Rada

Opis a vlastnosti odrody hrozna Attica a pravidlá pestovania hrozienok

Opis a vlastnosti odrody hrozna Attica a pravidlá pestovania hrozienokWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Chovatelia po celom svete pracujú na zdokonaľovaní odrôd viniča a výsledok ich práce sa často stáva známym a obľúbeným nielen v ich domovine, ale aj za jej hranicami. Tak sa to stalo aj s odrodou hrozna Attica. Napriek svojmu gréckemu pôvodu sa dnes dá nájsť na pozemkoch záhradníkov v celej Európe a krajinách SNŠ. A to všetko je spôsobené jeho charakteristikami a nenáročnosťou na starostlivosť.

História šľachtenia odrody Attika

Hybrid bez semien je plodom práce gréckeho chovateľa Mihosa. Hybrid bol založený na dvoch odrodách: stredoázijský Black Kishmish a francúzsky Alphonse Lavalle. Po prvýkrát bola táto odroda hrozienok predložená vinárskym dvorom v roku 1979 a okamžite získala ich uznanie. Hybrid úspešne kombinuje najlepšie vlastnosti rodičovských odrôd, ale nedostatky sa prakticky neprenášajú na novú odrodu.

Vzhľad a botanický opis

Aby mali úplné pochopenie odrody hrozna Attica, študujú jej opis a vlastnosti a na základe toho robia záver: či je hybrid vhodný na kultiváciu v určitom regióne alebo nie.

Bush a strieľa

Krovy Atiky sú prevažne stredné a silné, mladé výhonky sa vyznačujú dobrým dozrievaním za sezónu. Pre bohaté plodenie si vyžaduje rez, zovretie a odstránenie nevlastných synov. Na kultiváciu sa odporúča pripraviť podpery, aby malo hrozno bohatú chuť a malo dostatok slnečného žiarenia.

Listy, kvetenstvo

Listy hybridu Attica sú päť alebo trojlaločné, majú sýtu zelenú farbu. Povrch listovej dosky je matný, mierne členitý, dole je mierne dospievanie. Vzhľadom na to, že v Atike kvitnú samičie aj samčie kvety, nie sú potrebné opeľujúce odrody.

Už v prvom roku po výsadbe bude môcť záhradník pozberať prvú úrodu, ktorá sa bude iba každoročne zvyšovať.

Trsy a bobule

Cylindrické strapce hrozna Attica pri správnej starostlivosti dosahujú hmotnosť 2 kg. Hustota kefiek hybridu je vysoká, ale to nezabráni tomu, aby bobule počas sezóny úplne dozreli. Bobule odrody majú ľahko rozpoznateľnú chuť, ktorá kombinuje sladkosť hrozna a chuť čerešní. Hmotnosť jedného dosahuje 6 gramov. Farba je atramentovo modrá, na konci ovocia je priehlbinka charakteristická pre odrodu.

Všetky bobule sú pokryté voskovým kvetom, pri pohryznutí chrumkavou dužinou. Hlavnou výhodou bobúľ Attica je nedostatok semien.

Kvalitatívne vlastnosti hybridu

Attika patrí k stolovým druhom, ktoré záhradníci pestujú pre osobné potreby aj pre následný predaj. Percento cukrov je až 18, kyslosť je na úrovni 5 g / l.

Vhodné klimatické podmienky

Rodák z teplého Grécka má rád podnebie južných oblastí Ruska a Ukrajiny, dobre sa zakoreňuje na Kryme a v Moldavsku. Ale v severných oblastiach s mrazivými zimami zomrie. Pri pestovaní v strednom pruhu je na zimu potrebný prístrešok.

Začiatok plodenia a úrody

Hybrid Attica patrí k odrodám so skorým dozrievaním bobúľ. V južných šírkach (napríklad v Španielsku) dosahujú prvé strapce zrelosť už začiatkom júla. V chladnejšom podnebí sa hrozno zberá začiatkom augusta. V priemere uplynie pred zberom 110 až 120 dní. Ďalšou nespornou výhodou Attiky je jej vysoká výťažnosť.

Pri správnej starostlivosti sa na hektári pozbiera až 30 ton chutných a zdravých bobúľ. Odroda je však náchylná na preťaženie bobuľami, skúsení záhradníci odporúčajú ponechať najviac 30 očí, aby nedošlo k poškodeniu viniča.

Odolnosť voči chorobám

Nevýhodou Attiky je jej nízka odolnosť voči plesňovým chorobám, najmä v chladnom a vlhkom podnebí. Ale hmyzí škodcovia zriedka infikujú vinič. Hybrid má tiež vysokú imunitu voči šedej hnilobe.

Mrazuvzdornosť

Mrazuvzdornosť hybridu Attica je na úrovni -21 stupňov. Pri nižších teplotách môže ker zamrznúť a zomrieť.

Výsadba a pestovanie

Polné zdravie Attiky a množstvo plodiny závisí od dodržiavania poľnohospodárskej technológie na pestovanie hybridu. Pri kultivácii ťažkosti nenastávajú ani u začínajúcich vinohradníkov.

Pozemné požiadavky

Nenáročná odroda sa vyvíja na takmer akomkoľvek type pôdy. Nevhodné sú iba mokrade a močiare. Dobré výnosy sa dosahujú na ľahkých piesočnatohlinitých pôdach.

Schéma pristátia

Algoritmus pristátia je jednoduchý a skladá sa z niekoľkých fáz:

  1. Na začiatok získavajú kvalitný sadivový materiál. Je lepšie to robiť v špecializovaných škôlkach, pretože existuje viac šancí na kúpu sadenice tejto konkrétnej odrody, a nie falošnej.
  2. Mladá sadenica by mala mať vyvinutý koreňový systém (až 3 korene) bez známok mechanického poškodenia.
  3. Na webe je vybrané miesto osvetlené zo všetkých strán slnkom. Hybridná Attika nie je vysadená prievanom, v nížinách a na miestach s blízkym výskytom podzemných vôd.
  4. Veľkosť výsadbovej jamy závisí od veľkosti koreňového systému sadenice. Nemali by ste pochovať mladý krík viac ako 50 cm.
  5. Pôda vybraná z jamy je dôkladne premiešaná s organickými látkami a komplexnými minerálnymi obväzmi.
  6. V spodnej časti otvoru je urobená drenáž zo sutín alebo rozbitej červenej tehly.
  7. Pôda je naplnená hnojivami a na ňu je položená sadenica.
  8. Pestovateľom sa odporúča, aby koreňový systém hrozna pred výsadbou ponorili do hlinenej kaše.
  9. Potom posypeme zvyšnou zemou a dobre ju podbíjame.
  10. Polievajte a hojne mulčujte.

Vzdialenosť medzi mladými sadenicami by mala byť minimálne 2 metre.

Zavlažovanie a kŕmenie

Na získanie úrody deklarovanej výrobcom je dôležité včasné napájanie a kŕmenie. Hrozno neznesie podmáčanie, ale suchá pôda neprispieva k úplnému rozvoju viniča. Zalievanie je obzvlášť dôležité v čase nalievania bobúľ. V prvom roku má hroznový krík Attica dostatok výživy zavedenej počas výsadby. V budúcnosti sa kríky oplodňujú trikrát za sezónu: na jar (zlúčeniny obsahujúce dusík), v lete (potaš a fosfor) a na jeseň (organické).

Zovretie a orezanie

Skúsení záhradníci odporúčajú pár dní pred kvitnutím určite zaštipnúť zelené výhonky. Potom hrozno nasmeruje všetky svoje sily na tvorbu veľkých strapcov. Je tiež nevyhnutný formálny a sanitárny rez.

Sezónne spracovanie

Počas sezóny sa hroznové kríky preventívne dvakrát ošetria fungicídnymi prípravkami. Na to môžete použiť ľudové prostriedky.

Prístrešok na zimu

Termofilný hybrid potrebuje pre chladné obdobie ďalšiu ochranu. Povinné mulčovanie rašelinou a pilinami, ako aj konštrukcia skleníkového typu.

Doba zrenia bobúľ a doba skladovania plodiny

Zrenie kefárskych Attík spadá hlavne do augusta, konkrétne termíny závisia od klimatických charakteristík regiónu. Výhodou hybridných bobúľ je dobrá trvanlivosť a dlhá trvanlivosť bez straty prezentácie a chuťových vlastností.

Existuje tiež dobrá prenosnosť plodiny, ktorá umožňuje pestovať Attiku v priemyselnom meradle.

Choroby a škodcovia - spôsoby, ako s nimi zaobchádzať

Škodcovia ako vošky, listové valčeky a osy zriedka poškodzujú úrodu Attiky. Preventívne sa odporúča nasadiť pasce a vykonávať sezónne postreky fungicídmi.

Zo všetkých druhov plesňových chorôb má Attica imunitu iba proti šedej hnilobe. Predchádzaniu iným chorobám sa predchádza pomocou správnej poľnohospodárskej technológie a pravidelného ošetrovania prípravkami fungicídnej kategórie. Ak rastlina ochorie, použije sa agresívnejšia chémia, ktorá vinič zachráni pred smrťou.


Pozri si video: Olamovanie viniča podľa SIMONITu0026SIRCH 1 (August 2022).