne klesajúca záď a široká bedrová oblasť.
 3. Priemerná hmotnosť barana dosahuje 95-100 kg, samica priberá 45-50 kg.
 4. Silný krk je zdobený dvojicou záhybov. Barani majú rohy.

Stavropolské ovce sú rekordmanmi v budovaní veľkého množstva mäkkej vlny. Dĺžka snehobielych prameňov dosahuje 9 - 11 cm, obzvlášť zarastené sú oblasti brucha, hlavy a končatín domáceho maznáčika. Každý rok sa z každého barana získa viac ako 15 kg vynikajúcej vlny a z bahníc sa strihá až 8 kg surovín. Po mokrom spracovaní je čistý výťažok vlny 43%. Hrubé jemné rúno patrí do 64-70 stupňa kvality.

Ľahko sa prispôsobíte suchu.

Husté, hodvábne rúno.

Nie veľmi plodný.

V nechovnom chove sa vyskytujú jedince so zdeformovanými päty a zlou kvalitou srsti.

Ovce z južného Uralu

Vlasťou oviec na juhu Uralu je región Orenburg. Odborníci vylepšili miestnu rozmanitosť hrubosrstých zvierat pomocou baranov prekos, ako aj domácich miláčikov plemien Tsigai a Stavropol.

Jednotlivci sú dobre prispôsobení drsným klimatickým podmienkam. Domáce zvieratá sú schopné dostať jedlo aj pod vrstvou snehu. Ovce na juhu Uralu z mäsovej vlny sa líšia:

 • silná postava;
 • zaoblené obrysy tela;
 • prítomnosť "fúzov" na krku;
 • pôsobivá hmotnosť (hmotnosť barana - 120 kg, hmotnosť oviec - 65 kg);
 • kvalitná vlna. Dĺžka vysoko zvlnených prameňov dosahuje 9 cm. Značka kvality je 60-64 stupňov. Po spracovaní je čistý výnos surovín 50%.

Toto plemeno je známe svojou vysokou kvalitou mäsa. Produkt má jemnú vynikajúcu chuť a takmer úplne nemá špecifický zápach. Zvieratá rýchlo rastú a aktívne priberajú.

Dávajú veľa mäsa.

Domáce zvieratá majú dobre vyvinuté svaly.

Nie plodný.

Uvoľňuje sa málo tuku. To zhoršuje kvalitu runy.

Ovce prekos

Zvieratá plemena Prekos sa objavili vďaka francúzskym špecialistom. Chovatelia krížili anglické merino ovce z jemnej vlny s ovcami rambouille. Chovatelia dobytka z južných oblastí krajiny sa zamilovali do zástupcov druhov oviec z mäsa a vlny, takže ich možno nájsť v mnohých farmách. Vďaka špeciálnej štruktúre kopýt sa domáce zvieratá voľne pohybujú po svahoch kopcov.

Pre prekosy sú charakteristické:

 • rovnomerný, rovný chrbát;
 • dobre vyvinuté svaly;
 • masívna kostra;
 • široko umiestnené končatiny;
 • priemerná hmotnosť u mužov je 82-100 kg, u žien - 52-68 kg.
 • hlava a končatiny sú bez srsti;
 • dĺžka snehovo bielych prameňov je 10 cm a indikátor kvality je 60-64 stupňov.

Po dobu 1 roka sa z barana strihá 8 - 9 kg drahocennej vlny. Maternica dáva 4-5 kg ​​surovín. Čistý výťažok vlákniny po úprave (praní) je 50%. Precocks sú plodné - v polovici pôrodov, samice rodia 2 jahňatá. Hlavnými výhodami plemena Prekos je rýchle dozrievanie mladých kusov a vynikajúca kvalita mäsa. Vo veku 9 mesiacov zvieratá priberajú a sú usmrcované.

Ľahko sa prispôsobíte nepriaznivým podmienkam.

Samice sú dobré matky.

Rýchlo priberajte.

Dajte malú runu.

Brušná oblasť je v prekose zle prerastená.

Kazašské plemeno jemnej vlny

Výsledkom kríženia miestnych tučných zvierat s domácimi miláčikmi plemena Prekos, austrálskym merinom a rambouille, sa narodila kazašská ovca s jemným rúnom.

Zástupcovia plemena sa vyznačujú:

 • pevne pletené, predĺžené telo;
 • pôsobivá hmotnosť (muž - 100-116 kg, žena - 60-70 kg);
 • rast kučeravého domáceho maznáčika dosahuje 75 cm.

Kazašské ovce bez rohov sú spoľahlivými dodávateľmi hodvábnej svetlo béžovej vlny. Z každého samca sa odstrihne až 12 kg suroviny, samice dávajú vlnu najviac 5 - 6 kg. Jemnosť vlasov je 19,5 - 20,5 mikrónov. Úroveň kvality prameňov je 64-70. Domáce zviera dá každý rok majiteľom 152 litrov tukového mlieka (až 9%).

Ovce trávia na pastvinách po celý rok. Zvieratá sa vyznačujú vzácnou vytrvalosťou, pokojne znášajú vírivé horúčavy a mrazy. Domáce zvieratá nie sú náročné na jedlo. Aj pri nesprávnej výžive ľahko kudrnaté vlasy krásky priberú.

Ľahko si zvyknete na celoročnú údržbu vonku.

Plodná.

Vhodné na vylepšenie miestnych odrôd.

Hustota a mäkkosť srsti je veľmi žiadaná.

Produkuje málo tuku.

Ktorý je lepšie zvoliť

Výber zvieracieho plemena závisí od klimatických podmienok a geografického umiestnenia farmy. Odporúča sa venovať pozornosť nenáročným a otužilým krížom. Takéto zvieratá sa rodia od zástupcov rôznych plemien. Od čistokrvných jedincov sa merino vyznačuje vysokou produktivitou.

Domáce zvieratá sú známe ako zdroj kvalitnej vlny. Jedna z odrôd plemena merino sa dostala k ruským chovateľom hospodárskych zvierat z Austrálie.

Údržba a starostlivosť

V zime sú domáce zvieratá držané v spoločenskej miestnosti. Pre tieto účely je vhodná akákoľvek priestranná, vetraná budova. Ovce s malými jahniatkami sú izolované v samostatných stánkoch. Strava zimných domácich miláčikov pozostáva zo sena, kukuričnej siláže a okopanín. Do podávačov sa vždy dáva soľ a do napájačiek sa nalieva čistá voda.

Za teplého počasia sú zvieratá vysielané na pastviny. Malo by tam byť niekoľko oblastí, pretože domáce zvieratá jedia trávnatú pokrývku až po samotné korene. Chovatelia dobytka striedaním pasienkov umožňujú obnovenie vegetácie. V noci sú zvieratá držané pod prístreškom. Z času na čas sú domácim miláčikom zastrihnuté kopytá, nastrihaná zarastená vlna a ošetrené proti hlístom.


Pozri si video: Chovateľ oviec o spolužití s veľkými šelmami (Septembra 2022).