Rada

Ako správne orezávať maliny v lete v júli, aby ste mali dobrú úrodu

Ako správne orezávať maliny v lete v júli, aby ste mali dobrú úroduWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Bobuľovité kríky sa považujú za nenáročné rastliny a niektorí obyvatelia leta si myslia, že sa o ne netreba starať. Maliny rastú veľmi rýchlo. Výhonky, ktoré sa tiahnu od koreňa, čerpajú šťavy z kríka, zahusťujú výsadbu. V húštinách je vaječník zle položený, ale plesne, ktoré spôsobujú choroby malín, sa aktivujú. Prerezávanie starých tŕnitých konárov v lete pomáha posilňovať mladé výhonky, pomáha im prežiť chlad. Po ukončení procedúry sa bobule ľahšie zbierajú.

Prečo potrebujete orezávanie malín?

Záhradníci, ktorí pestujú kríky dlhšie ako jeden rok, hovoria, že je potrebné odstrániť prebytočné konáre, treba to však urobiť správne.

Stimulovať výnosy

Výhonky vytvorené na malinách v prvej sezóne neprodukujú bobule. Takmer vo všetkých odrodách kultúry sú púčiky, ktoré dávajú kvety, položené na 2-ročné výhonky. Po plodení odumierajú, ale nahradzujú sa nové stonky, ktoré vyrastajú z koreňa. Ak včas vystrihnete zastarané vetvy, budúci rok mladé výhonky dajú veľké bobule.

Prevencia pred hmyzom a chorobami

Ak opustíte všetky mladé vetvy, výsadba malín sa zahustí, vetranie rastlín je narušené, lúče slnka nemôžu preraziť húštiny. Vznikajú priaznivé podmienky pre rozmnožovanie plesní, začínajú škodcovia.

Prerezávanie malín po ovocí pomáha zabrániť zahusteniu, zabraňuje aktivácii patogénnych mikroorganizmov, ktoré spôsobujú:

 • mozaika;
 • antraknóza;
 • kučeravosť listov;
 • múčnatka.

Odstránenie starých 2-ročných výhonkov uľahčuje zber bobúľ a zlepšuje ich chuť. Plody dozrievajúce na slnku získavajú sladkosť. Menej časté sú choroby rastlín.

Formovanie správnych kríkov

Po prerezaní vyzerajú maliny atraktívne, ostnatých konárov je menej a mladé stonky sa lepšie vyvíjajú, naberajú silu na prežitie chladného obdobia. Správna tvorba kríkov prispieva k rastu výnosov.

Optimálne načasovanie zákroku (tabuľka)

Maliny môžete orezávať v každom ročnom období, okrem zimy, prvýkrát sa stonka rastliny pri výsadbe do zeme skráti. Práce sú ukončené najneskôr mesiac pred nástupom mrazu.

Na jar

Pri kultivácii bobuľového kríka musíte dodržiavať pravidlá poľnohospodárskej technológie, ktoré pomáhajú zachovať vlastnosti odrody, aby sa urýchlil vývoj výhonkov. Skoro na jar, keď sa práve topí sneh, vyzerajú všetky vetvy rovnako. Najlepší čas na orezávanie je určený stavom obličiek. Ak napučia a pokúsia sa otvoriť, je čas začať. Vrcholy výhonkov sa skracujú do rôznych výšok, čo umožňuje predĺžiť plodenie.

V lete

Orezávanie malín raz nestačí na získanie veľkých výnosov bobúľ. K rednutiu výhonkov dochádza v júni. Hneď ako dorazí júl, mŕtve vetvy sú odstránené. V auguste sa počet mladých výhonkov normalizuje.

Na jeseň

Región, kde rastie malina, ovplyvňuje čas rezu. Po zbere bobúľ sú kríky napadnuté parazitmi. Hmyz sa usadzuje v starých konároch, preto sa spália vysušené výhonky. Aby ste mali dobrú úrodu, musíte sa naučiť, kedy a ako na jeseň orezávať maliny.

Kríky budú mať čas na doplnenie zásob živín, ak sú skrátené tesne pred mrazom.

Pomocou tabuľky je ľahké určiť optimálne načasovanie jesenných prác.

Územie RuskaPrerezávací mesiac
Južné regiónyOd 15.07 do 15.10
Stredný pruh11.08 až 20.10
Sibír, UralCelý august

Skrátenie výhonkov remontantných malín sa vykonáva v októbri, malo by však zostať najmenej 3 týždne do konca jesene, zimy.

Aké nástroje sú potrebné na vykonanie práce

Zariadenia používané na orezávanie malín musia byť vopred dezinfikované, inak môže dôjsť k prenosu infekčnej choroby cez jednotlivé časti. Na vykonávanie záhradných prác budete potrebovať:

 1. Záhradnícke nožnice alebo špeciálne nožnice. Pomocou nástroja je vhodné vysporiadať sa s podrastom.
 2. Lopper. Vhodné na skrátenie hrubých stoniek.
 3. Nôž. Umožňuje vám opraviť nezrovnalosti.

Popadané lístie a suché výhonky sa zhrabávajú hrable. Na dezinfekciu zásob sú vhodné alkohol, petrolej, vodka, roztok manganistanu draselného.

Metódy prerezávania malín

Odrody bobuľových kríkov majú rôznu odolnosť proti mrazu, produkujú a rastú nerovnomerne. Ak sa v lete nevykonával orez, všetky práce sa začínajú na jeseň a pre bežné maliny patrí odstránenie:

 • pod koreňom;
 • dvojročné výhonky;
 • zlomené a boľavé stonky;
 • poškodené konáre.

Mladý rast sa redne. Okrem jednoduchého prerezávania sa používajú aj iné spôsoby tvarovania kríkov. Pri skracovaní výhonkov čiastočne zrekonštruovaných jahôd je potrebné brať do úvahy jeho vlastnosti.

Špecifiká dvojitého a trojitého rezu

Na výrazné zvýšenie výnosu bobuľových plodín v stredných zemepisných šírkach používajú záhradníci Sobolevovu metódu. Na konci jari sa stonky vysoké 80 cm skrátia o 10 cm Metóda pomáha zvýšiť vývoj bočných výhonkov a zastaviť rast vrchu. Na jeseň sa na kríkoch objaví 8 konárov, ktoré sú na zimu pokryté smrekovými konármi. Keď nastane budúca jar, je potrebné zrezať mladé bočné výhonky, ktorých výška dosahuje 0,5 m, o 15 cm.

Pri použití metódy Sobolev sa maliny zmenia na remontantnú odrodu, potešia sa bobuľami až do konca septembra.

Skúsení záhradníci skracujú, odstraňujú sušené výhonky na jar, v lete a na jeseň, a to metódou trojitého rezu. Do konca budúceho vegetačného obdobia sú malinové stopky vo veku 2 rokov odstránené a zvyšok porastu preriedený.

Biologické vlastnosti prerezávania malín po plodení

Ak po zbere bobúľ skrátite vetvy, podarí sa im pred mrazom zosilnieť. Staré výhonky do tejto doby odumierajú a musia sa odstrániť, aby sa v kôre nezačali škodcovia a spóry húb, ktoré spôsobujú viac ako jednu chorobu, nezostávajú prezimované. Malinový ker sa v lete objaví asi 20 mladých konárov, z ktorých polovica zostala.

Technológia orezávania krok za krokom

Po zbere bobúľ je potrebné skontrolovať každú rastlinu, aby ste zistili poškodené a mŕtve výhonky, ktoré by nemali zostať pozadu.

Bežné odrody malín

Pred zákrokom je potrebné starostlivo nabrúsiť záhradné nožnice tak, aby bola rana malá. Po dezinfekcii prístroja:

 1. Zlomené a choré konáre sú odstránené.
 2. Zbavte sa slabých výhonkov, ktoré nevydržia mráz.
 3. 2-ročné stonky zastrihnite, aby nezatienili mladý prírastok.
 4. Preriedia zahustené výsadby, vytrhnú burinu, vyrežú prebytočné kry na úroveň povrchu, zakopú do pôdy.

Po jesennom alebo letnom reze sa bežné odrody malín odporúčajú prihnojiť drevným popolom a ošetriť síranom železitým. Na Sibíri a Urale sú mladé vetvy na zimu ohnuté k zemi a pokryté netkanými alebo smrekovými vetvami, staré výhonky sú spálené.

Rezanie remontantnej maliny

Mnoho záhradníkov pestuje bobuľovité kríky, ktoré za sezónu nevydávajú jeden, ale niekoľko zberov a plody sú zviazané dokonca aj na jednoročných stonkách. V južných oblastiach sa opravné maliny prerezávajú na jeseň, v stredných zemepisných šírkach - na jar.

Pri pestovaní plodiny na jednu úrodu po nástupe mrazu sa kríky pri koreni skrátia. Postup nemožno vykonať skôr, inak vyrašia mladé výhonky a maliny odumrú.

Na získanie 2 úrody sa práca vykonáva v 2 etapách. Po zbere prvých bobúľ sa pod koreňom vyrežú dvojročné výhonky, na ktorých boli plody. Na jeseň sa suché, slabé a choré vetvy odstránia a spália, kríky sa kŕmia.

Cumberlandská malina, ktorá má čiernu farbu, rastie veľmi rýchlo. Aby sa zvýšila jeho produktivita, koncom júna sa stonky vysoké 2 metre skrátia o 20 cm a v mieste rastu sa odrežú mladé výhonky.

V októbri alebo novembri, keď ker prechádza do pokojného obdobia:

 1. Odstráňte problematické vetvy.
 2. Zbavte sa slabých stoniek smerujúcich dovnútra maliny.
 3. Dlhé výhonky sa skracujú o tretinu.
 4. Dvojročné výhonky sú zrezané až po zem.

Budúci rok sa na bočné vetvy položia maliny. Cumberland produkuje po dlhú dobu veľké množstvo veľkých plodov, ak necháte až 12 výhonkov.

Nuance odrezkov odrôd, ktoré dávajú jednu plodinu

Na zabezpečenie normálneho osvetlenia kríkov, na zabránenie aktivácie škodcov, plesní aj vírusov, na bežných odrodách rastlín, ktoré plodia raz za sezónu, počas rezu:

 1. Choré a vysušené konáre odstránime záhradníckymi nožnicami.
 2. Ročné výhonky sa zriedia a na kríkoch nezostane viac ako 8 kusov.
 3. Stonky sú skrátené o ¼, takže ich výška je až 1,5 metra.

Maliny prinesú ovocie dlhšie, ak sú na jar vetvy rozdelené na 4 časti, prvá je zrezaná o 15 cm, druhá o 20, tretia o polovicu, posledné sú odstránené ku konope.

Ako sa starať a ako kŕmiť kríky po orezaní

Bez ohľadu na to, kedy sa vykonávajú práce na zriedení a skrátení výhonkov, maliny musia byť dôkladne zaliate. Starostlivosť o tradičné a remontantné odrody rastlín po reze zahŕňa kŕmenie organickými látkami alebo minerálnymi hnojivami. Trus hydiny sa rozpustí vo vode v pomere od 1 do 30. Na zem sa nanáša hnoj na 1 km štvorcový. meter sa odoberá 6 kg. Na zvýšenie výnosu sa pôda zriedi rašelinou.

Ak sa prerezávanie vykonáva na jeseň, maliny budú potrebovať mikroživiny. Kríky sú oplodnené komplexom obsahujúcim fosfor a draslík. Opravené odrody sú kŕmené kvapalinou Bordeaux. Keď je vlhkosť po zalievaní absorbovaná, pôda vo výsadbe je posypaná hrubou vrstvou mulča. V regiónoch, kde sú tvrdé zimy, sú malinové výhonky zviazané a ohnuté, pokryté silnou vrstvou listov, je na vrchu položený film, v ktorom sú prepichnuté otvory.


Pozri si video: Jak se na jaře postarat o keře drobného ovoce? - Receptář prima nápadů (August 2022).