Rada

Opis a vlastnosti astrov ročných, vlastnosti výsadby a starostlivosti

Opis a vlastnosti astrov ročných, vlastnosti výsadby a starostlivosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jedným z najbežnejších a najpoužívanejších kvetov, ktoré naši záhradníci tak milujú, je astra jednoročná. Je úžasné, koľko odrôd sa predstavuje. Odrody sa líšia tvarom, veľkosťou kvetu a úžasnou farebnou škálou. A hlavnou črtou Callistefusu je úplná nenáročnosť, ktorá umožňuje pestovať kvetinovú záhradu aj začiatočníkovi.

Popis a charakteristika ročných asterov

Astry jednoročné majú charakteristické výhody, ktoré ich odlišujú od trvaliek a iných podobných kvetov:

 • veľká rozmanitosť;
 • vyberavý ohľadom pôdnych podmienok;
 • rastlina rýchlo dosiahne fázu kvitnutia;
 • pri formovaní puzdra nie je potrebné sa starať;
 • kvitnutie trvá dlho, až 50 dní;
 • prežíva krátkodobé mrazy.

Odrody kvetov

Teraz existuje asi 40 skupín astier ročných a viac ako štyri tisíce odrôd. Rastliny sa zvyčajne klasifikujú podľa:

 • rast kríkov;
 • usporiadaním kvetenstva;
 • na účely kultivácie.

Dôležité! Pred zakúpením semien sa bezpodmienečne musíte ubezpečiť, že uvedená odroda zodpovedá obsahu. Semená a sadenice by ste preto mali kupovať iba od dôveryhodných predajcov.

Kytica

Ako už názov napovedá, kytica aster sa pestuje a vytvára živé kytice. Je strednej výšky a bohato kvitne. Semená sa odporúčajú vysievať koncom marca a s výskytom prvých výhonkov je možné ich vysadiť na otvorené pole podľa schémy 5x5. Sadenice je možné premiestniť na záhon v polovici mája, júna.

Vojvodkyňa

Každoročná poddimenzovaná astra, vynikajúca na domáci chov. Priemerná výška kríka dosahuje 30 centimetrov, obvod kvetov je od 7 do 12. Kvety sa často pestujú na parapetoch, v kvetináčoch a nádobách. Rastlina je odolná proti krátkym mrazom a kvitne až do stabilných silných mrazov.

Bush rez

Aster rezný má naopak veľký rast, až 75 centimetrov, a malé kvety (nie viac ako 5 centimetrov). Bush rezané kvety astry prekvapivo dlho - od júna do septembra. Pestované na otvorenom poli. Aster je odolný voči klimatickým zmenám a rôznym chorobám. Pestované výlučne v sadeniciach.

Ihla

Aster Eagle je vysoká rastlina s mohutným dvojitým kvetenstvom. Rastlina kvitne neskoro, obdobie trvá od polovice augusta do silných mrazov. A životnosť rezaného kvetu je 2 - 3 týždne. Pri odchode je potrebné zabezpečiť určité množstvo slnečného žiarenia a úplne vylúčiť stagnáciu vlhkosti v pôde.

Pivonka

Úžasne krásna Astra Pionovidnaya má stabilný krík, ktorý sa podobá kužeľu (dole zahustený, hore stenčený). Kvety sú veľké - až 10 centimetrov, majú guľovitý tvar. Kvitne dlho - od polovice augusta do konca septembra. Odporúča sa sadiť metódou sadeníc.

Ružovkastý

Astra Rosovidnaya sa vyznačuje príjemným ružovým kvetenstvom a výškou kríkov (60-70 centimetrov). Tvar puzdra je stabilný, kužeľovitý. Kvetenstvo na jednej rastline - až 25 kusov. Najobľúbenejším zástupcom odrody je Lady Coral. Zachováva si dekoratívny vzhľad za každých klimatických podmienok.

Pazúr

Klasický aster strednej veľkosti je populárny v strednej Ázii. Skvelé pre mestské kvetinové záhony a kvetinové záhrady. Príjemné pre oči od júla s hustým olistením a šíriacimi sa radiálnymi kvetenstvami. Má veľa odrôd: Fire King, Chinchilla, Jewel, Carmelita.

Chryzantéma

Charakteristickým rysom tejto odrody asterov sú veľké kvety so širokými, zahrotenými lístkami. Počas kvitnutia sa rastlina ľahko zamieňa s chryzantémou, ale stredné kríky (až 60 centimetrov) a úžasný jas kvetov vám nedovolia urobiť chybu. Rastlina sa vyznačuje mnohými kvetmi a dlhou trvanlivosťou.

Venichnaya

Vysoká rozmanitosť jednoročných astrov sa vzťahuje na skoré kvitnutie. Kvetenstvo je froté, zhutnené a má veľa lístkov v tvare trubice. Odroda sa často používa na zdobenie kvetinových záhonov a letnej chaty.

Sférické

Aster Spherical - najpozoruhodnejšia zo všetkých kríkov. Rastlina je stredne veľká, s malými, jasnými kvetenstvami. Kvetiny úplne zakrývajú kmeň a tvoria úžasnú kupolu. Sférická aster sa nepoužíva v kyticiach, ale na mieste vyzerá rastlina vynikajúco.

Funkcie pristátia

Pre astru jednoročnú, rovnako ako pre každú inú rastlinu, hrá najdôležitejšiu úlohu pôda na výsadbu. Preto odborníci odporúčajú pripraviť pôdu na jeseň: vykopať, navlhčiť, nasýtiť hnojivami. Astru je možné vysadiť dvoma spôsobmi: sadenicami a ľahkomyseľne.

Metóda sadeníc

Metóda sadenice zahŕňa výsev semien do špeciálnych boxov a až po objavení sa prvých listov je možné rastlinu vysadiť na otvorenom teréne. Metóda sadenice poskytuje ochranu pred možnými zmenami klimatických podmienok a umožňuje vám poskytnúť náležitú včasnú starostlivosť.

Bezsemenný spôsob

Semená možno na zimu vysadiť aj na otvorenom teréne, je to však riskantné. Pokiaľ sú semená v pôde, nie sú ohrozené, ale vyklíčené rastliny môžu zamrznúť. Po výskyte druhého zosilneného listu sa odporúča zriediť s výpočtom vzdialenosti medzi kríkmi 15 centimetrov.

Aster starostlivosť

Asteri jednoročné sú rastliny mimoriadne nenáročné, a preto nepotrebujú osobitnú starostlivosť. Spočiatku sa vyžaduje zabezpečenie úrodnej pôdy a včasné zalievanie. Niekedy sa odporúča lôžka odburiniť, aby sa zlepšil estetický vzhľad. A ak budete kŕmiť rastliny 1-2 krát, potom kvetenstvo bude väčšie a stonky sú stabilnejšie.

Polievanie

Prebytočná voda je škodlivá pre každoročné astry, preto by mala byť zálievka mierna. Pre rastlinu neexistuje štandardný režim zalievania, počíta sa na základe nasiakavosti pôdy.

Dôležité! Stagnácia vody v pôde by nemala byť povolená - to sú najlepšie podmienky pre výskyt hniloby.

Hnojivo

Pri aplikácii hnojív na astry ročné sa odporúča konať podľa nasledujúcej schémy:

 1. Po 2,5 týždni po výsadbe sadeníc do zeme sa vyžaduje, aby boli rastliny oplodnené štandardnou sadou minerálnych obväzov. Množstvo sa počíta takto: 50 gramov na meter štvorcový.
 2. V počiatočnom štádiu vývoja púčikov môžete pridať ďalšiu časť hnojív obsahujúcich draslík a fosfor.

Uvoľňovanie a mulčovanie

Dôležité! Zabráňte tvorbe spevnenej pôdnej kôry v koreňoch Callistephus. Z tohto dôvodu sa odporúča uchýliť sa k uvoľneniu a ďalšiemu mulčovaniu.

Korene však nepochovávajte hlboko. Počas tohto postupu tiež môžete ľahko odstrániť nepotrebné buriny.

Starostlivosť o astry po odkvitnutí

Pretože astry sú jednoročné, nie je potrebné rátať s dlhou životnosťou kvetu, ale mnohé si semená pestujú samy. Za týmto účelom sa neodporúča zbaviť sa kvetenstva, ale čakať na výskyt semien. Pozbierajte ich a až potom sa zbavte kríkov. Je dôležité zachytiť koreňový systém, aby v budúcom roku neprekážal.

Choroby a spôsoby ich liečby

Choroby, ktoré často postihujú každoročné astry:

 1. Vädnutie fusária.
 2. Neskorá pleseň.
 3. Hrdza.
 4. Špinenie.
 5. Hnedá hniloba.

Mnoho záhradkárov zastáva názor, že je jednoduchšie ničiť infikované rastliny a vysádzať nové, ako ich ošetrovať. Príznaky sa však objavia, keď je v pôde prebytok dusíka alebo vlhkosti. Zníženie ukazovateľov často stačí na úplné zotavenie.

Škodcovia a spôsoby ich ničenia

Hlavnými škodcami astry jednoročnej sú:

 • rozoraný slimák;
 • obyčajná ušatá;
 • slnečnicový mol;
 • slintajúci cent;
 • lúčna chyba.

Špeciálne prostriedky na spracovanie, základné kopanie a spracovanie hraníc s vápnom úspešne pomáhajú bojovať proti škodcom.

Možné ťažkosti pri pestovaní astry

Astry ročné sú nenáročné a záhradníkom nespôsobujú ďalšie ťažkosti. Niekedy však môže byť ťažké nájsť harmonogram polievania. Pri vysokom zanedbaní kvetinových záhonov je tiež ťažké zbaviť sa buriny a prebytočných klíčkov rastlín. Krása kvetinovej záhrady však stojí za to.


Pozri si video: Najmilší vinš k narodeninám (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Pant

  This magnificent idea is just about

 2. Burhan

  Je jasné, že si sa nemýlil

 3. Boden

  Tomu len ťažko uverím.Napíšte správu