Rada

Ako sadiť, pestovať a starať sa o černice vonku

Ako sadiť, pestovať a starať sa o černice vonku


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ostružiny sa často nazývajú čierne maliny. Aj keď sú tieto rastliny príbuzné, líšia sa kultivačnými technikami. Kultúra je v záhradách európskeho územia vzácna, ale v Amerike je veľmi populárna. Ostružinu máme usadenú v lesoch, na brehoch nádrží. Ale bobule v záhradách už začínajú pestovať. A tu, aby ste dosiahli dobré výnosy, musíte vedieť, ako sa starať o černice.

Popis ostružiny záhradnej

Ostružiny záhradné spoznáte podľa:

 • silný oddenok;
 • pružné vetvy pokryté malými tŕňmi alebo bez tŕňov;
 • trifoliate zelené listy s denticles pozdĺž okrajov;
 • biele kvety s príjemnou vôňou, ktorá láka včely;
 • čierne bobule, pozostávajúce z kôstkovíc a bielych stopiek, niekedy s modrastým kvetom.

Najčastejšie sa černice pestujú v strednom Rusku, hoci sa nachádzajú za Uralom.

Populárne odrody

Chov ostružín je úspešný, preto sú na trhu rôzne odrody rastlín:

 1. Beztŕňový Tonfrey je známy svojou nenáročnosťou, mrazuvzdornosťou.
 2. Polar okrem mrazuvzdornosti poskytuje vysoké výnosy sladkých bobúľ.
 3. Na početných konároch kríkov Chester dozrieva hojnosť čiernych plodov.
 4. Veľké bobule Kiov sú sladké, šťavnaté a skladované dlho, bez straty prezentácie.
 5. BlackBerry Black Magic patrí k remontentným druhom, ktorým sa v južných oblastiach darí celú sezónu plodiť.
 6. Rubenove ostružiny dozrievajú skoro, ale môžu zomrieť na opakujúce sa mrazy.

Každý záhradník si môže zvoliť tú správnu odrodu, berúc do úvahy podnebie, počasie. Existujú aj rastliny s dlhými, 4 - 5 metrov, výhonkami a kompaktnými - 2 metre.

Metódy chovu ostružiny

Výsadbu ostružiny môžete zvýšiť. Zvyčajne sa postup vykonáva na jeseň, aj keď je to možné na jar a dokonca aj v lete. Začínajúci záhradník môže získať aj zdravé nové kópie rastliny.

Vrstvy

Vodorovné vrstvy sú ohnuté na povrch pôdy, posypané zemou. A aby sa nezdvíhali, pripínajú. Výhonok môžete opraviť iba pomocou kameňa. Zastavte rast konára odrezaním vrchu. Posypte tiež mulčom. Určite to zalejte. Po 2 mesiacoch môžete oddeliť detskú vetvu od materskej, pretože sa už zakorenila. Sadenica sa odreže a presadí na nové miesto.

Apikálne výhonky

Ročné odrezky sú rezané, pričom na nich zostávajú 2 - 3 púčiky. Je lepšie odtrhnúť listy a potom výhonky dlhé 15 centimetrov umiestniť na chladné miesto. Vo februári sa vyberú a umiestnia do vody. Horná oblička zároveň pozerá dole a je vo vode. Pri odparovaní je potrebné neustále pridávať kvapalinu. Keď sa z púčika objaví výhonok s koreňmi, oddelí sa a umiestni do zeme. Podobne sa prebúdzajú všetky obličky ich postupným ukladaním do vody.

Potomkovia

Koreňový systém ostružiny môžete vystaviť na jeseň a odrezky odrezať o hrúbke 1,5 centimetra a dĺžke 6-9. Sú uložené v taške v pivnici alebo chladničke. Potom na konci zimy vyklíčte ponorením nádoby do zeme. Pre skleníkový efekt môžete nádoby zakryť fóliou. Sadenice černice zakorenia a uvoľnia listy. V apríli sú vysadené v záhrade.

Odrezky

Na rezanie ostružinových odrezkov sú vhodné jednoročné lignifikované výhonky. Na dĺžku sadivový materiál dosahuje 40 centimetrov. Môže sa uchovávať v zime zakopaním do zeme alebo v pivnici zabalením do tašky. Zároveň musia byť odrezky vetrané. Na jar, po roztopení snehu, sú konáre mierne odrezané a zasadené. Zhora sa vytiahne film, najlepšie čierny. Keď dôjde k vytvoreniu koreňov, potom organizujú výsadbu výhonkov.

Semená

Nakúpené semená černice sa sadia buď na jar alebo na jeseň. Semeno je schopné prebudiť sa v pôde zahriatej na 25 stupňov Celzia. Semená na sadenice vložte do rašelinových tabliet alebo kvetináčov s výživnou pôdou. Hĺbka výsevu semien ostružiny je až 4 milimetre. A vzdialenosť medzi nimi je 3 centimetre. Je potrebné pravidelne zalievať sadenice. A keď sa na nich objavia 4 skutočné listy, sú zasadené do záhonov.

Ako správne zasadiť kultúru

Pestovanie černice si vyžaduje dodržiavanie pravidiel poľnohospodárskej technológie. Ak sa sadenice nezasadia včas, môžu zomrieť. Rastlina potrebuje primeranú pôdu. A vzdialenosť medzi kríkmi je zvolená optimálna, aby mali rastliny dostatok potravy a vody.

Výsadba datlí pre černice

Na rozdiel od iných ružovitých rastlín sa ostružiny najlepšie vysádzajú na jar, keď sa pôda dobre zahreje. V tomto čase bude výsadba úspešná v oblastiach so skorými mrazmi a silnými mrazmi.

Na jeseň ju možno vysádzať do oblastí s teplým alebo miernym podnebím. V závislosti od regiónu sa výhonky vysádzajú od druhej polovice októbra do konca novembra. Pre úspešný rozvoj kultúry je potrebné pripraviť si pre ňu vopred web.

Predchodcovia

Nie každé miesto v letnej chate je vhodné pre bobuľovú kultúru. Rastlina potrebuje osvetlenú plochu s úrodnou pôdou. Nesaďte, kde kedysi rástla zelenina. Je potrebné obnoviť rovnováhu pôdnych baktérií po záhradných rastlinách. A to bude trvať 3-4 roky.

Z predchodcov černice budú najlepšie strukoviny, obilniny, ktoré nasýtia pôdu užitočnými prvkami.

Príprava podpier

Mriežka pre podväzok černice je pripravená vopred. Stĺpy sú vykopané pozdĺž okrajov zamýšľaného lôžka. Aby lepšie držali, je potrebné prehĺbiť sa do zeme o 50 centimetrov. Výška stĺpov dosahuje 2 metre. Drôt je ťahaný v paralelných radoch v 2 vrstvách vo výške 70 centimetrov.

Príprava miesta na výsadbu sadenice

Kultúra sa cíti skvele na osobnom pozemku s dobre priepustnou pôdou. Miesto pre ostružinu by navyše malo byť:

 • s výskytom podzemnej vody 1,5 metra od povrchu;
 • dobre zbavený buriny;
 • osvetlený slnkom;
 • chránené pred studenými vetrami;
 • naplnené výživnými látkami.

Je bezpodmienečne nutné určiť, aký druh pôdy na mieste je: kyslá alebo zásaditá. Pre bobule je vhodná pôda s neutrálnym pH. Vyčerpaná pôda je vykopaná a sú do nej vložené humusové a minerálne hnojivá. Na neutralizáciu kyslosti sa pridá hasené vápno.

Vzdialenosť medzi kríkmi

Výsadba začína kopaním jamiek, ktoré sú pripravené za 3-4 týždne. Rozvetvený koreňový systém rastliny vyžaduje jamy s rozmermi 35 x 35 x 30. Medzery medzi kríkmi by mali byť 1 meter pre vzpriamené druhy ostružin a 1,5-2 metre pre plazivé. Rady oštiepkov sú umiestnené 2 metre od seba.

Schéma pristátia

Podľa pokynov krok za krokom:

 • Do pristávacích otvorov sa zavedie 5 kilogramov humusu, superfosfátu a draselnej soli;
 • po zmiešaní výživnej zmesi s pôdou naplňte jamy o 2 tretiny;
 • sadenica sa drží vertikálne, narovnáva korene;
 • posypte pôdu, mierne podbíjajte;
 • prehĺbiť bazálny krk najviac o 2 centimetre.

Je lepšie zasadiť rastlinu spolu. Po výsadbe by mal okolo výhonku zostať zárez. Zalievanie a kŕmenie kultúry sa bude vykonávať v chate. Ak boli sadenice pripravené nezávisle, doma, potom sú umiestnené na trvalom mieste pod filmom na adaptáciu. Koniec koncov, prechod na otvorenú pôdu pre nich bude bolestivý.

Presádzanie černice na nové miesto

Na jar alebo na jeseň môžete presadiť ostružinové výhonky na nové miesto. Transplantácia je nevyhnutná, ak:

 1. Plantáž rástla na jednom mieste už viac ako 10 - 12 rokov.
 2. Pôda je kontaminovaná patogénnymi hubami.
 3. Pôda sa oxiduje alebo solí.
 4. Stránka sa zmenila na močiar.
 5. Podmienky nie sú vhodné pre rast černíc.

Pripravte sa na transplantáciu vopred. Vykopávajú záhradné lôžko, dodávajú živiny. Aby sa bobule lepšie zakorenili, musíte postupovať podľa pokynov na výsadbu.

Všeobecné pravidlá starostlivosti o černice

Poľnohospodárska technológia Berry zahŕňa obvyklé postupy. Predovšetkým je potrebná opatrnosť, keď ker začne kvitnúť, aby mohol sadiť ovocie. Osobitná pozornosť sa venuje ostružinám v júli, keď plody dozrejú. Zberajú sa, keď dosiahnu zrelosť spotrebiteľa. V auguste sa bobule stále vyvíjajú. U niektorých odrôd vydrží celý september. V lete je na plantáži dosť práce. Spočíva v uvoľnení, vytrhaní buriny, kŕmení. Zlepšuje výnosy a kríky mreží.

Polievanie, kyprenie a mulčovanie černice

Pre vegetačné obdobie ostružiny je dôležitý stav pôdy. Bobuľové záhony sú často zvlhčené prvý mesiac po výsadbe. Počas dozrievania bobúľ potrebuje rastlina zalievanie. Aj keď je plodina odolná voči suchu, bez dostatočnej vlhkosti, plody budú malé a húževnaté. Na zvlhčenie použite usadenú vodu. Zalieva sa do drážok umiestnených medzi radmi ostružiny.

Uvoľňovanie a odstraňovanie buriny sa neustále vykonáva medzi radmi bobúľ. To umožňuje rastlinám rýchlejšie prijímať prvky potrebné pre vývoj. Mulčovanie môže zabiť 2 vtáky jedným kameňom: obe zachovávajú vlhkosť a zastavujú rast buriny. Mulč je po výsadbe rozptýlený po stonkách do vrstvy 6-8 centimetrov pomocou ihiel, pilín, slamy alebo rašeliny, humusu.

Prerezávanie

Jedným z dôležitých aspektov starostlivosti o bobule je prerezávanie: formatívne aj sanitárne. Postup by sa mal vykonávať neustále, aby sa neprestali plodiť, aby sa zvýšili výnosy bobúľ.

Kedy konať

Od prvého roku života sú kvetenstvo odstránené z kríkov. Potom na budúcu jar, predtým ako sa puky prebudia, sa výhonky zrežú a ponechajú ich dlhé 1,5 metra. Pre 2 - 3 ročné rastliny bude jarný rez povinný. Dá príležitosť vyliečiť kríky po zime, prinútiť výhonky, aby priniesli ovocie. Na jeseň sú rezané s cieľom zosvetliť korunu, vylúčiť jej zahustenie.

Tvorba vzpriameného kríka

Ostružinové kríky vo veku 3-4 rokov by nemali mať viac ako 10-12 ročných výhonkov, nepočítajúc do toho plodiace, inak sa výnosy znížia. Preto sa extra procesy odlomia pri zemi. Je potrebné odstrániť tie vetvy, ktoré sú slabé a husto umiestnené. Vetvy by mali byť od seba vzdialené 5-7 centimetrov. Riedenie sa robí pred kvitnutím černíc.

Vrcholy jednoročných výhonkov je možné skoro na jar skrátiť o 10 centimetrov. Potom klíčenie pôjde rýchlejšie do plodných výhonkov púčikov umiestnených nižšie.

Tvorba kríkov plazivých odrôd

Pri prerezávaní konárov sa zachovajú najsilnejšie prísavky do koreňov. Nechajte ich na 12-15 kusoch na bežný meter. Zvyšok, ktorý sa nachádza viac ako 15 centimetrov od seba, je odstránený. Skrátenie konárov môže viesť k zvýšeniu úrody bobúľ. Na jeseň sa suché konáre, rovnako ako choré a tenké, odlamujú.

Hnojenie kultúry

Každoročné hnojenie ostružinovej plantáže zvýši úrodu plodiny. Ak mulčovanie funguje ako organický vrchný obväz, potom na jar je potrebné pridať dusičnan amónny, ktorý sa rozpustí 15-20 gramov na meter štvorcový v 5 litroch vody. Týždeň predtým, ako bobule dozrejú, sa posteľ vyleje mulleinom, zriedeným v pomere 1: 6 alebo vtáčím trusom - 1:15. Pre 2-3 kríky to vyžaduje vedro riešenia.Na jeseň musíte rastliny nakŕmiť superfosfátom a draselnou soľou. Vhodný je aj drevný popol, 50 gramov na meter.

Prístrešok na zimu

V južných oblastiach nie je potrebné černice na zimu pripravovať. Ale tam, kde teplota klesne pod 20 stupňov, je nevyhnutné zakryť bobuľové kríky. Za týmto účelom odstráňte vetvy rastliny z podpery, ohnite ich na zem. Vrcholy môžete posypať zeminou, aby sa výhonky nevyrovnali. Najlepšie je posypať kríky suchým senom, slamou a na vrch hodiť netkaný materiál. Ostružinové výhonky opatrne ohnite, aby sa neodlomili. Je potrebné pripraviť rastliny na zimovanie v období začiatku poklesu teploty cez deň na -1 ... -3 stupne.

Kontrola chorôb a škodcov

Plesňové choroby sa vo vlhkých letných obdobiach šíria na ostružinových plantážach. Rastliny ochorejú častejšie:

 • antraknóza;
 • biela škvrna;
 • botrytis;
 • múčnatka.

Z liekov, ktoré bojujú proti patológiám, sú účinnejšie tie, ktoré obsahujú meď. Na prevenciu chorôb je potrebné včas orezať, aby sa vylúčilo zahustenie kríkov. Uvoľnenie rozstupov riadkov až 5-krát za sezónu zničí patogénne mikroorganizmy v pôde.

Zo škodcov najradšej parazitujú na černiciach vošky, roztoče, nosatce. Bojuje sa s nimi insekticídmi aj ľudovými prostriedkami.

Zber černíc

Zrenie bobúľ nastáva v 2. roku po výsadbe. Dozrievajú 35-40 dní, takže sa z kríkov postupne odstraňujú. Lepšie je urobiť 3-5 denný interval v zbere. Zbierajú bobule bez stopky a dávajú ich do košov. Ostružiny z riadu sa neodporúča nalievať do riadu, pretože sa rozpadne, odtečie z džúsu a stratí vzhľad. Ostružiny sa dlho neuchovávajú, preto je lepšie ich spracovať na džem, kompóty, víno. Môžete zmraziť bobule a v zime hody na černice koláče, želé.

Starostlivosť o černice po plodení

Po zhromaždení všetkých bobúľ je potrebné začať pripravovať kríky na zimu. Uistite sa, že ste uvoľnili výhonky z podväzku, ktorý je nainštalovaný, keď kríky začnú prinášať ovocie. Plantáž je dobre zalievaná, čo vytvára možnosť nabíjania pôdy vlhkosťou. Ak je pôda vyčerpaná, je potrebné ju nasýtiť hnojivami obsahujúcimi fosfor a draslík.

Môžete použiť drevený popol tak, že ho vložíte do drážok riadkov.

Najskôr sa vyklíčené výhonky odrežú a pôda okolo kríkov sa zamulčuje rašelinou alebo pilinami. Položili výhonky na zem, vrcholy posypali zemou alebo na ne zavesili bremeno. Zostáva posypať kríky slamou alebo pilinami, zakryť smrekovými vetvami alebo materiálom.

Prečo neprináša ovocie

Vznik situácie, keď ostružina rastie, ale dospelá rastlina nemá bobule, je spôsobená tým, že;

 • klimatické podmienky nie sú vhodné pre vybranú odrodu rastlín;
 • kríky sú neustále v tieni;
 • patogénne mikroorganizmy a škodcovia negatívne ovplyvňujú vývoj bobule;
 • pôda je suchá, chýba jej vlhkosť a živiny;
 • pôda s vysokou kyslosťou alebo vysoko soľným roztokom.

Pri absencii ovocia na černici je lepšie odrodu nahradiť alebo ju vysadiť na iné miesto vhodné pre kultúru.


Pozri si video: Ríbezľa čierna - Rez čiernych ríbezlí - Tvarovanie a rez ríbezlí - Černý rybíz (December 2022).