Rada

Oblasti distribúcie stajní a pasúcich sa zvierat, najmä

Oblasti distribúcie stajní a pasúcich sa zvierat, najmäWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Stajňa s dobytkom sa používa, ak je pre zvieratá nemožné zorganizovať pastvu bez pasienkov alebo značného počtu hospodárskych zvierat na farme. Je to typické pre predmestské farmy; Blízkosť mesta, dostatok dopravy, nedostatok voľných miest nechávajú farmárov jedno východisko - vybaviť zvieratá komplexom špičkových technológií, aby ich neustály pobyt v miestnosti neovplyvňoval zdravie a produktivitu.

Všeobecné informácie o stajniach a pastve

Stabilné ustajnenie - keď sú hovädzí dobytok neustále v stodole, dostávajú hotové krmivo (vrátane čerstvej trávy) a na záchranu zvierat pred problémami z dôvodu nedostatku pohybu sa používajú iba chodníky.

Ak sú zvieratá každý deň vyhnané na pastviny, kde nezávisle nájdu zelenú hmotu, ich obsah sa nazýva pastvina. Pre pasienky sa vyberajú rovné plochy s vysokými trávnatými porastami. V blízkosti (vo vzdialenosti nie väčšej ako 1 - 2 kilometre) by mala byť umiestnená nádrž, aby mali zvieratá prístup k vode. Ak v okolí nie je žiadna nádrž, vybavia studne a napájačky pre hospodárske zvieratá.

Pasenie je pre zvieratá výrazne zdravšie ako možnosť stánku a pre farmára lacnejšie. Kravy netrpia nedostatkom fyzickej aktivity, získavajú silnú imunitu. Dnes je však čoraz menej voľných priestorov na pastvu zadarmo. Oblasti rozšírenia pasenia dobytka - oblasť dolnej Volhy, Kalmykia, oblasť Rostov.

Dôležité: iracionálne využívanie pasienkov, prešľapovanie území, znečistenie brehov riek a jazier živočíšnymi odpadovými produktmi, nedostatok správneho čistenia vody môže viesť k dezertifikácii obvyklých pasienkov. Preto moderné vysoko mechanizované komplexy veľkých hospodárskych zvierat predpokladajú ustajnenie kráv.

Výhody a nevýhody

Chov kráv v stajni je vhodný, keď je počet hospodárskych zvierat vysoký; automatizácia procesov uľahčuje starostlivosť o zvieratá.

mechanizované procesy kŕmenia, dojenia a zberu umožňujú slúžiť veľkému počtu kráv;

je vylúčená pravdepodobnosť poranenia (na pastvinách si môže zviera poraniť konáre, drôt, poraniť nohy na kolenách);

nehrozí riziko otravy jedovatými rastlinami.

zvieratá trpia nedostatkom pohybu, oslabujú sa kĺby, objavuje sa obezita;

imunita klesá;

musíte kopírovať kopytá častejšie;

dĺžka života kráv je znížená.

Ak je komplex veľký a poľnohospodári šetria na čistiarňach, vzniká problém s kontamináciou okolitých oblastí a neustálym nepríjemným zápachom.

Požiadavky na priestory

Stabilné ustajnenie kráv je rozdelené na uviazané a voľné systémy. Vďaka systému pásov je každá krava v samostatnom stánku s dĺžkou 1,8 - 2,0 metra a šírkou 1,0 - 1,2 metra. Zviera je zabezpečené reťazou, v prednej časti sú vybavené kŕmidlá a napájačky, vzadu je umiestnený systém na odstraňovanie hnoja. Veľkosti stánkov sa líšia podľa veku, plemena a pohlavia zvieraťa. Väčšie ohrady sú určené pre býky a tehotné kravy. Stánky sú umiestnené v rade, susedné rady sú spojené priechodom pre krmivo alebo hnoj.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Cowhouse je vybavená ventiláciou, musí byť suchá a svetlá. Okrem okien je nainštalované aj elektrické osvetlenie. Pri udržiavaní stánkov je stodola vybavená veľkým počtom okien, ktoré sa otvárajú v teplom počasí.

Vybavené pevnými alebo lamelovými podlahami so sklonom 2 - 3 °. Okná a dvere sú izolované tak, aby v nich nebol prievan. V stodole s veľkým počtom zvierat je povinný centralizovaný prísun vody. Zvieratá potrebujú voľný prístup k vode. Ak je málo zvierat, sú vybavení individuálnymi napájačkami a napájačmi. Pri značnom počte hospodárskych zvierat je proces distribúcie krmiva automatizovaný.

Prechádzková oblasť je vybavená vedľa budovy stodoly, je oplotená, v prípade potreby je urobený baldachýn. Miesto by malo byť chránené pred vetrom, pre každé zviera na prechádzke by mala byť plocha 15-16 metrov štvorcových.

Voľné bývanie vyžaduje veľkú plochu stodoly. V tomto prípade sa kravy pohybujú voľne po celý deň, na dojenie prichádzajú do špeciálnej haly s vybavením.

Aby sa kravy naučili dojiť, dostanú počas procesu seno a minerálne doplnky. Dojenie v rovnakom čase si zvieratá rýchlo zvyknú na režim. Zvieratá odpočívajú na hlbokom lôžku zo slamy a pilín, alebo sú boxy vybavené ako stánky, v ktorých sa nachádzajú hospodárske zvieratá. Aby sa zabránilo stretom v skupinách zvierat, kravy sa delia do skupín podľa veku, pohlavia, obdobia lovu a tehotenstva.

Hygienické požiadavky na chov kráv

Komplex na chov dobytka by mal obsahovať: miestnosť na skladovanie krmiva, stodolu, oblasť na prechádzky. Zvieratá dostávajú kvalitné jedlo, čisté, bez známok plesní a rozkladu. Voda v napájačkách nie je nižšia ako +12 ° С, musí byť čistá a zodpovedať sanitárnym normám. Povinné denné (najlepšie 2-krát denne) čistenie hnoja v interiéroch.

So zvieratami je potrebné chodiť každý deň, musia prejsť najmenej 1,5 - 2 kilometre. Pešie zóny sú opatrené odolným náterom (betón, asfalt), ktorý treba systematicky čistiť, v zime odstraňovať sneh a ľad.

Pitné misky a podávače sa systematicky čistia od zvyškov krmiva a upravujú sa 2% horúcim roztokom sódy bikarbóny. Zvieratá musia byť vyšetrené veterinárom. Ak sa zistí choroba, musí byť krava izolovaná od zvyšku hospodárskych zvierat a ošetrená. V prípade infekčných chorôb na farme sú karanténne opatrenia povinné.

Optimálny prísun vody pre dojnice na pastvinách

V stodole s veľkým počtom zvierat je potrebný prísun vody. Začínajúci poľnohospodári často inštalujú kovovú nádrž na vodu do interiéru a podľa potreby ju doplňujú. Farmári zvyčajne používajú na chov kráv systém pasienkov. V lete sú zvieratá na pastvinách, v zime - v stánkoch. To zaisťuje vysokú produktivitu zvierat, chráni pred chorobami nôh kráv. Pretože zvieratá potrebujú prístup k čistej vode, na pastviny sa vyberie oblasť v blízkosti potoka alebo rieky. Zvieratá by sa nemali kŕmiť z rybníkov, musí tiecť voda.

Miesto na napájanie zvierat je ohradené a je urobený pohodlný mierny sklon, aby si kravy nezranili nohy. Pobrežná oblasť by sa mala systematicky čistiť od výkalov. V horúcom počasí by kravy mali piť 4-5 krát denne. Pred vybavením miesta na pitie zvierat sa voda z nádrže predloží na analýzu s cieľom zistiť jej kvalitu.


Stabilné držanie zvierat počas celého roka je nevyhnutným opatrením. Táto metóda je pohodlná, ale pre poľnohospodárov nákladná, zvieratá trpia nedostatkom čerstvého vzduchu a pohybom. Pri najmenšej príležitosti by mal byť nahradený pastvinou alebo zmiešaným druhom.


Pozri si video: Výnimoční - Chovateľ divokých koní (August 2022).