Rada

Charakteristika odrody paradajkovej polonézy a jej opis

Charakteristika odrody paradajkovej polonézy a jej opis


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Paradajka Polonaise f1 je determinant skorého dozrievania, ktorý je určený na pestovanie v južných oblastiach našej krajiny. Pred pokračovaním v rozhovore o tomto hybride, aby sme ho mohli podrobne opísať, je potrebné objasniť, aký je rozdiel medzi určujúcimi druhmi paradajok určených na pestovanie v južných a severných oblastiach.

Aký je rozdiel medzi južnými a severnými určujúcimi odrodami?

Hlavným rysom južných hybridov je veľké množstvo silného lístia, ktoré chráni vaječníky a dozrievajúce paradajky pred horiacimi lúčmi slnka. Takéto odrody sa vyznačujú dlhším obdobím dozrievania úrody, pretože teplé obdobie na juhu trvá najmenej 4,5 - 5 mesiacov. Za takýchto podmienok je možné zozbierať úplne zrelú úrodu tejto zeleniny v akomkoľvek období dozrievania.

Rozdiel medzi severnými determinujúcimi druhmi je v období skorého dozrievania, pretože teplé obdobie v strednom pruhu a chladnejších oblastiach je krátke.

Preto si také paradajky rýchlo vytvárajú svoju vegetatívnu hmotu, vytvárajú vaječníky a vyznačujú sa tiež skorým obdobím dozrievania a priateľským, takmer súčasným výnosom úrody.

Napriek rýchlemu rastu však takéto hybridy nemožno vysadiť v južných oblastiach. Pod horúcim južným slnkom také rastliny starnú príliš skoro, nemajú čas na hromadenie užitočných látok pre rast a dozrievanie plodov. Na takýchto kríkoch je málo listov, pretože pod severným slnkom musia plody dostávať veľa tepla.

A na juhu sa dozrievajúce paradajky často spália na priamom slnečnom svetle, takže sa ich tvar stáva škaredým a samotné plody rastú malé a často suché.

Opis a vlastnosti hybridu

Odroda paradajok Polonez bola vytvorená holandskými chovateľmi a je určená na pestovanie v južných oblastiach našej krajiny. V strednom pruhu a iných regiónoch s podobným podnebím môžete v interiéri pestovať krížence.

Odroda je determinujúca, nízka - na otvorenom poli dorastá až do 0,8-0,85 m a v skleníkoch - do 1,0 m. Kríky nevyžadujú formáciu, potrebujú podväzok v podmienkach uzavretej pôdy, nepotrebujú zovretie. Stonky sú vzpriamené, silné a dostatočne silné.

V paradajkovej polonéze sú zrelé paradajky okrúhle, hladké bez rebrovania, farba je jasne červená. Koža nie je hrubá, dobre sa oddeľuje od dužiny. Každá z nich obsahuje 4 - 6 komôr so semenami. Priemerná hmotnosť paradajky je asi 200 g. Kvôli vynikajúcej chuti môžu byť plody hybridu použité čerstvé, pridané do šalátov a použité pri konzervovaní.

Výťažok je dosť vysoký, z jedného kríka môžete zhromaždiť asi 5 kg zrelých paradajok a v uzavretom teréne - až 7-8 kg. Dozrievanie plodiny je ultrarodné, od okamihu vzniku priateľských výhonkov do zberu trvá asi 2,5 mesiaca.

Charakteristická pre odrodu bude neúplná, bez zmienky o tom, ako je paradajka Polonez odolná voči hlavným chorobám ovplyvňujúcim túto zeleninovú plodinu. Hlavnou hodnotnou kvalitou hybridu je odolnosť voči takmer všetkým chorobám.

Výhody a nevýhody odrody

Pozitívne vlastnosti hybridu Polonez:

 • ultrarodné priateľské dozrievanie ovocia;
 • odolnosť voči hlavným chorobám ovplyvňujúcim paradajky;
 • vynikajúca prezentácia a vynikajúca chuť zrelého ovocia;
 • 100% klíčenie semena;
 • kríky nevyžadujú formáciu, nepotrebujú podväzok.

Prakticky neexistujú žiadne nevýhody tohto druhu paradajok. Stojí za zmienku, že táto odroda sa pestuje vonku iba v južnom Rusku a v chladnejších oblastiach sa Polonaise môže pestovať iba v skleníkoch alebo pareniskách.

Kvôli veľkému množstvu pozitívnych vlastností sa paradajka Polonaise stala obľúbenou u poľnohospodárov v mnohých krajinách sveta a paradajky tejto odrody možno často vidieť aj v záhrade pestovateľov zeleniny u nás.


Pozri si video: Listáreň z archívu - určovanie odrôd hrušiek (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Sproule

  Ďakujeme za vaše cenné informácie. Je to veľmi užitočné.

 2. Bacstair

  It is all true, but as for me, if there are visitors to the sites, then there are comments, tk. everyone wants to take part in the discussion of a particular topic, thereby to light up in the circle of bloggers, so I think the number of comments is in direct proportion to the number of visitors .. well, we don’t take spam of course

 3. Malagigi

  Môj Bože! Dobre dobre!

 4. Jerod

  I thought about it and deleted this questionNapíšte správu