Rada

Prečo sadenice paradajok vädnú a padajú a čo robiť

Prečo sadenice paradajok vädnú a padajú a čo robiť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Niekedy sadenice, ktoré vyzerajú zdravo a silno, začnú chradnúť a odumierať. Tomu sa dá vyhnúť, ak viete, prečo sadenice paradajok hynú, a včas poskytnite pomoc.

Nevhodná pôda

Hlavným dôvodom, prečo sadenice zmiznú, je často ťažká pôda a jej zvýšená kyslosť. Takéto sadenice musia byť transplantované do inej pôdy, inak spadnú a zomrú. Nová pôda, do ktorej sa bude transplantácia vykonávať, by mala byť dezinfikovaná. Za týmto účelom sa pôda kalcinuje v peci, zmrazuje sa alebo zalieva roztokom manganistanu draselného, ​​preto škodcovia, ktorí sú v pôde, hynú a môžu poškodiť mladé rastliny. Takáto prevencia nemá vplyv na klíčenie semien.

Dôležitým dôvodom, prečo sadenice paradajok vädnú a padajú, sa považuje za neopodstatnené zahustenie vysadených rastlín. Kvôli nedostatku výživných látok v pôde, slnečnom svetle a vzduchu, paradajky hynú. Za optimálnu vzdialenosť pri výsadbe semien paradajok v nádobách sa považuje vzdialenosť riadkov 5 cm a medzera medzi týmito rastlinami v riadkoch je 2 cm.

Prečo sadenice paradajok po zbere hynú

Ak sadenice spadnú kvôli hustote sadeníc, potom by sa mal vykonať ponor. Uvoľnený pôdny priestor je posypaný popolovým práškom alebo kalcinovaným pieskom. Po ponorení môžu paradajky stáť uschnuté ďalšie 2 - 3 dni.

Paradajky môžu vädnúť, ak bol výber vykonaný nesprávne. Mali by ste dodržiavať niektoré pravidlá pre tento postup:

 • podlhovasté sadenice paradajok sa presádzajú až potom, keď sa na nich objavia 2 - 3 pravé listy;
 • aby ste vytvorili silný koreňový systém, zovrite hlavný koreň asi o 1/3 časti;
 • ponorené rastliny by sa mali z pôdy veľmi opatrne odstraňovať po zalievaní pôdy teplou vodou;
 • sadenice odstránené z pôdy sa umiestnia späť do zeme, čím sa vytvorí dostatočné prehĺbenie, aby sa korene v zemi neohýbali.

Pri presádzaní paradajok je tiež potrebné zabezpečiť, aby bola pôda vhodného zloženia.

Poznámka! Nadmerná vlhkosť môže mať negatívny vplyv na sadenice paradajok, ako aj jej nedostatok.

Po ponorení je potrebné zalievanie obmedziť na 2 po sebe nasledujúce dni. Rastliny sa navyše presádzajú do nádob, v ktorých sa musia robiť otvory. To pomôže koreňom získať kyslík a tiež umožní odtok prebytočnej vlhkosti z črepníka. Stagnujúca voda môže spôsobiť zvlnenie listov a žltnutie. Pri tom môžete cítiť pleseň. V dôsledku nesprávneho zavlažovania môžete po niekoľkých dňoch vidieť, že sadenice zmizli.

Venujte pozornosť negatívnym účinkom nadmernej vlhkosti v kvetináčoch. Najlepšie je podniknúť potrebné kroky na začiatku tohto procesu. Nádobu môžete nakloniť nabok, aby ste sa uistili, že má odtokové otvory. Ak tam nie sú, urobí sa to tak, že budete nechtový oheň rozpálený.

V prípade upchatia sa otvory vyčistia, aby sa nádoba zbavila nadmernej vlhkosti, aby sa zabránilo pádu sadeníc.

Nedostatočné zalievanie

Sadenice paradajok tiež hynú kvôli nedostatočnému režimu zavlažovania. Pre nedostatok vlhkosti v pôde je charakteristická jej drobivosť a zvýšená suchosť. Nemali by ste však ihneď paradajky hojne nalievať vlhkosťou. V takom prípade je lepšie začať zalievaním 30-40 gramov na rastlinu. V opačnom prípade paradajky zožltnú. Okrem toho by sa pôda v nádobe mala uvoľniť. Tento proces sa nazýva aj „suché zavlažovanie“.

Nízke osvetlenie

Ďalším dôvodom, prečo môžu rastliny padať, je nedostatok svetla. Nedostatok svetla v počiatočnom štádiu možno posúdiť podľa tohto vonkajšieho znaku - sadenice paradajok sú natiahnuté. Potrebujú prirodzené alebo umelé osvetlenie na 12 hodín denne. V zamračených dňoch je potrebné osvetliť fytolampami, aby sa sadenice neroztiahli.

Nadbytok svetelného toku tiež negatívne ovplyvňuje paradajky. Listy môžu žltnúť, vyschnúť a vädnúť. Potom zahynie aj celá rastlina. V noci nie je potrebné dopĺňať fytolampy. Pretože v tme môže rastlina asimilovať potrebné látky a kyslík.

Porušenie teploty

Natiahnuté paradajky môžu zomrieť kvôli nedodržaniu teplotného režimu. Ak teplota v miestnosti stúpne nad +36 stupňov, potom sa rastliny prehrejú a vyschnú. Preto by nádoby nemali zostať v blízkosti ohrievačov. Tiež pri nízkych teplotách (menej ako +15 stupňov) paradajky prestávajú rásť. +18 - +20 stupňov sa považuje za optimálne pre rast a vývoj paradajok.

Aby paradajky stuhli, dávajú sa na noc do chladnejšej miestnosti, v ktorej je teplota o 3-4 stupne nižšia. Sadenice navyše neznášajú prievan. U tejto teplomilnej rastliny studený vzduch spôsobuje vädnutie. Preto sa pri vetraní miestnosti odstráni nádoba s vysadenými paradajkami mimo prúd studeného vzduchu.

Rastúce na parapete

Predtým, ako sa rozhodnete pestovať sadenice paradajok na parapete, musíte trhliny uzavrieť, aby ste sa vyhli prievanu. Neodporúča sa tiež otvárať okno, aby sa vetrala miestnosť. To môže viesť k odumretiu rastlín.

Prečo sadenice paradajok padajú do kontajnerov na severnej strane domu? Nie je pre ňu dostatok svetla a tiež veľa studeného vzduchu. V tomto prípade je rastlina silne natiahnutá a získava nezdravú farbu. Južná strana ale tiež nie je vhodným miestom pre mladé paradajky. Tam trpia prebytkom slnečného tepla a prehriatím.

Nedostatok hnojiva

Nedostatok živín v pôde ovplyvňuje aj to, že listy žltnú. Nadmerné dávkovanie hnojív používaných pre pôdu pre paradajky môže viesť k popáleninám koreňov a smrti rastlín. Hnojivá môžu tiež poškodiť ornicu. Ak sa na pôde objaví hustá kôra s belavým odtieňom, mala by sa odstrániť a pôda v nádobe by sa mala niekoľko dní zalievať nenasýteným roztokom humátu.

Príčinou smrti sú choroby

Ak sú sadenice paradajok infikované nejakou chorobou, nie je ľahké ju zachrániť. Aj keď bola pôda pred výsadbou semien rajčiaka dezinfikovaná, ale zeleň zožltla a odpadla a korene získali tmavú farbu, je možné, že ide o prejavy fusária. Čo možno urobiť, aby sa zabránilo pádu sadeníc paradajok z tejto plesňovej choroby? Môžete sa to pokúsiť zachrániť presadením do inej nádoby s dezinfikovanou pôdou. Napriek tomu by ste sa pri nákupe semien mali ubezpečiť, že odroda je odolná voči tomuto patogénu.

Ak sú zasiate paradajky napadnuté vírusom čiernej nohy, sadenice sa nedajú zachrániť. Je potrebné ich včas odstrániť, aby sa zdravé rastliny nenakazili. Choroba začína stmavnutím hlavnej stonky v blízkosti pôdy a potom celá rastlina vädne. Ako preventívne opatrenie na boj proti takémuto problému sa pôda pred zasiatím semien dezinfikuje roztokom manganistanu draselného.


Pozri si video: Paradajky DELIKATES. Zdravé paradajky v zime. (Jún 2022).


Komentáre:

 1. Kieron

  Kedysi som si to myslel aj ja... Život všetko zmenil. Ale kto za to môže. Úspech, autor

 2. Kayleb

  I have found the answer to your question in google.com

 3. Cetus

  Really short

 4. Gajinn

  Medzi nami hovoríme, chcel by som požiadať o pomoc vo vyhľadávačoch.Napíšte správu